Как да се справя със злоядо дете?

  • 9 113
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 156
Мина и замина този период при нас, на същата възраст. Манджата и сега понякога я отказва; ще трябва да се научиш да импровизираш - варено яйце, панирана филия, чушка, пълнена със сирене и маслини, чаша гъст айран, чаша мляко с какао, разполовени картофи, леко намазани с масло и запечени във фурната, парче сирене, парче шунка, изцеден един портокал - сока, банан, орехи. Можеш ли да месиш? Във форума има разни лесни рецепти за сиренки/ солени мъфини. Или просто доза курабии/ домашна питка, към нея - мляко.
Не е като да си изяде сготвеното, но все е нещо. И със сигурност не е джънк от пакетче.

Бих те посъветвала да пробваш с прясно изпечено месо (или нещо от кайма), или риба, на скара. Моят злоядко не можеше да устои.
Всъщност, преодоляхме злоядството чрез угаждане  Wink

# 16
  • Мнения: 902
С риск да ме линчуват някои майчета, аз съм твърдо против за всякакво ходене след хлапетата (от 3-4 годични нагоре, не бебетата) и мрънкане и угаждане , за да ядат. Мое мнение си е, но според мен те ей точно затова продават номера, защото да пренаситени. Ние сме майки и ни е  много страх за нищо-нещо, но само си пилим нервите. Сестра ми има злоядо дете, сега вече на 9 години. Ама злояд!!!Да не ви обяснявам колко рев му е ударила с него...Интересното е обаче, че е злояд само у дома. Като съм ги гледала аз у тях или като е ял на друго място яде като хората. Ето точно понеже сестра ми като се шашне че той "нищичко не ял, а много много слаб!" му предлага я туй, я онуй, когато му скимне, и той си знае че ще получи ядене по късно когато на него му е кеф, понеже тя е доволна той да яде каквото и да било, само и само да хапне. Да й беше хванал цаката и си я моташе както си иска. Беше почнала по най-невъзможните часове на деня да му ходи по гайдата да "яде" -"мамо яде ми се"- по никое време, ама не нормално ядене, а мляко с бисквити, само салам без филия, и т.н... Казах й колкото повече му се тресеш, толкова повече няма да се храни нормално. Викни го да яде с другите, ако се гевези и не ще, не го трумкай и не му предлагай я туй я онуй- ние така ли сме пораснали, и понеже не сме- навреди ли ни? Каза  го някой преди мен във форума- нормално и здраво дете дето се е самоуморило от глад няма... Като не яде на обед, го викаш чак за вечеря. През другото време никакви междучасови готвения и тинтири минтири. Все по някое време, даже и след два дни, детето ще огладнее, това е инстинкт. И ще яде каквото му се даде. това го казвам от опит, с моята дъщеричка не съм имала такива проблеми, но племенника ми, и децата които гледах в Германия още преди 10 години са минали през тоя режим и повече от 2-3 дни (докато схванат каква е системата с хранененто) терор не е имало повече...

П.С. - знам че със собствено дете е по-трудно и повече боли , когато не се храни и когато трябва да му се отказва. Имаше един момент в който моята Киара ядеше само юфки и картофи, никакво месо. Колкото и да подпитвах защо не е дори чопнала от месцето, само мръщенки и вдигане на рамене. Тогава почнаах като сервирам на  нас от всичко, на нея в чинията само картофи, или само юфка. Тя пита защо, аз й казвам, зашото не го ядеш и после нагризано се хвърля, а е жалко. Тя се съгласяваше и си яде картофите или юфката или каквото там е било. Няколко пъти така, и отведнъж- мама, може ли и на мен малко месце? Ама само едно малко парченце, да видим дали ще ми е вкусно? Разбира се! Така малко по малко привикна пак да яде всичко. Единственото което правя е, да я ПИТАМ ПРЕДВАРИТЕЛНО като съм сготвила: повече картофки /оризче/ юфка ли искаш, или само мъничко? Каквото каже това й слагам. И ако каже не искам нщо съм й напомняла че до края на деня освен на вечеря друго няма да има. ПОнякога се съгласява и яде наистина чак вечерта с нас. Понякога си казва : добре, тогава май ще хапна малко! Така се справяме с "проблема" хранене...

