Акции, които не се търгуват на борсата

  • 2 170
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 208
Здравейте!
Чудих се в коя тема да задам въпросите си и накрая реших да започна нова.
Моля, модовете да я преместят, ако преценят, че не е за тук.
По същество...
Имаме акции от дружества, които вече не се търгуват на борсата. Някои от тях, напр. х-л Амбасадор, дори не знам дали съществуват все още. Имаме и от банка, която Пиреос банк погълна.
Преди време питах инвестиционен посредник какво може да се направи с тях.
Посъветваха ме да се свържа директно със собствениците на мажориталния дял акции и да ги питам дали биха изкупили нашите.
Да, ама те до сега дивиденти не са раздавали, никога не са се свързвали с нас (една част от акциите са поименни) по какъвто и да е повод, къде да ги търся и има ли смисъл изобщо?
Друг в подабна ситуация има ли?
Какво може да се предприеме, за да се освободим от тези акции срещу някаква сума все пак?

# 1
  • Мнения: 13 935
Вземете си справка от централния депозитар за притежаваните ЦК, една част от акциите е възможно да са преобразувани, напр.от погълнатата банка.

Инвестиционните посредници не могат ли да ги пуснат за продажба?

# 2
  • Мнения: 4 208
Вземете си справка от централния депозитар за притежаваните ЦК, една част от акциите е възможно да са преобразувани, напр.от погълнатата банка.

Инвестиционните посредници не могат ли да ги пуснат за продажба?
Писах преди години на ЦД. Отговориха ми много любезно същото, което каза и инвестиционния посредник.

# 3
  • Мнения: 13 935
По ISIN код не може ли да намерите какво се е случило с емисията?

# 4
  • Мнения: 4 208
Съжалявам, лаик съм в тази област.
Липсва ми дори терминологията, с която да обясня проблема.
Сега съм отворила старите писма от ЦД и КФН, припомням си до къде бяхме стигнали.
Къде се проверява по този код? Той е изписан на самите акции ли?

# 5
  • Мнения: 17 987
Записвам се да следя, и ние имаме такива акции  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 13 935
ISIN код е например BG0123456789, XS0123456789 и т.н., който код се дава на емисията от централния депозитар при емитирането и ако не се лъжа. Отделно от това всяка емисия има борсов код от три знака, цифри и букви на латиница, с който също може да се търси какво се е случило с нея на фондовите борси.

Аз също не съм някакъв специалист, ама поне в терминологията горе долу се оправям  Wink

Едва ли имате самите акции, обикновено се съхраняват в някакъв регистър, а собствениците им разполагат с депозитарни разписки или извлечение от регистъра.

# 7
  • Мнения: 14 491
Здравейте!
Чудих се в коя тема да задам въпросите си и накрая реших да започна нова.
Моля, модовете да я преместят, ако преценят, че не е за тук.
По същество...
Имаме акции от дружества, които вече не се търгуват на борсата. Някои от тях, напр. х-л Амбасадор, дори не знам дали съществуват все още. Имаме и от банка, която Пиреос банк погълна.
Преди време питах инвестиционен посредник какво може да се направи с тях.
Посъветваха ме да се свържа директно със собствениците на мажориталния дял акции и да ги питам дали биха изкупили нашите.
Да, ама те до сега дивиденти не са раздавали, никога не са се свързвали с нас (една част от акциите са поименни) по какъвто и да е повод, къде да ги търся и има ли смисъл изобщо?
Друг в подабна ситуация има ли?
Какво може да се предприеме, за да се освободим от тези акции срещу някаква сума все пак?

Търсиш ги в Търговския регистър.

Общи условия

Активация на акаунт