ВАКСИНИ - дискусия САМО за вредата от тях - тема 33

  • 79 573
  • 735
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 3
Здравейте,

Съвсем нова съм в темата и се надявам да задавам въпроса си на правилното място (ако не, моля да ме извините!). Раждането предстои съвсем скоро, като ще откажем двете ваксини в родилното.  За сега решението е за тяхното евентуално отлагане. Бих искала да попитам, дали сте наясно как стоят нещата в този случай - с личния лекар / педиатър ли трябва да уточним въпроса ? Има ли някой, който да е процедирал по този начин - да е поставял някои от ваксините по-късно, за да сподели опит ?

Благодаря предварително!

# 346
  • Мнения: 52
Здравейте и от един татко!
Малко ме подразниха негативните мнения срещу татковци, изказани в темата, но всеки знае себе си и вероятно дамите са прави за своята ситуация.

Ние вече сме с едното колело в правия път, тъй като в родилното отказахме БЦЖ и не е поставяна. Поставиха само рекомбинантна хепатит В ваксина, без да ни питат.
Сега негласно "отлагаме" 5/6 компонентната ваксина, като просто не сме ходили на консултация.
Въпросът ми е...
1) Ако просто не ходим при GP - има ли проблем? В кой нормативен акт е записано, че трябва задължително родителят да води детето при GP всеки месец?
2) Моля на ЛИЧНО съобщение за информация ако някой от Русе и региона е открил лекар, съгласен да не поставя ваксини, но да не отказва детето да е записано при него/да не отказва помощ.
3) Най-лесният вариант ми се струва ЛЛ да впише поставянето на ваксините, без да ги е поставял, за да няма проблеми след това с детски градини, обяснения и т.н. Сериозно ще почерпя ако някой сподели нещо съществено.
Благодаря.
Да се спасим заедно от системата! Пожелавам успех на всички. А на плюнчещите се в темата защитници, много здраве Simple Smile

# 347
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
deian,няма причина да не водите детето на консултации ежемесечно.На тези консултации можете да отложите/откажете ваксините.ЛЛ няма да го набоде въпреки вашето нежелание.
Детето има ли ЛЛ?

# 348
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Аз не водя детето си при ЛЛ. Водя я при специалист, който я преглежда, лекува при проблеми, води ДК, попълва картон. Лл е виждала дъщеря ми един единствен път на домашното посещение след раждането. Но това не е обвързано с поставянето или отказа от ваксини. Как ще процедирате по този въпрос трябва да се уточните конкретно с ЛЛ на детето.

Последна редакция: вт, 07 мар 2017, 12:48 от Vermilion`

# 349
  • Мнения: 52
Да, детето има ЛЛ, но при намекване на първата консултация, че не желаем ваксини, това желание не беше посрещнато добре. Ясно е, че няма да ги набоде през мен, че нали се сещате какво ще стане.
Просто не си свършихме работата предварително с намирането на 'подходящ' наш тип ЛЛ и сега мисля варианти.
Никой не ми каза обаче, къде е регламентирано посещението при ЛЛ и какво произлиза от непосещението? Това отделно от ваксините.
А колко може да се "отлагат" легално ваксините, имайки предвид, че не сме започнали и първата задължителна след родилното?
Elfita, какъв е смисъла да го водя? Simple Smile Само да обяснявам, че не искам ваксини? Кантар и сантиметър си имаме... Нека си е здравичък и да не припарваме там!

# 350
  • Мнения: 6 436
Детето ми като бебе /до 2г./ е ваксинирано за всичко което е по календар, защото тогава нямаше проблеми които да ме накарат да преосмисля ваксинирането на моето дете.
За следващите по календар ваксини ЛЛ ми се обажда по телефона да го заведа за евентуално поставяне на ваксина. Мотивирано отказвам и после при нужда си ходя при нея и нямам никакъв проблем.
Не желая и не искам от лекаря да вписва непоставени ваксини и вероятно това е причината да нямаме никакъв конфликт по въпроса. Не са ме карали да подписвам нищо във връзка с отказа, даже не ме карат и да минавам ТЕЛК за отлагане.
Мисля, че трябва да говорите с ЛЛ и от начина по който протече разговора ще си изясните дали с този ЛЛ ще можете да консултирате детето при нужда при положение, че отказвате ваксините.
И да не го водите всеки месец на консултация нали при ЛЛ е картона и вероятно има и електронно досие на детето и в един момент ще ви извикат, така че избягването на срещите не решава, а отлага решаването на проблема.