Последна редакция: пт, 04 дек 2015, 14:41 от Mam4e Bandit

# 17
  • Мнения: 2 156
Mam4e Bandit , по принцип да напълниш чушка със сирене, или чаша мляко, не е голямо усилие.
В период, когато детето приема медикамент - както е с много деца, не може да не е яло нищо.
Малко деца ядат всичко, което им се дава. Вярно, че понякога майките прекалено се тревожат, но някои деца наистина отказват всичко.
Ти си избрала твърдата линия. Аз минах по тъча.

# 18
  • Мнения: 4 708
точно така е и с моето, а трябва да има разнообразие,да давам яйце, риба и т.н ,но как да стане това?
Няма как, примирявай се, и ако има нещо което изобщо яде, давай това. При нас това е хляб. Но за твое успокоение, в яслата твърдят, че е почнала да яде отскоро. В нас се още я кара на хляб и от два дена сандвич с яйце и кашкавал. Но точно на вашата възраст престана да яде постепенно това не иска, онова не иска и на 1г и 7-8 месеца вече ядеше само хляб и банани, ако изобщо благоволи да сложи нещо в устата, сега е на 2г и 4м. Оставила съм я да яде каквото иска, само и само да не стои гладна, нямам вече нерви да се правя на маймуна, за да ми откаже поредното ядене. Но поне в яслата покрай останалите след 2 месеца инат и гладия сега е прояла и съм спокойна. Там ще се оправят нещата, явно само примера на останалите действа при нас.

# 19
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете минава някакви фази и сега у дома иска да яде 2-3 неща само. Измрънка, че обича зеле, сготвих и днес само зеле яде. Другото любимо му е мусака без заливка. Вече муската я правя със зеленчуково пюре, т.е. сварявам някакви зеленчуци + домати, пасирам всичко и слагам пюрето в мусаката, но не се оливам с количеството зеленчук.
Иначе в градината яде всичко. Плодове вкъщи яде много рядко, понякога изяжда по 1 ябълка и по 1 банан наведнъж, а понякога не иска и да опита. Но поне моркови яде много.

От бебе има претенции към храната, докато се почудя какво му е, се оказа, че иска да му в вкусно и без проблем яде любими храни. Преди няколко месеца искаше да вечеря само пилешка супа. Преди това месо с картофи, сега е на вълна мусака. Сега и зеле прибавяме към менюто.
Към авторката - ако сложиш детето на вашата маса и му даваш да си взема от вашите чинии, ще яде ли? Моето на тази възраст много обичаше да обикаля хранещите се хора и да похапва от техните чинии.

# 20
  • Мнения: 400
обича да държи храна в ръцете и да храни останалите,но тя го държи с часове в устата докато кихне и го изплюе...просто съм на ръба на нервна криза напоследък с това дете!Ето днес и взех храна от друга частна кухня с превъз ходно меню,десерта не яде, 1/2 от супата изяде и за основното не остана време,ще гледам да и го дам утре сутринта,тъй като е със сирене и дано и хареса,ще видим!Стискайте палци. ooooh!

# 21
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Хм, в колко часа обядва? Моето, като беше на тази възраст, понякога пропускаше обяда, но след следобедния сън си го хапваше с апетит.
Щом предпочита сирене, то слагай на детето сирене в яденето, почти всичко си върви със сирене.
Да не би да не иска да дъвче и за това да държи храната в устата? С пасираното ядене как е?

# 22
  • Мнения: 400
всичко до този момент пасирам ,защото се дави.ако може да се нарече обяд то го прави към 4.30-5ч и то тогава и давам обикновенно пл.пюрета ,кис.мляко,вечеряме къв 8-9ч и заспива към 11.30-12ч,тогава и давам НАН.а сутрин след сън закусва попара до 3-4ч пие сок и това е.

