Бихте ли се върнали в България?

  • 196 109
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 8 163
Много от експатите които аз познавам, нямат намерение да се интегрират в общо приетото определение за интеграция, това не им е целта.
И моите наблюдения са такива.

Само че експатите не са от тук и са за малко. Пред тях обикновено изобщо не стои въпросът "Бихте ли се върнали в България?".

Интеграцията е по-скоро задача на емигрантите. Измежду тях има такива, които си живеят спокойно и удобно и без да знаят местния официален език, напр. хилядите в Чайна таун, Корея таун, Малката Одеса и пр. Но те на практика живеят в нещо като купол-биосфера. Аз не бих могла така да се изолирам...

Последна редакция: пт, 01 апр 2016, 16:25 от Фея Кръстница

# 706
  • Мнения: 2 266
На този етап не бих се върнала.Със семейството ми се чувстваме добре,устроили сме се.Липсва ни България и не сме били зле там,но тук също сме добре и най-важното,което е,че законите се спазват.Имаме приятели.Дори,когато се пенсионирам връщането в България го разбирам така:да си ходя,когато си искам и да си стоя колкото си искам.

# 707
  • Мнения: 9 052
... Измежду тях има такива, които си живеят спокойно и удобно и без да знаят местния официален език, напр. хилядите в Чайнатаун, Кореятаун, Малката Одеса и пр. Но те на практика живеят в нещо като купол-биосфера. Аз не бих могла така да се изолирам...

Ами нали си живеят споконо, щастливи са и не се занимават с въпроси от сорта : скъсах си г_за да се интегрирам и пак съм си разлиЧен. Поне са приели : разлиЧен съм си и такъв ще си остана, дошъл съм да живея на сигурно и го имам ... за какво ми е да си усложнявам живота и да се опитвам да се пъхна през иглено ухо ...


Интеграцията е по-скоро задача на емигрантите. 

Което изобщо не е вярно  Peace

# 708
  • Мнения: 374
Само че експатите не са от тук и са за малко. Пред тях обикновено изобщо не стои въпросът "Бихте ли се върнали в България?".

Интеграцията е по-скоро задача на емигрантите. Измежду тях има такива, които си живеят спокойно и удобно и без да знаят местния официален език, напр. хилядите в Чайнатаун, Кореятаун, Малката Одеса и пр. Но те на практика живеят в нещо като купол-биосфера. Аз не бих могла така да се изолирам...
Аз в поста си визирах експати, минали на местен договор в същата или в друга подобна организация. Но има и такива, дошли от България или друга страна директно на местен договор. И пак голяма част от тях принадлежат към групата, която Babe така добре е описала. Не би ми хрумнало да ги сравня с населението на Чайнатаун или Малката Одеса, макар и да не познавам лично тези места.

Имах за около две години за съседи семейство австралийци. Преди това бяха живели пак за две години в Рим. Жената гледаше едногодишно детенце, и бременна с второто, заминаха за Руанда, заради предложение за работа на мъжа й. Нейната нагласа беше "Обикалям света, докато гледам децата, а мъжа ми прави пари и кариера". Навсякъде имат своята си задружна среда на англоговорящи.

Та, давам примери за това, как може да има различна нагласа към живота в чужбина, не непременно "Отивам там и ставам един от тях". Както и започнах, хората са различни и причините им са различни. Важно е да намериш това, което ти самият искаш и търсиш, и да си доволен с него, а не да робуваш на "общовалидни" рецепти.

Ами нали си живеят споконо, щастливи са и не се занимават с въпроси от сорта : скъсах си г_за да се интегрирам и пак съм си разлиЧен.
Ох, разсмях се от сърце  Joy Joy Joy

# 709
  • Мнения: 6 302

Във Виена са някои от централите на големи международни организации, като OMV, Reiffeisen, Unicredit, UN.. кой знае още колко знайни и незнайни. В тях работният език е английски.


ОМВ и Райфайзен са си австрийски, а пък Уникредит е италианска, не вярвам централата на Уникредит да е във Виена както не вярвам в австрийски фирми, разположени в Австрия работният език да е английски.

# 710
  • Мнения: 6 302
Болшинството експати които аз познавам се интегрират на много по различно ниво, и не бързат. Интегрират се заобиколени от други експати с основен език английски. Нещото което обединява всички експати е, че всичките са чужденци, и имат общ език, общи интереси, житейски опит който е на светлинни години разстояние от местните, темите за разговор са интересни за експати, болките и радостите са като за експати, и т.н.

Точно така, и понеже нямат абсолютно никакво понятие и представа от страната, в която работят, включително от законите и правилата й, в работата си също са напълно безмощни без местните им сътрудници, които им превеждат и им обясняват елементарни за тях, местните, неща; като в същото време обикновено тези експати, както ги наричате, каквато дума в българския език няма, са на ръководни постове и вземат управленски решения в среда, от която нямат понятие за неща, от които нямат понятие, като трябват да работят с документация, която е на език, който не разбират. Поради което в очите на местните изглеждат нелепо, а и реално полза от тях няма; но това са големи международни компании, които могат да си позволят да им плащат огромните заплати срещу нищо.

