Тълкуване на кръвни излседвания

  • 1 136
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 141
Моля, админ, ако темата ми не е за тук да бъде преместена!

Искам да помоля по-разбиращите от мен за тълкувание на изследванията на моето дете. Правени са преди един месец по повод на персистиращо разстройство, липса на апетит и отслабване на детето. Тя е на година и два месеца. С ниско тегло е.

Ще напиша само тези, които не са в норма:

Холестерол 3.0 при реф. стойности 3.5- 5.2
Креатинин 40 при реф. стойности 21- 36
Общ белтък 61 при реф. стойности 66- 87
АСАТ 68 при реф. стойности 0-40
АЛАТ 103 при реф. стойности 0-40
Йонизиран калций 1.07 при реф. стойности 1.11- 2.5
IgA серум 0.41 при реф. стойности 0.7- 3.7

Повторихме ги след една седмица + още някои:
Неутрофили 13.6 при реф. стойности 50- 72
Лимфоцити % 76.4 при реф. стойности 20- 70
Хематокрит 0.333 при реф. стойности 0.36- 0.48
MCV 80.1 при реф. стойности 82- 96
Билирубин общ 2.9 при реф. стойности 3.4- 21
АСАТ 45 при реф. стойности 0- 40
АЛАТ 42 при реф. стойности 0- 40
ГГТ 42 при реф. стойности 6-42 (на горна граница)
ЛДХ 467 при реф. стойности 240- 480 (клони към завишаване)

Утре пак сме на консултация и ще ни пуснат контролно излседвания, но искам да попитам тук във форума евентуално да ме насочите към някакви въпроси към доктора, защото ми се струва, че ако не питам конкретно за нещо, може и да го пропуснем. Докторът нещо спомена за излседване за хепатит, цитомегаловирус, евентуално. Но след вторите изследвания само ни каза засега да не правим нищо, а да я храним (много трудно, злояда е), и да я извеждаме на слънце.

Ще съм благодарна на всякакви коментари по изследванията!! Благодаря!

# 1
  • Мнения: 212
Не съм специалист и препоръчвам да видиш в нета, стойностите за деца, Виждам, че асат и алат са малко над нормата, но това може да е и от приема на лекарства/ако сте й давали скоро/. Консултация с гастроентеролог е най-добре.  Peace

# 2
  • Мнения: 740
Там, където са малко извън нормата, не е нещо впечатляващо - т.е. тези стойности са референтни и мъничко отклонение не е проблем (често зависи от моментното състояние на детето, а имайте предвид и че машините понякога бъркат). Не се вторачвайте толкова в тях. Ниският общ белтък и ниският холестерол са възможен показател, че белтъчините в храната може би не се усвояват пълноценно (или са много малко) - някакво сиропче за апетит, нещо подобно, към което докторът може да ви насочи?

На мен също ми правят впечатление завишените АСАТ и АЛАТ - това са чернодробни показатели и е добре да са в нормата: колкото по-ниски, толкова по-добре. Присъединявам се към горното мнение, че те се влияят от наскоро приемани лекарства (при мен например са били увеличени след продължително антибиотично лечение и след прием на антимикотични препарати), но е добре да се проследят отново (примерно месец, след като се овладее проблемът), за да се види дали са все още завишени, или са започнали да се нормализират.
 
Неутрофилите също са доста ниски, за там също има редица възможни причини, не се вкарвайте в лоши сценарии. Попитайте докторът на какво може да се дължи.
А цитираните от вас референтни стойности всъщност за деца ли са конкретно, или за възрастни? Оттам също може да идва разминаване и доста от нещата всъщност да са в норма.

# 3
  • Мнения: 141
Не съм сигурна дали референтните стойности са за деца или възрастни, ще направя справка. Ходили сме на гастроентеролог и без никакви изследвания, само с претегляне на детето ни изписаха креон, който давах може би един месец и го спрях поради съмнение дали има полза- трябваше да отваряме капсулата, тъй като не може да я гълта, а на опаковката си пише, че тя е стомашно-устойчива и трябва да се пие с нея.
Утре ще направим пак изследванията и дано се разбере какво се случва с нашето дете. Но според мен определено има нужда от прием на ензими, но които да са предназначени за деца. Такива, които могат да се приемати стрити без да се нарушава действието им. Благодаря за коментарите. Ще очаквам още хора да се включат.

Общи условия

Активация на акаунт