Спомени и впечатления за социализма в България

  • 492 206
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 5 085
  • Мнения: 29 210
Ето това е вярно - едно време имаше много повече лекари и бол.заведения навсякъде. Сега, излезеш ли от големите градове, просто си загинал.
Абе какво говоря - в училището няма лекар! При толкова деца накуп!
Като ме заболи корема - отивам при докторката, преглежда ме, взимам бележка, отивам си.
Сега братче - трай до края на часовете, нищо ти няма! Да, ама ако ти има...
Агент почна да проумяваш нещата......едно време като завършиш химия работиш като химик, сега като завършиш химия отиваш в чужбина сервитьорка.....ей за туй ти говорим! Hug Ама даже за сервитьорството в чужбина химията няма да свърши работа, по добре някоя филология....че да говори човек езика им! А ваксините забравихте ли...слагаха ги в училище, не родителя да излиза от работа , да чака пред кабинета и след 20 възрастни и ревящи деца да дойде ред на неговото! ooooh!
Сега и ваксините фалшиви, колко пъти ни ползваха за опитни зайци.....???

# 5 086
  • Мнения: 1 086
аз живея в Германия в град 80 000 със страшно много бебета, и навсякъде около мен щъкат я бременни, я майки с бебета, раждаемостта е много висока, защото населението е доста младо. но закриха неонатологията в болницата, въпреки, че има родилно отделение. Болницата е много хубава, университетска, с хубава обстановка, кухня и всичко. Но ако на някой му трябва неонатология, трябва да транспортират бебето на повече от 100 км. Е, ок, има линейка, но кой луд би раждал в болница без неонатология. В мизерния Майчин дом, в който се държаха с мен като животно, и кухнята е много гнусна, има най-модерна неонатология. Също така, в Германия акушерки водят раждането, лекар идва чак накрая, според мъжа ми по финансови причини отново.

случвало ми се е за термин да чакам с месеци. в бг отивам, плащам си и ме взимат на часа.

Нито всичко е толкова гадно в България, нито всичко е толкова хубаво на други места.

За минуси в България се сещам -- лекарства, които са приети навсякъде в Европа за лечение, в България не са и здравната каса не ги поема. Така стои въпроса с много онкологични лекарства, както се убедихме ние.  Когато човек е на умирачка, отношението към него в България е нехуманно и всеки гледа да си измие ръцете. Не знам дали по време на комунизма е било по-добре, но нещо ме съмнява.

Последна редакция: нд, 22 юли 2018, 22:51 от ett2812

# 5 087
  • Мнения: X
Mimi7299, аз познавам няколко български химици, които работят като химици в чужбина. На единия жена му даже пише в този форум. Знам и химици в България и ако не са наследствените им панелки, не знам как ще се изхранват дори в степента, в която го правят.

# 5 088
  • София
  • Мнения: 39 125
Между другото, баща ми беше физик. По соц времето имаше една шефка, дето нищо не разбираше, обаче просто нарочно го мачкаше. Дойде демокрацията и нея я махнаха полека. Тогава баща ми написа страхотни статии, даже влезе в топ 100. Успя и да излезе в Ирландия /Дъблин Юнивърсити/, обаче нещо не му понесе. Пак се върна в БАН и както казах, там Дянков и Данс и някои "колеги" го порязаха.
Никога не е получавал пари като да ни изхранва обаче. Mr. Green

# 5 089
  • Мнения: 10 488
За ваксините в училище не ми говори. Аз бях алергична и майка ми специално беше ходила и при докторката, и при учителите, за да обясни, че не бива да ми се правят ваксини. Е, няма такова нещо! Натиснаха ме и ми я направиха. След това майка ми ходи да вдига скандали, ама след дъжд качулка. Беше благодарна на един съсед лекар, който е тръгвал на опера, но се е върнал, за да ме наблюдава

# 5 090
  • Мнения: 21 744
А, на днешно време не е добре да ги слагат з училище.  е, че съм антиваксинатор, напротив, но предпочитам родителя и личния лекар дя преценят кога точно и състоянието на детето. Това си е работа ня родителя, няма какво да ги водят под строй.

# 5 091
  • София
  • Мнения: 24 839
Да, работа е на родителя, но не и да виси пред кабинета с часове, да си плаща ваксината или да не ваксинира детето си заради налудничави модерни " виждания" по въпроса.

