Отговори
  • Мнения: 96
Здравейте!

Последните няколко дни сред родителите на деца от вторите класове се обсъжда възможността за промяна на началния час на започване на учебния ден в 107 ОУ, София. Има различни предложения, като на този етап все още събираме мнения на родители от всички класове.
Като се има предвид, че училището е едносменно, не е ясно защо децата ни трябва да стават най - късно в 6 часа за да са в 7.30 часа по чиновете. Не би следвало да е проблем да започват по - късно.
Разбрах, че и преди е имало такива инициативи от страна на родителите, но досега резултат не е постигнат.
Имаме желание да пробваме пак.
Та, какво ще кажете: Дали само децата от 3 и 4 клас да започват от 8.30 часа, дали не е по - добре всички ученици да започват от този час или пък от 8 часа, или предпочитате положението да остане такова, каквото е?
Гласувайте и споделяйте  Simple Smile 

# 1
  • Мнения: 289
Как ще карат децата да стават толкова рано. И то в София, където разстоянията са големи и съвсем рано трябва да стават, за да стигнат 7:30. 8:30 е нормален час. Съчетан и с работното време на родителите, които повечето са от 9:00 на работа.

# 2
  • Мнения: 819
Този въпрос е обсъждан от директорката на 107-мо.Главната причина децата  да започват в 7:30 беше да се избегне натоварения трафик и задръстванията,които се получават след 8 часа.Много от децата пристигат сутрин с коли,улицата пред училището е тясна и става нещо страшно.
И моят син пътува всеки ден рано с кола,като пътят от Борово до 107-мо без задръстване е около 10 минути,ако тръгне в 7:00.Един ден трябваше да отиде за 2 час,тръгнаха малко преди 8:00 и са пътували близо 50 минути.

# 3
  • Мнения: 96
Mnogodetna mama, а дали има задръствания за децата от 1 и 2 клас, защото те, съгласно сега действащото дневно учебно разписание, започват в 8.30 часа  newsm78

# 4
  • Мнения: 819
Нали разбирате,че ако всички класове започнат да учат в 8:30 пред училището ще настане ад от пристигнали коли.Затова директорката реши(беше преди около 4-5 години) да разреди трафика от пристигащи коли пред училището като големите започват по-рано,а малките по-късно.Моят син става рано и приключва училище към 15:00,така има време и за други извънкласни дейности.
Не сме единственото училище,което започва в 7:30!

# 5
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 70
Вероятно, точно от гледна точка на диференциация на трафика на коли, би било удачно да се раздели началото на учебния час на две:
1 - 4 клас от 8,30
5 - 7 клас от 7,30

Децата, които са 1-4 клас са в по-голямата си част от района и въпроса със задръстванията не ги касаят много. След 4 клас вече в училището започват да учат повече деца от по отдалечени райони и за тях мотива "натоварено движение" вероятно е основателен.

Но ми се струва твърде сурово и нездравословно, дечицата до 4 клас да започват толкова рано.

# 6
  • Мнения: 454
Гласувах за 8.30 за всички ученици. Синът ми е втори клас и дори за 8.30 ставаме трудно. Колкото до струпването на коли в началото и края на учения ден то това зависи и от родителите. Не е толкова наложително да си паркираш колата точно пред училището. Когато ходим с колата паркирам на булеварда и ходенето е 2 минути. Доколкото знам директорката е твърдо против промяната на началния час 7.30 след втори клас. Обяснението, което знам е, че учителите имат ангажименти и на други места. Колкото до пътуването на деца, идващи от другия край на града, това е решение на родителите и ако не искат да пътуват има и близки училища, предполагам. Бих подкрепила инициатива за промяна на началния час, но ми се струва, че няма големи шансове за успех. В тази връзка от началото на тази учебна година в 122 направиха точно това. Всички ученици започват в един час, не съм сигурна, май беше 8.

# 7
  • Мнения: 96
В момента малките, които са в голямата сграда, чакат да свърши първият час, за да не шумят на по - големите. Ако е топло няма проблем, но сега са навън (което не звучи много здравословно) или във фоайето на сградата, където всъщност пак вдигат шум.
От тази гледна точка изглежда логично всички да започват по едно и също време.
От друга страна разбирам, че след 4 клас вече има и деца от по - отдалечени райони, за които пътуването е проблем.
Затова е и темата - да се обсъжда и да решим в крайна сметка как да подходим.

# 8
  • Мнения: 330
Според мен е възможно всички да започват от един час, но преди това трябва училищното настоятелство да натисне общината да направят улиците в района на училището еднопосочни, и еднопосочното движение да влезе в сила.

Неминуемо ще има малко насинени очи от road rage конфликти с #2gunfire опаки гъзари, но обстановката ще е по-добра отколкото сега.

След това ще може да се прецени дали може да има единен час на започване на занятията.

Последна редакция: чт, 26 ное 2015, 17:31 от татко Ники

# 9
  • Мнения: 108
За еднопосочните улици в района, мисля че имаше проект още в началото на тази година и бях останала с впечатлението, че за 15 Септември промяната ще е в сила. Нищо не пречи и  в общината да се пусне запитване или нещо подобно за да се раздвижат отново нещата.

