Лошите страни на яслата

  • 6 992
  • 193
  •   1
Отговори
  • Мнения: 763
Аз искам да попитам тези, които отхвърлят яслата като вариант, тези, които са се отказали от нея поради разни причини - какво мислят за нея, какви са им впечатленията.

Ще очаквам да се включат и родители, които са пуснали децата си направо на детска градина, и изобщо всякакви мнения.

# 1
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Здравейте!Моят син ходи на ясла около 9 мес.,от които ако се замисля сигурно 5 е бил болен вкъщи IllОсвен това плачеше много,направо страдаше от нашата раздяла.А и там ги държаха затворени,на пуснати щори и лампа-досущ като бройлери...Той беше най-голям -на 2г.8мес. и постоянно дърпал лелите да го изведат на разходка.Те му казвали,че има други деца, а той-"остави ги тях,изведи само мен!"Така че нямам много хубави спомени от този период,но когато нямаш друга алтернатива,яслите са единственият изход lalalalaЧестон казано,ако с второто имам финансовата възможност ще си остана вкъщи и ще го дам чак на 3,5г.на градина - тогава и ще е с изграден имунитет и няма да боледува толкова много.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 999
А и там ги държаха затворени,на пуснати щори и лампа-досущ като бройлери...

Що за място е било това???????? Ужас. Как ще ги гледат така децата?

# 3
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Така беше - за тези 9 мес ги изведоха навън два пъти,и то на терасата.А за щорите оправданието беше,че стаята е източна и много печало до обед!Да не говорим как миришеше на цигари още от входната врата!Слава Богу че сега в градината е съвсем различно - по цял ден са навън,закаляват ги...Абе,явно всичко зависи от директорката - нашата е млада и разтропана,децата се обучават много - езици,танци,постоянно правят празници,гостуват театри - тя и за това е препълнена - групите са от по 28-30 деца.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
Абе,явно всичко зависи от директорката - нашата е млада и разтропана...
Какво значи "разтропана"? newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 13 217
Аз искам да попитам тези, които отхвърлят яслата като вариант, тези, които са се отказали от нея поради разни причини - какво мислят за нея, какви са им впечатленията.

Ще очаквам да се включат и родители, които са пуснали децата си направо на детска градина, и изобщо всякакви мнения.

То вярно, че всяко нещо си има лоши страни, ама да ти кажа аз не се сещам конкретно за яслата. Може би това, че дъщеря ми научи някои диалектни думи, но това не е голям проблем, защото ще я отуча. Иначе не виждам никакви лоши страни. Тя тръгна на ясла когато беше на 1 г. 3 м. Вече е госпожица на 3 г. и от вчера е в градината... Справя се чудесно (чук-чук)  Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 6 999
Абе,явно всичко зависи от директорката - нашата е млада и разтропана...
Какво значи "разтропана"? newsm78

 Joy Joy Joy

Явно не това, което асоциираме ние с теб, Гери. Или...? newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Разтропана означава оправна, отворена, нещо такова Wink
А за яслата според мен най-големият минус е боледуването.Поне мен от това най-много ме е страх ConfusedАко боледува твърде много  - ще го оставя на домашно отглеждане.
Друг минус е , че никой не би ти гледал детето така, както ти самата би си го гледала - но то важи и за бавачки, баби и т.н.

# 8
  • Мнения: 5 468
Най-лошото на яслата е, че децата много боледуват.

# 9
  • Мнения: 46 573
Боледуването и менюто.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 217
Боледуването ако не е в яслата, ще е в градината, ако не е в градината ще е в училище. Аз лично не бих го нарекла минус на яслата, а адаптация на детския организъм към околната среда и изграждане на имунитет. Освен това си има доста начини да се избегне голяма част от боледуването. Аз давах и давам AD Liquide For Kids. Съжалявам, че лекарката ми не е знаела за него малко по-рано, защото една приятелка, на която го препоръчах дава на сина си откакто е тръгнал на ясла от септември и детето е боледувало само веднъж досега. тя каза, че се е пристрастила към този сироп и има чувството, че ако го спре тутакси детето ще се разболее  Crazy, което разбира се не е така...  Grinning

# 11
  • Мнения: 1 232
Момичета,всичко зависи от имунитета на детето,не всяко боледува много,в нашата група имаше деца които "Стояха на пост" и нямат ден отсъствие по болест,а имаше и такива които си бяха все болни.Освен това не означава,че като не го пуснеш детето на яслав градината или в училище няма да боледува

# 12
  • Мнения: 46 573
Боледуването ако не е в яслата, ще е в градината, ако не е в градината ще е в училище ...

Преди 3 г. боледуват повече  Blush

# 13
  • Мнения: 1 113
Единственият минус, който аз бих изтъкнала и честото боледуване, но той се отнася и до детските градини.
Иначе аз пуснах дъщеря си направо на градина, независимо че беше на 2 г. и 3 мес. Но го направих, защото: първо - тя говореше добре, не беше с памперс, хранеше се почти сама и беше свикнала да общува с по-големи деца; второ - градината е на около двеста метра от нас и имат практика да вземат двегодишни деца, които що-годе се оправят сами; трето - тя е родена януари 2003 г., така че нямаше голяма разлика между нея и децата родени ноември - декември 2002 г.;
Като цяло детската градина или ясла дава на децата чувство за самостоятелност, по-лесно се учат да комуникират едно с друго и това, което на нас ни даде най-много - РЕЖИМ и РЕД.

# 14
  • Мнения: 2 922
Минуси: честото боледуване, лошите думички, налиташе да ни удря по едно време. Но това знам, че ще се преодолее в времето.
Иначе съм за яслата и съм съгласна със Сафо, че там децата се научават да бъдат самостоятелни и да общуват.

# 15
  • София
  • Мнения: 13 217
Боледуването ако не е в яслата, ще е в градината, ако не е в градината ще е в училище ...

Преди 3 г. боледуват повече  Blush

Не съм съгласна! За приятелката, за която говоря детето й тръгна на година и 7-8 м. Има деца, които боледуват и без да ходят на ясла, повече от такива дето ходят!

За храната... в нашата ясла и градина храната е от Детската кухня - майка за Люлин, защото са в една  и съща сграда. А тя се слави като една от най-добрите в София

# 16
  • Мнения: 46 573
[/b]Vache[/b], има и изключения, но като цяло преди 3 г. децата са по-податливи на болести  Confused
Аз съм в Люлин, но не ползвам кухня, не ми харесва менюто, но всеки има различни изисквания за него  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 13 217
Vache, има и изключения, но като цяло преди 3 г. децата са по-податливи на болести  Confused


Според мен това е поредната градска легенда, но ... да не отместваме темата..  Peace Grinning

# 18
  • Варна
  • Мнения: 10 802
Първото лошо нещо, което веднага ми дойде наум - това са болестите, ясленските болести...

Иначе като цяло добрите страни сякаш са повече отлошите - научават се повече и по-добре да говорят, да се заиграват по-дълго с играчките, научават песнички, стихчета, да се хранят по-добре отколкото вкъщи.  Joy

# 19
  • Мнения: 1 866
Дъщеря ми ходи на ясла от 2 месеца. Да, вярно е, че откакто тръгна се абонирахме за едни сополи и се налага да я спираме доста често. Но пък за мен едни сополи и една кашлица не са чак толкова страшно нещо. Лекувам я само с хомеопатия и засега всичко е нормално. Твърдя, че дъщеря ми стана по-контактна, а иначе си беше плашливо дете. Освен това явно учи разни неща защото още на третия ден се върна с някакви нови танци в къщи Grinning Въобще много е забавно. Аз специално нямам възможност да я срещам с деца на нейната възръст и смятам, че яслата е много полезна. Сега са в карантина от варицела, но не я спрях, защото смятам също, че е много добре да изкара сега варицелата, докато е съвсем малка. Аз съм я карала като голяма и беше наистина ужасно.
За храната честно казано не се притеснявам. Аз никога не съм вземала храна от кухня, всичко приготвям в къщи, направо се чудя какво да измисля и дъщеря ми пак не яде. Сега на яслата яде хляб и пие вода Grinning В къщи същото. Погледнах менюто в яслата, изглеждаше ми добре. Но както казах за мен е все тая, защото дъщеря ми просто не се интересува от храната. Даже се надявам в яслата малко по малко да прояде покрай другите деца.

Засега я водя по половин ден, смятам по-нататък да мине на цял ден.

# 20
  • Мнения: 46 573
... Сега са в карантина от варицела, но не я спрях, защото смятам също, че е много добре да изкара сега варицелата, докато е съвсем малка ...

Хич не е добре да я кара, аз чакам да разрешат ваксината и да я поставим, човек, изкарал Варицела, през целия си живот може да развие Херпес Зостер, дядо ми го кара преди 2 години и имам голям страх от това чудо, почти го бяха изпуснали, докато разберат какво е  Confused

# 21
  • Мнения: 7 821
Моите тръгнаха миналата пролет заедно. Големия направо на градина (беше на 3 и половина), малкия на ясла (година и 5м). Големия си адаптира много по-трудно от малкия, то не бяха тръшкания, то не бяха мними болести и какво ли не само да не ходи. Малкия порева около месец сутрин и спря.
Относно болестите - и двамата боледуват еднакво, почти винаги са болни заедно или един след друг. Когато ги пуснах ходеха 3 дни, 2 седмици си бяха в къщи  Twisted Evil . Лятото ги спрях, ходихме на морета и по баби и на есен с песен пак на градина и ясла. Пак се започнаха болестите и пак еднакво си боледуваха до към Януари. Вече няколко месеца (да чукна на дърво) не боледуват. Явно си изградиха прословутия имунитет  Praynig .
Така че аз не мога да кажа, че за децата е по-добре да тръгнат направо на градина. Какво и да си говорим тези които продължават от яслата в градината имат преимущество. Те са свикнали, често имат изградени приятелства, адаптацията е минала когато за тях са се грижили по 3, 4 лели, а не по една учителка на 30 деца и т.н. А на тези които са гледани в къщи им е доста трудно.
Но от друга страна всичко си е и до дете  Wink, така беше при моите.

# 22
  • Мнения: 1 866
... Сега са в карантина от варицела, но не я спрях, защото смятам също, че е много добре да изкара сега варицелата, докато е съвсем малка ...

Хич не е добре да я кара, аз чакам да разрешат ваксината и да я поставим, човек, изкарал Варицела, през целия си живот може да развие Херпес Зостер, дядо ми го кара преди 2 години и имам голям страх от това чудо, почти го бяха изпуснали, докато разберат какво е  Confused

Ами аз не смятам да се мъча да я предпазвам от всякакви хипотетични или реални болести. Просто не вярвам да успея. Но това си е моя гледна точка.

# 23
  • Мнения: 46 573
Не можем да ги предпазим от всичко, но и съзнателно да осъществяваме контакт с болни, конкретно за Варицела за мен е неприемливо, това бих направила за моето дете, за твоето ти си решаваш  Peace

# 24
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Това с херпеса за пръв път го чувам - може и да е вярно - не твърдя обратното, нашата лекарка, която спред моето скромно мнение е страхотна каза, че това, че в тази си възраст (в момента е на 3 и половина) я е преболедувал е много хубаво - това била единствената "препоръчителна" болест и организмът имал имунитет след това към въпросния вирус.
Според мен Ваче е права - ако не в яслата - то в градината ще боледуват или пък в училище... Моят син го пуснах на ясла на 2 години и полвона - не защото нямаше кой да го гледа, а за да знае какво е. Много му хареса въпреки моите притеснения, защото за въпросната ясла няма много ласкави отзиви - не е плакал изобщо и честно да си призная за 4 месеца е бил болен 2 пъти за по 3 дни с хрема и зачервено гърло. От октомври е на градина и заболяванията му заедно с варицелата ги броя на пръстите на едната си ръка. Така че освен до ясла или градина си е и до организъм.

# 25
  • Мнения: 2 978
Добре де Vache,

на мен лекарката и две три аптекарки (да е по- сигурно питах и други Wink ми казаха, че не е желателно да се дават имоностимулатори на деца под 3г.

Аз исках да купя точно този AD Liquide For Kids..обаче все ми говорят, че ако се дава преди 3-те годинки после свиквали и имунната им система ставала по- слаба без тях...направо съм в шах newsm78

# 26
  • Мнения: 7 431

Хич не е добре да я кара, аз чакам да разрешат ваксината и да я поставим, човек, изкарал Варицела, през целия си живот може да развие Херпес Зостер, дядо ми го кара преди 2 години и имам голям страх от това чудо, почти го бяха изпуснали, докато разберат какво е  Confused
Е,това го чувам за първи път.Варицелата изгражда траен имунитет,за цял живот.Преболедувалите от нея в много редки случаи боледуват от ХЕРПЕС ЗОСТЕР.Варицела в по-късна възраст е херпес зостер.Причинителят на двете е един и същ.Аз лично също предпочетох  децата ми да са в контакт за да преболедуват по-малки.Но май изместихме темата.

# 27
  • Мнения: 2 922
офф

"Заболяването се причинява от филтруем вирус, който прониква и се размножава в нервната система и по биологични свойства е идентичен с вируса на варицелата и затова се нарича варицелазостер - вирус.

Вирусът може да живее в организма с години наред без да е болестотворен /патогенен/ и в даден момент да се активира, предизвиквайки у възрастни херпес-зостер, а при контакт на болните с деца причинява варицела. "


"Заболяването се появява само при лицата, които са преболедували от варицела. "

# 28
  • Мнения: 7 640
Е,това го чувам за първи път.Варицелата изгражда траен имунитет,за цял живот.Преболедувалите от нея в много редки случаи боледуват от ХЕРПЕС ЗОСТЕР.Варицела в по-късна възраст е херпес зостер.Причинителят на двете е един и същ.Аз лично също предпочетох  децата ми да са в контакт за да преболедуват по-малки.Но май изместихме темата.
не си права изобщо
причинителят на варицелата е вирус, който след прекарването на шарката остава "заспал" в нервните сплитове. При подходящи условия, да не ги цитирам, се активира и човекът развива херпес зостер. Ако не си карал варицела, зостер не може да имаш.
А при неболедувалите възрастни без имунитет, варицелата си е шарка, понякога с усложнения.

# 29
  • Мнения: 2 978
офф

"Заболяването се причинява от филтруем вирус, който прониква и се размножава в нервната система и по биологични свойства е идентичен с вируса на варицелата и затова се нарича варицелазостер - вирус.

Вирусът може да живее в организма с години наред без да е болестотворен /патогенен/ и в даден момент да се активира, предизвиквайки у възрастни херпес-зостер, а при контакт на болните с деца причинява варицела. "


"Заболяването се появява само при лицата, които са преболедували от варицела. "

Мдаа...баща ми преболедува отново варицела...до онзи ден ни беше забранен достъпа до него..

