Спомени и впечатления за социализма в България

  • 489 789
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 5 145
  • София
  • Мнения: 11 494
Сигурно сте карали рубеола или другата "дребна", коя беше.
Понеже нали сега на Варицелата казват "едра".

# 5 146
  • София
  • Мнения: 38 536
Ваксината за морбили се въвежда 1969 г в България. Някой, роден преди това, може и да е оцелял да разкаже.😁
За училището - и едно време при мен, и сега при дъщеря ми, от 5 до 7 клас беше пълно с хахави даскали.

# 5 147
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Мисля, че едновременно с емблемите на връхната дреха , въведоха и вечерния час - 22:30 (дали не беше 21:30? ). Но нямам случай някой да ме е спирал като се връщах от модерния балет, някъде около 23:00ч. Може би са дебнели около заведенията. Само че тази строгост беше за кратко.

# 5 148
  • Мнения: 10 383
Кои сте вие всички, карали морбили?
Това е тежко инфекциозно заболяване, което може да е с летален изход.

Почти всички деца в класа, включително и аз. Помня, че я карах доста късно (4-5 клас) и беше доста тежко. Майка ми беше изпокрила огледалата, за да не се гледам

# 5 149
  • Мнения: 28 545
Морбилито е драбната шарка, да тежко се кара, има и смъртни случаи, но не е опасна колкото Вариолата, демек едрата шарка, при нея смъртността е над 40 процента!  ooooh! В световен мащаб благодарение на ваксината е изчезнала и не е наблюдавана от миналия век! През 20 век от нея са загинали 300 до 500 милиона! ooooh! При неваксинираните смъртността е 20-50 процента.
Варицелата е лещанката, и тя е сравнително лека, когато не протече с усложнения, стига се понякога и до пневмония!
Ракът на маточта шийка се предизвиква от папилома човешки вирус, силно заразен при полов контакт и рядко по битовоконтактен път! Веднъж заразен човекът не се излекува, защото той се внедрява в човешката ДНК, затова и при спад на имунната система може да се изяви и след 20 години! В последните години изключително масово заразяване ......! Затова търсят ваксина, ако е успешна без странични ефекти ще е чудесно! Praynig

Последна редакция: вт, 24 юли 2018, 19:17 от mimi.7299

# 5 150
  • Мнения: 18 562
Да, само дето умряха десетки момичета от тая ваксина! Няма да пиша и аз повече.

# 5 151
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Поне никой няма да ти вземе къщата и да ти даде апартамент, който трябва да доплатиш, просто защото си е харесал точно твоето място. Не се притеснявам, че ще отнемат земите на семейството ми, защото трябвало да са на всички.
                     Вярно !Никой не може да ти вземе къщата
Скрит текст:
и т.н. описаното от теб,защото го е харесал,но пък сега си има СЪДИЯ-ИЗПЪЛНИТЕЛ  и не дай боже да останеш без работа и къщата , и колата ,и блокиране на сметките за неплатени ток,вода ,телефон и заеми за покупка на кола,къща  т.н. Отиват си по-бързо отколкото си отиде социализЪма!Само топлофикацита праща на ден по стотици длъжници на съд и мога да те уверя,че между тях има не само обикновени хора, а и такива от така наречения ни "елит"!
Ще ви разкажа за комшията ни в щатите. Живее като плъх в дупка, буквално, а беше милионер, толкова много земя имаше, но не искаше да я продава. Та, там му взели част от земята (буквално) местната управа, защото точно на неговата земя се пада най високата точка където те са искали да сложат радар! Отиват и го питат той да им я продаде. Той им отговорил, че няма. След месец дошло писмо, с чек, с някаква минимална сума в банкова сметка на негово име. Обяснили му, че земята му е извзета от местната община и, че в тази сметка е сумата като обезщетение (не ни каза точната сума, но каза, че била някаква шега). И след още една седмица дошли строителите да сглобяват радара, и да правят път през неговата земя, който път той е длъжен след като е направен да поддържа!  ooooh! И му казали какви са глобите ако той не поддържа пътя. С ръка на сърцето си мислехме, че дядото е куку, и само си говори така защото точно когато ни разказваше това, Обама се кандидатираше за президент, и комшията беше републиканец. Но нали около нас живееха всичките му роднини, братя, братовчеди, техните деца и т.н., та един ден ги попитахме, и те потвърдиха, че историята е точно така. Та ето ви и как в най-демократичната държава, могат да дойдат, да ти вземат земята, да ти дадат някаква шеговита сума, а ти нищо не можеш да направиш.

Други ни пък съседи ревяха, че има проект за магистрала и част от техните земи също ще бъдат взети. Така и стана! Бяха гори, те всичките ни съседи имаха по няколко десетки или стотин декара защото бяха наследници от един и същи род. И това само преди 10-ина години става в щатите.

