Майчинството счетоводно-67

  • 39 621
  • 736
  •   1
Отговори
# 360
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 033
HappyKali за една календарна година...това означава в рамките на една година или да разчитам, че през идващата 2016 г. болничните дни ще ми се нулират ? Извинявай, ако ми е глупав въпросът. Много съм боса в тая област.  Wink

И още нещо, има ли място в сайта на НОИ, където мога да проверя колко болнични мога да ползвам т.е. да си калкулирам предварително нещата ?

Ами така като гледам и HappyKali не е напълно права.
Може да ползваш 180 дни непрекъснат болничен за една календарна година без значение от причината.Ако има прекъсване дните се броят отново, а стари болнични за грип/бронхит и т.н. не влизат в тези 180 дни, ако има прекъсване.Ако болнчиният ти започва от 2015 и влиза в 2016 без да има прекъсване се смята за едно цяло и не се смятат наново дните.Така или иначе след изтичане на 180-те дни може да минеш ТЕЛК и пак ще си в болничен, не би трябвало да е проблем особено при ин-витро.
Нямаш право на повече от 360 дни разпокъсани болнични за две години без да си минала ТЕЛК.
Може да си ги следиш в картона.
Прекъсването на болничните не е задължително да се отрази на сумата, която ще получаваш от друга страна.

# 361
  • Мнения: 3 213
Pantera, това означава, че болничният ми от 30 дни след трансфера не се отчита към тези 180 дни, които започнах от 12-та седмица на бременността и смятам да продължа до стартиране на майчинството, тъй като има прекъсване между тях. Нали така?  newsm78

# 362
  • Варна
  • Мнения: 7 149
HappyKali за една календарна година...това означава в рамките на една година или да разчитам, че през идващата 2016 г. болничните дни ще ми се нулират ? Извинявай, ако ми е глупав въпросът. Много съм боса в тая област.  Wink

И още нещо, има ли място в сайта на НОИ, където мога да проверя колко болнични мога да ползвам т.е. да си калкулирам предварително нещата ?

Ами така като гледам и HappyKali не е напълно права.
Може да ползваш 180 дни непрекъснат болничен за една календарна година без значение от причината.Ако има прекъсване дните се броят отново, а стари болнични за грип/бронхит и т.н. не влизат в тези 180 дни, ако има прекъсване.Ако болнчиният ти започва от 2015 и влиза в 2016 без да има прекъсване се смята за едно цяло и не се смятат наново дните.Така или иначе след изтичане на 180-те дни може да минеш ТЕЛК и пак ще си в болничен, не би трябвало да е проблем особено при ин-витро.
Нямаш право на повече от 360 дни разпокъсани болнични за две години без да си минала ТЕЛК.
Може да си ги следиш в картона.
Прекъсването на болничните не е задължително да се отрази на сумата, която ще получаваш от друга страна.

Възможно е да съм в грешка и на мен да не са ми обяснили правилно. Но ин витрото със сигурност не е причина, за да минеш ТЕЛК без проблем. Поне във Варна не се минава ТЕЛК току така. Аз лично предпочетох да прекъсна болничния, отколкото да се занимавам с ТЕЛК.

# 363
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 033
Pantera, това означава, че болничният ми от 30 дни след трансфера не се отчита към тези 180 дни, които започнах от 12-та седмица на бременността и смятам да продължа до стартиране на майчинството, тъй като има прекъсване между тях. Нали така?  newsm78

Ако няма "дупка" между този болничен и последващите се включва в тези 180 дни.
Ако след издаване на този болничен имаш работни дни/отпуск и имаш първичен болничен, то той не влиза в тези 180 дни.

HappyKali, зависи от лекарското мнение все пак.Точно във Варна като гледам кой и как минава ТЕЛК направо не искам да коментирам.

# 364
  • Мнения: 3 213
pantera666, благодаря много. Вече съм по-спокойна. Утре ще изкарам идентификационен код от НОИ, за да направя няколко справки в регистрите им. Хубави празници !

