ПИД, PGD\PGS - Предимплантационна диагностика на ембриони

  • 80 250
  • 767
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 134
Да, наистина е много интересна и много спорна тази тема. Някои изследвания сочат, че всъщност сценарият, който цитираш не е толкова рядък. След тази статия излезнаха много други. Но разбира се това е рисков избор, много рисков. Повечето примери, които дават, са на жени, които са нямали май друг избор. Ето и тук по темата:
https://www.fertilityiq.com/pgs-and-ccs-genetic-testing/the-prob … ic-embryos-in-ivf

# 91
  • София
  • Мнения: 7 546
Питах. Първо ги отглеждат до 5 ден, после правят биопсия и замразяват поединично.

Елена, благодаря за включването, сега ще прочета Flowers Hibiscus

# 92
  • Мнения: 5 134
Питах. Първо ги отглеждат до 5 ден, после правят биопсия и замразяват поединично.

И там където аз се бях насочила правят така.

Дели, имай пред вид, че тези неща за мозайките все още са малко с сферата на експериментите. Но тук много клиники въвеждат официално изборът родителите да ги трансферират, ако искат, и да си поемат риска.

# 93
  • Мнения: 369
Момочета правих ЕРА тест,оказа се,че плодородният прозорец е изместен по-рано с 12часа(според Вас може ли на това да се дължът неуспехите ми)

# 94
  • Мнения: X
Ами това е тема за пид, най-добре се посоветвай с момичетата в темата за "Пътят.."

# 95
  • софия
  • Мнения: 10
От 6 бластоциста- 3 свежи и 3 размразени оцеля само един, но ПИД е добър и се препоръчва трансфер. Платих 320лв.само за единия, от който успяха да вземат проба за теста. Успех на всички!

# 96
  • Мнения: X
Галгас, стискаме палчета! Да се пишеш и тук, как се развиват нещата.

# 97
  • Мнения: 6 065
А на другите какво им се случи, нали уж се връщат на стадий бластоцист? Спрели са развитие или ПИД-а им е с лош резултат?

# 98
  • софия
  • Мнения: 10
Просто спират да се развиват. Стигнали са до бластоцист на 5-ти ден, но дотам

# 99
  • Варна
  • Мнения: 669
Момичета, днес получих един напълно абсурден коментар от моя доктор, при когото ще правим процедура ICSI. Каза ми, че тризомиите се виждали от ембриолозите и съответно не се трансферирали. Както и че при ПИД се взимала една клетка, която може да се окаже ок, но останалите клетки да са с промени. Просто съм изумена!
Моля за коментар!

# 100
  • Мнения: 412
От моя АГ и от няколко ембрилога знам, че е абсолютно възможно да се вземе дефектна клетка от иначе здрав ембрион, както и обратното. Чела съм и много статии, които обясняват как за пид се вземат клетки от периферията, от които после се образува плацентата. Та, ако те се окажат дефектни, не значи на 100% че и ембрионът ще е такъв. Мисля, че по-назад в темата имаше линк за изследване, в което връщат на жена ембрион с лош пид, който се захваща и се ражда здраво дете.

# 101
  • Мнения: 5 134
1. тризомиите се виждали от ембриолозите и съответно не се трансферирали.
2. ПИД се взимала една клетка, която може да се окаже ок, но останалите клетки да са с промени.
Моля за коментар!

1. Не е вярно твърдение, няма такава технология или възможност освен ПИД
2. Това е вярно и се нарица "мозаицизъм." Има го описано в интернет и по-рано в темата го коментирахме.

Успех!!

# 102
  • Мнения: 1 278
И според моят лекар ПИД по принцип е скъп и излишен, тъй като биха върнали и рисков ембрион, който може да има шанс. Но сега след като имаме отклонения в мъжкия кариотип, ще споделя какво е мнението й и подхода за иксито. Не сме правили ДНК фрагментации, но си мисля вместо общото заключение от тях, за имси/макс на момента. Не очаквам повече от 4-5 ембриони и не знам как бих постъпила и аз, ако трябва да правя избор.

# 103
  • Мнения: 6 065
Е аз миналата година загубих бебче заради тризомия 9. Не си представям да са го знаели ембриолозите и да са казали, че е ОК за трансфер. За първи път чувам такова твърдение. Иначе това за грешките при ПИД и аз съм го чувала.

# 104
  • Мнения: X
Споменавайте в кои клиники работят вашите лекари, защото мненията им може да се дължат на липса на капацитет за пид в тях!

Общи условия

Активация на акаунт