йога

  • 6 617
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 10 858
Аз искам да питам-
може ли да се практикува Йога в къщи, просто за тонус и отмора, както и за поддържане на едно стегнато и добре оформено тяло, като не се прави друг вид гимнастика /та бо ит.н/?
И също така, задължително ли е да играеш всеки ден, може ли 3 пъти седмично примерно?
И също - трябва ли човек да се запали и по цялата философия на Йога или може само да си правя упражненията  newsm78
Извинявайте за тъпите въпроси, съзнавам, че са такива, но няма кого да попитам, а ми е интересно.

# 16
  • Мнения: 2 761
Извинявайте за латиницата,в момента не ми работи Кредора.ще го преведа по-късно.

Красъм,тази поза,дето си наблюдавала на състезанието е много трудна,май че беше костенурка.Аз лично стигам само до единия крак на врата и повече даже не опитвам.Ама ако се занимавам все така редовно до 70г. може и да успеяSimple Smile)

Чандра,ако си купиш книгата пиши колко струва.Мажа ми е гледал тук,но каза че отива към 30 евро и затова се важдържам.В Бг със сигурност е по-евтина.Исках да знам дали някои се е занимавал по нея,защото една приятелка ходи на йога в група и гуруто им казал,че била за акробати?!Но на мен много не ми се вярва,защото тя ходи вече месеци наред и съвсем от скоро започнали да правят свещ.Аз пак там не виждам нищо акробатично.Пак и въпросния гуру се разболял от грип през зимата и пиел АБ.Лличнo на мен не ми се връзва много с предтавата за гуру,,но ще го вицитирам през лятото.

Вивян,аз правя йогата сама,защото нямам важможност за друго в момента.
Принцип в йогата е всичко да се прави много бавно и постепенно.По този начин тялото не се изморява както при другите спортове.Лично аз съм малко по-енергична натура и мислех,че няма да ми допадне,но не било така.
Аз друго не тренирам.Е,имам един степер дето май само прах събира,но е време да го покарам малко,за да доизвая тяло за плажаSimple Smile)
Като съдя по себе си коремните мускули се стягат идеално,без досадните коремни преси.
Има страхотен ободряващ и отморяващ ефект.На мен ми помогна и при болки в гърба само след няколко заниманя.
Мога още много да пиша,но малко по-късно,сега нямам повече важможност.

http://lat2bg.kredor.com/scgi-bin/og.php?op=lat2bg

Последна редакция: чт, 13 апр 2006, 10:08 от kopche

# 17
  • Мнения: 412
Аз искам да питам-
може ли да се практикува Йога в къщи, просто за тонус и отмора, както и за поддържане на едно стегнато и добре оформено тяло, като не се прави друг вид гимнастика /та бо ит.н/?
Да, напълно достатъчно е да се занимаваш с йога, още повече, че и нейните разновидности никак не са малко. Моята препоръка е в началото да посетиш няколко занятия с учител, за да видиш как са сглобени асаните, как се диша, къде е концентрацията - докато малко автоматизираш нещата.Оттам нататък лично аз предпочитам сама и вкъщи/на плажа/в планината - вместо някой да хърка до теб по време на медитация Mr. Green
И също така, задължително ли е да играеш всеки ден, може ли 3 пъти седмично примерно?
По-добре е всеки ден по малко - в теб настъпват много фини и неуловими промени, които се натрупват с времето, до деня в който се забележиш мъничко по-гъвкава, мъничко по-"тук и сега", по-овладяна и спокойна. BlushИма съкратени серии, например сутрин можеш да правиш само поздрава към слънцето, а в почивните дни - да отделиш по един час...А по всяко време на деня да изпълняваш по някое дихателно упражнение Grinning
И също - трябва ли човек да се запали и по цялата философия на Йога или може само да си правя упражненията  newsm78
И аз имам в главата такава лампичка, затова не мога да се запаля фанатично по каквото и да е - харесвам си се такава - независима Grinning. Честно казано някои неща изглеждат наистина сектантски, за мен дори и олимпиада по йога е прекалено newsm78
Но ако не мислиш за модата, гурутата с налудничав поглед и т.н. остава следното:
йога в буквален превод означава "свързан разум" и крайната и цел е едно непрекъснато осъзнаване на "тук и сега".Няма обожествяване, няма отричане от света, няма - много важно за мен Grinning - конфликт с това да си добър православен християнин, и да положиш усилия да дисциплинираш тялото си с всичките му външности и вътрешности Joy
Дано не съм била скандално многословна.А въпросите ти изобщо не са тъпи, Вив, отговаряйки си намествам и някои неща в собствената глава Grinning

