Отговори
# 30
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Кога трябва да подаваме за детски? Приеха ли всички да подаваме януари, като посочим доходите 1 година назад?

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кога трябва да подаваме за детски? Приеха ли всички да подаваме януари, като посочим доходите 1 година назад?
Вероятно ще има схема, според това в кой месец през годината си подала. Но най-сигурно е да провериш на място графика, че то не една и две статии по въпроса излязоха и може да стане разминаване.

# 32
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Кога трябва да подаваме за детски? Приеха ли всички да подаваме януари, като посочим доходите 1 година назад?
Аз подадох декларация ноември месец и ми казаха да отида пак догодина ноември...значи няма да е за всички  Peace

# 33
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Майка съм на 2 деца с увреждания.
Попълването на декларацията може ли да бъде на ръка?
И като съм майка на 2 деца , това означава ли ,че трябва да подавам и от двата вида декларации -и за деца с увреждания и другата? За другата гледах ,че има място само за 1 дете. За всяко дете отделна декларация ли се попълва? Сама си я попълвам и я предавам в счетоводството на фирмата или те ще попълват - има ли правило?
/
по този повод звънях в нап и ми казаха - 22в - вписваш двете деца и прилагаш актове за раждане; 22г - вписваш само детето с телк и прилагаш телково решени. Подават се и двете. В твоя случай най-добре звънни на телефона - ще обяснят всичко от първо лице Simple Smile

# 34
  • Мнения: 117
Здравейте!
Начините за подаване на декларация за данъчно облекчение на семейства с деца са:
 1.     С подаване в ТП на НАП на годишната данъчна декларация за 2015 г. – до 3 май 2016 г.
 2.     Чрез работодателя по основното трудово правоотношение, който е задължен да извърши годишно облагане на доходите от трудови правоотношения на съответното лице, в срок до 31 януари 2016 г.
При втория начин, работникът или служителят трябва да предостави на работодателя си Декларацията по чл. 22 в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца (образец 2005) – прикачена Декл.деца-22в и/или Декларацията по чл. 22 г, ал. 7 от ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания (образец 2006)- прикачена Декл.деца-22г.
Към формуляра се прилага и декларация от другия родител, че за 2015 г. същият няма да ползва намалението, както и копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Документите трябва да се попълнят и предадат в Звеното за администриране и заплати към отдел ЧР, в срок от 30 ноември до 31 декември 2015 г.
Данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ) дава възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали в зависимост от броя на децата:
- 200 лв. - при едно ненавършило пълнолетие дете;
- 400 лв. - при две ненавършили пълнолетие деца;
- 600 лв. - при три и повече ненавършили пълнолетие деца.
Та въпроса ми е:Ако сама подавам декларацията в НАП, то тогава трябва ли да подавам и годишна данъчна декларация, при положение, че съм на трудов договор и работодателят ми сам я подава в НАП?   
Дано някой е наясно  Rolling Eyes че работодателят ми е със седалище в друг град и не иска да поеме риск със загуба, забавяне или грешка на документите.

# 35
  • Мнения: X
Здравейте!

Нямам брак с бащата на децата ми. Той не живее с нас, освен това не се водим на един адрес, даже не живее в страната. Когато подавам тази декларация за данъчно облекчение трябва ли ми и неговият подпис и уверение, че той няма да ползва такова?
А това как се отнася към подаване на документи за детските януари? Отпадам ли автоматично след като единият родител не живее в страната?

Благодаря!

# 36
  • София-Младост
  • Мнения: 23 380
Здравейте!
Начините за подаване на декларация за данъчно облекчение на семейства с деца са:
 1.     С подаване в ТП на НАП на годишната данъчна декларация за 2015 г. – до 3 май 2016 г.

 
Та въпроса ми е:Ако сама подавам декларацията в НАП, то тогава трябва ли да подавам и годишна данъчна декларация, при положение, че съм на трудов договор и работодателят ми сам я подава в НАП?   
Дано някой е наясно  Rolling Eyes че работодателят ми е със седалище в друг град и не иска да поеме риск със загуба, забавяне или грешка на документите.
Сама сте написали отговора...тази декларация по чл.22в/г се подава към ГДД. Така, че ако изберете сама да подавате в НАП, това е начина, попълвате си ГДД и подавате и тази по чл.22в/г.
Чрез работодателя няма как да има забавяне или изгубване...той прави годишно преизчисление на дохода до 31.2016 и изплащайки ви заплатата,, изплаща и тези 20лв. Не ходи до НАП и не подава нищо от ваше име.

# 37
  • София-Младост
  • Мнения: 23 380
Здравейте!

Нямам брак с бащата на децата ми. Той не живее с нас, освен това не се водим на един адрес, даже не живее в страната. Когато подавам тази декларация за данъчно облекчение трябва ли ми и неговият подпис и уверение, че той няма да ползва такова?
А това как се отнася към подаване на документи за детските януари? Отпадам ли автоматично след като единият родител не живее в страната?

Благодаря!
Да на първия въпрос и не на втория.

# 38
  • Мнения: 117
Ала-Бала Благодаря! bouquet

# 39
  • София
  • Мнения: 180
Имам превод на детски днес - Пощенска банка, Хиподрума.

# 40
  • Мнения: 793
Имам превод на детски днес - Пощенска банка, Хиподрума.
Супер, благодаря за информацията!

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 5 030
Предо малко звънях до социално подпомагане  - казаха ми, че няма да се подават нови документи за детските след 1.01.2016. Това отпаднало  - засега ще се подават през новата година както се пада по график т.е. ако трябва да се подават март, примерно, пак ще се подават март, не януари.

# 42
  • Мнения: 793
Благодаря на Бенджи за важната информация!

# 43
  • Sliven, Bulgaria
  • Мнения: 463
Предо малко звънях до социално подпомагане  - казаха ми, че няма да се подават нови документи за детските след 1.01.2016. Това отпаднало  - засега ще се подават през новата година както се пада по график т.е. ако трябва да се подават март, примерно, пак ще се подават март, не януари.


Молбите ще се подават през м. март, но до края на януари 2016 ще се подават заявления по образец, дали има някаква промяна в обстоятелствата. Това от социалните във Варна.

# 44
  • Русе
  • Мнения: 226
ЦКБ Русе - има детски

Общи условия

Активация на акаунт