А иначе е ясно, че какъвто и да е началния час, все ще има недоволни и мрънкащи родители Simple Smile  Но все пак здравето и емосионалното състояние на децата мисля, че трябва да е водещо при взимането на решение. Децата след 5 клас все пак не стоят в у-ще до 17 - 17:30 ч.  и имат възможност следобяда да починат и да си научат и напишат. А по-малките деца са цял ден в у-ще, не знам как очакваме едно дете на 8 - 9 години да стане в 6:30ч., в 7:30ч. да започнат да наливат знания в заспалата му главица и така до 17ч. И в повечето случаи прибирайки се зoмбирано в къщи отново да трябва да донапише или донаучи, защото нека сме честни, не всички деца написват всичко в занималнята. Извинявайте, но аз след 8 часа на работа съм изтощена, а искаме децата ни прекарват по 10 в у-ще, че и да са ефективни в учебния процес и ако може да си седят мирно и кротко по чиновете и да не вдигат много врява! Това е несериозно!


За довода, че имало учители с ангажименти на други места  изобщо няма да го коментирам! Училището е за децата и  водеща трябва да е тяхната програма, а не на преподавателите!  Сигурна съм , че при желание на ръководството може да се направи оптимална програма, която да удовлетвори желанията на проподавателите, без това да е във вреда на децата.

Последна редакция: пт, 27 ное 2015, 11:58 от Анчето

# 10
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 70
Доколкото съм запозната от срещите с ръководството на община Лозенец, още от пролетта има проект за улиците около училището, както и за ул.Милин камък да станат еднопосочни. Предполагам, че заради изборите проекта се забави малко, но ще бъде осъществен в близките месеци.
Всичко това означава, че аргумента - задръстване, би трябвало да има вече по-малка тежест и аргумента здравословна за децата организация по-висока тежест .

# 11
  • Мнения: 2 755
Този въпрос е обсъждан от директорката на 107-мо. Главната причина децата  да започват в 7:30 беше да се избегне натоварения трафик и задръстванията, които се получават след 8 часа. Много от децата пристигат сутрин с коли, улицата пред училището е тясна и става нещо страшно.
И моят син пътува всеки ден рано с кола, като пътят от Борово до 107-мо без задръстване е около 10 минути, ако тръгне в 7:00. Един ден трябваше да отиде за 2 час, тръгнаха малко преди 8:00 и са пътували близо 50 минути....
Точно така е! Часът 07.30 е в пъти по-удобен, отколкото другите варианти. Особено за 5-7 клас, предвид математическата школа, която продължава до 15.00 часа. Ако часовете започват в 08.30, то школата ще продължи до 16.00, а голяма част от учениците в прогимназиален курс са ангажирани и с други извънкласни мероприятия. Особено седмокласниците на които им предстои матура, са доста натоварени с разни школи. Така че, часът 07.30 е отличен вариант за 5-7 клас.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 285
Подкрепям Tonita.

Начален час 7:30 е по-добър вариант за 5-7 клас предвид трафика и разпределението на деня.

1. Не говорим за трафик само в района на училището, а за такъв в целия град. Не става дума за спиране на автомобилите пред входа, а за висене цял час по светофари.

2. Не стига времето за дейности след училище и за писане на домашни, които от 5-ти клас значително нарастват. А в дните със школа си е приключение.

За класовете 2-4 не мога да взимам отношение, не съм в такава ситуация.

# 13
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 586
Здравейте!

Имам 2 деца в 107 в момента - начален и прогимназиален клас.
Твърдо ЗА съм започване в 8ч. за всички.
По мнение на класните ръководители и на 2 -те деца - първият час е проспан почти от всички.
Доводът за математическа школа не е основателен, защото нея посещават няма и 1/3 от децата в даден випуск и не е редно всички останали да се съобразяват с тях или с ангажиментите на учителите, които водят тези школи / и 2-те ми деца са на школа/.
Трафикът половин час по-късно не е мног различен, защото ми се налага да се връщам в района тогава и това също не е основателен довод.
Като дете и аз започвах 1-ва смяна в 7,30ч., но родителите ми тогава работеха от 8 до 16,30ч. има имаше предостатъчно време да ги видя, а и да ми помогнат с нещо ако се наложи.
Сега масово работния ден започва в 8,30-9ч., а за някои дори и по-късно.
Прибирайки се към 18,30-19ч. от работа няма как да искаме за 2ч. да се вечеря, да се видим с децата, а и да им помогнем с уч.материал ако се налага.
Просто ежедневието на всички ни не е такова както преди 25г.
Училището е едносменно и това позволява преместване на началния час малко по-късно.
Доводите за трафик, за разпределение на часовете във физкултурния салон и т.н. са неоснователни.
По-голяма част от децата горен клас отиват и се прибират сами и това по никакъв начин не натоварва трафика.
Безумие е децата да страдат от хронично недоспиване, вследствие на което има пада имунитета, а и способността за усвояване на уч.материал.
Повечето преподаватели в у-ще са с дълъг стаж в него и тяхно мнение е, че преди, когато са започвали в 8ч. е било по-добре.
Явно решението е еднолично, но както всички знаем, нещата в НАШЕТО училище се случват много трудно и бавно.

Общи условия

Активация на акаунт