НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 105

  • 107 236
  • 726
  •   1
Отговори
# 180
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Merelenda,  Hug Ти устоя ли на изкушението или си хапна?

# 181
  • Мнения: 11 768
Merelenda,  Hug Ти устоя ли на изкушението или си хапна?
Хапнах  Embarassed Повече от обещаното едно парче, но това беше. Край с козунаците!
Ще раздам само за помен на Софинден и само един ще приготвя, колкото да раздам.

# 182
  • In transit
  • Мнения: 11 988
Мери, да аз питах...моята КЗ венозно откак се помня е била винаги между 5 до 5.9(по-често до към 5.7). Погледнах си изследванията, които съм правила през годините. Притеснението ми идва от това, че баща ми е диабетик. Тия дни ще пускам ПКК, може да изследвам КЗ и инсулин. Друго нужно ли е?

# 183
  • Мнения: 11 768
Мисля че Кам беше писала, че е добре да се види гликиран хемоглобин, за да се види ориентировъчно как се е движила захарта последните 3 месеца.
Доколкото знам, важен показател е при хора с диабет, за да следят как им влияе метформиновото и инсулиново лечение, но при хора без диагноза, не знам как стоят нещата. В смисъл... може сутрешната захар да е нормална, следобедната да е висока и средно аритметично да не покаже някакви кой знае какви отклонения, ако се разчита на гликирания хемоглобин, но не съм наясно с това, което пиша. Просто така си мисля.
При мен след обременяване захарта беше ок, но проблем се откри при кръвно-захарен профил.
Сутринта захарта беше висока, но в норма. След като се прибрах от лабораторията хапнах и после 4 часа нищо не бях яла, бях писал само вода. На обяд дадох кръв и тогава излезе висока захарта. После обядвах и вечерта към 17 часа пак дадох кръв след 4 часа без храна, и там вече излезе нормална.
Докторът каза - преддиабет, нарушен въглехидратен толеранс.
Имало две състояния на преддиабет, нарушен въглехидратен толеранс и нарушен глюкозен толеранс, доколкото четох.

# 184
  • SA
  • Мнения: 3 196
Гликираният хемоглобин е полезен показател за оценка на въглехидратната обмяна не само при дибетици. Според Марк Хаймън стойности над 5,5÷ /процента/ говорят за проблем. Д-р Бърнстайн е дори по-краен и смята, че при здрави хора трябва да е м/у 4,8 и малко над 5.
Мери, интересно как ти е бил инсулина по време на обременяването? Там първо се наблюдават промени в секрецията, даже още преди да има съществени нарушения в кръвната захар.

# 185
  • Мнения: 11 768

Мери, интересно как ти е бил инсулина по време на обременяването? Там първо се наблюдават промени в секрецията, даже още преди да има съществени нарушения в кръвната захар.
Точно че не ми поиска инсулин докторът. Всъщност, не знам какво е искал, даде един лист, дадох го в лабораторията и каквото ми направиха - това е. Тогава все още не се интересувах от кръвна захар, инсулин, изобщо не задълбах в нещата, а просто си чаках резултатите. Ако се бях зачела тогава, да се ориентирам, че така и така ще правя обременяване, да пусна и инсулина, но уви...
Но пък като направих профила и излезе проблем, вече въоръжена с информация, питах дали иска докторът да види и инсулина, каза че няма смисъл, защото така и така ще приемам лекарства. Да не си давам парите.

Като грешка отчитам, че трябваше първо профил да ми направи, после обременяването, но той явно е бил убеден, че ще покаже обременяването проблем и даже се изненада на резултата.
После трябваше да чакам доста време преди да направя профила, защото не може  след седмица след обременяване да правя профил. Щяло обременяването да даде погрешен резултат.

А не знам дали съм споделяла тук, че като започнах метформина, първите 2 месеца имах дори по-висока кръвна захар сутрин на гладно и се чудех какво става. Как може да започвам лекарство за понижаване на захарта, а тя да стане още по-висока. До 6.8-6.9.
След втория месец започна да пада и влезе в норма. Година, две след това загрях, че точно като започнах метформина, започнах и ВМХ и захарта сутрин от това явно е била по-висока. Не заради хапчето  Joy

# 186
  • Мнения: 54 802
Христос Воскресе! easter

Да сте здрави и щастливи! bouquet

Мери, как така КЗ ти е била висока от ВМХ?

Не знаех за разликата между глюкозен и въглехидратен толеранс. Пак научих нещо! bouquet

# 187
  • Мнения: 2 505
Мери, да аз питах...моята КЗ венозно откак се помня е била винаги между 5 до 5.9(по-често до към 5.7). Погледнах си изследванията, които съм правила през годините. Притеснението ми идва от това, че баща ми е диабетик. Тия дни ще пускам ПКК, може да изследвам КЗ и инсулин. Друго нужно ли е?
Точно в такива случаи /гранични резултати и/или фамилно обременяване /се прави обременяване с глюкоза ,а и кръвно захарен профил.
По начало 6.1 е политическо решение за горна граница на КЗ,медицински трябва да е 5,5.

# 188
  • SA
  • Мнения: 3 196
А каква е разликата между глюкозен и въглехидратен толеранс? Не съм срещала такова разграничение.

# 189
  • Мнения: 11 768
Може аз да не съм прочела правилно, но по него време, когато търсех информация, а не вниквах в написаното, явно ми се е запаметило грешно - Нарушен възглехидратен толеранс и нарушен глюкозен толеранс са преддиабет и звучи логично да е едно и също. Все захар, дали с лъжицата или под формата на хляб  Laughing
Намален глюкозен толеранс да е било другото? Или не, по-скоро нарушена гликемия на гладно  Simple Smile

DeVa®, наблюдава се по-висока КЗ сутрин на гладно при този начин на хранене, но в норма!  Просто малко по-висока. Peace

# 190
  • SA
  • Мнения: 3 196
Може да е било нарушена гликемия на гладно и нарушен глюкозен толеранс.

# 191
  • Мнения: 54 802
На мен ми прозвуча логично, защото никой не пие чиста глюкоза и едва ли от другите въглехидрати може да докара такава концентрация.
Защото при мен ОГТТ дава инфо за предиабет, а обикновения профил е ОК.

# 192
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 750
Христос Воскресе!
Аз вчера си бях изцяло режимна и едната хапка козунак въобще не я броя. Хапнах си яйца, салатка, печено агнешко и дори устоях на плънката на агнето макар, че всички ме похвалиха, колко вкусно съм я приготвила.
В събота си отидохме на село и аз в бързината съм забравила лекарствата си за кръвно и ускорен пулс. Пия Lozap H и 1/2 Concor 5 mg., но вчера поради липсата им не ги пих и понеже се чудих как ми се отразява, си премерих кръвното няколко пъти. Апарата е хубав /Омрон М6/ и всичките пъти кръвното ми беше нормално, дори леко ниско  при едно от измерванията 115/83. Вероятно в организма има натрупване от медикаментите и затова не ми се отрази неприемането им, но си мисля, че може и да няма вече нужда от тях.  Какво да направя, за да проверя дали все още има нужда от тях  или мога постепенно да ги намалявам и после да ги спра, без да ми се отрази. Знам, че не бива да се спират изведнъж.  Моля за съвет как да постъпя.  Praynig

# 193
  • ES
  • Мнения: 2 172
Здравейте момичета, от няколко дни чета темата и съм впечатлена от постиженията на Джемма. Искам и аз!  Praynig
В постоянна борба съм с моите килограми и често губя битката. Само този режим не съм пробвала и съм решила да пробвам и него пък да видим. Нямам проблеми със здравето въпреки многото си килограми, всъщност за вдруги ден имам насрочени изследвания да видим дали е все така. Единствената ми цел е да отслабна. Преди 6-7 години и аз като Джема правех плодуване, защото до сега е единствения режим, с който съм сваляла много килограми, може би защото се свалят бързо, но после се възстановяват и че отгоре. Последно време съм в си в къщи и доста съм се отпуснала. Имам нужда от рестарт. Надявам се да ми помагате!  Hug Приемам всякакви съвети като начинаеща.  Peace
Мисля да закусвам яйца от великден и кашкавал, за обяд съм извадила пилешки гърди, но са малко сухички, че трябва да видя с какво да ги доомазня. И още, чета, че почти всекидневната закуска е яйца, не е ли опасно толкова много яйца, знам, че не е хубаво повече от 5 на седмица да се приемат.
Наистина се притеснявам от това повишено приемане на мазнини, надявам се повишения холистерол да не е индикация за проблем, както пише в инфото от първата страница. Четох доста, но и има и много термини, които не ми говорят много.

# 194
  • София
  • Мнения: 10 858
Христос Воскресе и от мен мили момичета  Hug

Общи условия

Активация на акаунт