Избор на фамилия

  • 14 400
  • 170
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 978
...егати гадното начало на брак,да не можеш и да избереш как да се казваш  #2gunfire

Е, другите си имена все едно си ги избирала, та за това се запъваш. Wink


 Joy добре казано,но все пак тук имаш вече право на избор, още в началото на брака някой да ти тупа с крак и да те командва за толкова лично нещо като това как да се казваш,за мен това не е нормално и е лошо начало.Както казах и на моя му беше неприятно,но...
Иначе,на 18 вече можеш да си смениш и фамилията,и собственото име...т.е. имаш избор и не е редно мъжът ти да го отнема.

# 61
  • Мнения: 260
Имам предвид, че може или да си смени името, или да си го запази или да си сложи новото с тире. Какви други опции са нужни  Laughing
Може би и двамата с мъжа да приемат ново, трето име, различно от имената на двамата, за да са възможно най-равноправни  Laughing
Защо пък да е борба за равноправие? Не е ли най-нормалното нещо един родител да е свързан по някакъв начин по име с детето си? Майката е лишена от това право и ако иска все пак да се вижда, че има нещо общо със собствените си деца, законът й извива ръцете да се прекръсти. Това имам предвид.
Другите опции може да са като в другите страни, например вместо бащино и фамилия да носи фамилиите на двамата. Пак 3 имена стават.

...запазих моминското си име  в памет на майка ми...
Това не го разбрах Embarassed носила си фамилиите и на двамата?

П.П. На дядото и бабата ма мъжа ми по майчина линия фамилиите са били еднакви, голямо улеснение  Joy по случайност и моята моминска беше същата  Laughing

Скрит текст:
Майка ми много харесваше фамилията на баща ми и я носеше с достойнство.Тъй като знаеше че няма да живее дълго, когато бях малка ме помоли като се омъжа да не си сменям фамилията, но аз обичам и уважавам съпруга си,но и баща си, а на майка ми просто тогава и казах "добре", та за това с тире и съм двуфамилна Simple Smile

# 62
  • athina
  • Мнения: 524
Приех фамилията на съпругът си първо,защото никак не харесвах своята-странна,рядко срещана и постоянно ме подиграваха за нея.И второ съм на мнение,че семейството трябва да е с еднаква фамилия.Когато брат ми се ожени,снахата естествено не пожела да вземе неговото име.Когато се роди детето им му сложиха за фамилия името на баща ми и сега и тримата са с различни фамилии #Crazy снаха ми даже най-гордо е сложила табелка "тук живеят-и са изброени имената и на тримата" не ми харесва-по-скоро не го разбирам,но това си е техен избор и мен не ме бърка по никакъв начин.Обаче как се оправят с официалните документи и как доказват кой какъв на кого е -нямам представа.

# 63
  • Мнения: 1 698
С тиренце съм. И сестра ми е така. По този начин, макар и за кратко, запазваме фамилията на татко. Според мен това не е от голямо значение. Става малко дълго при попълване на документи, обикновено мястото не стига за четири имена.

Последна редакция: пт, 01 апр 2016, 16:00 от Nataka

# 64
  • София
  • Мнения: 28 863
Приех фамилията на съпругът си първо,защото никак не харесвах своята-странна,рядко срещана и постоянно ме подиграваха за нея.И второ съм на мнение,че семейството трябва да е с еднаква фамилия.Когато брат ми се ожени,снахата естествено не пожела да вземе неговото име.Когато се роди детето им му сложиха за фамилия името на баща ми и сега и тримата са с различни фамилии #Crazy снаха ми даже най-гордо е сложила табелка "тук живеят-и са изброени имената и на тримата" не ми харесва-по-скоро не го разбирам,но това си е техен избор и мен не ме бърка по никакъв начин.Обаче как се оправят с официалните документи и как доказват кой какъв на кого е -нямам представа.

Брат ти е могъл да вземе фамилията на жена си и щяха да бъдат с еднаква фамилия. Ако е държал на еднаквата фамилия, де.

# 65
  • athina
  • Мнения: 524
Изглежда той и съпругата му не държат на това.Както съм писала-мнението си е мое,а изборът да са с различни фамилии си е техен,АЗ просто съм длъжна да го уважавам.

# 66
  • Русе
  • Мнения: 1 524
Аз взех фамилията на съпруга си, която звучи доста благозвучно, но започва с буквичката "Р". Аз обаче не мога да произнасям добре "Р", така че се появява проблем, понякога по 5 пъти да ме питат как точно се казвам. Тогава казвам презимето си, което е същото като моминската ми фамилия. За нещастие обачи и двете даца не могат да казват добре "Р" и при тях може би ще го има този проблем да ги питат по няколко пъти, каква точно им е фамилията.

# 67
  • Мнения: 4 215
Аз взех фамилията на съпруга си, която звучи доста благозвучно, но започва с буквичката "Р". Аз обаче не мога да произнасям добре "Р", така че се появява проблем, понякога по 5 пъти да ме питат как точно се казвам. Тогава казвам презимето си, което е същото като моминската ми фамилия. За нещастие обачи и двете даца не могат да казват добре "Р" и при тях може би ще го има този проблем да ги питат по няколко пъти, каква точно им е фамилията.
Това "Р" и на мен ми е голяма болка.
Мама ми е разправяла за нейна колежка Росица, която казвала Осица, като я питали как се казва.
За това отдалеко заобиколих проблемната буквичка в имената на децата ми.
За протокола - и аз и мъжа ми казваме "Р", но и двамата ми сина не могат.

# 68
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Взех фамилията на съпруга си. За него беше важно, за мен ме. И двамата сме с често срещани фамилии, така, че все тая. Аз се чувствам и от рода на майка ми, и на баща ми, особено близки отношения имаме със ''старата рода'' на баба ми, т.е  с нейни братовчеди със старата и фамилия, които са си рода, колкото и фамилията на дядо. Едно име, не може да промени кръвта, нито да прекъсне връзки, нито да изгради връзки.
Трудно ми е още да свикна иначе. Винаги си взимам по повече бланки ако трябва да попълвам нещо, че все още на моменти го давам по инерция и си пиша старата фамилия

# 69
  • Мнения: 46 580
За изпълнения относно името на детето то страна на баби и дядовци все бях чувала, но на мъж да му е важно жена му да се прекръсти - не. Какви нови неща научава човек от форума  Laughing

# 70
  • София
  • Мнения: 30 209
Ох, някак се изморявам да чета в 21в. причини от сорта "така е редно", "защото уважавам/обичам съпруга си", "да не страдат децата" и подобни (извинявайте) дивотии. ooooh! После защо децата ни растат такива или онакива. На какви глупости само обръщаме внимание. Може всички да сте с 3 еднакви имена в сем-то и пак да не успявате да осигурите на детето семейна среда. Peace

По темата: с тире съм по много причини. Задържах бащината фамилия, защото е фамилия градена с години и ми е гордост. ММ нито за миг не си е помислял да ми тропа с крак и да се прави на мъжага. Stop Прибавих неговата фамилия по чисто прозаични причини, а не като доказателство за нещо. Ако с фамилии ще си доказваме нещо, значи нещата не са хич добре.

За децата, които питали "майка ти и баща ти женени ли са ...", нямам какво да кажа. Sick Добре, че нямаме в близкото си обкръжение подобни деца или по-скоро подобни сем-ва. Мега простотия! ooooh!

Синът ми е почти на 7г. и през ум не му минава да пита подобни дивотии, защото знае, че сем-то не е един подпис, сватбена рокля и две хорА пред блока. Whistling

Скрит текст:
Има опция мъжът да вземе фамилията на жената. Защо пък някой съпруг не се почувства длъжен да уважи жена си и да ѝ върне жеста.  Wink

# 71
  • София
  • Мнения: 23 123
Сложих фамилията на мъжа ми с тире по настояване на дъщеря ни, защото тя искаше всички да сме с една фамилия. Навсякъде обаче се представям с моята. Дърта съм тепърва да се представям с мъжовото име.
Между другото мъжът ми няколко месеца след като подписахме разбра, че съм си прибавила фамилията му с тире. Мислел милия, че ще махна моята.

Последна редакция: пт, 01 апр 2016, 17:50 от Тонка*

# 72
  • София
  • Мнения: 30 209
Не мога да намеря онова безумие за децата, които питали и се подигравали, че да запитам пък аз за децата на разведени родители. Тях какво трябва да ги питат и те как трябва да отговарят?

Имахме такъв случай (развод) с приятел на сина ми преди 2 години и си обяснихме нещата подробно. Нямало е повече въпроси за бракове, фамилии и др. дреболии.

Последна редакция: пт, 01 апр 2016, 18:26 от missence

# 73
  • Мнения: 2 697
Аз съм от "модерните" с тире Laughing По принцип предпочитах да взема името на мъжа ми, това са моите традиционалистки разбирания, но в крайна сметка сложих тирето, понеже моминската ми фамилия е по-специфична от тази на мъж ми. А и малко или много съм работила за тази моя моминска фамилия, т.е. разпознаваема е. Мисля, че в крайна сметка комбинацията от имената ми звучи сравнително хармонично, т.е. не е от типа Панайотова-Желязкова, което вече ми се струва твърде натруфено. При мен звучи някак приятно. Друг е въпросът, че понеже и бащиното ми име е дълго, цялото ми име стана от типа "последният да затвори вратата" Mr. Green

# 74
  • София
  • Мнения: 23 123
Няма кой знае какво значение колко дълго става името с тире. Така или иначе когато си го изписваш някъде няма изискване да се пишат и двете фамилии, а само едната, по твой избор. Освен ако изрично не е упоменато да се впишат имената по лична карта.

Общи условия

Активация на акаунт