Избор на фамилия

  • 14 373
  • 170
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 190
Таис, има нещо хубаво в общото име...
Но защо по подразбиране е това на единия, а другото се смята за обида?
Именно. Ако беше също толкова разпространена и обратната практика, щях да повярвам, че причината е ''има нещо хубаво в общото име". Само че, тя не е. Мъжете, които биха приели фамилията на жена си се броят на пръсти в БГ. На още по-малко пръсти се броят свекърите, които биха приели подобно решение от страна на синовете си спокойно и културно. Явно да приемеш фамилията на жена си е обида, но да вземеш мъжовата фамилия - символ на гордост и приобщаване. Ех, колко удобно.

Светът се променя, макар и бавно.
Преди сватбата брат ми беше споменал, че обсъждат и той да си сменя фамилията. Родителите ми не са коментирали. След сватбата и двамата продължиха да ползват предбрачните фамилии. Когато се роди племенницата ни казаха само малкото име.
И така след 5-6 години трябваше да попълвам документи, чак тогава попитах брат си за неговите 3 имена и тези на детето. Първоначално реши, че съм изперкала (беше забравил, че ни е уведомил за обсъждането). Та така разбрах, че той е без тире, а детето - по закон с неговите имена. Но не знам снахата има ли тире, няма ли. Не е моя работа и не ме интересува. Важното е, че те се обичат и са щастливи заедно.

# 121
  • Мнения: 46 565
За кого е така? Ако за теб не е Simple Smile И какво значение има изобщо тогава?
Ако ще с еобижда половинката и се съгласиш сам си си виновен, ако е друг... решил, да се обижда...
Питам жените от темата, които казват, че така трябва, другото е контра и обида.

# 122
  • София
  • Мнения: 12 374
Ох! Сега прочетох, че тук вече драмата е свързана и с родата на мъжа. Върнах се в Средновековието. Crazy Каже ли ми, че е свързано и с родата му, няма смисъл изобщо да сме заедно. Не се омъжвам за майка му и цялата му рода до 9-то коляно.  Stop А, какъв мъж е този, който позволява на родата да се бърка в семейни въпроси, не ми се коментира.
Три мои приятелки са се пробвали да останат с моминската си фамилия. Едната даже искаше да е с тире. И тримата бъдещи съпрузи отказаха бурно, като един от доводите беше, че, цитирам, ''тате няма да го преживее". Добре дошла в Средните векове  Tired

Навремето, когато се омъжвах за първи път, мъжът ми прие без проблем да запазя фамилията си. За сметка на това, в родата му настана истерия, съизмерима само с мелодрамите в някой латино сериал. Преди няколко години когато се заомъжвах пак, историята се повтори. Пак добре, че и двата пъти се свързвах с мъже, които държаха повече на мен, отколкото на ''фамилната чест'' (wtf) и наранената гордост на тате.

# 123
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това изобщо не е работа на тате - той си е дал име на детето, тъстът му - също и сега вече само снахата може да реши. А може и да не разберат кой какво прави с името си като братът в горния пост, който даже си е казал човекът.

Интересното е, че няма напълно културен начин да попитащ каква ще е фамилията. Понеже не е твоя работа и ако не са супер близки отношенията - когато е съвсем ОК, си е навлизане в чуждо пространство. Та как разбират? Wink

# 124
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Истории всякакви...Дядо почина преди баба, а тя реши да направи общ надгробен паметник. Отивам на гробището и виждам, че на паметника баба ми не носи бащиното си име, а първото на дядо ми. Викам й: - Объркали са ти името. А тя: А не, аз така поисках. Тук хората така ме знаят. Сякаш беше не съпруга, а дъщеря на дядо ми. А до последно жената си беше с акъла.

# 125
  • Мнения: 2 190
Това изобщо не е работа на тате - той си е дал име на детето, тъстът му - също и сега вече само снахата може да реши. А може и да не разберат кой какво прави с името си като братът в горния пост, който даже си е казал човекът.

Интересното е, че няма напълно културен начин да попитащ каква ще е фамилията. Понеже не е твоя работа и ако не са супер близки отношенията - когато е съвсем ОК, си е навлизане в чуждо пространство. Та как разбират? Wink
Ом, не си ме разбрала. Не съм питала и не питам, защото не го намирам за важно. Ако попитам, ще ми кажат, но и те знаят, че за мене е без значение.
Поправям се - намерих документи в компа и видях фамилията на снахата. Но понеже не ми пука, не съм обърнала внимание.

# 126
  • София
  • Мнения: 30 205
Ох! Сега прочетох, че тук вече драмата е свързана и с родата на мъжа. Върнах се в Средновековието. Crazy Каже ли ми, че е свързано и с родата му, няма смисъл изобщо да сме заедно. Не се омъжвам за майка му и цялата му рода до 9-то коляно.  Stop А, какъв мъж е този, който позволява на родата да се бърка в семейни въпроси, не ми се коментира.
Три мои приятелки са се пробвали да останат с моминската си фамилия. Едната даже искаше да е с тире. И тримата бъдещи съпрузи отказаха бурно, като един от доводите беше, че, цитирам, ''тате няма да го преживее". Добре дошла в Средните векове  Tired

Скрит текст:
Навремето, когато се омъжвах за първи път, мъжът ми прие без проблем да запазя фамилията си. За сметка на това, в родата му настана истерия, съизмерима само с мелодрамите в някой латино сериал. Преди няколко години когато се заомъжвах пак, историята се повтори. Пак добре, че и двата пъти се свързвах с мъже, които държаха повече на мен, отколкото на ''фамилната чест'' (wtf) и наранената гордост на тате.

Отчайващо положение. ooooh!

Родителите на ММ никога не са попитали за моите имена. Нямам идея, дали знаят, че съм с тире, а общуваме с тях, не е да сме скарани, че да не се интересуват. Просто са приели, че не е тяхна работа. Peace Принципно и мъжът ми не позволява на външни хора да се месят в нашето сем-то (слава Богу!).

# 127
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ом, не си ме разбрала. Не съм питала и не питам, защото не го намирам за важно. Ако попитам, ще ми кажат, но и те знаят, че за мене е без значение.
Поправям се - намерих документи в компа и видях фамилията на снахата. Но понеже не ми пука, не съм обърнала внимание.

Много добре те разбрах. Затова и след твоето мнение чак писах, защото то потвърждава недоумението ми как пък ще разбере "тате" дето "няма да го преживее" - ей на, брат ти казал и така било отминато - верно от културни хора, "татето" може би нямаше Simple Smile но ако не спомене жената в гражданското - няма как, освен синчето да се отчете Simple Smile

# 128
  • Milano
  • Мнения: 3 688
По началото на италианския пост трябва да са ѝ махнали по мъж името, а в края махат бащиното?

Таис, има нещо хубаво в общото име. Семейство Иванови примерно. Много хора харесват да е възможно това. Табелката примерно, ако има Simple Smile Мен ме дразнеше по сватби като говори, говори в стил гарова уредба и в един момент "булката ще носи името..." Кой го интересува? Simple Smile



Скрит текст:
Остават само име и  моминска фамилия, презимето изчезва.

Преди в нашите стари бг паспорти (първите от 90-та година) бяха написани имената на три различни реда, име, презиме, фамилия. Примерно:

Daniela
Petrova
Ivanova

Сега ако не бъркам са така:

Ivanova
Daniela Petrova

T.e. бащиното е написано като второ лично име, като напр. Карла Мария, в този случай ще остане при гражданство, ако е написано като втора фамилия ще отпадне.

Ние сме от първият тип, следователно сме само с име и фамилия.

Не разбирам ''драмата'' с общата фамилия.
Ние сме семейство Бианки прим., хората може да се обръщат така към теб, но на пощата, на домофона и на вратата има винаги две фамилии.

До едно време, мисля някъде до края на 90-те г. в ЛК под фамилията на жената имаше:

In Bianchi, напр., което означаваше че е омъжена за господин Бианки, но с навлизането на закона за прайвъсито това изчезна.


Майка ми е приела фамилията на баща ми (незнам дали тогава - 70-те години са имали друга опция) и по документи тя е с нея.
В нашите актове за раждане с брат ми, тя е записана с бащината си фамилия.

Имаше една тема, в която мисля се изясни, че преди въвеждането на ЕГН през 1977г. така се е процедирало.

За щастие никога не е трябвало да доказвам, че са едно и също лице.

# 129
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да така се е процедирало. Но и се доказва.
Няма драма с общата фамилия. Но някои хора го харесват. Simple Smile И в България обичаят е да е една на табелка.
А глупостта даже журналисти да наричат семейства с недоразумения като "сем-во Иванова Димитров" не помага.Simple Smile

Последна редакция: сб, 02 апр 2016, 16:53 от ом

# 130
  • София
  • Мнения: 12 374
regina di cuori, какъв е този закон за privacy, който споменаваш, може ли малко повече инфо  Peace

# 131
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
regina di cuori, какъв е този закон за privacy, който споменаваш, може ли малко повече инфо  Peace

И на мен ми е интересно.
Но чак късно са го променили сякаш - в паспорта да пише женена /за ... / си е лично нещо. И при нас отпадна семейният статус от документите.

# 132
  • Milano
  • Мнения: 3 688
Забравих да кажа, че аз бих приела фамилията на съпруга си, ако можех, защото ми харесва много.

Иначе, както казах семейството се представя като такова с фамилията на съпруга.

В ЕГН-то (кодиче фискале) са заложени буквите на моминската фамилия и името, не може да се променя след всяка сватба. Laughing


Таис, не знам дали го има на друг език:

https://it.wikipedia.org/wiki/Codice_in_materia_di_protezione_dei_dati_personali

Вие не се ли подписвате на документите, че разрешавате да ви се третират данните?

пп. извинявам се за тъпият въпрос, но съм много назад във времето - малко след падането на комунизма.

Питаха ме веднъж дали разрешавам в ЛК да ми бъде отразено гражданското състояние (омъжена), казах - да, ако не искам ще има тиренца.


Аз съм много фиксирана на тема прайвъси. Laughing

# 133
  • София
  • Мнения: 12 374
В ЛК тук не се отразява гражданското състояние  Peace

За подписването май не съм аз човекът, който да питаш. Аз съм от големите бели птици, които подписват без да гледат къде какво пише  Tired

# 134
  • Milano
  • Мнения: 3 688
На всеки един документ го има.

Аз чета всичко и най-вече дребните букви...и любезно ме изчакват. Mr. Green

Не давам разрешения прим. да ми бъде изпращан рекламен материал или да бъда контактувана за интервюта дали съм доволна от дадена услуга (от трети лица най-вече).

Общи условия

Активация на акаунт