Заем от приятел

  • 13 296
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 25 846
Прочетох. Но все пак това си е устен договор за заем и ако иска, може да се консултира с адвокат, има основание за това. Вече сама си преценява струва ли си.
Да така е. Просто ми се вижда недоказуемо.  Rolling Eyes
Неприятно.

# 31
  • Мнения: 5 508
То и аз мога да кажа, че преди година съм дала на човека Х голяма сума ама като няма ни свидетели, ни нищо няма как съда да го вземе под внимание. Дума срещу дума.

# 32
  • Мнения: 1 281
Ако имаше свидетел, можеше да очаква нещо. Ако парите са приведени по сметка също , но така без нищо е дума срещу дума и ако тя в съда отрече няма много опции за успех.
Принципно като давате пари, давайте чрез финансова институция. Откривате си сметка, внасяте паричките и ги привеждате на другия човек по неговата сметка. Така имате доказателство. Плащания, даване на пари до 10 000 лева се доказват със свидетел, който свидетел може да е и нотариус над 10 000 само докИмент от финансова институция.

Вариант в такива случаи е запис на заповед, но това принципно се прави предварително.

# 33
  • Мнения: 3
То свидетел винаги може да се намери... да каже примерно че е било така, но мисля че пак няма да има успех само със свидетел. Но тук го има и другият вариант, въпросният да върне парите по банка и след това да рече, че ѝ е дал заем и тогава пак е в неизгодна позиция горката.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 719
Ако мога да използвам темата да споделя и моя случай. Дадох преди две години сума на позната, към ден днешен една част от заема още не е върната, а другите пари с голямо закъснение и къндърми бяха връщани на малки порции от по 100 лева. Имам разписка за сумата. Въпросът ми е дали ако реша да я съдя няма да похарча по- голяма сума от сумата, която трябва да получа? Не претендирам за лихви, а само за главницата.

# 35
  • Мнения: 25 846
Посъветвай се с адвокат. Една консултация няма да е повече от 50 лв., поне ще си наясно имаш ли шанс или не. Peace

# 36
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
АКО искаш да се отървеш от някого, дай му заем и няма да го видиш повече  Simple Smile

# 37
  • Down south
  • Мнения: 7 784
Позната ситуация.
Преди време колежка ми поиска заем, за тукашните земи това е сравнително необичайно, защото на почит са кредитните карти. Колежката тъкмо се беше развела, лоша кредитна история и т.н.
Сумата не беше голяма $600, като уговорката беше, че след месец ще ми ги върне. Мина месец, минаха два, после три, докарахме ги до шест. Колежката си купи нова кола, купи си и куче и разходите се увеличиха, а от уговорката няма и помен Sad Аз си мълчах, аха да се сети, но не би. Един ден в прав текст и казах, че сумата ми трябва, а тя изненадано ме попита за какво ми трябвала Simple Smile
Поставих нещата ребром или поне доколкото можах, в крайна сметка след още месец сумата ми беше върната. След това пак ми поиска, но вече нямам Sad

Според мен авторката трябва да бъде директна и да си поиска дължимото, без да се страхува  че ще загуби приятелството на другата жена. Ако приятелството е реално, това не би трябвало да повлияе, ако ли не, може би трябва да се обърне към семейството на "приятелката"

# 38
  • Мнения: 2 760
Любопитно ми е авторката на темата получи ли си парите?

Аз съм давала и давам често - малки суми, и по-големи, надвишаващи месечния ми доход. С едно изключение всички са ми били връщани.

# 39
  • Мнения: 25 846
Любопитно ми е авторката на темата получи ли си парите
Не ми се вярва...

# 40
  • Мнения: 10 096
За това си има една приказка "Даваш толкова, колкото можеш да прежалиш". Simple Smile

# 41
  • Мнения: 6 909
Значи не ти е никаква приятелка. Приеми го така. Съответно няма проблем да притиснеш длъжник.
Нека да намери начин да ти върне парите, не трябва да те интересува как ще се случи това.

Добра идея от страна на Човечето  Peace

# 42
  • Мнения: 11
Скоро получих половината.......

# 43
  • Мнения: 25 846
Скоро получих половината.......

Честито, дано скоро се издължи... Hug

# 44
  • Мнения: 315
Когато приятелството е истинско, парите не би трябвало да са фактор. Помагала съм на приятели и ще помагам, в живота, никога не се знае как могат да се обърнат нещата...

Общи условия

Активация на акаунт