Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 792
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 1 575
  • Мнения: 10 840
Не виждам място за срам.

# 1 576
  • Мнения: 2 449
Баща ми са 3 деца, най-малкият му брат е изненадваща и късна за онова време бременност, и не са й разрешили на баба аборт, така че явно е имало и такъв момент. Иначе и ние сме 3, брат ми е след промените и майка ми ми е разказвала, че в блока се шушукало, че сме католици, та затова толкова много  Joy Но стандарта като да е бил 2 деца, доколкото са ми разказвали.

ПП. Какво им е на джанките? И ние сме яли като малки и сегашните ядат, да не мислите, че са спрели, само щото е демокрация. Joy

# 1 577
  • Мнения: 3 886
Не виждам място за срам.

някак си не се гледаше с добро око,
не се и практикуваше особено, освен от малцинствата,
имаме един случай в рода, знам и за още един-два подобни - искат момче след две момичета,

имахме съученик, бяха 4 деца, едно особено такова беше положението, нищо не казвахме, но някакси беше конфузна историята ....

# 1 578
  • Мнения: 10 840
Мой преподавател в института имаше 3 деца с разлика от по две години и много се гордееше с
това.
Вероятно третият опит е бил за момче, защото големите бяха момичета.

Последна редакция: пт, 08 апр 2016, 01:24 от delpel

# 1 579
  • Мнения: 13 956
някак си не се гледаше с добро око,
не се и практикуваше особено, освен от малцинствата,

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%9F%D1 … D0%BC%D0%BE%D0%B2

Знам за още няколко семейства със сходни позиции и с по три деца, раждани в същия период.  Няма такова нещо като "не се гледаше с добро око".

# 1 580
  • Мнения: 3 886
аз съм от малък град, в който еснафлъкът бе много силен,
предполагам, че още е, добре, че отлитнах оттам,  затова тия отклонения от зададените житейски параметри биеха на очи...

жената от многодетно семейства сама си го казва:

майка ми ми е разказвала, че в блока се шушукало ...

# 1 581
  • Мнения: 3 886
Знам за още няколко семейства със сходни позиции и с по три деца, раждани в същия период.  Няма такова нещо като "не се гледаше с добро око".

да, и ти , и аз знаем за по няколко, не повече ....да, има ги, но те са рядкост и бият на очи, нали така ?!?

През 1953 г. лично нарежда милицията да разстреля участниците в първата стачка на работници по време на комунистическия режим, вдигната от трудещите се в Тютюневата фабрика в Пловдив, при което са убити поне 3 души (точният им брой остава неизвестен), а над 50 са ранени.

# 1 582
  • Мнения: 9 087
Трябва и раждаемостта да  е била планова, по партийна заръка, иначе защо ще има толкова малко многодетни семейства, хем било много хубаво, хем всичко "безплатно"...

# 1 583
  • Мнения: 13 956
Знам за още няколко семейства със сходни позиции и с по три деца, раждани в същия период.  Няма такова нещо като "не се гледаше с добро око".

да, и ти , и аз знаем за по няколко, не повече ....да, има ги, но те са рядкост и бият на очи, нали така ?!?


В момента познавам точно едно семейство мои връстници /т.е. в момента са около 50-те/ с три деца. Бих казала, че доста повече бият на очи.
Т.е., не мисля, че при социализма или сега има норма и някаква бройка е била "комунистически стереотип" -  за разлика от друга, която е била "срам". Освен ако приемем за норма, че в рамките на някакво насърчаване на раждаемостта е било  по-трудно да се направи аборт, ако семейството е с едно дете.

Последна редакция: пт, 08 апр 2016, 01:04 от Vapor

# 1 584
  • Мнения: X
Следя темата от началото, но досега не съм се включвала, тъй като съм родена след 1990 и нямам нито спомени, нито впечатления от онова време. Факт е, че и в моето детство има някакви "останки" от СОЦ... Включвам с в темата, защото ми стана интересно за абортите. Баба ми има три деца, две момичета и късно момче (родила го е на 34). Факт е, че при последната бременност са я навивали да го маха (или да го изоставя), което идва да ми говори, че наистина не се е гледало с добро око на третото дете... Също така, до колкото знам трябва да имаш две деца, за да можеш да правиш аборт и при интервенцията жените са ги бръснели отдолу, за да може съпруга да разбере в случай, че жената е решила да абортира без неговото знание... За противозачатъчни обаче нищо не съм чувала... Те били ли са разрешени?

# 1 585
  • Мнения: 2 449
Следя темата от началото, но досега не съм се включвала, тъй като съм родена след 1990 и нямам нито спомени, нито впечатления от онова време. Факт е, че и в моето детство има някакви "останки" от СОЦ... Включвам с в темата, защото ми стана интересно за абортите. Баба ми има три деца, две момичета и късно момче (родила го е на 34). Факт е, че при последната бременност са я навивали да го маха (или да го изоставя), което идва да ми говори, че наистина не се е гледало с добро око на третото дете... Също така, до колкото знам трябва да имаш две деца, за да можеш да правиш аборт и при интервенцията жените са ги бръснели отдолу, за да може съпруга да разбере в случай, че жената е решила да абортира без неговото знание... За противозачатъчни обаче нищо не съм чувала... Те били ли са разрешени?

М глупости, баш за това са ги бръснели  Joy А при раждане защо е било, да не би да не разбере, че се е сдобил с бебе ли, по тази логика. За последната бременност може да са я смятали за твърде рискова, моята баба е била на 32 и пак се е смятало за доста късно.  newsm78 А противозачатъчните са били разрешени, просто са имали отвратително много странични ефекти, доколкото знам.

# 1 586
  • Мнения: 13 956
За противозачатъчни обаче нищо не съм чувала... Те били ли са разрешени?

Зависи за кои години става дума. Първото хапче се появява през 1960-та. Мисля, че България не е била в челните редици на въвеждането му. Тук май се е появило към 70-те.

Последна редакция: пт, 08 апр 2016, 01:18 от Vapor

# 1 587
  • Мнения: 25 739
Егати жертвоготовните българки са били по време на соца - не казват на съпруга, че са бременни и отиват да направят аборт тайно от него (това защо, ако е от съпруга, не става ясно), правят си аборта, обаче сексът е по график. Няма да спира заради някакъв си аборт, я. За съжаление, партийната повеля е в болницата да ги избръснат при аборт и затова биват разконспирирани въпреки желанието си да запазят този съкровен момент в тайна от съпружеското тяло.

# 1 588
  • Мнения: X
не казват на съпруга, че са бременни и отиват да направят аборт тайно от него (това защо, ако е от съпруга, не става ясно), правят си аборта, обаче сексът е по график.
Ми ето... а ако не е от него...  Laughing нали все трябва да знае какво се случва с храсталака на благоверната... Wink
И като цяло, какво се подигравате... Така съм чела... Изобщо не знам дали, кога и защо са ги бръснели...

# 1 589
  • Мнения: 2 449
не казват на съпруга, че са бременни и отиват да направят аборт тайно от него (това защо, ако е от съпруга, не става ясно), правят си аборта, обаче сексът е по график.
Ми ето... а ако не е от него...  Laughing нали все трябва да знае какво се случва с храсталака на благоверната... Wink
И като цяло, какво се подигравате... Така съм чела... Изобщо не знам дали, кога и защо са ги бръснели...

Бъзикаме се, щото е смешно. Стандартна процедура е  бръсненето при интервенции и до сега, което между другото е пълен идиотизъм, понеже спомага за навлизане на бактерии в организма, но това е друга тема.

Общи условия

Активация на акаунт