# 5 152
  • София
  • Мнения: 24 839
ММ е споделял, че учители от техникума ходели вечер по домовете да проверяват дали учениците са вкъщи. Няма хър-мър, няма родители

Имахме вечерен час, имахме и барети, че по едно време ни задължаваха и в "града" да ходим с тях.
Някакви 3 членки от учители и комсомолски деятели кръстосваха улиците и спираха ученици за "прегрешението".
Когато след години го разказвах на щерката, не можеше да повярва...... Joy

# 5 153
  • Мнения: 28 545
Да, само дето умряха десетки момичета от тая ваксина! Няма да пиша и аз повече.
Да, така е, въпреки, че имам образование в съответната област и съм "за" ваксините също не съм поставила ваксина на дъщеря си, все още не са категорични изследванията относно страничните ефекти! Peace

# 5 154
  • София
  • Мнения: 24 839
Сигурно сте карали рубеола или другата "дребна", коя беше.
Понеже нали сега на Варицелата казват "едра".

А, този шедьовър го изръси една журналистка, при това в най- гледаното време и в национален ефир!
Само откровен дебил може да  бърка двете шарки.

# 5 155
  • Мнения: 28 545
Сигурно сте карали рубеола или другата "дребна", коя беше.
Понеже нали сега на Варицелата казват "едра".

А, този шедьовър го изръси една журналистка, при това в най- гледаното време и в национален ефир!
Само откровен дебил може да  бърка двете шарки.
Ето за това не на всеки трябва да се позволява да решава за ваксините! Особено на слабограмотното население! Когато не познаваш дадена болест и нейните усложнения, от какво се причинява и какво може да доведе тогава не можеш да решаваш ще се поставя ли ваксина или не......защото ти себе си можеш да обречеш на каквото искаш, или детето си, но нямаш право да застрашаваш и обществото! Тук пак казвам не се включват случаите, които по медицински причини не поставят ваксини! Край, точка по въпроса!Обещавам! Praynig

# 5 156
  • Мнения: 10 067
И родители, членове на родителския актив минаваха по домовете да проверяват дали
след вечерния час ( 21.00)  сме си в къщи. Не са правили проблем на някого, когото не са намирали,
но съобщаваха поименно кой си е бил в къщи и кой не по време на внезапната проверка.
Имаше дежурни учители, които трябваше да следят по заведенията вечер, дали някой не ги посещава.
Помня за изключен ученик, малко преди да завърши средното си образование - две седмици преди
24-ти май. Само защото си признал, че редовно посещава заведения и си позволява да пие и пуши и
имал сериозна приятелка, с която правел секс. Провиненията бяха съобщени по училищната радиоточка
с изключение на последното. Ние бяхме първа година и за нас беше голям шок. Shocked
Познавах и въпросното момче и приятелката му. Скоро след случая се ожениха. Изключеният успя до
есента да се сдобие с диплом за завършено образование, но тази мизерия,  дело на
зам.директорката, ни държа влага дорде беше на тази позиция.  ooooh!
Малко по-късно обявиха 22.00 за вечерен час.
Това през учебно време и в нашия град. За ваканциите не помня.

пп:absurT, много смешни бяха баретите. Peace Смачкани мекици  Joy
Носехме ги в чантите и ги нахлупвахме при проверката на влизане, после пак в чантата.

# 5 157
  • Мнения: 28 545
Да, а до четвърти клас класната минаваше по домовете да види дали имаме подходящи условия за учене и готвене на домашните!
С престилки ходехме и ние, но не можах да преглътна тези грозни сини сака и палта! Sick

# 5 158
  • Мнения: 19 059
Естествено, че и сега е възможно и има случаи на отчуждаване на частни имоти в полза на държавата, общината или друг вид териториална единица, характерна за конкретната държава. Когато се създава нова инфраструктура в дадена териториална и административна единица (държава, щат, община...), за нуждите на съответната единица, много често се случва поради някакви причини нов път, сграда, съоръжение и пр. да трябва да бъдат построени на място, където имотите са частна собственост, като процедурата става по установен ред, със съответното обезщетение, което принципно не би трябвало да е по-ниско от средната пазарна цена на аналогични имоти.

# 5 159
  • София
  • Мнения: 24 839

пп:absurT, много смешни бяха баретите. Peace Смачкани мекици  Joy
Носехме ги в чантите и ги нахлупвахме при проверката на влизане, после пак в чантата.

Който си я забравеше вкъщи, заставаше под някой от прозорците и като минехме пропусквателния пост, хвърляхме долу и така, колкото пъти успеем. Joy

Общи условия

Активация на акаунт