# 18
  • Мнения: 412
Вивиан, бързам да се опровергая.Това е лично прозрение, до което съм достигнала сама с времето - не, не е достатъчно да се занимаваш само с йога  Sick Би било, ако живееш в Индия на висока влажност и адска жега, където излишните движения са нежелателни.Дори има дихателни упражнения за понижаване температурата на тялото, които тук не се правят, защото могат да ти докарат пневмония Peace Знам, че индийците дори имат като норма много ниски (за нашия стандарт)нива на хемоглобина - абе те са друга биология и раса направо и йога е идеална за условията там.
Тъй като ние живеем при умерен климат, съответно и някои от рамките се променят - сутрин се пие гореща вода вместо студена, към йога се добавя и някаква аеробна дейност -тичане, бързо ходене (аз), катерене на планини (пак аз) и т.н.Аз по малко плувам и това е.
Омега, аз пък знам ча на Айенгар системата е много нежна и щадяща и по-особеното е, че използва някакви помощни средства - разни възглавнички, пръчки... newsm78 Чувала съм, че по тази система тренира HM на Англия, та едва ли ще е чак за акробати LaughingЩе видя в сайта на Кибеа и ще докладвам Grinning

# 19
  • Мнения: 412
Omega, бг изданието струва 24лв. Объркала съм се, не е на Кибеа, а на изд-во "Изток-запад". Може да поръчаш например от пингвините www.pe-bg.com
Сайта на Кибеа също е полезен - има др. йога литература - www.kibea.net

# 20
  • Мнения: 210
Аз също съм от хората, които се занимават с йога. Мога да кажа, че йогата промени много възгледите ми, още преди да започна да се занимавам, спрях напълно месото .
За гъвкавостта- ами аз винаги съм била гъвкава и преди това си правих шпагатите, но сега може да се каже,че повечето асани ги правя без много, много усилия и то това е важното- да се намери точно границата м/у удоволствие и усилие .

А в лотос мога да стоя без проблем 2 часа ...

# 21
  • Мнения: 2 761
чандра,благорариа за инфото.Знаех си аз,4е не триабва да барзам с купуването от тук:))
Ина4е и аз не споделиам циалата философиа на yoga.Ниакои работи  ми се виждат даже леко извратени-примерно като това да си прави6 клизма всеки ден или пак да пие6 2 л вода и после да повра6та6.

Вивиан,според мен са6то е хубаво да отиде6 ниаколко пати в група,но за заниманиата вка6ти е хубаво и да има6 книга под рака.Там 6те про4ете6 подробно за всиака асана как да изпалниава6,как да ди6а6,колко време да задаржи6 в позата,колко пати да повтори6...
По4ти ниама противопоказаниа за изпалнението на асаните,но триабва да се саобрази6 с ниакои пози ако има6 здарвословни проблеми(примерно сарде4ни),както и по време на цикал и бременост триабва да се изпалниават по-леки упражнениа.
Друго важно е,при изпалнението да си сас свободни,нестиага6ти дрехи и боса.Поме6тението да е добре проветрено,а наи-добре е на отворен прозорец или наван.Обстановката да е спокоина.Даже сам 4ела,4е известно време след заниманиата не триабва да се говори.

чандра,и аз си падам по катеренето по планини.Само дето последните 2-3г. маи не ми се отдава важможност.Ина4е сам то4но от баир-будалите:))-с раница на гарба и преходи по 8-10-12 4аса.Дано тази година ми се отвори пат.