При възрастните е много по- зле..не са пъпки, ами херпеси..ужасно е Cry

И на него му казаха, че доста дълго време организма се е борил, но най- накрая от преумората болестта е избила отново.

# 30
  • Мнения: 46 573
Това с херпеса за пръв път го чувам - може и да е вярно - не твърдя обратното ...

Със сигурност е вярно:

"ХЕРПЕС ЗОСТЕР

Херпес зостер е остра възпалителна инфекция на част от нервната система. Тя причинява болезнени мехури по кожата над нервите. Заболяването се появява САМО при лицата, които са преболедували от варицела."


http://www.gsk.bg/glaxo.asp?language=bg&page=2

"При закъсняло или неправилно лечение се получават усложнения: от страна на нервната система - парализи и парези, а очните и ушните могат да увредят зрението и слуха."


http://www.art.bg/temp/vita.bg/zab.php?zab=9&d=5

# 31
  • Мнения: 1 866
За мен варицелата е едно от най-невинните детски болести и трябва да се изкара. Знам, че по принцип съществува ваксина, но не знам дали в България се слага. Във всеки случай не съм чувала и в чужбина това да е редовна практика. Много е гадно обаче да се кара по-късно (личен опит), да не говорим колко жени я карат бременни или докато се опитват да забременеят и какви тревоги им коства това. Не може цял живот да живеем в инкубатор нали? Аз я хванах в училище например. Също знам че е по-опасно за новородени затова и ми се иска дъщеря ми да я кара сега докато съм бременна, отколкото след няколко месеца да треперя да не се разболее.

Наистина изместихме темата, но все пак исках да кажа, че тези дребни болежки са наистина незначителни, за да си ги слагаме толкова на сърце. Ако се налага детето да ходи на ясла, мисля, че няма нищо лошо да ходи и даже може да му е от полза. И майките не бива да се чувстват виновни затова.

# 32
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз съм против яслите.
Не мисля, че там детето ще научи каквото и да било (което не може да научи у дома).
Против съм гледането на деца като пилета в инкубатор - много деца на едно място, още повече - в бебешка възраст (не виждам за какво общуване може да става дума).
Детето ми ходи на детска градина, но поради гореизброените причини го прибирам на обяд. Гледам да хвана само ползите (е, болестите си ги хващаме, няма как).
Това е мое мнение, няма да го променя и не държа да сте съгласни с мен - това заради излишните спорове, които могат да възникнат.  Peace

# 33
  • Мнения: 994
За мен варицелата е едно от най-невинните детски болести и трябва да се изкара. Знам, че по принцип съществува ваксина, но не знам дали в България се слага. 



Доста офф от темата, но това ти твърдение не е вярно. Варицелата не е невинно детско заболяване. Имам познати деца, които са получили усложения след изкарване на шарката и то преди 5 годишна възраст. Има случаи, когато варицелата води и до смърт.
Вярно е, че не можеш да държиш децата си в инкубатор, но насила да ги заразяваш също не ми се вижда много смислено.
Ваксината за варицелата не е със 100% гаранция. Има доста случаи на деца, които въпреки поставената ваксина се разболяват, но карат шарката изключително леко - в повечето слуачи за 3-4 дена се оправят.

# 34
  • Мнения: 994
моите деца не са ходили на ясла. Тръгнаха направо на градина -училище - само за по 3 часа на ден. Не са ми болнави.
Но според мен яслите не са причина за повечето болести. всичко си зависи от детето. има деца, които са си болнави и дори и вкъщи се разболяват.
предимства и недостатъци не бих могла да изтъкна.
ако разбира се няма друг избор децата се дават и на ясли. аз самата съм тръгнала още на 9 месеца и не мисля по никакъв начин, че ми се е отразило зле. въпрос на ситуация е Simple Smile

# 35
  • Мнения: 1 866
Вярно е, че не можеш да държиш децата си в инкубатор, но насила да ги заразяваш също не ми се вижда много смислено.

Ами аз обясних, че дъщеря ми ходи на ясла и там няма как да предвидиш кога едно дете ще се разболее. Варицелата е заразна доста преди да се появят симптомите. Няма да спря дъщеря ми от ясла 20 дни след като е била вече в контакт. Освен това не знам дали си наясно но карантини за варицела и други има непрекъснато в яслите и детските градини. Значи пред мен преспективата е или да я спра изобщо до училищна възръст да ходи там и после може да се разболее в училище както с мен стана или да си ходи на ясла и ако се разболее разболее. Вторият вариант ми се вижда по-разумен.

Вярно е, че има и смъртни случаи от варицела и от какво ли не друго, но аз не съм от хората които живеят във вечен страх от това което би могло да ги сполети. Мисля, че с воденето на ясла на детето ми не съм направила все пак престъпление, дайте да мислим трезво и да не изпадаме в крайности. Групата на дъщеря ми е пълна за сведение.

# 36
  • Мнения: 195
Аз съм против яслите.
Не мисля, че там детето ще научи каквото и да било (което не може да научи у дома).
Против съм гледането на деца като пилета в инкубатор - много деца на едно място, още повече - в бебешка възраст (не виждам за какво общуване може да става дума).
Детето ми ходи на детска градина, но поради гореизброените причини го прибирам на обяд. Гледам да хвана само ползите (е, болестите си ги хващаме, няма как).

Това е и моето мнение. Дъщеря ми тръгна на 2г 6м. направо в 1-ва група и то до обяд, уж са общува с деца, да рисува, да пее ит.н. Е, голяма полза май нямаше, заниманията са много кратки и  по-голямата част от деня минава в битови дейности, изчакване на всички да се измият, нахранят, съблекат облекат. Често се случваше да отсъства учителката и тогава някоя "леля" я заместваше, като тя няма право да провежда занятия. Негативите бяха по-очевидни , "лоши" и диалектни  думички и навици, агресия, мрънкане (след градина в резултат на подтисканото недоволство).
 
Ако влезете през деня в едно ОДЗ, няма как да сбъркате къде е яслата, оттам постоянно се чува детски плач и подвикванията на лелките (а, те се чуват в цялата сграда). Не вярвам, че на децата им е приятно там, и причината не е, че са се разделили с мама, а неподходящата (меко казано) организация на отглеждане и слабата квалификация и мотивация на персонала.
 
Аз на свой ред искам да попитам, след като тук постоянно се споделят неприятни случки от яслата, лошо отношение на лелите, недоволство от системата на конвейерно гледане, режима порядките, честото боледуването, защо толкова майки си дават децата (изключвам тези които нямат друг избор) и пропагандират "изключителната и незаменима роля на яслата в детското развитие "   
   

# 37
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
 Аз съм следващата мама, след Ellypr, която има деца в ясла и градина.
Дени тръгна направо на градина, на следващия ден, след като навърши 3г. Васи тръгна на ясла на 1г8м.
И при двете първата зима беше "боледуваща". Интересното е, че през първата зима на Дени в градинката Васи беше на 3-5м. Нищо не прихвана, нито един вирус. За пръв път/и последен, надявам се/ Васи пи антибиотик по Коледа тази година.
Ходят в едно ОДЗ, но си боледуват отделно една от друга. Дори конюнктивита си го "хващат" всяка от групата, не помежду си /а пък аз и от двете Mr. Green/
Напълно подкрепям Ellypr:
....Така че аз не мога да кажа, че за децата е по-добре да тръгнат направо на градина. Какво и да си говорим тези които продължават от яслата в градината имат преимущество. Те са свикнали, често имат изградени приятелства, адаптацията е минала когато за тях са се грижили по 3, 4 лели, а не по една учителка на 30 деца и т.н. А на тези които са гледани в къщи им е доста трудно.
Но от друга страна всичко си е и до дете  Wink, така беше при моите.

# 38
  • Мнения: 3 861
И според мен основния проблем на яслата са болестите. Ние сме от твърде скоро за да изразявам категорично мнение, но Калоян ходи 7 дена на ясла и се разболя. Хрема, удари го в очите, направи конюктивит, държа няколко дена 38 градуса температура и накрая се наложи да мине на антибиотик. Сега е добре, но до края на седмицата си е у дома, а от понеделник е пак на ясла и много ме е страх да не се повтори същото. Имайте предвид, че Калоян е сравнително здраво дете, което почти не беше боледувало... Confused

# 39
  • Мнения: 4 668
Аз съм против яслата . Не бих го дала , струва ми се , че още ще е много малък , за да го оставя там на някакви лелки , заедно с още 20 деца , които всъщност са още бебета . Знам ли как ги гледат , наслушала съм се на страхотии - кой преобут , кой не , кой нахранен , кой не ял ... Колкото за това , че ще го научат на нещо ... силно се съмнявам , а и болестите наистина са проблем . Трябва да тръгвам на работа , даже и сега ходя за по няколко часа , но не бих го дала на ясла за нищо на света . За сметка на това съм " ЗА " градината и мисля да се пробваме . 

# 40
  • Мнения: 1 645
... Сега са в карантина от варицела, но не я спрях, защото смятам също, че е много добре да изкара сега варицелата, докато е съвсем малка ...

Хич не е добре да я кара, аз чакам да разрешат ваксината и да я поставим,

Никол , би ли ми обяснила защо не са разрешени ваксините срещу Варицела.И аз искам да поставя на малкият, но не ми е идвало на ум, че трябва да искам разрешение newsm78
Или бъркам newsm78

Извинете ме че "кривнах от пътеката"

# 41
  • Мнения: 7 106
Според мен Ваче е права - ако не в яслата - то в градината ще боледуват или пък в училище...

Не виждам защо трябва да е вярно това твърдение......
Всичко си е до организъм и до тип имунна система. Не е все тая дали детето ти ще почне да боледува на 8-9 м или 1г., когато имунната му система тепърва се изгражда и не и трябват хапове и антибиотици да разрушават изграденото,  или на 3-4 годинки, когато тя вече би могла да се пребори сама с някой "нашественик".
Аз не съм ходила на ясли, а направо на детска градина от 3 годишна. Разболяла съм се за първи път на 5 годинки от гнойна ангина. Това ми е било слабото място и помня, че доста ми патеше гърлото, но не чак толкова, че да е притеснително често.

Дъщеря ми не ходи на ясла, защото и аз мисля като Никол. До този момент не е имала и хрема даже, да не говорим за друго. Днес е първото и разболяване от шарка - Рубеола, която се радвам че кара сега, защото знаем всички колко е опасна за бременните, и че макар и рядко дава усложнения при възрастните. Виж за Варицелата не съм на подобно мнение и се надявам да я подминем и като малки и като големи  Praynig. Ама Божа работа.
Освен яслените болести, храната е другото нещо, което ме кара да отхвърля яслите като вариант. Не съм съгласна следобедната закуска на едно 1-2 годишно дете да е вафла или филия с маргарин. Това си е мое мнение.
И не на последно място си мисля, че децата гледани до тригодишна възраст в къщи не са хич толкова смотани, ненаучени и без режим в сравнение с тези, които посещават детската ясла  Wink

# 42
  • Мнения: 1 645
Според мен Ваче е права - ако не в яслата - то в градината ще боледуват или пък в училище...

Не виждам защо трябва да е вярно това твърдение......
Всичко си е до организъм и до тип имунна система. Не е все тая дали детето ти ще почне да боледува на 8-9 м или 1г., когато имунната му система тепърва се изгражда и не и трябват хапове и антибиотици да разрушават изграденото,  или на 3-4 годинки, когато тя вече би могла да се пребори сама с някой "нашественик".
Аз не съм ходила на ясли, а направо на детска градина от 3 годишна. Разболяла съм се за първи път на 5 годинки от гнойна ангина. Това ми е било слабото място и помня, че доста ми патеше гърлото, но не чак толкова, че да е притеснително често.

Дъщеря ми не ходи на ясла, защото и аз мисля като Никол. До този момент не е имала и хрема даже, да не говорим за друго. Днес е първото и разболяване от шарка - Рубеола, която се радвам че кара сега, защото знаем всички колко е опасна за бременните, и че макар и рядко дава усложнения при възрастните. Виж за Варицелата не съм на подобно мнение и се надявам да я подминем и като малки и като големи  Praynig. Ама Божа работа.
Освен яслените болести, храната е другото нещо, което ме кара да отхвърля яслите като вариант. Не съм съгласна следобедната закуска на едно 1-2 годишно дете да е вафла или филия с маргарин. Това си е мое мнение.
И не на последно място си мисля, че децата гледани до тригодишна възраст в къщи не са хич толкова смотани, ненаучени и без режим в сравнение с тези, които посещават детската ясла  Wink


Това е и моето мнение.
Аз твърдо съм решила,да не пускам Дани на ясла, а направо на детска градина.
И болестите не са на първо място,в това ми решение.
При всички деца е много индивидуално,за болестите имам в предвид.Дани е боледувал веднъж на 10 месечна възраст,а наскоро имаше хрема.
Аз съм боледувала само веднъж от гнойна ангина,и то в училищна възраст(и аз си бях виновна)Не съм ходила на ясла,а направо на градина.

# 43
  • Мнения: 3 663
за мен единствената лоша страна на яслите е, че извеждат децата малко навън
от една страна ги разбирам, защото не може няколко лелки да тичат след 20+ деца по двора, които на всичкото отгоре не всички ходят стабилно и си представям какво е само докато ги облекат и съблекат  Confused
обаче така каляването отива по дяволите Sad знам, че ги пускат по терасите, ама то е за малко и хич не го намирам за достатъчно
а зимата май изобщо не ги извеждат Sad или поне аз не съм виждала, някой да ме поправи, ако греша ...

за болестите - абсолютно единодушна съм с ваче
относно ползите от общуването - да, вярно е, че не си играят много интерактивно, но за мен лично са видимо по-щастливи, когато са сред "себеподобни"  Wink  и определено си обменят разни "информации" под една или друга форма Simple Smile

# 44
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
а зимата май изобщо не ги извеждат Sad или поне аз не съм виждала, някой да ме поправи, ако греша ...
Когато голямата ми дъщеря ходеше на ясли и времето беше хубаво, както сега например, съм задавала въпроса дали няма да ги изведат. Отговаряха ми: Като се стабилизира времето, т.е. от 1 юни до 1 септември. Извеждаха ги само преди обяд.

# 45
  • Мнения: 5 468
Боледуването ако не е в яслата, ще е в градината, ако не е в градината ще е в училище ...

Преди 3 г. боледуват повече  Blush
И са по-малки възможностите за лечение. В повечето случаи го оставяш на самотек или някакви безобидни капки. Няма лекарства за стопиране на болестите при малки деца.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Да, и за мен лошото нва яслите са болестите, но и съм съгласна, че е до организъм.
Гергана тръгнана ясла когато беше на 1,2 години и боледува първите 2-3 месеца, но послесе стабилизира и сега вече не боледува така често и сериозно. Сега вече виждам положителните страни от яслата - Гери стана по-общителна, научи се сравнително бързо на доста неща, по-самостоятелна е.
Но, все пак това си е до дете!