# 711
  • Мнения: 374
Болшинството експати които аз познавам се интегрират на много по различно ниво, и не бързат. Интегрират се заобиколени от други експати с основен език английски. Нещото което обединява всички експати е, че всичките са чужденци, и имат общ език, общи интереси, житейски опит който е на светлинни години разстояние от местните, темите за разговор са интересни за експати, болките и радостите са като за експати, и т.н.

Точно така, и понеже нямат абсолютно никакво понятие и представа от страната, в която работят, включително от законите и правилата й, в работата си също са напълно безмощни без местните им сътрудници, които им превеждат и им обясняват елементарни за тях, местните, неща; като в същото време обикновено тези експати, както ги наричате, каквато дума в българския език няма, са на ръководни постове и вземат управленски решения в среда, от която нямат понятие за неща, от които нямат понятие, като трябват да работят с документация, която е на език, който не разбират. Поради което в очите на местните изглеждат нелепо, а и реално полза от тях няма; но това са големи международни компании, които могат да си позволят да им плащат огромните заплати срещу нищо.
Включваш се много неподготвен.
Централите във Виена, в които работят експати, отговарят за бизнеса на компаниите в Централна и Източна Европа. Централите, отговарящи за бизнеса в Австрия, са отделни звена.
Мислиш ли, че в UN основното са австрийските закони и правила? Ако не се лъжа, дори територията на сградата им се счита за международна.

Последна редакция: пт, 01 апр 2016, 11:09 от *vanilli*

# 712
  • Мнения: 9 052
ако са конвертирани от AG нa SE

...  понеже нямат абсолютно никакво понятие и представа от страната, в която работят, включително от законите и правилата й ...

Много добра представа имат даже щом са я избрали за място на живот и кариера. Никой не избира лошото и щом са се закотвили, то са си преценили добре. Не подценявай другите според собствените си разсъждения.

# 713
  • Мнения: X
Точно във Виена се справяш на всякакво ниво с приличен английски и може никога да не ти дотрябва немски. Никога. От ежедневие през институции до извънредни или критични ситуации. Личен опит. Разбира се, много зависи от професията и местоработата.

# 714
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Скрит текст:
Болшинството експати които аз познавам се интегрират на много по различно ниво, и не бързат. Интегрират се заобиколени от други експати с основен език английски. Нещото което обединява всички експати е, че всичките са чужденци, и имат общ език, общи интереси, житейски опит който е на светлинни години разстояние от местните, темите за разговор са интересни за експати, болките и радостите са като за експати, и т.н.

Точно така, и понеже нямат абсолютно никакво понятие и представа от страната, в която работят, включително от законите и правилата й, в работата си също са напълно безмощни без местните им сътрудници, които им превеждат и им обясняват елементарни за тях, местните, неща; като в същото време обикновено тези експати, както ги наричате, каквато дума в българския език няма, са на ръководни постове и вземат управленски решения в среда, от която нямат понятие за неща, от които нямат понятие, като трябват да работят с документация, която е на език, който не разбират. Поради което в очите на местните изглеждат нелепо, а и реално полза от тях няма; но това са големи международни компании, които могат да си позволят да им плащат огромните заплати срещу нищо.
Включваш се много неподготвен.
Централите във Виена, в които работят експати, отговарят за бизнеса на компаниите в Централна и Източна Европа. Централите, отговарящи за бизнеса в Австрия, са отделни звена.
Мислиш ли, че в UN основното са австрийските закони и правила? Ако не се лъжа, дори територията на сградата им се счита за международна.
Мецана няма никакъв международен опит с експати около себе си. Няма как да се включи подготвена. Иначе се изкава по един тон въпрси, и смее да твърди с гръм и трясак, че така както си мисли, че е, е.  Wink Мецанке, този път се изложи като на селски пазар.  Laughing

Фея, точно,  Peace - експатите за които аз говоря, някои от тях са тук за малко или за повечко, но не за постоянно, и да, пред някои от тях стой въпроса дали да се върнат ако искат от където са, вкл. и в България. Да, права си - експатите нямат нищо общо с  емигрантите в чайна таун в щатите, или индииските квартали, или мексикансите квартали, или полските и т.н.  

Ако емигрантите нямат желание да се интегрират, никога, никого не бих посочила с пръст. А гледам тук в този форум, и в други не български форуми, често за тях се говори в негативност. Има много емигранти на възраст на която е трудно за тях да се интегрират. Има и такива за които не е трудно, знаят езика, но например предпочитат да не го говорят, да се събират само с хора от тяхната си държава - примери имам един тон за поляци, руснаци, мексиканци, корейци от щатите. Имах много познати, перфектен английски, дошли като деца от Полша, работят в полски компании, предпочитат да се събират само с поляци, и т.н.