P.S.izvinete za prav.gre6ki,razu4avam nova kirilizira6ta programa

Последна редакция: сб, 15 апр 2006, 11:08 от Omega

# 22
  • Мнения: 412
candra,i az si padam po katereneto po planini.Samo deto poslednite 2-3g. mai ne mi se otdava vajmojnost.Ina4e sam to4no ot bair-budalite:))-s ranica na garba i prehodi po 8-10-12 4asa.Dano tazi godina mi se otvori pat.
...и аз напоследък катеря повече стълби, отколкото баири  Heart Eyes

# 23
  • Мнения: 521
ще пиша отново, за да мръдне темата нагоре Heart Eyes
Много бих искала да си пиша с момичета, които практикуват.Аз лично се занимавам на приливи и отливи от 13 години, даже имам и диплома за инструктор, но така и не се осмелих да преподавам Embarassed - засега само аз и малчо сме мои ученици Embarassed

изчетох отговорите ви и разбрах,че сте доеолно.затова  имам въпрос към chandra.мила кое от тукфилмче е най-подходящо хем за стягане,хем за развиване на гъвкавостта?

# 24
  • Мнения: 2 761
Az ne moga ni6to da otvoria.Moje bi ot 4ujbina ne stava?!

# 25
  • Мнения: 287
Заформи се интересна темичка Simple Smile
Сега изучавам една книга за йога в 2 части: "121 йогасани" авторът е Даттешвара Дев, на издателство "ИК Майтрея", но се оказа, че на 2-та част има празни страници и съм много разочарована:( Имам и някакви книги останали от майка ми и определено много ми допадат, но и там липсват страници Sad
Според мен е добре да се практива йога, дори да не се спазват всички процедури - /например клизмите/. Мисля, че всеки ще усети положителния ефект, дори и без да е вегетарианец и да не прави 1 разтоварваш ден седмично или месечно. Важното е, да се чувстваш добре с това което правиш и да не го чувстваш като някаква тежест или да го правиш с нежелание.
Сега отивам да разглеждам книгите за йога на пазара Simple Smile
Поздрави от мен!

# 26
  • Мнения: 521
и аз гледах книжки в книжарницата абв,имаше доста интересни,но не си взех и нз защо
между другото ако практикувам йога,ще пречили да играя и тае бо?

Последна редакция: чт, 13 апр 2006, 17:31 от GiNgeR^^ChErrY

# 27
  • Мнения: 210
и аз гледах книжки в книжарницата абв,имаше доста интересни,но не си взех и нз защо
между другото ако практикувам йога,ще пречили да играя и тае бо?


Не , не пречи, но постепенно сама ще осъзнаеш, че тае бото много ти натоварва ставите и го играеш не с желание, затова йогата учи да не издевателстваме над себе си, т.е. да правим само това , коеот ни е приятно.

Много е странно, но по-кусно ще разберете защо е така , каот напреднете, сега буквално ми е приятно да стоя на мост, да правя шпагати или въобще да се "чекна", както му казва приятелят ми ...

И на тае-бо съм ходила,  години, но съзнах, че в стремежа да правя упражненията, толкова добре, колкото инструкторката, аз наказвам организма си и вместо с положителна енергия, го зареждма с отрицателна ...

# 28
  • Мнения: 19
a iskam da vi pitam kade im ama na bg newsm78

# 29
  • Мнения: 412
изчетох отговорите ви и разбрах,че сте доеолно.затова  имам въпрос към chandra.мила кое от тукфилмче е най-подходящо хем за стягане,хем за развиване на гъвкавостта?
Сега съм на работа  Embarassed но довечера обещавам да прегледам филмчетата и да докладвам с мнение Grinning.Сигурно и аз ще си изтегля нещо. Аз черпя инфо от www.yogajournal.com Има и асани, които не бях виждала, и др. интересни неща.
Пожелавам ви прекрасен ден, момичета  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт