Фамилия с тире и децата?

  • 2 476
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте, имам един въпрос, отговора на който не можах да открия тук.

Ако приема фамилията на бъдещия ми съпруг с тире към моята, следва ли да нося акт за раждане на децата ни(бъдещите такива), за да удостоверявам, че съм им майка? Четох, че това е необходимо, ако запазя моминската си фамилия. Но ако имам все пак и неговата с тире, дали ще мога да си спестя това неудобство?

Благодаря предварително  Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 6 993
Не, не трябва. Къде въобще смяташ да го носиш този акт?
Аз бях неомъжена 11 месеца след раждането, детето си носеше името на бащата, аз - с моята си фамилия. За тия 11 месеца никой не ми е искал акт, за да установи, че аз съм майката. Доколкото знам, само за излизане в чужбина търсят такова потвърждение newsm78 Сега съм с тире, ама пак никой не ми е искал актове насам-натам.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 2 405
Здравей и аз съм с тире в името - до сега никой нищо не ме е карал да доказвам.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 977
Аз съм минавала и граница с децата с тире съм и не е имало проблем,виж ако бях само с моминската си трябва акт за раждане.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 2 328
Омъжих се, но не смених фамилията си, нито добавих с тире нещо към нея. Дъщеря ни се роди след склюване на брака и носи, разбира се, фамилията на баща си. Никой, никъде и по никакъв повод за тези 8+ години не ме е карал да доказвам, че съм й майка. Минавала съм граница само с нея - искаха ми стандартното нотариално заверено пълномощно, подписано от бащата, че е съгласен детето да пътува извън БГ. Имах оригинал и копия на това пълномощно, на границата оставиха едно копие и ми върнаха оригинала след сверка. Акт за раждане не са ми искали, а и не е нужно - детето си има паспорт. Когато издавахме този паспорт, и тримата трябваше да се явим в районното, каквато си е стандартната процедура, без значение с какви имена е майката...
По-интересен би бил въпросът, ако майката е записана в акта за раждане на детето с едно име и в последствие го смени. Но и тогава тя просто трябва да докаже, че е едно и също лице (има си отделен документ за това).

# 5
  • София
  • Мнения: 6 363
ако някъде се наложи да удостоверяваш, че си майка на детето, единственият документ в момента, който удостоверява това, е актът за раждане.
това, че носиш еднаква фамилия с децата изобщо не е никакво доказателство, че си им майка.

# 6
  • Мнения: 1 907
това, че носиш еднаква фамилия с децата изобщо не е никакво доказателство, че си им майка.

Разбира се  Laughing Аз и детето на колежката сме с еднакви фамилии, а аз и моето родно дете- с различни  Laughing Голямо доказателство, няма що...

# 7
  • Мнения: 19 307
Ние сме с различни фамилии с детето. По границите винаги ми искат акта за раждане и пълномощно от бащата. На други места не се е налагало да доказвам, че съм майката.

# 8
  • Мнения: 17
Мерси на всички за отговорите!  Heart Eyes  Hug

Общи условия

Активация на акаунт