# 351
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Какви са реакциите на лекарите от отказа от ваксини, няма никакво отношение към здравната профилактиката на детето. Мен изобщо не ме закачат, но точно , ясно и конкретно сме решили въпроса, когато сме заявили решението си. Това не е проблем, заради който детето да не минава през необходимите прегледи. ДК не е само кантар и сантиметър.  Peace

# 352
  • Мнения: 4 753
Никой не ми каза обаче, къде е регламентирано посещението при ЛЛ и какво произлиза от непосещението? Това отделно от ваксините.

Закон за здравето

Чл. 209. (1) Който не се яви на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване или имунизация, се наказва с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв.

(2) Наказанията по ал. 1 се налагат и на длъжностните лица, които са възпрепятствали явяването на лицата за извършване на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване и имунизация.

(3) Родители или настойници, които не осигуряват провеждането на задължителните имунизации на децата си, се наказват с глоба от 50 до 100 лв. При повторно извършване на нарушението глобата е от 100 до 200 лв.

# 353
  • Мнения: 52
Значи ме съветвате да отидем на ДК и там да откажем ваксините? А не е ли по-добре да ги отложим с някакъв аргумент? Те нямат ли давност на поставяне? Примерно отлагаме ги 1 година и после вече не ни закачат...

# 354
  • Мнения: 52
Никой не ми каза обаче, къде е регламентирано посещението при ЛЛ и какво произлиза от непосещението? Това отделно от ваксините.

Закон за здравето

Чл. 209. (1) Който не се яви на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване или имунизация, се наказва с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв.

(2) Наказанията по ал. 1 се налагат и на длъжностните лица, които са възпрепятствали явяването на лицата за извършване на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване и имунизация.

(3) Родители или настойници, които не осигуряват провеждането на задължителните имунизации на децата си, се наказват с глоба от 50 до 100 лв. При повторно извършване на нарушението глобата е от 100 до 200 лв.
Не намирам да са регламентирани ежемесечни профилактични прегледи на бебе в Закона за здравето.

# 355
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
deian,ако не водиш бебето на тези ежемесечни прегледи,ставаш атакуем от социалните.Съветът ми е да го водите редовно.Дали ще отлагате или откажете,или ваксинирате,ваше решение.

# 356
  • Мнения: 52
Каква работа пък имат социалните в това дали аз водя или не детето си на личен лекар, когато е здраво?

# 357
  • Мнения: 2 718
Никой не ми каза обаче, къде е регламентирано посещението при ЛЛ и какво произлиза от непосещението? Това отделно от ваксините.

Закон за здравето

Чл. 209. (1) Който не се яви на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване или имунизация, се наказва с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв.

(2) Наказанията по ал. 1 се налагат и на длъжностните лица, които са възпрепятствали явяването на лицата за извършване на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване и имунизация.

(3) Родители или настойници, които не осигуряват провеждането на задължителните имунизации на децата си, се наказват с глоба от 50 до 100 лв. При повторно извършване на нарушението глобата е от 100 до 200 лв.
Не намирам да са регламентирани ежемесечни профилактични прегледи на бебе в Закона за здравето.
тъй като тези са регламентирани с Нар.39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията от 2004г.. За децата е детайлно посочено със срокове и периодичност в Приложение № 1 към чл. 4, ал. 1

# 358
  • Мнения: 52
Тук пак откривам, че могат да ме глобят, но не и да пращат социални?!

# 359
  • Мнения: 4 753
Тук пак откривам, че могат да ме глобят, но не и да пращат социални?!

Каква работа пък имат социалните в това дали аз водя или не детето си на личен лекар, когато е здраво?

Работата на ОПЛ-тата, освен всичко останало, е да следят дали си тормозиш детето, т.е. дали наистина е здраво... Ти знаеш, че е здраво и можеш да го мериш на дължина/височина и у вас, но въпросът е някой да контролира теб като родител... Това не означава, че всяко ОПЛ се скъсва да клевети родителите дали си водят бебетата на преглед или не, просто това е замисъла... Случва се обаче първи ОПЛ на детето да забележи следи от физическо или психическо насилие и да алармира социалните...

Общи условия

Активация на акаунт