# 5 092
  • Мнения: 18 983
Poni, това е наистина ужасно!

Аз заради слуховете, че ще правят ваксината срещу "рак на маточната шийка" задължителна за момичетата, съм инструктирала дъщеря си никога, по никакъв повод да не дава да я бодат в училище или въобще без мое разрешение. Като бебе ми е правила анафилактичен шок, което е най-тежката алергична реакция (не от ваксина, но беше супер алергично бебе и дете). Всички ваксини за след 6 месечни съм й ги слагала като навърши чак 3 години. И идеята, че някой може да й сложи ваксина без мое позволение ме подлудява направо. Представям си майка ти какво е изживяла!

Също не съм антиваксър и всичките ми деца са ваксинирани. Но децата не са по калъп и си има неща, с които трябва да се съобразим.

# 5 093
  • Paris, France
  • Мнения: 14 428
Free Agent, и на запад има сервитьори, шофьори и продавачи, които изкарват повече от университетски преподаватели. В България преподавателите не са особено търсени и платени, защото са много на брой а младите хора намаляха.

етт, на много малко места в света гинеколог присъства на нормално раждане. Евтоцията е работа на акушерките. Гинекологът се занимава с усложнения. Първото ми раждане беше секцио по спешност и даже консултант анестезиолог викнаха по нощите от дома му, защото наличният още нямаше специалност и не можеше да дава пълна упойка. Второто раждане трябваше да се води от гинеколог заради предшестващите секцио. И акушерка нямаше непрекъснато. Родих в манипулационна, защото нямаше места в родилните зали. Контракциите ги прекарах в една душ кабина, пак поради липса на легла него ден. Случва се навсякъде. Доволна съм.

Бианка, едва ли ще сложат ваксина без твое разрешение, особено ако в картина е записано, че детето е алергично.

# 5 094
  • Мнения: 18 983
Тя не е и въведена тази конкретно ваксина, но мен си ме е страх от нея. Иначе за всички други сама си водя детето при педиатъра.

# 5 095
  • София
  • Мнения: 39 125
За ваксини не, но според мен в училищата трябва да има компетентно медицинско лице, а не някакви "сестри" дето и те не знаят на кой свят са.

# 5 096
  • Мнения: 10 488
За съжаление съм имала усложнения като 3-годишна, много по-тежки от алергичен шок, оцеляла съм на косъм и майка ми трепереше за всичко (с което ми направи доста лоша услуга, но това е друг въпрос)

# 5 097
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 546
Нямам никакви впечатления от болничното лечение преди, но след 1993 имам много. Общо взето - да не ти се налага да лежиш.  С линейка само те превозват. В болниците е въпрос на късмет на какъв екип ще попаднеш. Никога не съм се вълнувала от условията, защото адекватното лечение от добър лекар компенсира всичко. Напоследък родителите ми боледуват често и сериозно, та мога романи да напиша. Страшното е само, че добрите лекари отиват навън или в частни болници, които не всеки може да си позволи.

# 5 098
  • Мнения: 10 488
Честно казано, видях такова отношение от лекар в частна болница, който бях извикала за баща ми, каквото не съм виждала и в дивия социализъм. Взе ни около 140 лв. за няколко минути, като още от вратата започна скандал защо съм го извикала за човек, който може да ходи, продължи да се кара с него, отказа да се обади за секунда на мъжа ми на телефона, за да му обясни нещо, което аз не разбрах и ... в тоя дух нататък.

# 5 099
  • Мнения: 29 210
А колко компетентен е един родител без съответното образование, за да прецени дали да се слага ваксина и кога?  hahaha И стрина Пеняа от Горно Мъдякево и тя разбираща по въпроса......е да ама не!За рака на маточната шийка не е задължителна, тя е по желание, защото не са изследвани всички ефекти, но всички останали ваксини се употребяват от десетилетия......заради компетентните родителки дето не разрешават ваксини се завърнаха болести, изкоренени с години именно благодарение на ваксините! Като искат техните деца да не ваксинират, но то е потенциален заразител и на останалите, ако го хване съответната болест, за която не е ваксинирано!

Общи условия

Активация на акаунт