Малта - 2

  • 120 202
  • 828
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 163
В какъв смисъл до центъра на Валета? Някой конкретен адрес ли? Защото всички автобуси на градския транспорт спират извън Валета, пред входа ѝ. От там до същинския център е най-разумно да се отива пеша - максимум за 10 минути се стига да центъра (с мотаенето), а за 20 мин. - до другия крайна града. Иначе има автобуси, които влизат вътре в града, но те са толкова на рядко, че няма смисъл, освен това обикалят по външните улици.

Можете ли да ми кажете кой е най-удобния вариант от летището до входа на Валета тогава след като е удобно след това до адрес и пеша.
Също така има ли някакви карти за градския транспорт?

Колебаем се между тези две места, ако някой може да даде повече информация.




И


Последна редакция: нд, 09 фев 2020, 16:26 от Mollyyy

# 781
  • Мнения: 59
Букнете си такси - Bolt или Pool, дори Ecabs, да ви чака. Избягвайте белите таксита, които висят на летището - само да Ви отворят вратата с малтийската си усмивка и сте най-малко с 20 кинта назад, независимо от разстоянието!
За ГТ пробвайте на Malta Public Transport.

# 782
  • Мнения: 163
Букнете си такси - Bolt или Pool, дори Ecabs, да ви чака. Избягвайте белите таксита, които висят на летището - само да Ви отворят вратата с малтийската си усмивка и сте най-малко с 20 кинта назад, независимо от разстоянието!
За ГТ пробвайте на Malta Public Transport.


Как мога да си запазя таксито? Има приложение, което да изтегля или?

# 783
  • Мнения: 2 606
В първия пост на темата има линк към градския транспорт в Малта.
Болт и Икабс имат апликации, Икабс имат и сайт.
Вече за хотелите е по-добре да питате в туристическата тема за Малта, защото пишещите там е по-вероятно да са били на хотел от нас.

# 784
  • Мнения: 163
В първия пост на темата има линк към градския транспорт в Малта.
Болт и Икабс имат апликации, Икабс имат и сайт.
Вече за хотелите е по-добре да питате в туристическата тема за Малта, защото пишещите там е по-вероятно да са били на хотел от нас.

А каква е цената на таксито ориентировъчно?

Също така може ли да ми препоръчате ресторант с хубава гледка и добра кухня.
Като постоянно живеещи там какво бихте препоръчали да се види и пак питам за разходка с корабче какви са вариантите, понеже за туристи винаги стоят малко по-различно нещата и е по-добре информация от някой местен

# 785
  • Мнения: 2 606
За корабчетата не се наемам да препоръчам, защото от години не сме се качвали, но мога да кажа две неща като ориентир:
Повечето фирми имат свои хора на Слима Фери, откъдето тръгват и си предлагат услугите. Sliema Ferry е спирка на градксия транспорт в Sliema откъм сушата, на самия бряг на морето. На същото място откъм Валета по море пристига ферибота, който свързва Слима и Валета.
Другото е да заложите на сигурно и да проверите Captain Morgan - те са най-голята фирма за екскурзии с корабчета.
Таксито ще е около 20 евро, едва ли повече. Ако пристигате с българския полет, проверете на сайта на градския транспорт какво върви все пак от летището до Валета. Не е чак толкова далеч. Без чакането за половин час най-много ще сте на гейта на Валета. И двата хотела, които сте харесали, са бизо до гейта, така че не ви трябва друг транспорт. За ориентир - астобусите спират там, където е Triton Fountain на картата.

# 786
  • на село
  • Мнения: 817
Ако си изтеглите приложението на Bolt, би трябвало да ви покаже цената на примерен маршрут. Има и други Cool - мисля, че пуснаха маршрут до летището, но то е споделена кола - 5-6 евро на човек. Също така няма лошо да ползвате и автобусите - летищните не спират на всяка керемида, може да се придвижите за прилично време, дори има място за куфари вътре - предполагам, че за Малта няма да помъкнете от големите.

Аз, макар и да живея тук, много се забавлявам на круизните кораби и всеки път, когато имам гости, ги изпращам на разходка. Ако сте в централната част на Малта, вземете круиз от Sliema. Първо обявят 25 евро на човек, после ти казват, че имат оферта точно днес Simple Smile Абе, не взимайте билети над 20 евро.

В Малта не гъмжи от ресторанти с добра кухня, така че нямайте големи очаквания. Също и за хотелите. Свалете с една звезда очакванията, например. Аз бих похапвала в тесните улички на Валета - там дори можеш да седнеш на възглавничка на тротоара, да похапваш фокача и да усетиш атмосферата на града.

В Слима/ Гзира (не съм сигурна точно в кой от двата града е, май е на границата), любимият ми ресторант е The Smokehouse, който е Естонски, обаче. И не е на супер атрактивно място, въпреки че е близо до водата.

Ако обичате морска храна (аз - не), ще намерите доста местенца, на които можете да похапнете. Но трябва да питате.

# 787
  • MT
  • Мнения: 530
Впрочем, ако искаш мога да ти споделя линк на Болт специално. Ще ти даде 5€ отстъпка( и на мен реално, въпреки че едва ли ще я използвам.. 😅), ако го въведеш. Има и друго Bonju мисля, че се казва, подобно е на Болт и E-cabs. Иначе с автобус може пак да стигнете без проблем, €2 е на човек лятната тарифа.
Скрит текст:


Мога да препоръчам обаче страхотен ресторант (говоря за храната специално!) за паста. Нестандартно меню и вкусна кухня: “ImPasta “в Слима, а в Марсаскала бях наскоро в малтийски ресторант “Ninus” мисля, че се казваше. Обслужването беше странно(типично по малтийски), но храната беше вкусна.
Скрит текст:


За корабчетата не мога да помогна.
Аз лично харесвам Мдина(архитектурата) и Дингли клифс(там има сносен ресторант, но гледката е божествена). Едно от по-чистите места в Малта. Интересно е да отидете до “трите града”, поне са близо до Валета.

# 788
  • Мнения: 2 606
Лия В., отговарям ти тук за фермерските поръчки, да не ни трият в другата тема. Понеже имаме в семейството човек, който се е занимавал дълго време с лаборатони изследвания на плодове, зеленчици и друга гад, много сме говорили и много внимаваме. При плодовете и зеленчуците едни от най-вредните неща не са например нитратите, които вече почти не се ползват, а тежките метали. Дори в България, където контролът е на много по-високо ниво от тук, се е случвало да открият страшни боклуци в продукти на еко-ферми, защото почвата не е била добре изследвана. Тук никой нищо не проверява и само един Господ знае, какво е натъпкано в тази почва, от която вадят ягоди и картофи. Преди 2-3 години имаше статия в Таймс за резултатите от проверки на фермерския пазар в Мджар и беше леле-мале. Та, не купувам от там. Понякога купуваме местни картофи (имаме, нали е село тук при нас:-) ), но ги ям със свито сърце и предпочитам да ям пластмасите от веригите, защото там знам поне, че са минали през контрол.

# 789
  • MT
  • Мнения: 530
Благодаря, нямах идея за това! Тъкмо обсъждахме с моя мъж да купуваме от техния сайт, с доставка. 🤦♀ Нооо.. май ще си купувам от лидл, грийнс и парк тауърс, както досега. Иначе и аз съм забелязала, че картофите тук са ужасни и купувам по-рядко.

Питах, защото исках да купувам нещо по-чисто за детето ми, не за друго. 😅

Впрочем, докато сме на темата, искам да отбележа, че тук е най-гадния и бързо покълващ кромид лук, който съм вкусвала. А за жалост той е във всяка манджа. Най-близкия до това, което съм яла в България ми е този от лидл. Както и розовите им домати стават за нещо, за разлика от другите.

# 790
  • Мнения: 2 606
Аз много харесвам леко продълговатите домати, които плод-зеленчукът до нас кара от Сицилия.


Лия В., не можах да намеря оригиналните статии, но намерих опровержението на фермерите, пак в Таймс. За да добиеш представа, за кои проверки говоря:
https://timesofmalta.com/articles/view/Farmers-market-in-Ta-Qali.645434

# 791
  • Мнения: 59
Бонджу : )
Може ли някой да съдейства с транспорт до Гърция по вода?

# 792
  • Мнения: X
Здравейте!
Искаме да направим подарък на племенника ни, който живее в Малта и скоро ще стане на 6г. Изключихме варианта за изпращане от България, защото не ни се рискува да платим такса 20€ за нещо, което не знаем дали ще стигне.
Обмисляме да поръчаме нещо онлайн, което да бъде доставено до вратата. Ще ни препоръчате ли сайтове, които са подходящи?

# 793
  • Мнения: 2 606
Само като предупреждение - Малта се намира някъде към края на XVIII век по отношение на онлайн доставките.
Случвало ми се е да не ми отразят въобще поръчка. Случвало ми се е да не мога да платя на сайт, на който съм плащала предните два пъти и най-вече, ако ползват Малта Пост за доставка (а доста я ползват), може да си получите доставката догодина.

Иначе:
https://modelshop.com.mt/
https://toysmalta.com/
https://elctoysmalta.com/

# 794
  • Мнения: X
Само като предупреждение - Малта се намира някъде към края на XVIII век по отношение на онлайн доставките.
Случвало ми се е да не ми отразят въобще поръчка. Случвало ми се е да не мога да платя на сайт, на който съм плащала предните два пъти и най-вече, ако ползват Малта Пост за доставка (а доста я ползват), може да си получите доставката догодина.

Иначе:
https://modelshop.com.mt/
https://toysmalta.com/
https://elctoysmalta.com/
Много благодаря за съвета!
Вчера от чисто любопитство пробвах да поръчам от H&M и ми излизаше прогнозно време за доставка 3 седмици. Ще измисля алтернативен начин.

Общи условия

Активация на акаунт