# 47
  • Мнения: 6 472
Боледуването наистина е страшно индивидуално нещо и не се влие чак до такава степен от яслата. Голямата ми дъщеря тръгна на ясла на 1,3г. До 2,5 не е е боледувала, а дори и след това изкара няколко настинки и толкова. Антибиотик до ден днешен не е пила. Имаше и още доста други деца като нея. Имаше и такива, които се вясваха по 1-2 пъти за цялата зима. В момента племеника ми не ходи на детска ясла но тази зима пи 7 пъти антибиотик и накрая беше на инжекции. Познавам и ще доста тикав дечица около нас.
Храната в яслата наистина не екой знае какво, но като цяло става.
Извеждаха ги и зиме и лете. Никой не ги е държал затворени вътре.
Въпреки всичко смятам, че яслата си е стрес за децата, колкото и леко да понасят нещата. Малкото мисля да го пусна направо на градина.

# 48
  • София
  • Мнения: 847
Дъщеря ми не ходи на ясла. По принцип бях за ранното социализиране, но тя е с алергии и дори и да се справим някак с менюто, болестите, водещи до пиене на антибиотици не са препоръчителни в нейния случай, защото лекарствата допълнително алергизират организма. Другият проблем, който е по-скоро общ за всички, е невъзможността да извеждат децата навън. Не мога да си представя как ще я затворя цяла седмица в помещение с толкова хора, което помещение не ми е ясно как точно се проветрява? Къде отиват децата, докато се проветри? И в днешния съвършен пролетен ден пак ли няма да ги изведат - ей това не го разбирам?

Иначе съм с две ръце за детската градина! Ясно е, че болестите не могат да бъдат избегнати, но колкото по-зрял е организмът, толкова по-леко се понасят силните лекарства.

# 49
  • София
  • Мнения: 13 217
Добре де Vache,

на мен лекарката и две три аптекарки (да е по- сигурно питах и други Wink ми казаха, че не е желателно да се дават имоностимулатори на деца под 3г.

Аз исках да купя точно този AD Liquide For Kids..обаче все ми говорят, че ако се дава преди 3-те годинки после свиквали и имунната им система ставала по- слаба без тях...направо съм в шах newsm78


Ами нас това ни оправи... защо да не се дават имуностимуланти под 3 г.? За мен хич не е логично това.. дай да му се срива имунитета, а ние да гледаме... Wink
Дадох й го сиропа когато беше на година и 9 месеца. При това искам да ти кажа, че давах едно шише тогава. Сега зимата пак само едно шише. Заопчнах да го давам веднага след вирусна пневмония и детето си ходи без дори един сопол на ясла. Изкара грипната епидемия, когато имаше 5 деца в групата... А точно сиропа Кидс е за деца от 1 до 3 г. После се дава имунния съпорт. Хората дето ме познават тук знаят, че аз не залитам хич по разни нетрадиционни методи на лечение... обаче това е вълшебно сиропче... И изобщо няма такова нещо, че имунитета ставал слаб после... Казвам ти, аз давах сиропа до края ноември. Оттогава досега, да чукам на дърво е била болна 2 пъти за по 3 дни. Оправи се с чайчета и сиропчета...

# 50
  • София
  • Мнения: 13 217

Хич не е добре да я кара, аз чакам да разрешат ваксината и да я поставим, човек, изкарал Варицела, през целия си живот може да развие Херпес Зостер, дядо ми го кара преди 2 години и имам голям страх от това чудо, почти го бяха изпуснали, докато разберат какво е  Confused
Е,това го чувам за първи път.Варицелата изгражда траен имунитет,за цял живот.Преболедувалите от нея в много редки случаи боледуват от ХЕРПЕС ЗОСТЕР.Варицела в по-късна възраст е херпес зостер.Причинителят на двете е един и същ.Аз лично също предпочетох  децата ми да са в контакт за да преболедуват по-малки.Но май изместихме темата.

Всичко е вярно освен това, че варицелата в късна възраст е Херпес Зостер... Баш си е варицела... Sick После при срив в имунитета може да се развие Херпер зостер (много рядко). Имунитета след прекарана варицела и нестопирана с ацикловир е траен и за цял живот. Ваксината с/у Варицела НЕ дава имунитет доживот. Дъщеря ми изкара варицела на 2 месеца и съм супер доволна, защото аз щях да умра като я карах на 30 г.

# 51
  • Мнения: 4 406
нещо, което ме подразни в яслата-понеже приучават децата към стискане и ходене в гърне, а не в памперс, ги държат жадни по цял ден, да не се напикават, че лелките виждат зор с преобуването и не им остава време да си чоплят носовете и да пустосват майките, които не са  им подарили цветя за осми март, колко ужасно мирише Мариян- сигурно майка му коконата го пере с домашен сапун, а пък тази Велина не се наплюска- на 2 години яде като слон, как не се задъни...
не знам колко помага яслата в социализирането- на конкретното ми питане отговорът беше- до 2 год не участват в пеене, танци, рисуване, моделиране, щото са малки, само седят отстрани и гледат...

наистина, сигурно има имуностимулатор за най- малките!

# 52
  • София
  • Мнения: 13 217
Боледуването ако не е в яслата, ще е в градината, ако не е в градината ще е в училище ...

Преди 3 г. боледуват повече  Blush
И са по-малки възможностите за лечение. В повечето случаи го оставяш на самотек или някакви безобидни капки. Няма лекарства за стопиране на болестите при малки деца.

Тц, има.. стига да ги знаеш...  Wink

# 53
  • София
  • Мнения: 13 217
нещо, което ме подразни в яслата-понеже приучават децата към стискане и ходене в гърне
Да се съдерат не могат да ги приучат, докато не са готови! От личен опит вече го казвам.... Когато физиологично можеше да задържа нуждите, чак тогава дъщеря ми реално започна да ходи на тоалетна (гърне) До този момент си беше с памперс в яслата.... Не са й го махали там.. аз реших кога да го махна и не съм имала проблеми с лелите. Дори на тях е по-лесно да са с памперси

# 54
  • Мнения: 2 922
нещо, което ме подразни в яслата-понеже приучават децата към стискане и ходене в гърне, а не в памперс, ги държат жадни по цял ден, да не се напикават, че лелките виждат зор с преобуването и не им остава време да си чоплят носовете и да пустосват майките, които не са  им подарили цветя за осми март, колко ужасно мирише Мариян- сигурно майка му коконата го пере с домашен сапун, а пък тази Велина не се наплюска- на 2 години яде като слон, как не се задъни...
не знам колко помага яслата в социализирането- на конкретното ми питане отговорът беше- до 2 год не участват в пеене, танци, рисуване, моделиране, щото са малки, само седят отстрани и гледат...

наистина, сигурно има имуностимулатор за най- малките!
Shocked Това е някакъв частен случай.
  noДа ги държат жадни, за да ходят на гърне ми се вижда абсурдно.
В нашата ясла децата участват в абсолютно всичко с помощ естествено. И работите на децата (последно някакви листенца, залепени на дърво) винаги се излагат в помещението с шкафчетата. Винаги има работи на всички деца.

# 55
  • Мнения: 1 113
не знам колко помага яслата в социализирането- на конкретното ми питане отговорът беше- до 2 год не участват в пеене, танци, рисуване, моделиране, щото са малки, само седят отстрани и гледат...

наистина, сигурно има имуностимулатор за най- малките!
Не във всички ясли е така. На моя приятелка детето ходи на ясла и гледах запис от празника им послучай 8-ми март. Дацата имаха игрички, тези който можеха да говорят си казваха думичките (тук не става въпрос колко добре са го направили), имаха и песнички.  newsm78 От къде ли са го научили?

# 56
  • Мнения: 4 406
явно наистина не съм случила на ясла

# 57
  • Мнения: 4 406
Не във всички ясли е така. На моя приятелка детето ходи на ясла и гледах запис от празника им послучай 8-ми март. Дацата имаха игрички, тези който можеха да говорят си казваха думичките (тук не става въпрос колко добре са го направили), имаха и песнички.  newsm78 От къде ли са го научили?
това имам и аз предвид- програма имат, големите участват, почти всеки ден има апликации, пластилин или рисунки, окачени в съблекалнята, но са на децата навършили 2 години. понеже моят дребчо си тананикаше още по коледа, аз попитах какво да го уча в къщи, защото реших че това е за тържеството и сестрата ми каза, че Коцето няма да участва, понеже е малък и не може да говори, респ. да пее... на 23 декември се разболя и аз тъжно отбелязах, че ще пропусне дядо Коледа в яслата, и пак ми напомниха, че е малък и без това няма да участва в тържеството.

# 58
  • Мнения: 175
И аз мисля че най-страшното в яслите са болестите и след това ранната раздяла с детенце.Ние ходим от три дни и нещата са спокоини за сега,но сме на тръни непрекъснато.Аз съм за яслите но то ние нямаме и друга алтернатива.,хубавото в случая че работя до обяд и мога да прекарвам достатъчно време с детенцето си.Сега ходим за по няколко часа и той добре се повлиява, после ще ходим до обяд и така много постепенно,докато свикне.Аз мисля че които си е против яслите с нищо не можеш да се убеди в противното и мисля че се правят много спорове за и против яслите.,във форумите.Светът е шарен защото всички мислим различно.

# 59
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Елина тръгна на ясла малко преди 2г.
Не съм и давала никакви стимуланти.

Кашля от време на време...текат сополи...ходи си на градина.
В групата имаха варицела няколко пъти вече.
На никой нищо не се е случило непоправимо, само дето им сприраха плуването, защото са под карантина.

Аз не съм видяла нищо лошо от яслите или градината.
Дори напротив.
Много съм доволна, че Елина тръгна рано.
Като я гледам и на нея си и харесва.

Малко са пресилени приказките, че в яслите децата се гледат като бройлери и бъка от вируси.
Всичко зависи от конкретната градина, учителка и дете.
Нелепо е да се правят обощения.

# 60
  • Мнения: 6 315
Лично за мен единствения минус са болестите, но много зависи от самото дете - моето е болнаво Sad. Иначе малки-малки, но имаха представление за 08.03 и всички бяха много сладки - големи бонбончета  Mr. Green. Йоан си пее, танцува, играе си с децата и се социализира според мен. От отношението съм много доволна, госпожите са добри и ги обичат.

# 61
  • София
  • Мнения: 3 328
Да си кажа и аз мисълта за яслите.
Че има много болести, има. Но и че много деца ги водят болни в яслите - и това е така. Не искам да коментирам причините, които карат родителите им да правят това. Само ще кажа, че имам колежка, която, когато детето й е болно, но не дотам, че да не може да се движи и да трябва да лежи, и няма кой да го гледа у дома, го води със себе си на работа. И детето стои 8 часа пред лист с комплект цветни моливи. Но не го пуска в общественото заведение болно. Знам, че примерът е драстичен, но е показателен по отношение на гражданска съвест.
Моята дъщеря тръгна на ясла в очевидно неподходящо време - късната есен на миналата година. Престоя в яслата 6-7 дни и се разболя от ангина, която прерасна в пневмония. До този момент не сме я давали пак в същото заведение, намираме начин да я гледаме у дома. Но от яслата бях изключително доволна по отношение на следните неща: персоналът държеше да има осигурена връзка по телефон с родителите; личната хигиена на децата се поддържаше на отлично ниво - смяна на памперси, мокри кърпички, миене на ръце и пр. Нямаше нито един сред тези 6-7 дни, в който да съм взела детето си от яслата изцапано или недоизмито. В слънчевите дни - 2 или 3 на брой през периода, за който говоря - през всички тези дни бяха извеждали децата на площадката, съответно бяха ги обличали, обували, после събличали и събували.
Като недостатък мога да отбележа липсата на разнообразие в храненето.
За съжаление още не сме стигнали до тръгване на детска градина, за да мога да напиша впечатления и за нея, но като водехме Ася на ясла, от стаите, в които са по-големите деца /градината/, рано-рано се чуваше да свири пиано и да пеят деца. А на мен такова начало на деня ми допада Simple Smile

Последна редакция: ср, 05 апр 2006, 15:21 от Karimma

# 62
  • Мнения: 5 468
Боледуването ако не е в яслата, ще е в градината, ако не е в градината ще е в училище ...

Преди 3 г. боледуват повече  Blush
И са по-малки възможностите за лечение. В повечето случаи го оставяш на самотек или някакви безобидни капки. Няма лекарства за стопиране на болестите при малки деца.

Тц, има.. стига да ги знаеш...  Wink
Ами аз се консултирам с педиатърката на Гери, когато боледува и тя ми казва, след преглед, с какво бих могла да я лекувам. Имам й доверие и не мисля, че е некомпетентна. Та така.

# 63
  • София
  • Мнения: 13 217
Ами аз се консултирам с педиатърката на Гери, когато боледува и тя ми казва, след преглед, с какво бих могла да я лекувам. Имам й доверие и не мисля, че е некомпетентна. Та така.

Е, така де.... и аз на своя глава не давам нищо... Явно моята знае някои трикчета  Wink Peace Peace Peace

Последна редакция: ср, 05 апр 2006, 16:08 от Vache

# 64
  • Мнения: 2 978
Добре де Vache,

на мен лекарката и две три аптекарки (да е по- сигурно питах и други Wink ми казаха, че не е желателно да се дават имоностимулатори на деца под 3г.

Аз исках да купя точно този AD Liquide For Kids..обаче все ми говорят, че ако се дава преди 3-те годинки после свиквали и имунната им система ставала по- слаба без тях...направо съм в шах newsm78

Ами нас това ни оправи... защо да не се дават имуностимуланти под 3 г.? За мен хич не е логично това.. дай да му се срива имунитета, а ние да гледаме... Wink
Дадох й го сиропа когато беше на година и 9 месеца. При това искам да ти кажа, че давах едно шише тогава. Сега зимата пак само едно шише. Заопчнах да го давам веднага след вирусна пневмония и детето си ходи без дори един сопол на ясла. Изкара грипната епидемия, когато имаше 5 деца в групата... А точно сиропа Кидс е за деца от 1 до 3 г. После се дава имунния съпорт. Хората дето ме познават тук знаят, че аз не залитам хич по разни нетрадиционни методи на лечение... обаче това е вълшебно сиропче... И изобщо няма такова нещо, че имунитета ставал слаб после... Казвам ти, аз давах сиропа до края ноември. Оттогава досега, да чукам на дърво е била болна 2 пъти за по 3 дни. Оправи се с чайчета и сиропчета...

Ами незнам ...аз питах различни лекари, даже и две аптекарки..та те ми казаха така newsm78

Е, ти ме успокои..и то много....благодаря  bouquet

# 65
  • Мнения: 6 206
Не че е по темата - но най-добрите стимуланти са пресните плодове, зеленчуци, меда, млякото, качествената храна.
Всичко друго е прах в очите и бизнеса на фармацевтичните компании. Peace

# 66
  • Мнения: 5 468
нещо, което ме подразни в яслата-понеже приучават децата към стискане и ходене в гърне, а не в памперс, ги държат жадни по цял ден, да не се напикават, че лелките виждат зор с преобуването и не им остава време да си чоплят носовете и да пустосват майките, които не са  им подарили цветя за осми март, колко ужасно мирише Мариян- сигурно майка му коконата го пере с домашен сапун, а пък тази Велина не се наплюска- на 2 години яде като слон, как не се задъни...
не знам колко помага яслата в социализирането- на конкретното ми питане отговорът беше- до 2 год не участват в пеене, танци, рисуване, моделиране, щото са малки, само седят отстрани и гледат...
Сега, като пишеш такова нещо във форум за майки, на които децата ходят на ясли, би трябвало да напишеш и откъде имаш тази информация или това са само предположения? Защото звучи като издевателство над децата ни, а аз нямам такива впечатления от яслите. Отде знаеш, какво си говорят лелките и че ги карат да се стискат и други подобни?! И за водата... в менюто на вратата, всеки ден пише, че в 10:30 им дават чай с мед да пият. Значи не ги държат толкова на сухо.

# 67
  • Мнения: 3 164
ако имам друга алтернатива, не бих си дала децата на ясла, за градина съм 50:50.причини бол, и не на 1-во място щото боледуват физически, а защото 99% от децата изживяват шок при отделянето си от майката в толкова ранна възраст-повечето много страдат и тъгуват, мислят си , че майка им ги е изоставила и т.н. неща в този ред, следствие на което детето става агресивно или смирено и покорно(а родителите се радват, че то е станало послушно).да не говорим за отношението на персонала в някои случаи-повечето от лелките нямат правилен подход към децата.
и също така, различно е когато едно дете на около 1г да се разболее и  същото ако е на около 3г- в първия случай усложненията от болестта са гарантирани.
за детската градина съм за, ако детето има желание да посещава и ако персонала е добър Peace

# 68
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Малко крайно но яслата е едно ужасно място. Дъщеря ми така и не свикна и добре че навреме се отказахме. Шока е много голям за малкото детенце. Половината от времето са на гърнето, останалата на малките столчета.Ужас!!! Да не говорим че през цялото време реват и заникаква игра не може да става дума, отделно сополи, кашлици, сиропи, антибиотици. Не искам да се връщам. Виж градината е друго нещо!

# 69
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
слънчева - докато не си дадеш твоето дете на ясла и не видиш как ще му понесе, няма да можеш да разбереш, дали и какви са лошите страни на яслите...и дали изобщо ги има, най-вече...?! Wink

За боледуването в повече - не съм съгласна  Stop. За гледането като бройлери - тоже  Naughty.

Всичко си е строго индивидуално за конкретния индивид. За това верния отговор за теб и за детето ти, се крие в резултата от "пробата" на това обществено заведение.

Ако ти е интересно мога да ти разкажа за моите деца. Разликата при тях беше от небето, до Земята и още толкоз по отношение на болестите, адаптацията и т.н...

# 70
  • София
  • Мнения: 4 868
shoni, а кога според теб детето не изживява шок от раздялата с майката? дали когато е залепено до полата й чак до първи клас и тогава ще не ще трябва да тръгне САМИЧКО на училище, но пък вече е уж достатъчно зряло и може да разбере защо мама не може да е все до него? или когато при нужда влиза в ролята на куфар, който се разнася между баби, лели и бавачки?

голямата ми дъщеря не ходи нито на ясла, нито на детска градина. аз я гледах, защото учих задочно и имах възможност да работя у дома. резултат: плачеше всеки път, когато оставаше при някоя баба за повече от два часа, с рев тръгна на предучилищна макар да харесваша да играе с деца, в първи клас преживя истински кошмар, защото знаеше, че всяка сутрин трябва да ходи на училище. стоеше на стълбите и ревеше, че не иска да се отдели от мен, нищо че отдавна беше навършила 7 години. до неотдавна не искаше да ходи на друго място с преспиване, дори и в позната обстановка, ако аз не съм там.

бебето остана у дома с бавачка, когато навърши 5 месеца. тръгна на ясла на година и девет месеца, сега ходи на детска градина. няма никакъв проблем да се отделя от нас - да ходи на гости, да остава за няколко часа с наши приятели.

според мен именно в ранна възраст детето по-лесно приема стереотипа "мама изчезва, но после пак голямото дете трудно се съгласява с драстична промяна, ако преди това не се е отделяло от мама. разбира се, не става дума да си захвърлим децата, за да се научат да се справят без нас, а да намерим баланса, в който всички да се чувстваме комфортно.

# 71
  • Мнения: 5 468
Малко крайно но яслата е едно ужасно място. Дъщеря ми така и не свикна и добре че навреме се отказахме. Шока е много голям за малкото детенце. Половината от времето са на гърнето, останалата на малките столчета.Ужас!!! Да не говорим че през цялото време реват и заникаква игра не може да става дума, отделно сополи, кашлици, сиропи, антибиотици. Не искам да се връщам. Виж градината е друго нещо!
Мда... яслата е едно ужасно място, защото твоята дъщеря не е свикнала там. И моля не говори наизуст, защото едва ли цял ден си стояла вътре да гледаш, какво правят децата.
Всеки път като вляза без да звъня на вратата, да взимам дъщеря си, я виждам разгорещена да тича напред-назад из голямото помещение, да бута колички с кукли вътре или да се търкаля по чистото килимче. Вътре е топло, просторно и чисто. У нас има по-малко пространство за игра.
И въобще даже не реват през цялото време.. .уффф... абе отде тия градски легенди ги знаете? Ако плаче сутрин пред майка си, докато го оставя, съвсем не означава, че се дере цял ден вътре. Когато моето дете плачеше сутрин, стоях и чаках да видя, кога ще спре като влезе вътре. Спираше веднага, щом ме загуби от погледа си и сядаше на масичката за закуска без никакви сълзи и драми. Озърташе се любопитно и нямаше помен от лошо настроение.
Ами гледайте децата до 1 клас що имате възможност, но не говорете глупости за яслите и градините, само да стресирате майките, които нямат друг избор.
Може ли дете на 3-4 години да го държиш вкъщи? Че то ще линее от скука и тъпотия. Вместо да играе детски игри с наборите си, то ще гледа МАМИНАТА физиономия по цял ден и ще бъде изкарвано като куче за няколко часа навън. Няма тържества, няма нищо.

# 72
  • Мнения: 953
Яслата е хубаво място стига да не боледуват толкова много. Научават ги на много неща и друг път съм писала че моята маймунка е толкова самостоятелна благодарение на яслата. Научи се рано да ходи на гърне и да се храни сама. на нея много и харесва там и е ходила без да плаче.
Доволна съм от социализирането на децата и тяхното развитие благодарение на това, че общуват с деца. САМО ДА НЕ БЯХА БОЛЕСТИТЕ.

# 73
  • Мнения: X
Моят опит с яслите е триседмичен, но да споделя:

- болести: За три седмици, никакво боледуване, вярно тя не е болнава, но няма изграден "групов имунитет", ао върви все така, ще съм щастлива!

- отглеждане, като бройлери: - извеждат ги всеки ден, някои дни им свирят с акордеон и те танцуват, имат занимателни игри. И не boomerang, не ги държат жадни - моята се е срастнала с чашката си за вода, дори навън явно е с нея, защото съм намирала песъчинки.

- стрес: Има стрес седмица, две, но сълзите приключват, щом си влезе в групата - стояла съм да слушам и до вратата, и до прозореца. Ами то вкъщи да не би да не реват newsm78 И не е вярно, че ако отидат направо на детска градина преживяват по-лесно раздялата. Аз съм тръгнала направо на детска и не го преживях, още  си спомням кошмара, който изживявах, а понеже бях зашита за полата на майка си неможех нито да общувам, нито да се заигравам, нито нищо, това ме стресира, защото другите деца знаеха как да си отстояват желанията, да се борят, да си играят. Бяха общували, ама не става въпрос за общуването по градинките, където мама е наблизо и взема нещата в свои ръце при нужда. Не искам дъщеря ми да е, като мен, е тя пък иде малко груба, но с времето ще се научи и да отстъпва, когато трябва и да се налага, когато трябва.

- Още ценни за мен неща - говори много, с цели думи, по две в изречение, изразява мисълта си разбрано, не се притеснява от хора. Просто е, като малка госпожица - има дете един месец по-голямо в квартала, баба му по цял ден го вози в количката, защото така и е по-лесно и то прилича на бебе. Не, благодаря.

И, за да съм по темата - ето минусите, които считам, че имат яслите-  болестите. Ако детето боледува много, по-добре вкущи. Нормални сополи, леки кашлици, разстройства, присъщи за малките деца, не се броят.

# 74
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Не говоря наизуст, защото аз съм не по - малко грижовна майка от теб. И понеже лелките ме убеждаваха, че тя само сутрин плачела, аз реших да проверя и няколко дена подред ходих по различно време и слухтях до вратата. Ами те не спираха да плачат. Повтарям яслата е ужасно място, и пак повтарям градината е друго нещо.

# 75
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Повтарям яслата е ужасно място, и пак повтарям градината е друго нещо.

А сега повтори:
Яслата, в която дадох дъщеря си и конкретно учителките там бяха ужасни, но не знам как е по другите ясли....

Мисля, че ще е далеч по-близо до обективната истина.  Peace

# 76
  • Мнения: 544
За мен яслата няма лоши страни. Или лошите страни на яслата са лошите страни на детската градина:
Болестите - най-голямата тревога. Но зависи от много неща, и докато не опиташ, не може да знаеш.
Храната - повечето ясли и детски градини са заедно - ОДЗ. Така че и храната не е по-различна, и готвачките. Аз лично не мога да осигурявам всеки ден супа, ядене и десерт + вечеря, освен ако не готвя в по-голямата част от веремто, а тогава кога ще изведа детето на вън за 2часа, кога ще оправя къщата, каго ще учим песнички и други занимания.
Лоши или диалектни думички - все ще ги чуе, ако не от яслата, от градината, улицата, училището
Разходки на вън - Ами най-малко всеки дан на отиване и на връщане от яслата е по 1/2 час на вън докато стигнем. А в нашата ясла и ги извеждат.
Занимания - В нашата ясла пеят, рисуват, играят, танцуват, лепят картинки (лелите ги изрязват), мачкат моделин - Дъщеря ми тръгна на 1,6г., можеше да говори и съм сигурна във всичко това.

Може би е по-добре да питаш "Кои са лошите страни на N-та група в N-та ясла?", тогава отговорите ще са точни Wink

Vache, и аз съм много доволна от сиропа For Kids. Факт е, че откакто дъщеря ми започна да го пие (след серия от ангини и пневмония), болестите се стопираха.

А за варицелата - Я, ми обяснете каква е ваксината? Това не е ли вкарване на вирус и образуване на антитела? Ако е така, значи и с ваксина организма може после да развие херпес зостер (защото е имал вируса)? И ако аз съм прекарала варицела (а около 70% от нас са) , то значи ли, че съм потенциален заразоносител за детето си?

# 77
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
М...да Thinking
- незнаеш какво точно става вътре. Съответно ти се налага или да подпитваш детето, което дори да говори трудно може да ти каже точно това, което теб те интересува.
- незнаеш какво със сигурност са му сложили в купичката  Laughing и какво точно е яло.
- разчиташ на някой друг да прецени дали му е топло или студено и да вземе мерки за това
- неможеш ти да подбираш компанията на детето
- не на последно място обаче и работното време, което може и да не се връзва с твоето...
........
изобщо губиш контрол над нещата.
Това е за което аз се сещам. /като изключим болестите, разбира се/. Ако тези неща са жизнено важни за теб и не можеш да се довериш на хората в яслата, то ще ти е доста трудно. Казвам на теб, защото на детенце в повечето случаи им харесва. Това е моето наблюдение.
Моят син рано-рано тръгна на ясла, на 1г 2м. Още не можеше да говори и на мен ми беше доста трудно да изкопчвам някакво инфо от лелите. Постояно се чудех какво става и дали е добре, с какво се занимава и т.н.... Но пък когато отидех да си го прибирам, той беше едно спокойно и усмихнато дете, а и след това в къщи не съм имала проблеми. Плака първите дни, но наистина бързо се успокояваше. Три месеца след това вече говореше до степен да разбера, че дори си има  hahaha "приятелка Гагана"   bouquet.
А тръпката да чуеш песничка или .... "рисунка" направена за теб ........

# 78
  • София
  • Мнения: 301
Трудно се свиква с вечното боледуване, което неминуемо съпъства тръгването на ясла. Вярно, че така се създава имунитет, но как да си организираш започването на работа като знаеш, че до края на седмицата вероятно ще бъде болно. И ако това трае половин или една, или две години то тогава какво?

# 79
  • sofia
  • Мнения: 8 946
Всичко си е строго индивидуално за конкретния индивид. За това верния отговор за теб и за детето ти, се крие в резултата от "пробата" на това обществено заведение.
Само да допълня, че ако нещо усетите, че детето ви го притеснява и не може да се адаптира за дълго време или просто не ви кефи някоя госпожа...сменете яслата, детската (ако имате възможност). Аз го направих и детето от началото на седмицата е в нова детска (беше в ясла). Сега там децата са колкото него и малко по-големи. Днес не ми рева за пръв път от 6 месеца насам Grinning

# 80
  • Мнения: 3 164
shoni, а кога според теб детето не изживява шок от раздялата с майката? и ? или когато при нужда влиза в ролята на куфар, който се разнася между баби, лели и бавачки?



не ми се навлиза в подробности Hug само мога да ти кажа, че големият ми син е ходил няколко месеца на детска и не можа/не иска да свикне  там и за него, а и за мен беше кошмар-отписах го като забременях.сега е предучилищнна в уч-ще и ходи без проблем от първия ден.
а това за куфарите -ами какво да ти кажа, не ми се е случвало да го третирам така/нито пък ми е било детето в тежест.

Ами гледайте децата до 1 клас що имате възможност, но не говорете глупости за яслите и градините, само да стресирате майките, които нямат друг избор
Може ли дете на 3-4 години да го държиш вкъщи? Че то ще линее от скука и тъпотия. Вместо да играе детски игри с наборите си, то ще гледа МАМИНАТА физиономия по цял ден и ще бъде изкарвано като куче за няколко часа на вън. Няма тържества, няма нищо.

малко си се поувлякла, не мислиш ли? и не можеш да ме убедиш, че яслата е едно хубаво място, където си прекарват по голяма част от 1-2 годишните деца Crossing Armsтова, че твойто дете се чувства добре там, въобще не значи, че всички ще са добре......вие по-скоро сте изключение..........
а това за кучетата и децата-е, нямам думи, егати и сравнението Tired(а в яслата/градината вероятно са по цял ден на вън?)

# 81
  • Мнения: 5 468
Е, защо бе Шони? Нали и кучетата така ги изкарват за 1-2 часа навън на разходка, шматкат се сами безцелно и ги пребират в къщи? Какво му е на сравнението? Не виждам нищо богохулно в това.
В яслата не са по цял ден навън, но са сред приятели, с които си играят и се забавляват. Ядат заедно, пеят песнички, играят, спят..., въобще, какво да ти обяснявам, като си против яслите? Няма смисъл от спорове. И не ми е изключение детето. Повечето са така.

# 82
  • Мнения: 3 164
Ню, мога да ти кажа, че все пак има и деца които не посещават ясли
 и пак на вън играят със себеподобни,   а не се шматкат- а че детето знае някоя песен в повече, ами чудо голямо.......

# 83
  • София
  • Мнения: 2 249
Децата са много различни плюс като прибавим и различните начини на отглеждане - ето ти различната реакция при раздялата. Но и за мен шокът от раздялата при Ради беше най-големият и почти единствен минус. Още ми свива под лъжичката като си спомня реакциите му (не се страхуваше, че няма да го вземем, не е плакал много, но няма да забравя как докато пътувахме към яслата трескаво с насълзени очи повтаряше "ам-ам, пии(спи), ам-ам, мама дойде..). Трябваше му близо година, за да свикне в истинския смисъл на думата (а същевременно си харесваше учитлеките и децата). Почти съм сигурна, че, ако беше тръгнал направо на градина, пак щеше да му е трудно, но не бих казала, че проблемът е в детето(има си хас Laughing), а в системата ни, но това вече е друг въпрос.

Ню, силно казано е, че деца преди близо 3 г. си играят заедно.

# 84
  • Мнения: 7 106
Малко ми е странно как бебе на 1г. и 2-4-6-7 месеца пее песнички, казва стихчета и играе със себеподобните си.. newsm78, като общо взето на тази възраст само се бутат, дърпат играчки и се хапят  Laughing.

# 85
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
Малко ми е странно как бебе на 1г. и 2-4-6-7 месеца пее песнички, казва стихчета и играе със себеподобните си.. newsm78, като общо взето на тази възраст само се бутат, дърпат играчки и се хапят  Laughing.


Доста се измести темата, но........ ще си кажа пък Crossing Arms

Има и деца които си играят! Моят е от тях. За съжаление повечето го бутат, но той продължава да има желание да си играят заедно.
И за да не съм голословна ще ти дам примери:
Има едно съседче/момче/, с него си играят така: двамата седнали и се опитват да редят мозайка, като всеки се опитва да направи нещо и да ми каже какво точно. Да вярно, че всеки поотделно твори, но пък гледат един от друг. Това на тяхната възраст е съвместната им игра.

И само още един пример: Иаме много близки приятели с девойка, 7м по малка от него. Той си умира да я бута /тя качена на едно конче и той я бута, или пък в детската количка/.

А е точно на на 2г и 3м.

Децата са много различни плюс като прибавим и различните начини на отглеждане - ето ти различната реакция при раздялата.

А и като не ти харесва в яслата винаги можеш да си спреш и отпишеш детето. Те там не ги държат насила, а и не са задължителни .
Тъкмо ще се освободят места за такива луди майки като мен, дето децата им още пеленачета ги мятат в това "УЖАСНО МЯСТО"

# 86
  • Мнения: 14 654
за мен най-големият минус на детските ясли е това , че дацата вечно боледуват,не само моето дете!приемат се болни деца,които безотговорните им майки водят сополиви и кашлящи ,а добрите госпожи ги приемат безпроблемно,а това не трябва да е така!иначе нямам други забележки.

# 87
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Лелелелелелелеееееее  ooooh! ooooh!, като сте го захапали това боледуване, та само то ви е в главите.  Thinking

Щерката съм я гледала у нас до 6г. и е погълнала "един тон" илачи...вечно болна, вечно нещо й има. Кой я разболяваше, като не беше на ясла и ДГ?!

Синът ми тръгна на ясла на 1г.8м. и от тогава (ходи вече почти 1г.) е имал 1-2-3 разболявания и само веднъж е пил АБ. Не пие никакви, пак повтарям - никакви имуностимуланти и имуномодулатори..., само по малко витамини с почивка. Чук, чук - да не предизвиквам съдбата  Praynig

Е - какъв е извода?  newsm78
2 деца от един и същи производител  Laughing, а с коренна разлика в здр. си статус!

Така, че няма правила. Всичко е строго индивидуално.

# 88
  • Варна
  • Мнения: 10 802
Стигнах до следното умозаключение:  Laughing

Който няма избор (няма баби, които да помагат) е ЗА яслата с всичките й лоши и добри страни.  ooooh!

Тези, които имат помощници се делят на 2 лагера: 1) за яслата, но с едно наум  Naughty
                                                                                      2)твърдо против яслата  Stop




Ай ся кажете дали не съм права!  Mr. Green

# 89
  • Мнения: 2 922
Стигнах до следното умозаключение:  Laughing

Който няма избор (няма баби, които да помагат) е ЗА яслата с всичките й лоши и добри страни.  ooooh!

Тези, които имат помощници се делят на 2 лагера: 1) за яслата, но с едно наум  Naughty
                                                                                      2)твърдо против яслата  Stop




Ай ся кажете дали не съм права!  Mr. Green
Ами права си. Аз точно това си мислех, че ако нямаш друг избор ще си 'за' яслата - кой ще те пита?!  Laughing

# 90
  • София
  • Мнения: 4 868
веднага казвам:
имах избор между две баби и отлична бавачка - избрах твърдо яслата и не съжалавам!
(габа там си намери "приятел, който даже ми е брат")
права ли си?

# 91
  • Мнения: 46 573
Стигнах до следното умозаключение:  Laughing

Който няма избор (няма баби, които да помагат) е ЗА яслата с всичките й лоши и добри страни.  ooooh! ...

За мен пак няма категория Crossing Arms
Без роднини наблизо и против яслата  Peace

# 92
  • Мнения: 7 106

А е точно на на 2г и 3м.


Аз говорех по-горе за деца на 1г. и 2-4-6-7 месеца, но ти си бързала "да си кажеш пък" и не си го прочела явно.
За 2г. и 3м. съм съгласна, че може да проявява вече някаква изобретателност в игрите. Моята дъщеря пък вече успява да изпее (с моя помощ разбира се) " Мила моя мамо"  Wink.
На 2 г. и 5-6 месеца тук ги дават и на детска градина, срещу която лично аз нямам вече нищо против. Там едно дете вече може да се каже, че ще си играе с другите деца, ще пее песнички и ще казва стихчета Peace И ще се забавлява даже от това  Wink.

# 93
  • София
  • Мнения: 4 868
добре де, моето гениално детенце още с бавачката учеше песнички и стихчета. в яслата пък рисуваха пътечки, панделки, балони, черги... правеха пластилинови таралежи с бодли от клечки за зъби... и още от началото си имаше приятелчета. с Ради си подаваха камъчета, с Ева се държаха за ръце и се прегръщаха, подаваха си топката на двора...

# 94
  • София
  • Мнения: 3 421
  Аз съм против яслата. Бях от майките,които смятаха, че децата трябва да ходят на ясла, докато не си пуснах моето и не видях за какво става дума. Колкото и да се чудя направо не мога да намеря "хубава страна".

# 95
  • Мнения: 544
силно казано е, че деца преди близо 3 г. си играят заедно.

Не е силно казано.  NaughtyОпределено 3 годишните си играят заедно, по-малките едно до друго, но и това емного важно, защото копират и се учат Grinning

Анджи тръгна на ясла на 1г6м - пеех песнички в къщи, но тя не искаше. Само дето постоянно ме караше да пея. 2 дни след като тръгна на ясла я чух да си припява "зайо байо ела тук, аз ти нося зеленчук" (а тази песен аз не я знам)- явно там е видяла, че и дечицата пеят. След 1-2 месеца си поставяше столче и се качваше на него - щяла да казва стихче Grinning

Сега на 2г. играе с дечицата като: гонят се, бъркат разни манджи за бебето или се правят че го хранят, подреждат кубчета, събират камъчета и ги подреждат...

Бях притеснена за яслата преди да тръгне и известно време след това, сега съм ЗА.

# 96
  • Мнения: 3 861
Малко ми е странно как бебе на 1г. и 2-4-6-7 месеца пее песнички...
Цитат
A ZASTO TI E CHUDNO??? MOETO ZAPIA ZAICHENCETO BIALO NA 1GODINA I 5 MESECA I TO DOSTATYCNO DOBRE CHE DA RAZBEREM KAKVO PEE I DA POZNAEM PESENTA. VIARNO CHE SE OGRANICHAVA DO PYRVOTO IZRECHENIE, NO PEE, FAKT E. DAJE VECHE GO PRAWI I KOGATO GO POMOLIM I MU KAJEM DA PEE I TOI ZAPIAVA.

NIKOL, TI IAVNO SI OT KATEGORIATA NA NE DOTAM NUJDAESTITE SE Heart Eyes

MOLIA DA ME IZVINITE ZA LATINICATA...V MOMENTA NIAMAM NITO KIRILICA, NITO KREDOR
А ЗАЩО ТИ Е ЧУДНО??? МОЕТО ЗАПЯ ЗАЙЧЕНЦЕТО БЯЛО НА 1ГОДИНА И 5 МЕСЕЦА И ТО ДОСТАТЪЧНО ДОБРЕ ЧЕ ДА РАЗБЕРЕМ КАКВО ПЕЕ И ДА ПОЗНАЕМ ПЕСЕНТА. ВЯРНО ЧЕ СЕ ОГРАНИЧАВА ДО ПЪРВОТО ИЗРЕЧЕНИЕ, НО ПЕЕ, ФАКТ Е. ДАЖЕ ВЕЧЕ ГО ПРАВИ И КОГАТО ГО ПОМОЛИМ И МУ КАЖЕМ ДА ПЕЕ И ТОЙ ЗАПЯВА.

НИКОЛ, ТИ ЯВНО СИ ОТ КАТЕГОРИЯТА НА НЕ ДОТАМ НУЖДАЕЩИТЕ СЕ

МОЛЯ ДА МЕ ИЗВИНИТЕ ЗА ЛАТИНИЦАТА...В МОМЕНТА НЯМАМ НИТО КИРИЛИЦА, НИТО КРЕДОР


Последна редакция: чт, 06 апр 2006, 23:25 от Ellypr

# 97
  • Мнения: 7 106
Ех, ако всички хора по тази земя бяха еднакви, колко ли щеше да е скучен света...... Grinning

# 98
  • София
  • Мнения: 3 421
 А на мен пък ми е странно, като започнат да ми обясняват колко песнички и стихчета се учели в яслата.
Дъщеря ми знаеше страхотно много песнички и стихчета преди да тръгне на ясла, а там като отиде, не само че всичко забрави, но се върна в развитието си. А като се опитвах да попитам с какво ги занимават ми се отговори "Ама госпожо, Вие какво очаквате тук все пак е ясла?!"

# 99
  • Мнения: 46 573
... NIKOL, TI IAVNO SI OT KATEGORIATA NA NE DOTAM NUJDAESTITE SE Heart Eyes ...

Аз се замислих след като отговорих  newsm78 ако ми се налага да тръгна на работа- ще я дам на ясла, но понеже не се засегна въпроса, а някои майки не ходят на работа, въпреки, че децата им са на ясла  Grinning

# 100
  • Мнения: 14 654
аз нито съм за яслата,нито против нея.не харесвам някои неща,вече писах кои,но пък наистина за детето ми там е интересно и ходи с желание.все пак ако имах избор-нямаше да го пращам на ясла

# 101
  • Мнения: 195
Като сте се захванали с тези песнички ooooh! Ако в къщи им пускате или пеете, ще научат песни и стихове и цели приказки ........... Само в яслата ли могат да се научат тези неща .................
Моята малка дъщеря не ходи никъде, пък знае куп песни и си припява от 1 годишна.

 С голямата се случи това
 
Дъщеря ми знаеше страхотно много песнички и стихчета преди да тръгне на ясла, а там като отиде, не само че всичко забрави, но се върна в развитието си. А като се опитвах да попитам с какво ги занимават ми се отговори "Ама госпожо, Вие какво очаквате тук все пак е ясла?!"

А даже не беше в ясла, а в 1 група и ми казваха "Ами, те са много малки още"

Познавам деца ходили на ясли и такива, тръгнали направо на училище, и на възраст 7-8 г. по никакъв начин не можете да кажете кое от кои е. Много други фактори се намесват! Характерови особености като общителност, самостоятелност, любознателност едва ли зависят от яслата.

 Thinking Забелязвала съм, че децата ходещи на ясла и градина по-трудно се разделят с родителите си на места като детски клубове, школи и т.н. Явно някаква асоциация правят, и то неприятна .....

   

Последна редакция: чт, 06 апр 2006, 19:23 от veto

# 102
  • Варна
  • Мнения: 10 802
Стигнах до следното умозаключение:  Laughing

Който няма избор (няма баби, които да помагат) е ЗА яслата с всичките й лоши и добри страни.  ooooh! ...

За мен пак няма категория Crossing Arms
Без роднини наблизо и против яслата  Peace

Под "няма избор", освен липсата на баби, имах предвид, но не се сетих да напиша и за финансовите причини на някои семейства.

# 103
  • Мнения: 928
нещо, което ме подразни в яслата-понеже приучават децата към стискане и ходене в гърне, а не в памперс, ги държат жадни по цял ден, да не се напикават, че лелките виждат зор с преобуването и не им остава време да си чоплят носовете и да пустосват майките, които не са  им подарили цветя за осми март, колко ужасно мирише Мариян- сигурно майка му коконата го пере с домашен сапун, а пък тази Велина не се наплюска- на 2 години яде като слон, как не се задъни...

По повод това изказване, се сетих, че мен като ме давали на ясла, майка ми чула, че децата ги държат жадни, за да не се напикават. Та пуснали връзки hahaha , да ми дават по малко вода, да не пукне от жажда детето. По стечение на обстоятелствата мама започнала работа в същата ясла само месец след това. И... нищо такова. Сега ми вика само не слушай хората какво разправят, как само сме се излагали, акъла ми не стига.  Joy  Joy  Joy
Иначе аз също съм ЗА яслата, понеже нема баби. А бавачка едва ли по- ще ми го забавлява от лелите в яслата. На какво ще го научат ще видим. Моля се да попаднем в хубава ясла, че като ви чета леко ме "пуашите"  Hug

# 104
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Държавната яслат е най-ефтиният вариант за гледане на детето, ако вие нямате възможност. Хубаво е, че я има. Но ако нямате нужда от нея, а пращате там детето само за да се социализирало или учело на нещо, не я приемам.
Социализацията на дете под 3 годинки съвсем спокойно може да става по градинките, с другите деца. Зимата на съответните места за игра и събирайки се с приятелчета в къщи. Ученето в къщи с мама, татко, батко и кака, пък даже и с телевизията Wink
Боледуването е неизбежно зло, което не може да се избегне. За мен изкуствената стимулация на имунната система е игра с огъня.
Най-големият недостатък на държавните детските заведения у нас е персоналът. Моят син ходеше в ясла, за която само суперлативи чета във форума. Наистина материалната база беше добра, обаче хората... За съжаление добрите възпитатели, които с желание си вършат работата са малко.

# 105
  • Мнения: 6 206
Не знам, аз съм пускала теми, чудила съм се много
Накрая реших, че нещо отвътре ми казва да го дам на ясла
Реших да се пробвам, тука края на април, средата на май, ще го дам
Лошото е че най-вероятно ще си изгубя бавачката
Но нищо, ако се объркат нещата, все ще измисля нещо, пък може и да не я загубя

Мислих, мислих, и реших, че не го искам в саксия. Пускам го да се оправя със света. Grinning
Колкото и да е малък, щом аз съм ходила, брат ми, сестра ми, мъжа ми, и принца го чака същата съдба. Ще го спра ако ми се разболява много, или ако съвсем не се социализира /което хич не ми се вярва/. Но спирането ще е супер крайна мярка.

# 106
  • Мнения: 4 406
Сега, като пишеш такова нещо във форум за майки, на които децата ходят на ясли, би трябвало да напишеш и откъде имаш тази информация или това са само предположения?
е, чак пък издевателство не бих го нарекла. признавам си- слухтях зад вратата, не ме чуха че чукам, защото лелките си говореха, кво пък толкова, като съм подслушвала. докато не се зародиха съмнения в мен, че не гледат децата добре, не ми идваше наум да вися с ухо на вратата...
аз питам за всичко, което ме съмнява по отношение на режима в яслата, и това, че им дават минимум течности , сестрата го потвърди, имат чай, мляко сок с храненето, но никакви течности между храненията

# 107
  • София
  • Мнения: 2 249
веднага казвам:
имах избор между две баби и отлична бавачка - избрах твърдо яслата и не съжалавам!
(габа там си намери "приятел, който даже ми е брат")
права ли си?
Яни, в твоята ситуация и с твоето дете и аз бих избрала яслата Hug.
По повод брата да кажа - питам Ради: "Бе вярно ли, че си обещал на Габи да се ожениш за нея?"
Той: "Ми да, обещах й - ще се оженим, ще живеем у нас, ти ще ни гледаш и тя ще ми е сестра" Grinning

# 108
  • Мнения: 928
веднага казвам:
имах избор между две баби и отлична бавачка - избрах твърдо яслата и не съжалавам!
(габа там си намери "приятел, който даже ми е брат")
права ли си?
Яни, в твоята ситуация и с твоето дете и аз бих избрала яслата Hug.
По повод брата да кажа - питам Ради: "Бе вярно ли, че си обещал на Габи да се ожениш за нея?"
Той: "Ми да, обещах й - ще се оженим, ще живеем у нас, ти ще ни гледаш и тя ще ми е сестра" Grinning

Мамини сладки   Joy  Joy  Joy

# 109
  • Мнения: 1 866
Thinking Забелязвала съм, че децата ходещи на ясла и градина по-трудно се разделят с родителите си на места като детски клубове, школи и т.н. Явно някаква асоциация правят, и то неприятна .....
  

С това никак не съм съгласна. Дъщеря ми преди да тръгне на ясла (това преди 2 месеца) като отидехме на детски рожден ден или някъде където има други деца, не смееше да ги приближи и стоеше вързана за полата ми. Точно 3 седмици след като тръгна на ясла, а това все пак е трудният период на адаптация, я заведохме в едно заведение, където имаше помещение за игри и едно момиче, което занимаваше децата. Ами дъщеря ми веднага се залепи там, не ни погледна даже и после си тръгнахме с писъци.  Grinning С мъжът ми останахме изумени. Тя въобще не ни отразяваше повече.

Значи все пак яслата помага за социализацията на децата.  newsm78

# 110
  • Мнения: 2 978
Thinking Забелязвала съм, че децата ходещи на ясла и градина по-трудно се разделят с родителите си на места като детски клубове, школи и т.н. Явно някаква асоциация правят, и то неприятна .....
  

С това никак не съм съгласна. Дъщеря ми преди да тръгне на ясла (това преди 2 месеца) като отидехме на детски рожден ден или някъде където има други деца, не смееше да ги приближи и стоеше вързана за полата ми. Точно 3 седмици след като тръгна на ясла, а това все пак е трудният период на адаптация, я заведохме в едно заведение, където имаше помещение за игри и едно момиче, което занимаваше децата. Ами дъщеря ми веднага се залепи там, не ни погледна даже и после си тръгнахме с писъци.  Grinning С мъжът ми останахме изумени. Тя въобще не ни отразяваше повече.

Значи все пак яслата помага за социализацията на децата.  newsm78

Ооо да..И нашата лепка Симона, вече не е чааак такава...

От това съм най-доволна Mr. Green

# 111
  • София
  • Мнения: 4 868
Ива, какво ми е на ситуацията и на детето? Нали не искаш да кажеш, че съм я дала на ясла, за да не съсипя здравето на двете баби и бавачката заедно? Или точно това искаш да кажеш? newsm78

А пък в нашата ясла дават вода, даже на двора не излизаха без шише минерална вода и пластмасови чашки.

# 112
  • Мнения: 4 406

в нашата ясла пък не даватда се носи шише или чаша. докато беше нов, му носех и шишето със сок, сестрата го криеше, защото им били забранили от ХЕИ-то...

# 113
  • София
  • Мнения: 2 249
Ива, какво ми е на ситуацията и на детето? Нали не искаш да кажеш, че съм я дала на ясла, за да не съсипя здравето на двете баби и бавачката заедно? Или точно това искаш да кажеш? newsm78

Хаха, ще ме съсипеш Laughing. Детето ти е прекрасно, а тази седмица определено ни липсва Heart Eyes. Имам предвид, че пред бавачка и баби бих избрала тази ясла + фактора дете, което леко се адаптира Simple Smile.

Последна редакция: пт, 07 апр 2006, 15:30 от Iva_D

# 114
Моето дете ходи от една 1,6 месеца на ясла.Смятам, че яслата има както положителните толкова и отрицателните страни.Наистина детето ми стана по самостоятелно, отпусна се да говори научи се да контактува по свободно, но до тук. Многото приказки, че в яслата ще бъде сменяван памперса редовно, че ще бъде отучено от него останаха в деня който тръгна на ясла.
Да не говорим, че почти всяка вечер в шкафа намирах потничетата и дрехите мръсни и наакани. На въпроса какво става госпожата ми отговори, че имали само една леличка на 3 групи по 4часа.Та дали си доволен от яслата е може би как гледаш на нещата от положителната или от отрицателната страна !

# 115
  • Мнения: 928
Предлагам следното - всеки, който е дал (давал) детето си на ясла, да посочи в коя и дали е доволен или недоволен  Simple Smile

# 116
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Предлагам следното - всеки, който е дал (давал) детето си на ясла, да посочи в коя и дали е доволен или недоволен  Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23798.0

# 117
  • Мнения: 272
Боледуването ако не е в яслата, ще е в градината, ако не е в градината ще е в училище. Аз лично не бих го нарекла минус на яслата, а адаптация на детския организъм към околната среда и изграждане на имунитет. ...  Grinning

Съвършенно вярно!! ( както казва една доц.) моето Шаш много обича да ходи при дечицата. Пуснах го  след ваксината на 1година и ?месец и е мн доволен, а и аз така... мн неща учи от там и става контактно детето.
Негативното е, че се научи да се бие и да се тръшка, храната все не му стига и е гладно като си го взема, а от сополки няма отърване - ще видим лятото как ще е ..
 

# 118
  • Мнения: 649
оледуването, всичко друго е о.к. и съм много доволна от новите неща, които научи там

# 119
  • Мнения: 928
Предлагам следното - всеки, който е дал (давал) детето си на ясла, да посочи в коя и дали е доволен или недоволен  Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23798.0

Благодаря Реза, чела съм ги тези линкове още преди да подам молба за ясла, но така и не намерих достатъчно инфо за тази, която ме интересува. По-точно намерих две негативни мнения, които всички мами цитират, което ме подсеща да пусна една темичка  Peace

# 120
  • Мнения: 3 042
Най-лошото на яслата е, че децата много боледуват.

 Peace
Други оплаквания от яслата и градината нямам.
Дъщеря ми я дадох късно на ясла, но беше за около година и през по-голямата част от времето беше болна и си седеше в къщи. Същото беше и в градината./Чак тази година като тръгна в 1 клас почти не е боледувала/.
Синът ми съм твърдо решена да пропусне яслата. На градина въпреки всичко сигурно ще го пусна, най-вече заради контактите с другите деца.

# 121
  • sofia
  • Мнения: 1 606
След 6 страници писания все по-очевидно става, че колкото са майките и децата - толкова мнения ще има. Както мъдро е отбелязала Шани, докато не си пуснеш детето няма как да разбереш.
 Такива генерални умозаключения, че яслата е ужасно място или пък е много прекрасно ...явно никой никого в нищо няма да убеди. Wink
 Очевидно има значение и детската ясла. В яслата, в която ходеше моят син дечицата си се разхождаха всички с шишета в ръце. Сава не пиеше вода по това време и съответно му носех сок . Никой дума не ми е казал за което. Никога не съм намирала мръсни дрехи в шкафа и изобщо повечето неща, за които иде реч тук на мен са ми тотално непознати.
Нямам отрицателно мнение за яслата поради простата причина, че резултатите бяха само и единствено положителни за детето ми. И не е като да съм нямала избор на кой да го оставя да го гледа.

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 704
слънчева мама, аз ще пускам малкия направо на детска градина. Не мога да ти кажа лоша страна за яслата, мога да ти кажа защо не го пуснах:
- имам възможност да го гледам аз;
- смятам,че първите 2-3 години е важно за детето да е с семейството си (майката в моя случай)
- смятам,че до 3г възраст общуването му с децата навън е достатъчно;
- и също така не на последно място искам да бяга всеки ден навън час, два,три, пет (в зависимост от климата)

следното не е решаващо,а допълнение,но имам позната,която е "бавачка" в ясла и казва,че никога няма да пусне детето си на ясла (но никога не казвай никога  Wink )


yanita, дай ,моля те,по-голям вариант на аватара ти  Simple Smile

# 123
  • София
  • Мнения: 13 217
Thinking Забелязвала съм, че децата ходещи на ясла и градина по-трудно се разделят с родителите си на места като детски клубове, школи и т.н. Явно някаква асоциация правят, и то неприятна .....
  

Явно ти е малка представителната извадка  Grinning
Моето пък гледа да е далеч от мен.... навсякъде... Crazy Дали не прави неприятна асоциация с мен... Thinking Thinking Thinking
На рожденния й ден в клуб я видях само 2 пъти за 2 часа... Mr. Green Значи извода е, че всичко е до дете....

# 124
  • София
  • Мнения: 13 217
веднага казвам:
имах избор между две баби и отлична бавачка - избрах твърдо яслата и не съжалавам!
(габа там си намери "приятел, който даже ми е брат")
права ли си?
Яни, в твоята ситуация и с твоето дете и аз бих избрала яслата Hug.
По повод брата да кажа - питам Ради: "Бе вярно ли, че си обещал на Габи да се ожениш за нея?"
Той: "Ми да, обещах й - ще се оженим, ще живеем у нас, ти ще ни гледаш и тя ще ми е сестра" Grinning

Айдееее, стягайте чеиза  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 125
  • София
  • Мнения: 13 217
А, и за водата дето не им давали да пият....
абе кои са тези луди лелки дето ще търпят ревящи жадни деца.... ми разбира се, че ще им дадат вода... Mr. Green

За чашите и кърпите в яслата. ХЕИ забранява да се носят, защото там всичко се стерилизира. В градината вече се носи и вода и кърпи...

# 126
Моето детенце не ходи на ясла, но ще тръген на детска градин от септември. Мога да напиша само, защо не го пуснах на ясла: факторът налична баба не го коментирам, той е ясен. Заради работата си малко повече съм чела детска психология - според повечето психолози до 2 години детето не трябва да се отделя от майката, защото то все още не може да разбере, че тя ще се върне и го приема много тежко. Моето дете всяка сутрин се съдираше да реве като го оставях на баба му, която е най-милата и обичаща жена на света. 
Това, че не ги извеждат също е много лошо - поне такива са ми наблюденията от яслите покрай които минавам по няколко пъти на ден в хубаво време и в часове, в които не би трябвало да ядат и спят.
А веднъж чух следния израз - не се притеснявай, те ще й пречупят харакетрчето в детската градина. .. Е, аз не искам да й пречупват характера, нито да я правят тъжна и смирена.
Иначе за детски песнички, гооврене и общителност - зависи от детето. Моето е супер контактно и общително без да е ходило на ясла.
В едно обаче съм сигурна- яслата е по-добра от бавачка - не можете да си представите на какво отношение от бавачки съм била свидетел по градинките, а и сестра ми ги смени пет, едната по цял ден го държеше пред телевизора, другата въобще не си правеше труда да му сменя памперса и да го мие. /има си и изключения разбира се/  В яслата поне има някакъв контрол.

# 127
  • Мнения: 6 206
Джани, позволи ми да не се съглася за разделянето с мама.
Явно си е до дете, макар че и аз дъм ги чела тези истории по психология, моят син всяка сутрин ме изпраща с целувка...
В началото, първият месец, когато не беше свикнал с бавачката, плачеше, тя дори се беше притеснила жената, че не свиква с нея. Сега всичко е ок, изпраща ме всяка сутрин с целувка.
Много се надявам и в яслите да е така. Ако продължи повече от месец да плаче, ще знам, че има нещо нередно.

# 128
Може би наистина си е до дете и до някакви етапи в развитието, които са индивидуални. Аз лично намирам голяма разлика  в начина, по който дъщеря ми приема разделите сега, на 3 годинки и когато беше на 2. Сега разделите ми с нея са много по-лесни, нещо повече, когато отидем в детски кът например тя ми казва, че иска да я оставя сама с децата, а преди не искаше да се откачи от полата ми. Сутрин, като дойде бабата,  ми казва " хайде мамо, отивай на работа, като се върнеш ще си играем" - никакви ревове вече. Дори веднъж си позволих да я оставя съвсем сама вкъщи като й обясних, че излизам за малко и скоро ще се върна - прие го напълно спокойно. Тя сега си е човек вече, разбира какво й се обяснява, или поне елементарни неща.
 
Има и още нещо, което според мен е минус на яслата. Децата не могат да ти кажат, какво им се е случило. А и не могат да си кажат на лелите какво искат.

Моето мнение е, че при възможност е най-добре детето да се даде на 3 - 4 години на детска градина. За детската смятам, че е задължителна - вече забелязвам, че моето дете доста скучае с бабата и очичките му светват като види връстници в градинката.