# 715
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Baby*,

попринцип съм напълно съгласна с всичко, което казваш, но не и с това:
Цитат
Ако емигрантите нямат желание да се интегрират, никога, никого не бих посочила с пръст
В момента в Германия всички знаят какво се случва и колко сирийци пристигат - не бих изисквала от тях активно да комуникират с германци и да сменят социалното си обкръжение, но определено очаквам да живеят по европейските порядки, когато са в обществото, т.е. примерно да не задяват жените в поли или тези, които са сами, да не ги обарват и заплашват, да не крещят "Аллах акбар" и да не се взривяват в метрото. Ако това е нормално в техните си страни и тяхната религия го допуска, то тук не е и очаквам да се съобразяват с тукашните писани закони, така, както се съобразяват и всички останали.

А дали ядат вечер свинско или агнешко, защото едното им е типично за кухнята, а другото им е забранено, примерно, и дали с ракията замезват с хумус или шопска салата, това да си го решават сами.

# 716
  • Мнения: 8 810
Примерът беше даден за Австрия с кариера без език....

А познавам доста хора в Германия, Белгия, Франция, Швейцария, Чехия, Унгария, Финландия, и някои южни държави с кариера, без грам местен език. ... Ако вие не познавате такива, значи средата ви не ги включва. А е пълно с експати от къде ли не, които говорят английски, работят на английски, и местния език не го знаят. Да, с времето се научава, но не всички се пънат да го научат. Особено ако знаят, че няма да са в тази държава за цял живот. .

Случайно се зачетох в тази тема....Не мисля, че има още останали хора, които да не познават като визираните от теб. Че дори в България, имам предвид Пловдив, ги има. Шефът на моя син, който е американец и собственик на компанията, в която работи. Работен език- английски и не се налага шефа да разговаря със служителите на български, не се старае да го учи. Макар че синът вика, че понякога произнася по някоя дума на ужасно завален бг. Не планира да се изнася скоро(американския шеф), даже си купил къща в Стария град, но и не полага усилия да се интегрира. Да речем, че на него специално не му е толкова нужна интеграция, тъй като е шеф, но има и служители-чужденци, които не говорят или едва говорят български. Не им пречи да живеят много по-добре от местните хора и без езика. Оправят се. Дори в страна като България, прословута с незнанието на езици от населението й. Общуват извън работа или с такива като тях, или с българските си колеги. Не се стараят да учат езика, нито се съобразяват с нравите тук и не им пречи. Не живеят като отшелници.

# 717
  • Мнения: 9 052
chrissy ти говориш тук за закон и ред. На това подлежи дори всеки турист където и да отиде ...
Ние говорим за това до каква степен ти се налага да се префасонираш, за да бъдеш одобрен от другите поне малко. Защото отношението на хората към различните по принцип знаем какво е. Без значение на какъв принцип си различен. Колкото и да се приказва за равноправие и за равнопоставяне, груповата динамика не може да се пренебрегне. Това е човешко. Сега въпроса е доколко човек тярвба да се старае и до колко да допусне, че е направил всичко по силите и и твоа е което се получава. Може ли да живее с него или не? И по какъв начин. Компромис е необходим .

# 718
  • Мнения: 6 302
Мецана няма никакъв международен опит с експати около себе си. Няма как да се включи подготвена. Иначе се изкава по един тон въпрси, и смее да твърди с гръм и трясак, че така както си мисли, че е, е.  Wink Мецанке, този път се изложи като на селски пазар.  Laughing

Ха ха, добре, че ти знаеш кой какъв опит има и какъв изискан език имаш, да ти завиди човек. Само с експати общуваш явно и голям международен опит имаш. С такива ли епитети си говорите?

Има обаче едно вярно нещо измежду глупостите ти и то е точно същото, каквото казвам и аз, а именно:

Фея, точно,  Peace - експатите за които аз говоря, някои от тях са тук за малко или за повечко, но не за постоянно,
Именно, не са за постоянно, а временно, което ясно показва какви глупости са писали и двете потребителки след теб.
И точно защото така наречените от теб експати не са за постоянно, а за малко, обикновено нямат никакво понятие от страната, в която пребивават, от нейните практики, приети правила и законова база. Не говорим за закони от сорта на това, че е забранено да се краде, което го знаят и децата без да са чели закон; а за прилагането примерно на корпоративно законодателство в бизнеса, където въпросните експати би трябвало да са експерти, а нямат понятие от елементарни за съответната държава правила и практики. В добавка не знаят и езика. Затова в очите на местните специалисти изглеждат нелепо и дефакто без помощ от местните са напълно безпомощни, защото един документ не могат да прочетат или елементарен въпрос да уредят, като не знаят местния език и не познават местните закони. А и много често просто игнорират факта, че в съответната държава нещата не са така, както са в държавата на техните централи и съответно местните трябва да правят хиляди пируети как хем да не нарушат местния закон, хем да спазят и правилата на международната централа.

Изключения, разбира се, има, но огромната част от експатите не са сред тях. Както и възпитани хора в бг-мама, разбира се, има, но ти и подгласничките ти не сте сред тях.

Последна редакция: пт, 01 апр 2016, 15:05 от Татко Мецан

# 719
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Права си, че е закон и ред, но понеже върху това се основава всичко. В правови държави живеем все пак... Та поне него (закона) да спазваха...  Tired

Общи условия

Активация на акаунт