# 23
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
А на обяд какво яде? Или тогава спи?

# 24
  • Мнения: 400
не яде по обяд ,тъй като закусва към 10-10.30 и след това огладнява към 2-2.30 и яде избирателно кис.мляко много обича ,но я запича,пл.пюре също избирателно и така.Правила съм и домашно готвено-телешко, пилешко -него и поглежда.,пил супи също.Просто караме на проба -грешка и така..

# 25
  • Мнения: 364
Моето детенце ми късаше нервите до преди 5-6 месеца, като ставаше време за хранене ми се ревеше.. Оставяла съм го гладен , правила съм се на палячо, давала съм Саностол и всякви уж разяждащи и нищо. След това бяхме на море за 10 дена и не знам дали си въобразявам или не ама там взеха да се оправят нещата. Като се върнахме беше същото нерви по цял ден.. И накрая взех да варя всичко на едро, картофи на фурна и вечеряше с нас сам с ръце. Първите пъти се задавяше и количеството, което изяждаше беше някакво нищожно за едно хранене, постепенно количеството се увеличаваше и нервите намаляваха, след 5 месеца така има страшни бузи и качва, което предполагам, че значи, че добре се изхранва Mr. Green Сега е като прахосмукачка, яде всичко даже и риба. Като се сетя за преди и ми се изправя косата. УСПЕХ  bouquet

# 26
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
не яде по обяд ,тъй като закусва към 10-10.30 и след това огладнява към 2-2.30 и яде избирателно кис.мляко много обича ,но я запича,пл.пюре също избирателно и така.Правила съм и домашно готвено-телешко, пилешко -него и поглежда.,пил супи също.Просто караме на проба -грешка и така..
Детето ти е още малко и е в процес на захранване, а не на нахранване. Готви, предлагай, сменяй храните. В един момент ще се напаснете с менюто. За запичането - давай плодово пюре, на моето дете много добре му действаше на БиоБамбини плодово пюре манго с ябълка, принципно мангото действа добре на изхожданията. Може да не обича месо, зеленчуци яде ли? Спокойно можеш да й правиш храни с мъничко месо вътре, за да не го усеща много.
Вариантът да взема и да яде с ръце също е добър.
Общо взето трябва да си доста изобретателна и да не се ядосваш много. Peace

# 27
  • Мнения: 2 156
Бобовите също са добра идея при склонност към запичане - грах, леща. Ако успее да му кусне няколко лъжички, ще свърши работа. Моят още от мъничък харесваше царевица, като следях да не прекали. Продава се сладка в консервни кутии и има голям шанс да се хареса. От ядките, кашуто е по-крехко, и е вкусно и сурово; пробвай и орехи. Ядките също спомагат за нормалното изхождане (когато са сурови), а са и калорични. Ако детето няма изразени алергии, наистина не е сложно да му се предлага.

# 28
  • Мнения: 1 602
Имам си една злояда кака на 4г и сега едно злоядо 4м бебе. Опита ми е да не насилвам детето. Щом не иска не иска. Все по някое време ще огладнее. Може да е малко яденето но няма да е насила и няма да мрази храната за бъдеще.

# 29
  • Мнения: 2 309
Синът ми до 2 годишна възраст ядеше всичко с изключение на цвекло, яйце и мед! Тогава нещо му бръмна в главата и сега е на спагети със сирене/тофу (понякога с  кайма, като каймата я избутва), пържени/варени картови (може да се излъже и с понякога с картофи на фурна), пица Маргарита, понякога леща, пилешка супа или супа топчета (без да яде месото) застроена с яйце и лимон, бял ориз... ами май това са му ястията ... В момента е на 7 години и половина! Аз съм веган, баща му си е месояден, но например като има боб- "Не! Мама и тати ядат боб! Аз не ям!" Карали сме се, наказвали сме се, оставяла съм го гладен- не, няма да си вкара в устата нищо, което не го иска, независимо дали има панделка или не! От няколко години съм вдигнала ръце и единствено го моля да яде и други неща, защото организмът му има нужда от витамини... не го интересува, пък и аз донякъде свикнах понякога да готвя и по 3 ястия! Tired

Общи условия

Активация на акаунт