 

# 129
  • Мнения: 8 917

 
Има и още нещо, което според мен е минус на яслата. Децата не могат да ти кажат, какво им се е случило. А и не могат да си кажат на лелите какво искат.

Моето мнение е, че при възможност е най-добре детето да се даде на 3 - 4 години на детска градина. За детската смятам, че е задължителна - вече забелязвам, че моето дете доста скучае с бабата и очичките му светват като види връстници в градинката.

 

newsm10

# 130
  • Варна
  • Мнения: 10 802
Аз сега за друго се притеснявам - есента ще дойде времето да се разделим с любимата ни ясла и да минем в детска градина....направо не знам как ще стане.  Thinking

Поне децата, които тръгват директно на градина няма да се сблъскат с този проблем.  Rolling Eyes

# 131
  • Мнения: 2 978
Аз сега за друго се притеснявам - есента ще дойде времето да се разделим с любимата ни ясла и да минем в детска градина....направо не знам как ще стане.  Thinking

Поне децата, които тръгват директно на градина няма да се сблъскат с този проблем.  Rolling Eyes

Киса,
доколкото разбрах, в нашата ясла, лелките, които работят в градината, посещавали
малките Wink, които ще преминат при голямите... Wink

Т.е. децата да могат да свикнат с тези жени и това да не е проблем за тях...защо не провериш, дали и при вас не е така  bouquet

# 132
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Има и още нещо, което според мен е минус на яслата. Децата не могат да ти кажат, какво им се е случило. А и не могат да си кажат на лелите какво искат.
Това важи не само за яслата, а и ако взимаш жена да ти го гледа в къщи. Но пък да разчиташ заради това баби да ти го гледат или пък до 3-4 години да седиш в къщи и да не ходиш на работа, за мен не е вариант.

# 133
  • Варна
  • Мнения: 10 802
Аз сега за друго се притеснявам - есента ще дойде времето да се разделим с любимата ни ясла и да минем в детска градина....направо не знам как ще стане.  Thinking

Поне децата, които тръгват директно на градина няма да се сблъскат с този проблем.  Rolling Eyes

Киса,
доколкото разбрах, в нашата ясла, лелките, които работят в градината, посещавали
малките Wink, които ще преминат при голямите... Wink

Т.е. децата да могат да свикнат с тези жени и това да не е проблем за тях...защо не провериш, дали и при вас не е така  bouquet


Това сигурно важи за заведенията, в които яслата и градината са 2 в 1.

При нас не е така... Sad

# 134
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз сега за друго се притеснявам - есента ще дойде времето да се разделим с любимата ни ясла и да минем в детска градина....направо не знам как ще стане.  Thinking

Сина ми от утре е "изпъден" от яслата и минава в група. Но понеже е леко кашлящ ще го задържа 2-3 дни и към края на седмицата, отива. НЕ мисля, че ще има трудности с адаптацията от към персонал. По-скоро с разните му там дребни "екстри" от типа: липса на лигавници, гърнета и легла с решетки... Confused Та туй ще ми е "болката" на мен  Flutter

Поживеем и ще видим, е казал един братски нам народ Laughing

# 135
  • Варна
  • Мнения: 10 802
Аз сега за друго се притеснявам - есента ще дойде времето да се разделим с любимата ни ясла и да минем в детска градина....направо не знам как ще стане.  Thinking

Сина ми от утре е "изпъден" от яслата и минава в група. Но понеже е леко кашлящ ще го задържа 2-3 дни и към края на седмицата, отива. НЕ мисля, че ще има трудности с адаптацията от към персонал. По-скоро с разните му там дребни "екстри" от типа: липса на лигавници, гърнета и легла с решетки... Confused Та туй ще ми е "болката" на мен  Flutter

Поживеем и ще видим, е казал един братски нам народ Laughing

Аз що останах с впечатлението, че градина се започва юни и септември - имам предвид за тези, които ще напускат яслата?  newsm78

# 136
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Киса - принципно е така.  Peace

Но в нашата ясла е станало гъсто населено и явно старите пушки (5-6 на брой) ги махат сега. Останалите на 01.06. ще сформират новата вариант група. Синчето отива във вече създадена на есен такава.

# 137
  • Мнения: X
Ако влезете през деня в едно ОДЗ, няма как да сбъркате къде е яслата, оттам постоянно се чува детски плач и подвикванията на лелките (а, те се чуват в цялата сграда).   
Е прекалено е това. Онзиден влизах - прясно ми е инфото - е не чух детски плач, НИТО подвиквания. А жените бяха ИЗКЛЮЧИТЕЛНО любезни. Не съм запозната с яслите, но определено впечатлението ми беше неочаквано положително. За сведение яслата е 48ма в Западен парк.

# 138
  • София
  • Мнения: 301
Някоя майка да има информация за яслата, която е филиал към детската градна на ул. Преспа. От есента ще тръгваме живот и здраве там на ясла, но нямам никакви отзиви.

# 139
  • Мнения: X
Моят син рано-рано тръгна на ясла, на 1г 2м. ... Но пък когато отидех да си го прибирам, той беше едно спокойно и усмихнато дете ........
Прекрасен постинг. Обмислям възможността за ясла от ранна възраст на детето. Страхотно ми помогна твоя анализ - кратко точно и ясно изложени възможни притеснения.
Смятам, че психическото здраве на дечицата е много важно. Това, че те там се чувстват добре, е страхотно.

# 140
  • Мнения: X
В едно обаче съм сигурна- яслата е по-добра от бавачка - не можете да си представите на какво отношение от бавачки съм била свидетел по градинките...
ясла зле, бавачка зле.. какво предлагаш? който няма възможност и трябва да работи... кво да ги правим тез деца? аааа и бабата и тя работи..  newsm78

# 141
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
В едно обаче съм сигурна- яслата е по-добра от бавачка - не можете да си представите на какво отношение от бавачки съм била свидетел по градинките...

Не можеш да си представиш каква прекрасна жена беше бавачка на децата ми.
До ден днешен Елина иска да и ходи на гости и звъни по телефона да си урежда срещи с нея, а не се гледат от две години вече.

# 142
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
е-е-е, то си има бавачки и бавачки.
Така, че и 2-та "модела" се срещат по света.

# 143
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Тъй, де.

Има си бавачки и бавачки, ясли и ясли...всичко и всичко....Simple Smile))
Единственият извод от темата е, че човек докат не си пусне детето, няма да разбере дали ще се приспособи или не, както вече мъдро отбеляза ти, мила ми Шани  Wink

# 144
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
тъй, тъй си е...
ей нещо положително от старостта  Wink

# 145
Здравейте, мами!
Ето нещо много добро за това какво се случва, когато имаме прекалено много доверие на яслите и детските градини:
http://roditel.bg/index.php?option=com_content&task=view& … 123&Itemid=31
Приятно четене!

Ваня

# 146
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510

А е точно на на 2г и 3м.


Аз говорех по-горе за деца на 1г. и 2-4-6-7 месеца, но ти си бързала "да си кажеш пък" и не си го прочела явно.
За 2г. и 3м. съм съгласна, че може да проявява вече някаква изобретателност в игрите. Моята дъщеря пък вече успява да изпее (с моя помощ разбира се) " Мила моя мамо"  Wink.
На 2 г. и 5-6 месеца тук ги дават и на детска градина, срещу която лично аз нямам вече нищо против. Там едно дете вече може да се каже, че ще си играе с другите деца, ще пее песнички и ще казва стихчета Peace И ще се забавлява даже от това  Wink.
напротив
направих си труда да прочета всички страници
по рано казах че е тръгнал 1.3 а сега е на 2.3 и тази някаква изобретателност в игрите я проявява от миналото лято  - разбирай 1г 6-7-8 месеца.

# 147
# 148
  • Пловдив
  • Мнения: 704
не съм bomboto,ама благодаря!
страшна фотка!  Laughing

# 149
  • Мнения: 7 821
Здравейте, мами!
Ето нещо много добро за това какво се случва, когато имаме прекалено много доверие на яслите и детските градини:
http://roditel.bg/index.php?option=com_content&task=view& … 123&Itemid=31
Приятно четене!

Ваня

Не съм съгласна с написаното в статията, а и не виждам да е подкрепена с някакви факти!

# 150
  • Мнения: 6 315
Здравейте, мами!
Ето нещо много добро за това какво се случва, когато имаме прекалено много доверие на яслите и детските градини:
http://roditel.bg/index.php?option=com_content&task=view& … 123&Itemid=31
Приятно четене!

Ваня


Според мен това хич, ама хич не е вярно.

# 151
  • Мнения: 46 573
Здравейте, мами!
Ето нещо много добро за това какво се случва, когато имаме прекалено много доверие на яслите и детските градини:
http://roditel.bg/index.php?option=com_content&task=view& … 123&Itemid=31
Приятно четене!

Ваня


Да, майка ми (детска учителка) е на същото мнение  Peace

# 152
  • София
  • Мнения: 13 217
Здравейте, мами!
Ето нещо много добро за това какво се случва, когато имаме прекалено много доверие на яслите и детските градини:
http://roditel.bg/index.php?option=com_content&task=view& … 123&Itemid=31
Приятно четене!

Ваня


Да, майка ми (детска учителка) е на същото мнение  Peace

Добре де... това как ще се чувстват децата ни в детско заведение (ясла, градина) зависи от персонала в голяма степен... Чудно ми е, човек , който с това се занимава да е против работата си... и значи идва момента на призванието... учител и лекар са професии за хора с това призвание, според мен... Как ще се чувства детето ми с човек, който не е убеден в полезността на професията си.. Слава богу в нашата яслата персонала си беше съвсем на място...
Все едно да поверя живота си в ръцете на лекар, който не вижда смисъл да ме лекува!
Нищо лично Никол към теб или майка ти, явно доста голяма част от персонала разсъждава така... За теб се закачих, защото ти го каза това... Wink

Иначе горната статия е пълна глупост!!!!

# 153
  • София
  • Мнения: 13 217
Цитирам

2. Никой не може да се замени ефективността на майчината грижа. Реалността на майчината любов и защита е доказателство за това.

4. Когато майката си има заместител, нещо много скъпоценно се откъсва от живота на детето. Доказано е, че причината за слабо и неефективно взаимоотношение между родителите и детето се оказва липсата на взаимодействие през ранните години

Питам...

По-добра ли е майка, висяща пред компа по цял ден??? Сигурно детето й се чувства добре занимавайки се само и борещо се за внимание с компютър. Щото аз дори и да си седя вкъщи не мога да съм пред компа по цял ден откакто детето ми проходи.... За сметка на това тогава го дадох на ясла... Минала съм по тоя път с висенето в нета, та затова го казвам. Овреме се спрях... Мисля, че повечето потребители, който си седят вкъщи и имат деца над 1 г. са точно така... Не смятам, че яслата заменя моите грижи и намалява любовта помежду ни. То по тая логика на момчетата майките трябва да ходят в казармата пушките да им носят  Crazy

# 154
  • Мнения: 9 990
децата, прекарали по-голямата част от времето в детски ясли, са три пъти по-склонни към проблемно поведение в детската градина пред онези, които са отглеждани приоритетно от майките си.


съществува пряка връзка между продължителността на времето, прекарано в яслите, и негативни качества като агресивност например.


И това за мен не е вярно твърдение, както и цялата статия.За справка-детето ми тръгна рано и няма никакъв проблем с адаптация и поведение.Напротив-дисциплинира се още повече.На проведена родителска среща много от родителите благодариха на персонала за овладяването на трудния характер на детето им и  потушаване именно на агресивността.Голите думи в тази статия противоречат на това, което съм видяла с очите си.И другия вариант-едно спряно от ясла дете-каква промяна в поведението му-майка му едвам го озаптява, а е отглеждано приоритетно от майка си.

# 155
  • Мнения: 1 866
Мисля, че темата за яслите наистина се драматизира много. Във всички развити страни децата ходят на ясли, още от 3 месечни даже. Не съм забелязала там хората да обичат родителите си по-малко отколкото ние, нито пък да има цели поколения травмирани деца.

Освен това според мен не е важно колко време на ден прекарваш се детето си, а как го прекарваш. Да не говорим колко жени си признават сами, че направо изперкват от стоенето в къщи по 2-3 години. Ами човек ако реши да има 2-3 или повече деца? Какво, жената ще стои цели 4-6-8 години в къщи? Тук не става въпрос само за финансови възможности, а и за нужда от лична реализация, от каквато съвременната жена определено има нужда.

# 156
  • Мнения: 46 573
Vache, основната разлика е, че не може за 20 деца да се осигури персонал от 20 души.

За майката и компютъра- абсолютно съм съгласна, но повечето сядаме, когато децата спят или когато са на разходка с баща си примерно.

Майка ми е била 12 години учителка в детска градина, не в ясла, от тогава не работи по специалността си Wink

# 157
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
децата, прекарали по-голямата част от времето в детски ясли, са три пъти по-склонни към проблемно поведение в детската градина пред онези, които са отглеждани приоритетно от майките си.


съществува пряка връзка между продължителността на времето, прекарано в яслите, и негативни качества като агресивност например.


Глупости.
без извинение

# 158
  • Мнения: 6 315
Off Crazy: От прочетеното излиза, че такива като мен пуснати на ясли трябва да сме били свръх агресивни... Да, ама не! Майка ми даже ми се ядосваше, че не съм по-агресивна и по-бойна. И сега не съм агресивна... Синът ми не проявява агресия, която да е ненормална за възрастта му (всяко дете минава през етапа на раздаване на шамари, например).

# 159
  • София
  • Мнения: 13 217
Vache, основната разлика е, че не може за 20 деца да се осигури персонал от 20 души.

За майката и компютъра- абсолютно съм съгласна, но повечето сядаме, когато децата спят или когато са на разходка с баща си примерно.

Майка ми е била 12 години учителка в детска градина, не в ясла, от тогава не работи по специалността си Wink

Е защо им е персонал от 20 души???? Това никъде го няма, по цял свят.... Аз не виждам логика в това... но това си е за мен, всеки си има своя логика.. то и в училище и университета няма за човек по преподавател... Също така не намирам разлика м/у ясла и градина в смисъла на темата, която обсъждаме...

# 160
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ще замоля хората от сайта roditel.bg ако искат реклама, да се свържат с Mamma или Tatti.
Всички постове, които са явна реклама ще бъдат трити.

# 161
  • Мнения: 46 573
Е защо им е персонал от 20 души???? ...

Има го само вкъщи, 1 човек гледа 1-2 деца и се занимава само с техните нужди.

Не съм запозната, но понеже преди малко ми се случи нещо, да питам, ако на едно дете му се доспи по-рано, какво го правят? София ми заспа на дивана днес към 13 ч., тъкмо я бях облякла да излизаме, в яслата ми се струва невъзможно да се събразяват с индивидуалните потребности на всяко дете Confused

# 162
  • София
  • Мнения: 13 217
Е защо им е персонал от 20 души???? ...

Има го само вкъщи, 1 човек гледа 1-2 деца и се занимава само с техните нужди.

