Спомени и впечатления за социализма в България

  • 492 228
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 4 725
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Хайде малко спомени.
А помните ли назначенията?
Завършваш и държавата те праща на майната си, защото така трябвало. Ама си майка с малко дете - не им дреме!
Едната ми баба ми така е пратена от Варна в Балчик.
А баща ми успял някак да го назначат във Варна. А неговата майка, другата ми баба, е пратена от София във Варна по разпределение още в зората на комунизЪма да играе във Варненската опера. Тя обаче си харесва Варна и не рипа да се връща обратно.

# 4 726
  • Мнения: 5 262
имаше такова нещо, но само за някои професии. лекари, зъболекари ... иначе за магазинерки нямаше.

# 4 727
  • Мнения: 29 221
Но като се замисли човек неудачниците от преди си останаха неудачници и в новото време....явно не им е строят проблем!  newsm78 newsm78

# 4 728
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Те неудачниците най-много реват за тогава, щото няма кой да им дава работа и пари за нищо насреща.

# 4 729
  • Мнения: 10 490
имаше такова нещо, но само за някои професии. лекари, зъболекари ... иначе за магазинерки нямаше.

Това се правеше (поне на теория), защото висшето образование беше безплатно и по държавна поръчка. След като са те изучили безплатно ти си длъжен да работиш там, където държавата има нужда от теб - казваше се разпределение. Обикновено не пращаха майки и семейни, "привилегия" беше за несемейните.
 Магазинерките обикновено не бяха с "вишу"

# 4 730
  • Мнения: 29 221
Те неудачниците най-много реват за тогава, щото няма кой да им дава работа и пари за нищо насреща.

Виж за това съм напълно съгласна....!

# 4 731
  • Мнения: X
Медицинските работници така са ги разпределяли. Няма значение откъде си, къде имаш рода - като кажат Уйново, заминаваш за Уйново. И семейните също са ги разпределяли така. Ако имаш връзки, ходиш да се молиш да те оставят в София. И не, не са ги посрещали с бъклици и апартаменти. Нито наемите са били стотинки, както пишат някои. На "свободен наем" общо взето едната заплата е отивала при двама работещи. В по-малките селища избор от квартири е нямало. Така са събирани цели болници - с лекари от цялата страна, често без семейни връзки в околията.

Новозавършилите лекари често са ги изпращали да започват с няколко години стаж по селата.

# 4 732
  • София
  • Мнения: 19 465
Майка ми там се е запознала с баща ми. И двамата по разпределение, но той доста по-близо до дома си.
Ами Странджа - Сакар? Републиката на младостта

# 4 733
  • Paris, France
  • Мнения: 14 435
Те неудачниците най-много реват за тогава, щото няма кой да им дава работа и пари за нищо насреща.

Виж за това съм напълно съгласна....!

Аз не съм. Неудачниците в България, и тогава и сега, нямаха от никъде и никого подкрепа за да успеят да си уредят по-достоен живот. В България културата е семейна, на семейни, приятелски и подобни връзки. Такава беше, такава си и остана. Много неща ставаха с привилегията връзки, които не всеки имаше и сега пак е така.

"Социалистическа" България беше отвратително място за болни, увредени, немощни хора. Те бяха навирани в домове по планини и гори, далече от хорските погледи. Често бяха отхвърляни от собствените си родители, по препоръка на лекари, веднага щом стане ясно, че имат здравословен проблем, който би затруднил родителите. В такива хора не се влагаше особено, дори когато имаха интелектуален потенциал. Сега е малко по-добре, но не много, по простата причина, че семействата са съставени от малък брой хора. По-здрави те по времето на соца имаха гарантирана работа и доходи. През прехода бяха уволнени и забравени. Такива хора не могат да си хванат чукалата и да идат другаде.

# 4 734
  • Мнения: 36 935
Скрит текст:
Това, което си написала за болните и увредените, продължава в момента.

# 4 735
  • Мнения: 5 262
..."Социалистическа" България беше отвратително място за болни, увредени, немощни хора. Те бяха навирани в домове по планини и гори, далече от хорските погледи. ...

на нашата улица живееха семейство слепи и двамата и си гледаха децата и работиха нещо, не помня вече малка бях. съвсем нормално си живееха.

# 4 736
  • Мнения: 29 221
Аз под неудачници не визирам болни, увредени и немощни хора! А хора, които и тогава ги мързеше да работят, мързи ги и сега.....през соца, соца им беше виновен, искаха промяна, сега като дойде промяната пак същите ревнаха, че няма къде да се реализират! Тях и на Луната да ги пратиш пак няма да са се устроили, пак ще са извън обществото!  Simple Smile

# 4 737
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Скрит текст:
Това, което си написала за болните и увредените, продължава в момента.
Скрит текст:
Това е защото дълги години е нямало практика за адекватна грижа за хората с увреждания.
Не знаят какво да правят, карат си по старому - да ми се махат от главата, приберете ги тези нещастни деца...
т.е да са някъде невидими - по домове.

# 4 738
  • Мнения: 18 863
На мен би ми било интересно някой да направи обобщение за отношението на българското общество назад във вековете към инвалиди, хора с психически заболявания, деца, родени със заболявания или аномалии и т.н.

# 4 739
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 546
Скрит текст:
Тя и сега си е отвратително място. Инвалид, напълно неспособен да работи, след 18 г получава 120лв пенсия, с която трябва да се издържа и човекът, който го гледа 24ч. Обикновено майката. А случаите на бащи, зарязали болното си дете са май повече от тези, останали да се грижат за семейството. Не случайно майките са на палаткови лагери. Между тях има хора, които са напълно обречени на бавна смърт.
Понеже съм на такава вълна,а и наполовина съм от Странджа,и много ме боли, как мислите, дали през соца е нямало огнища на шап и чума? Да се е обезлюдило село заради това? Колко от стопаните сега биха взели пак животни? Изчезнаха дъскорезниците там, изчезнаха малките цехчета.Затова пък гората се изсича поголовно незаконно. За животните има 800 полицаи, но за незаконната сеч - нито един. Пътищата са разбити от камионите, превозващи трупи.

Общи условия

Активация на акаунт