Лечение – само след пръстов отпечатък?

  • 15 317
  • 164
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 825
Какво мислите за поредната "гениална" идея на скъпите ни управляващи?
(Скъпи в буквалния смисъл – много скъпо ни струват глупостите им. Но какво пък – нали едни наши хора ще изкарат едни пари от внедряването на поредното безумие.)

Цитат
Пръстовият отпечатък ще е нужен за всяко лечение, поето от здравната каса. Ако иска да бъде лекуван, пациентът ще трябва да сложи пръста си на четец при личния си лекар, при специалиста, в лабораторията, в аптеката и в болницата. Изключение ще се прави само при домашни посещения и консултации от разстояние, предвижда проектът за служебен рамков договор, написан от надзорния съвет на здравната каса.

Още не е ясно откога ще стане това, тъй като касата наскоро сключи договор за софтуера за пръстовата идентификация, а срокът за направата му според поръчката на НЗОК е 4 месеца. Софтуерът ще се прави от консорциума "Стемо Гама Консулт" срещу 477 000 лева с ДДС. Един четец ще струва 286.80 лв., ще може да се купува само от консорциума и ще е за сметка на изпълнителните - лекари, болници, аптеки.

Проектът обаче не предвижда отказ от снемане на код чрез отпечатък. От касата обясниха, че имат становище от Комисията за защита на личните данни, според която с отпечатъка не се нарушават личните данни на пациентите. Затова и не бил предвиден отказ, въпреки че първоначално се твърдеше, че това ще може да става със специална декларация. Не е описана и процедура, при която друг да взема лекарствата на тежко болни - роднина или просто близък, т.е. не е ясно дали това изобщо ще е възможно. Децата няма да дават отпечатък, а ще се вписват в документацията, както е сега - с ЕГН.

Източник

След като преодолях потреса си, у мен възникнаха няколко въпроса:

1. Какво правим със спешните случаи? Когато човекът бере душа или е в безсъзнание? Или е лежащо болен? Нима някой очаква близките да го вдигнат на ръце и да започнат да го влачат по аптеките, за да му купят лекарства???

2. Ако четците са толкова "чувствителни" като тези, които слагат на лаптопите и телефоните, кой ще поеме отговорността, когато някой умре, защото четецът не е успял да разпознае отпечатъка му? А ако е жертва на изгаряне и отпечатък липсва?

На телефоните и лаптопите има възможност, когато четецът не разпознае отпечатъка, да се набере резервен код. В случая такава резервна възможност явно не се допуска. Проблем с отпечатъка = умираш.

3. Какво стана с електронните здравни досиета и електронните карти като метод за идентификация?

4. Нима всички ние сме престъпници, че трябва да се събират и съхраняват пръстовите ни отпечатъци? Каква е гаранцията, че няма да има злоупотреба с тази информация? В полицейска държава ли се превръщаме?

5. И накрая – най-важният ми въпрос: АБЕТЕЗИЧАКТОЛКОВАЛИСАМАЛОУМНИБЕ????

Да ни чипират накрая и да се свършват мъките им...  ooooh!

# 1
  • Мнения: 7 325
Един четец ще струва 286.80 лв., ще може да се купува само от консорциума и ще е за сметка на изпълнителните - лекари, болници, аптеки.
някой има нещо за продаване или куче касичка, прасе касичка, топка касичка
Това ми *избоде* очите като за начало.
Зададените въпроси не  мога да коментирам, още давам *заето* след прочетеният вчера абсурд на здравното ни светило - след 65 год. нямаш зъби и не ти се полага нищо по здравна каса.

# 2
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 273
отговорът се съдържа във въпроса ти  Peace има едни пари, за един човек, за едно нещо....
пък дали ще върши работа не е в конспекта, другарю професор Peace

Цитат
Софтуерът ще се прави от консорциума "Стемо Гама Консулт" срещу 477 000 лева с ДДС.

само от спортна злоба ще напомня:

лекарите издават "фалшиви" болнични. за борба с фалшивите болнични и източването на фондовете се реши първите дни от болничните да се плащат на ...% и на практика се наказаха пациентите;

лекарите пишат неизвършвани дейности и източват здравната каса. за борба с източването се реши ... и пак го отнася пациента  Tired

# 3
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 533
 Крайно несигурно средство.Виж,ако се комбинира с анализ на ретината и ДНК-а проба е по-така.Плюс нотариално заверен докумеент с поне трима свидетели.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 900
Имам резерви към идеята, но засега съм повече "За", отколкото "Против".

# 5
  • Мнения: 19 054
Не одобрявам и не виждам смъсъл от това упражнение, най-малкото че въпросните устройства ще ги платим ние, а тези пари може да се използват по по-добър начин  Rolling Eyes


Колкото до болни, които не могат да дадат отпечатък, министърът каза по Нова, че ще може да се купуват лекарства на роднини и т.н. но не стана много ясно кой и т.н

# 6
  • Мнения: 25 825
Зададените въпроси не  мога да коментирам, още давам *заето* след прочетеният вчера абсурд на здравното ни светило - след 65 год. нямаш зъби и не ти се полага нищо по здравна каса.

Кое те учудва? Напълно логично е на хората след 65 години да не им се полага безплатно зъболечение. Благодарение на грижите на прекрасната ни здравна система те отдавна са се лишили от естествените си зъби и карат само на протези...  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 46 594
Имам резерви към идеята, но засега съм повече "За", отколкото "Против".
Това е и моят отговор. Не приветствам съвсем идеята, но трябва да се направи нещо, за да се спре източването.

Ще си има регламентирано какво се прави в случай на изгаряне и другите ситуации, не е проблемът в тях.


# 8
  • Мнения: 2 837
Има достатъчно други начини да се спре източването, стига наистина да искат да го спрат. Този е скъп и съм сигурна, че е неефективен. И не смятам, че толкова народ трябва да има достъп до  пръстовите ми отпечатъци.

# 9
  • Мнения: 8 978
Източването на системата през разни пътеки и пътечки е голям проблем, който няма да бъде решен с пръстови отпечатъци  Peace

Мисля, че има много други неща, с които трябва да се започне от това да правим поредните бази данни.

# 10
  • Мнения: 19 054
Не знам как ще се спре източването. Както до сега са фалшифицирали подписите  на болни, които уж са били лекувани, така ще намерят вратичка да кажат, че въпросният си е сложил отпечатъка.

# 11
  • София
  • Мнения: 38 912
Първо, принципно съм против пръстовите отпечатъци.
Второ, това съвсем няма да попречи на старата схема на източване - влизаш с болница с една лека болест, като за 3 дни, а те ти пишат друга, за да удължат пътеката поне до 7.
От 3 пъти влизане в болница за 10 г, 2 пъти имаше такава схема.
Измамата не е на входа на болницата, а вътре и на изхода!

# 12
  • Мнения: 25 825
Аз се чудя къде и как удължават пътеките, при положение че напоследък се нагледах на болни с тежки диагнози, които ги изритват навън на третия ден. Говоря за инсулти и инфаркти. 3 дена е пътеката, после – вкъщи. Ако имаш пари за лекарства и грижи, ще живееш, ако не – мреш.
Та къде източват и чрез какви пътеки, казвате?

# 13
  • Мнения: 19 054
Ами нали проблемът е, че болници вписват болни, които реално не се лекуват...  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 19 352
Че с какво отпечатъците ще спрат източването?
Като те приемат и ти натряскат в епикризата скенери и други подобни лечения и изследвания, които не са ти правили, дали си дал отпечатък или не, няма никакво значение.

Общи условия

Активация на акаунт