Не съм запозната, но понеже преди малко ми се случи нещо, да питам, ако на едно дете му се доспи по-рано, какво го правят? София ми заспа на дивана днес към 13 ч., тъкмо я бях облякла да излизаме, в яслата ми се струва невъзможно да се събразяват с индивидуалните потребности на всяко дете Confused

Ама аз съм съгласна, че го има вкъщи, но не съм съгласна, че е необходимо. Поне според моите виждания  Wink Никога не съм била на разположение 24 часа, в смисъл за физиологичните нужди - да, но пък в крайна сметка и аз си имам личен живот. Човек трябва да е малко егоист! Не съм привърженик на напрекъснатата физическа връзка м/у майка и дете на тази възраст. Моята философия е такава, твоята е друга явно  Wink Аз държа на контактите на детет ми с други хора и деца точно толкова колкото и на контактите му с мен... затова тръгна на чсла на 1 г. 3 м. Никога не е страдала, дори не е ревала първите дни. Ходила е с желание и сега ходи с желание в детска градина. Винаги персонала е казвал, че това дете е родено за ясла. Е, значи й е добре там!

За спането - няма начин дете станало в 7:00 сутрин да не спи с всички деца на обед. В яслата ги слагат да спят м/у 12:30 и 13:00
В началото моята спеше и в 10:00 щото беше малка, но те си я слагаха и в 10:00 и в 13:00.

# 163
  • Мнения: 928
Поне според моите виждания  Wink Никога не съм била на разположение 24 часа, в смисъл за физиологичните нужди - да, но пък в крайна сметка и аз си имам личен живот. Човек трябва да е малко егоист! Не съм привърженик на напрекъснатата физическа връзка м/у майка и дете на тази възраст. Моята философия е такава, твоята е друга явно  Wink Аз държа на контактите на детет ми с други хора и деца точно толкова колкото и на контактите му с мен... затова тръгна на чсла на 1 г. 3 м. Никога не е страдала, дори не е ревала първите дни. Ходила е с желание и сега ходи с желание в детска градина. Винаги персонала е казвал, че това дете е родено за ясла. Е, значи й е добре там!

 newsm10 smile3521

# 164
  • Мнения: 46 573
... Моята философия е такава, твоята е друга явно  Wink ...

Май с това трябваше да започнем  Hug не съм й непрекъснато на разположение, редуваме се с мъжа ми, но все пак съм привърженик грижите да са от родител или друг близък при невъзможност.
А София съм сигурна, че би ходила с удоволствие на ясла Flutter

Благодаря за отговора за спането, след като ги слагат, когато им се доспи е добре  Peace

# 165
  • Мнения: 9 990
А в нашата ясла, ако на някое му се доспи  по-рано го слагат.Все пак идеята е да се съблюдава някакъв режим.

# 166
  • София
  • Мнения: 13 217
Ееее, ми тук философии много  Grinning Grinning Grinning

# 167
Какво ще кажете за това?

Последна редакция: пн, 10 апр 2006, 15:03 от Reza

# 168
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ще кажа, че писането от два ника е кофти опит.

# 169
  • sofia
  • Мнения: 1 606
не съм bomboto,ама благодаря!
страшна фотка!  Laughing

Точно се втрещих какво общо имам аз , ама здраве да е Laughing Фотката е много симпАтична!

# 170
  • София
  • Мнения: 4 868
 Embarassed
ееееееееее, пък вие двете, не знаете ли какво е понеделник? проявете малко разбиране, шъ въ замола!
нали знаете онази песен:
има дни, има дни, във които не върви...
и при мен така Confused

# 171
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Мисля, че темата за яслите наистина се драматизира много. Във всички развити страни децата ходят на ясли, още от 3 месечни даже. Не съм забелязала там хората да обичат родителите си по-малко отколкото ние, нито пък да има цели поколения травмирани деца.
И аз съм на мнение, че яслите са супер, особенно за работещи родители, но зависи много от подхода на персонала. Както казаха момичетата, хубаво е, когато човек си харесва професията и не я работи само защото няма друг избор  Wink В противен случай резултатите са плачевни  Rolling Eyes

# 172
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Embarassed
ееееееееее, пък вие двете, не знаете ли какво е понеделник? проявете малко разбиране, шъ въ замола!
нали знаете онази песен:
има дни, има дни, във които не върви...
и при мен така Confused

Последен off, че много off-на темата: Факт ли е, че снимката е много готска - факт е.  LaughingДали е пон'делник или вторник..тука нЕма значение. Ама ха! (не се подмазвам за бирата Laughing)

# 173
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

Толкоз много глупости, синтезирани по точки даже, скоро не бях чела  Shocked

А който е схватлив е разбрал всичко за яслата...

# 174
  • Мнения: 2 922
Толкоз много глупости, синтезирани по точки даже, скоро не бях чела  Shocked
И аз   Shocked ooooh!

# 175
  • Мнения: 5 468
Това в сайта на Родител.бг е писано от някой див селски тарикат и публикувано като голямата достоверност Peace. И аз така мога да пускам статийки по сайтовете и някой да го прочете и да си каже - "Бреййй... виж ти, как стояли нещата!!!" Нали?
Така че - полекичката...

# 176
  • Мнения: 705
мисля, че много внимателно изчетох всички мнения по темата (вкл. и офф-те!), но не намерих нещо много важно за мен. и това е, че децата ми никога повече няма да бъдат толкова малки, толкова невинно-сладки и толкова интензивно развиващи се, колкото са сега, във ясленската възраст.
не че съм против яслите като институция, но за мен е много приятно, интересно и забавно да съм с тях точно сега - в моментите когато слизат по дупе по стълбите, когато най-голямото постижение е да изхвърлят боклук в кошчето или да ритнат топката на 2м. разстояние. всеки ден има хиляди такива моменти, в които симона (защото тя е на тази възраст) ме кара да се радвам, че сме заедно. че защо пък тези моменти да ги изживяват разни непознати, за които тя ще само бройка?!?!
не че аз не искам личен живот - оооооооооооооо колко много искаме и двамата с мъжа ми, но и това ще стане, а децата ни никога няма пак да са малки!

П.С. за инфо искам само да кажа, че нямаме баби на разположение и сядам на компа само когато те спат. за щастие мога да си позволя платена помощ в домакинството, но децата на 90% си ги гледам сама и адски много им се кефя!

# 177
  • Пловдив
  • Мнения: 704
stelt,имам чувството,че това не се приема като "сериозен" довод тук.
Думите ти са едно към едно с моите, когато обяснявам на мои приятелки защо аджаба не го дам това дете на ясли. Накрая взех да се чувствам ужасна егоистка,която не мисли за социалното развитие на детето си и си покрих главата с пепел....

# 178
  • Мнения: 9 990
Аман от личен усет за това как да си гледаме детето.
Лошите страни са:
1.Болестите-не важи за всички-някои деца като моето за 2 години не са се разболяли нито веднъж от яслата.
2.Храната-според някои родители-не добра/за мен е добра/
3.Хигиената-за някои е проблем ,че миришело на препарат, не за всички
4.Персонала-за мен много важна страна-ако е лошо подбран и не му е призвание-кофти.

# 179
  • Мнения: 5 468
Думите ти са едно към едно с моите, когато обяснявам на мои приятелки защо аджаба не го дам това дете на ясли. Накрая взех да се чувствам ужасна егоистка,която не мисли за социалното развитие на детето си и си покрих главата с пепел....
Аз пратих детето си на ясла, защото трябваше да работя. Иначе бих го гледала до детска градина. Никой не трябва да мърмори на майките, които не си дават децата на ясли, че не постъпват добре спрямо тях, защото в яслите болестите са много и децата са безпомощни.
За детската градина съм върл защитник, защото едно голямо вече дете, на 3-4 години, не можеш да го държиш в къщи и да няма свои приятелства и т.н., но за яслата съм вече скептично настроена, откакто моето тръгна и през 1-2 седмици е болно.

# 180
  • Мнения: 1 866
stelt,имам чувството,че това не се приема като "сериозен" довод тук.
Думите ти са едно към едно с моите, когато обяснявам на мои приятелки защо аджаба не го дам това дете на ясли. Накрая взех да се чувствам ужасна егоистка,която не мисли за социалното развитие на детето си и си покрих главата с пепел....

Ами явно винаги има и обратна страна на монетата. Аз пък се чувствам виновна и егоистка като кажа че съм си дала детето на ясла, защото искам да работя. Винаги се намира някой доброжелател, който започва да ми дава акъли как да си подредя живота и колко лошо било да си дам детето на ясла. Така че може би решението за даване на ясла е много индивидуално и не мисля, че с даване или недаване на ясла децата ни ще бъдат развити или недоразвити. Всички ще пораснат.

# 181
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Нееее,Ню,недей така. Въобще не говорим за хората,които трябва да работят.
Пази боже,да тръгна да обвинявам някого. Че даже и да си стои вкъщи,а детето му на ясла.
Такъв човек хептен не съм Naughty
За детската градина съм върл защитник, защото едно голямо вече дете, на 3-4 години, не можеш да го държиш в къщи и да няма свои приятелства и т.н.

това е и моето мнение.

айде,гледайте сега по Нова коя е добрата майка  Laughing

# 182
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Аз пък се чудя на хората, които се отдават изцяло на майчинството и домашните задължения  Thinking
За мен истината е в съчетаването им с работа извън къщи. Даже съм забелязала, че обръщам повече внимание на децата, когато ходя на работа, а не когато 24 часа съм с тях.
Всичко това е до характер  Peace Никой никого не съди за направения избор. Само коментираме недостатъците на яслите у нас  Twisted Evil

# 183
  • Мнения: 46 573
Аз пък се чудя на хората, които се отдават изцяло на майчинството и домашните задължения  Thinking ...

Има време за всичко, щом ситуацията го позволява, предпочитам да отделя 2-3 години от живота си и да бъда до детето, работата няма да избяга  Wink Пък и имах нужда от една такава дълга отпуска  Hug

# 184
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз пък се чудя на хората, които се отдават изцяло на майчинството и домашните задължения  Thinking ...

Има време за всичко, щом ситуацията го позволява, предпочитам да отделя 2-3 години от живота си и да бъда до детето, работата няма да избяга...

естествено, че Никол е права!  Peace
По-интересното е, че аз от върл противник на яслата (с 1-вото си дете), станах върл защитник (с 2-рото си дете) на това детско заведение  Thinking

А сега де  Flutter

# 185
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Аз пък се чудя на хората, които се отдават изцяло на майчинството и домашните задължения  Thinking ...

Има време за всичко, щом ситуацията го позволява, предпочитам да отделя 2-3 години от живота си и да бъда до детето, работата няма да избяга  Wink Пък и имах нужда от една такава дълга отпуска  Hug
Абсолютно! Аз затова написах и:
Всичко това е до характер  Peace Никой никого не съди за направения избор. Само коментираме недостатъците на яслите у нас  Twisted Evil
Peace
И това че яслата има минуси не означава, че трябва да се отрече категорично Wink
Да допълня, че имах възможността да работя на половин работен ден 4 дни в седмицата, това за мен беше перфектният вариант  Mr. Green Затова напирам пак да тръгна на работа  Wink

# 186
  • Мнения: 5 622

Въпреки, че съм подала документи и най-вероятно ще го запиша( за да си вържа гащите), мисля да не давам детето си на ясла. Не веднъж съм казвала, че сина ми е доста деликатно дете. Ще има време да се научи да общува с други деца, като тези в яслите(визирам децата, които носят лошите думички, а не децата като цяло в яслите)и тогава се надявам, че ще може вече да ги разграничи.Надявам се в един по-късен етап да може да прецени как да се държи със съответното дете. Сега това не го умее. Когато съм го събирала с други деца, които са по-агресивни и го бутат, хапят, блъскат, взимат играчките му от ръцете и като цяло доминират, не виждам да става друго с него, освен това да му вреди  Confused

На всичкото отгоре цяла зима боледува нон-стоп  Tired

Въобще не мисля, че яслата е за него..ама да видим какво ще направя и аз накрая, че сега ми е много хикс този въпрос  Thinking

# 187
  • Мнения: 5 468
По-интересното е, че аз от върл противник на яслата (с 1-вото си дете), станах върл защитник (с 2-рото си дете) на това детско заведение  Thinking

А сега де  Flutter
На това, Шани, му се вика СИТУАЦИЯ! Всичко тече, всичко се променя...

# 188
  • Мнения: 2 142
Единственото лошо за мен от яслата е боледуването, но ао не е там ще е в градината или в училище. Щом детето има контакт с много други деца, няма начин да не поболедува. Когато в началото се разболяваше често и аз бях на крачка да я спра, но сега, като я виждам с какво желание ходи, колко е контактна, колко говори и пее, смятам, че това е едно от добрите ми решения за нея.

# 189
  • Мнения: 5 468
Уф, кога ще спре и нашето боледуване!? ooooh! ooooh! ooooh!
От ноември ходи на ясла и още боледува през 1-2 седмици Cry.
Иначе влиза вътре без да плаче, играе си със задоволство, не иска да си тръгва и дори не ми се радваше последните дни като ме видя, че отивам да я взема...

# 190
  • Мнения: 2 732
Уф, кога ще спре и нашето боледуване!? ooooh! ooooh! ooooh!
От ноември ходи на ясла и още боледува през 1-2 седмици Cry.
Иначе влиза вътре без да плаче, играе си със задоволство, не иска да си тръгва и дори не ми се радваше последните дни като ме видя, че отивам да я взема...
Дано да спре да боледува -това за всяко дете е индивидуално -при моето не се получи Tired-резултата беше че я спрях от яслата и сега ме е страх да пробвам пак  ooooh!.Последният път когато ходи рекорда и беше 2 дена и пак болна Crazy Confused

# 191
  • Мнения: 85
ние вече сме втора седмица до обяд ,само сутрин плаче.Госпожата сутринта ме очаква с широка  Grinning вече е време да даваме 10 лв.за материали,телевизор...........,но дали ще свикни Thinking

# 192
  • Мнения: 5 877
веднага казвам:
имах избор между две баби и отлична бавачка - избрах твърдо яслата и не съжалавам!
(габа там си намери "приятел, който даже ми е брат")
права ли си?
Яни, в твоята ситуация и с твоето дете и аз бих избрала яслата Hug.
По повод брата да кажа - питам Ради: "Бе вярно ли, че си обещал на Габи да се ожениш за нея?"
Той: "Ми да, обещах й - ще се оженим, ще живеем у нас, ти ще ни гледаш и тя ще ми е сестра" Grinning
Цъ, изпуснахме го това хубавото момче.

# 193
  • София
  • Мнения: 2 249
Цъ, изпуснахме го това хубавото момче.
Laughing Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт