Двата-ляв, двата-десен -3, или хобито ни е народни танци

  • 91 800
  • 281
  •   1
Отговори
# 150
  • Варна
  • Мнения: 2 073
Сегааа, специално на мен музиката не ми пречи да подскачам каквото ми е дошло на ума Simple Smile Simple Smile Simple Smile Но двете хора /ганкино и самоковско/ са в различни размери и няма как да се танцуват на една и съща песен. При все че не съм от най-чуващите музиката не бих могла да изброя раз-два-триии-четири -пет точно на бялата роза. Wink

# 151
  • Варна
  • Мнения: 1 841
Точно така. Ганкиното е в 11/16, а Самоковско е в 9/8.

# 152
  • София
  • Мнения: 6 219
А прословутата песен бяла роза като размер е нещо средно между двете според майка ми, която е професионален музикант - чист сурогат. Аз лично никога не ставам на него най-малко заради тълпата, която започва да се бута по дансинга.

Последна редакция: нд, 13 авг 2017, 18:24 от В@ня

# 153
  • Стара Загора
  • Мнения: 386
Момичета, не знам как броите, но на Бяла роза се танцува Самоковско хоро  Mr. Green
https://www.youtube.com/watch?v=r719UNVRSyw

Ето тук в комбинация с Джангурица  Laughing размерът е същият

# 154
  • Мнения: 4 303
Друг спорен момент е показването на Самоковско и Ганкино хоро. На всички е известно къде се намира Самоков, но не всички знаят, че това хоро е в размер 9/8 (или 9/16) – има четири дяла като четвъртият е дълъг. То е популярно за цялата страна и макар да битува с различни имена („Дългата” в Русенско, ”Крушовене” в Плевенско и т.н.) се танцува по един и същ начин навсякъде. Много хороигралци и музиканти наричат това хоро „Бяла роза”... Някой просто трябва да им каже, че такова животно няма.
  Не по-малко безобразия са направени и относно „Ганкино хоро”. Ще си позволя да ориентирам любознателните, че това хоро от Северна България е в размер 11/8 (11/16) – има пет дяла като третият е дълъг. В същия размер са шопските „копаници” и „кривите хора`” от Западна Тракия. Но за разлика от „Самоковското хоро”, всички тези хора` се играят по различни начини. Или поне би трябвало. Народът е танцувал „Ганкино хоро” изключително във варианта от 3 такта, като е имало танцьори, които отделяйки се от хорото да го изпълняват в по-разнообразни и усложнени варианти.
Парадоксално е Софийски клуб, който се самонарича, че е най-големият в България да показва и да тиражира чрез DVD версия на „Ганкино хоро”, изпълнено като ...Самоковско и то от професионални танцьори, завършили хореографски училища, че и повече.
  Подобни авторски постановки на хората се отнасят и към много други клубове, които за радост нямат възможностите да заблуждават други, освен собствените си членове.
От тук:
http://dance-koukery.com/za%20dunavsko%20horo.htm

# 155
  • София
  • Мнения: 6 219
Момичета, не знам как броите, но на Бяла роза се танцува Самоковско хоро  Mr. Green
https://www.youtube.com/watch?v=r719UNVRSyw

Ето тук в комбинация с Джангурица  Laughing размерът е същият

Така го играем бялата роза в най-начинаещото нулево ниво.

Както и да се брои обаче, проблемът не е в хорото, а в песента, която стана популярна, защото дори не е народна.

# 156
  • София
  • Мнения: 30 142
Равноделните и неравноделните тактове се броят по различен начин. Равноделните могат да се броят с раз, два три, но неравноделните се броят на срички т.нар. осминки.

равноделните се броят: раз! два! три! четири!
неравноделният такт 9/8 се брои: двой-ка! двой-ка! двой-ка! трой-ка-та! (всяка сричка е осминка)

Затова е важно хореографът да брои правилно тактовете, за да свикне групата да "чува" музиката.





# 157
  • Бургас
  • Мнения: 16 140
Разликата между Ганкино и Самоковско е много малка!

# 158
  • София
  • Мнения: 30 142
Специално, ако говорим за СЗ (Видин, Монтана, Лом, Враца и т.н.), Чичовата се играе задължително. В крайдунавските градове се играят много често влашки хора. Като цяло погледни хора от Северняшка фолклорна област.

# 159
  • Мнения: 308
Между другото момичета, онзи ден отделих половин час да свързвам стъпките на чичовото от видео в ютуб
Скрит текст:
И най-накрая го схванах  Crazy Вчера го показвам на една колежка и тя ме изгледа супер втрещено, при което ми показа как се танцува тук...било 3-4 стъпки надясно, после наляво и след това се повтаря...И ми се чуди на подскачанията и премятанията на краката  Laughing Явно наистина навсякъде е различно, но тук нямаме школа за начинаещи и не знам какво ще излезе  Embarassed

# 160
  • Стара Загора
  • Мнения: 386
Мила, точно това е Чичовото хоро  Laughing
А как се играе при вас - това е съвсем отделен въпрос  Mr. Green

# 161
  • София
  • Мнения: 30 142
Мила_91Smile, това е Чичово хоро. То се състои от две фигури, които се редуват (първа, втора, първа, втора .......). В СЗ край и основно в Монтана, Враца се играе само първа фигура. Вероятно оттам идва разликата.

# 162
  • Мнения: 13
Здравейте, не мога да открия музиката на тази весела Сигна. Дали някой ще помогне?
https://www.vbox7.com/search/?q=%D0%A1%D0%B8%D0%B3%D0%BD%D0%B0

# 163
  • София
  • Мнения: 30 142
Отваря се някакъв мач при мен.

# 164
  • Мнения: 4 303
Отваря се някакъв мач при мен.
При мен "Съдебен спор" епизод 480.
Инасче търсенето е за "Сигна".

Общи условия

Активация на акаунт