Лесно ли е да си жена и хубав ли е женският живот, сравнен с мъжкия?

  • 72 203
  • 1 642
  •   1
Отговори
# 1 620
  • Мнения: 177
Аз направо в фурната и готово!

# 1 621
  • Мнения: 22 036
До къде докарахте темата  ooooh!. Поне 50% от пишещите никога няма да могат да си позволят подобни услуги, а и в нормален средно статистически дом, в който единият не работи повече от седмично почистване от нает човек и миене на прозорци на няколко месеца не е необходимо. То и при двама работещи не е.

За готвене не ми е хрумвало да мисля да наемам някой, виж за гладене наех, но не останах доволна, а аз не умея кой знае колко, но пак по-добре се справях.

Много ми е неприятно като се квалифицират огромни фрупи от хора и навиците им. Имам познати от всякакъв вид и например една от приятелките ми, която не работи от 23 години е човекът с най-много социални активности и с много малко домакински такива. Няма помощници, но жилището им е малко и тя го поддържа с минимални усилия. Готви пак бързо и другото и време е посветено на хилядите и занимания.

На мен ми е най-трудно да изгорвя меню, защото като питам какво да сготвя ми се казва "не знам". Напоследък спрях да се тормозя и като ме питат какво има за ядене казвам "каквото поръчахте - не знам". След около месец имаше ефект и сега ми се казва, може ли да направиш....

За чистене нямам проблем да пусна някой в нас. Случих на прекрасно момиче, което по собствено желание правеше закуска на детето и разхождаше кучето, когато излизах много рано.

Няма правилен или грешен модел. Правилният е правилен, когато устройва живеещите в семейството. За едни може да е хранене в ресторант, за други домашна храна, за трети салати направени от домашната помощничка.

Ежедневно присъствие на допълнителен човек в апартамент от 100 кв м мен би ме изнервяло. И двете ми баби са имали помощнички, които са живяли в къщите, вярно, големи, но пак ми се струваше странно. Ако на някой му е удобно обаче, защо не.

# 1 622
  • Мнения: 30 802
Кое му е бавното, в смисъл на трудоемко, на картофени кюфтета на фурна и таратор - слагам да се варят картофите (2 минути работа), делегирам беленето на сварените картофи, смачквам картофите, слагам яйца, сирене, кисело мляко и подправки, оформям ги на кюфтета (или пък и това го делегирам), овалвам в галета и ги слагам върху намаслена хартия да се пекат (15 минути сигурно). За таратора - делегирам беленето и настъргването на краставицата и чесъна, слагам кисело мляко, копър и вода.

Много хубаво, че сме научили думичката "делегирам", много печено звучи...ама за мен това не е делегиране. Това е нещо като женско фръцкане, за да покажем на мъжа колко ни е трудно и да го впрегнем в задачата. Аз бих се стресирала доста, ако трябва да вкарам друг човек в процеса на една проста манджа. И дори няма да ми е почивка, защото ще съм пак "на повикване"- ще трябва да следя процеса. Тоест не ми е свалена задачата от съзнанието, само от ръцете, което е тривиално. Въпросът е като говорим за помощ и делегиране за какво говорим:

- гъзоръка "гъркиня", която просто я мързи;
- креативна работеща жена, която да си разчисти часове за мислене.

Щото ако е първото, каквато и помощ да има, пак няма да е смислена, просто ще е някаква глезотия.

# 1 623
  • Мнения: 6 122
Ами човек е партньор, родител, домакин, професионалист, нечие дете, приятел и т.н. независимо едно от друго, т.е. това, че е станал родител, не значи автоматично, че трябва да прекрати всичко друго или част от нещата (освен работа по време на отпуск - годишен, по болест, по майчинство). Или това, че е бил на работа, не значи, че няма да си сготви и т.н.
Но пак - всичко е в сила и за двата пола, лесно няма.

Разбра се, че готвенето не е женска работа...
Факт. В ресторантите също не винаги ти готвят жени, даже по-често са мъже.
Но че слагат само тези подправки - не разчитай много  :)

Знам, защото познавам хората на това място много добре и знам какво и как готвят.

# 1 624
  • Мнения: 6 122

Кукумицинка, картофените кюфтета с таратор отнемат същото време колкото и пълнените чушки и не са точно в типа ' бързо готвене ' за мен Simple Smile
Ако трябва да сме точни- пълнените чушки стават 2 пъти по- бързо от картофени кюфтета+ таратор!
Сега, с риск да ме наскачат, ще кажа, че за нашата действителност, да наемеш готвачка+ чистачка, съвсем не е по джоба на средния българин.
А, тук, колкото и да искам да вярвам, че мамите са над тази категория поне 2 пъти, не ми се получава.
Ако, чисто по габровски, се сдобиеш с жена- пенкелер, която към това И да ти гледа детето, срещу едни 1500 лева, както писаха , ще получиш ерзац услуги и в трите направления.

Точно толкова струва и ако щеш вярвай, ама си вършат работата перфектно. Е, вярно наблюденията ми са за деца на 11-13 години, не за бебета. Но помня, че 2006 моя приятелка беше наела бавачка за сина си, която освен да го гледа и готвеше. Не чистеше, но имаше задължението да прибира играчките след него. Струваше 800 лв.

# 1 625
  • Мнения: 6 122
Не знам дали съм мъж, ама делегирам всичко, което смятам за ненужно, неприятно и досадно. Делегирам го с лекота и хич не се меся на "професионалистите" как да го правят. Както си щат, само резултата да е добър.

# 1 626
  • София
  • Мнения: 4 878
Ами човек е партньор, родител, домакин, професионалист, нечие дете, приятел и т.н. независимо едно от друго, т.е. това, че е станал родител, не значи автоматично, че трябва да прекрати всичко друго или част от нещата (освен работа по време на отпуск - годишен, по болест, по майчинство). Или това, че е бил на работа, не значи, че няма да си сготви и т.н.
Но пак - всичко е в сила и за двата пола, лесно няма.

Разбра се, че готвенето не е женска работа...
Факт. В ресторантите също не винаги ти готвят жени, даже по-често са мъже.
Но че слагат само тези подправки - не разчитай много  :)

Знам, защото познавам хората на това място много добре и знам какво и как готвят.

Със сигурност можеш да знаеш само ако си инсталирала камера за видеонаблюдение в кухнята и само ти знаеш за нея, в което се съмнявам. Също така, ако редовно пращаш проби от сирене и кашкавал за изследване - дали не са растителни, а мазнината, с която се готви - хидрогенизирана.
Скрити камери в кухните на 5-звездни хотели (не в Бг) са заснемали поразителни неща - хлебарки се разхождат по продуктите, неотпочвани, наядени и недоядени порции се рациклират и след леко освежаване се предлагат на следващ клиент и пр.
Да не говорим какво заснемат същите камери в частни домове, където бебета и малки деца се подлагат на жестоко малтретиране и неглижиране от бавачките, на които са делегиране с поразително доверие. Детегледачките са "професионалистки" и си имат професионални техники за бой, т. че да не оставят видими следи. Нещо като акушерката-професионалистка от Софиямед, на която срещу заплащане бяха делегирани новородените.

# 1 627
  • Мнения: 6 122
Цитат
Със сигурност можеш да знаеш само ако си инсталирала камера за видеонаблюдение в кухнята и само ти знаеш за нея, в което се съмнявам. Също така, ако редовно пращаш проби от сирене и кашкавал за изследване - дали не са растителни, а мазнината, с която се готви - хидрогенизирана.
Знам, защото тези хора се хранят перманентно от това, което готвят и продават. И знам, че най - малкото за себе си никога няма да допуснат, това което описваш.
Ти сигурно знаеш като купиш от магазина какъв е кашкавала и сиренето, нали? Stop
А идея имаш ли например, в една нормална домашна кухня какви бактерии има?
Ето ти един пример, а това е само по гъбата за миене. А дъска за рязане на зеленчуци и другите домакински пособия? И вкъщи и на ресторант няма отърваване от бактерии. Вярно има места, може би повечето, кой знае, на които хигиената е под всякаква критика. Ама то и домашни кухни има такива.
http://www.techinsider.io/clean-kitchen-dish-sponge-bacteria-2016-1
Because of this, kitchen sponges have been known to harbor all kinds of nasty bacteria, including campylobacter, salmonella, staphylococcus, E. coli, and listeria — all of which can cause mild to severe gut and skin infections.

# 1 628
  • Мнения: 46 488
Знам, защото тези хора се хранят перманентно от това, което готвят и продават. И знам, че най - малкото за себе си никога няма да допуснат, това което описваш...
Не е гаранция това. Много хора приемат за излишни доста неща, т.е. наистина са убедени, че е е проблем.

# 1 629
  • Мнения: 6 122
Знам, защото тези хора се хранят перманентно от това, което готвят и продават. И знам, че най - малкото за себе си никога няма да допуснат, това което описваш...
Не е гаранция това. Много хора приемат за излишни доста неща, т.е. наистина са убедени, че е е проблем.
Е, то за нищо няма гаранция.

# 1 630
  • Мнения: 46 488
Има - когато си го правиш сам.

# 1 631
  • Мнения: 6 122

Е, каква гаранция има? Бактериите са навсякъде, не напразно дадох примера с гъбата или дъската за рязане на зеленчуци. Продукти купуваш от магазина. Просто здрав човек е достатъчно устойчив да не се разболее и да е резистентен към тях. Да не говорим, че в някои домове и хлебарки влизат. Единствената гаранция е, че можеш да си го приготвиш точно по твой вкус. Въпреки че не винаги се случва, но в повечето пъти е така.

# 1 632
  • Мнения: 14 654
Единствената гаранция е, че можеш да си го приготвиш точно по твой вкус.

Доста важна причина според мен, да не говорим, че на някои им се налага да се съобразяват със заболяване и поради тази причина храненето е по-специфично, някои подправки изобщо не се ползват, примерно любимият на всички ресторантьори млян чер пипер, трябва да е безсолно и т.н.

# 1 633
  • Мнения: 46 488
Не съм чула за масово заразяване със стафилококи от продукт от магазина, но от ресторант - да. И хваща и мъжете, и жените, да го свържа с темата, че съвсем се отплеснахте.

Доста важна причина според мен...
Peace

# 1 634
  • София
  • Мнения: 24 839
Е, каква гаранция има? Бактериите са навсякъде, не напразно дадох примера с гъбата или дъската за рязане на зеленчуци. Продукти купуваш от магазина. Просто здрав човек е достатъчно устойчив да не се разболее и да е резистентен към тях. Да не говорим, че в някои домове и хлебарки влизат. Единствената гаранция е, че можеш да си го приготвиш точно по твой вкус. Въпреки че не винаги се случва, но в повечето пъти е така.
Мисля си, че ако поговориш с някого, работил в ресторант, дори от по- висока категория, ще ти разкаже неща, които не би искала да знаеш.
Продукти купуваш от магазина ти, избирайки ги, а за ресторантите се купуват на борсата най- евтините и тези- с най- голямата отстъпка.
В домовете ни влизат хлебарки, особено в тези с парно, но не се разхождат като по Раковска, придружени с мишки и плъхове. Защото, колкото и да се грижат за изтребването им, не се получава по ресторантите.
Работила съм в бившето ХЕИ, не знам дали сега още така се нарича, та съм се нагледала.
Когато реша да влеза в кръчма, просто си забранявам да мисля какво е в кухнята.

Общи условия

Активация на акаунт