# 365
  • Мнения: 211
Здравейте! Знаете ли докога трябва в сайта на НАП да се отчетат платените осигуровки?  Миналата седмица в сряда направих вноска за няколко месеца за възстановяване на правата,а сега гледам,че още не са отчетени и ме е страх да не би да се наложи да плащам и за 5 години назад...

# 366
  • Варна
  • Мнения: 987
Здравейте! Знаете ли докога трябва в сайта на НАП да се отчетат платените осигуровки?  Миналата седмица в сряда направих вноска за няколко месеца за възстановяване на правата,а сега гледам,че още не са отчетени и ме е страх да не би да се наложи да плащам и за 5 години назад...

Щом имате и други неплатени трябва с молбичка да посочите за кои периода да се отчете плащането

# 367
  • Мнения: 48
Здравейте!
Имам въпрос относно застъпено майчинство,понеже в отдел Човешки ресурси в службата се чудят как стоят нещата.
Бременна съм с второ дете като термина ми е 13.022016г.От 30.12.2015 излизам в 45дневнен болничен,а първото дете навършва 2г. на 4.01.2016.
какви документи трябва да подам,за да ползвам същото обезщетение през първата година както с първото дете ?Знам че трябва да се  има предвид чл.49 ал.2,но какви документи трябва да представя?

Благодаря!

# 368
  • София-Младост
  • Мнения: 24 183
Здравейте!
Имам въпрос относно застъпено майчинство,понеже в отдел Човешки ресурси в службата се чудят как стоят нещата.
Бременна съм с второ дете като термина ми е 13.022016г.От 30.12.2015 излизам в 45дневнен болничен,а първото дете навършва 2г. на 4.01.2016.
какви документи трябва да подам,за да ползвам същото обезщетение през първата година както с първото дете ?Знам че трябва да се  има предвид чл.49 ал.2,но какви документи трябва да представя?

Благодаря!
Преди се пишеше молба, но сега колегите казват, че те сами се съобразяват със застъпването  и нищо допълнително не се подава.

# 369
  • Мнения: 48
Ще подам за всеки случай молба,за да съм спокойна
.

# 370
  • Мнения: 211
Здравейте! Знаете ли докога трябва в сайта на НАП да се отчетат платените осигуровки?  Миналата седмица в сряда направих вноска за няколко месеца за възстановяване на правата,а сега гледам,че още не са отчетени и ме е страх да не би да се наложи да плащам и за 5 години назад...

Щом имате и други неплатени трябва с молбичка да посочите за кои периода да се отчете плащането
Имам подадена,но все още нищо не е отчетено и се чудя...

# 371
  • Мнения: 839
Нали няма проблем, че за декември не са ми платени здравните?
Кога ще ме отчетат като здравно неосигурена, след като съм платила до и за ноември?

# 372
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 22 823
Нали няма проблем, че за декември не са ми платени здравните?
Кога ще ме отчетат като здравно неосигурена, след като съм платила до и за ноември?



За декември се дължат до 25.01.2016 година. Ако имаш три неплатени месеца ставаш здравнонеосигурена.

# 373
  • Мнения: 155
Здравейте!Честита нова година нека да е мирна и късметлииска за всички!
Четох подобни на моя казус,но не се ориентирах.Моля за съвет!
Бременна съм след инвитро.След трансфера имам болничен 15 дни с диагноза безплодие.След него имам 4дни прекъсване и нов болничен от18.11.2015 вече 30 дни с диагноза заплашващ аборт който се продължава от комисия в последствие.Въпроса ми е първите 15 дни да ги броя ли в 180 дни?
Интересува ме също ако пусна отпуск сега в началото на 2016година дали ще ги броят наново 180-те дни за да избегна ТЕЛК и дали това ще намали майчинството ми при положение,че ме осигуряват на около 430лв?

# 374
  • Мнения: 6 395
Когато се прекъсне основният трудов договор , вторият трудов става ли автоматично основен или трябва да се преподпише нещо  newsm78 newsm78 Като му изтече давността от 6 месеца, ако не се прекъсне, става ли автоматично постоянен  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт