Истории от мюсюлманския свят

  • 250 305
  • 1 775
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 160
Принцесата се облича така само докато е в Ню Йорк и в Европа. Смее ли да се облече така в родината си Sad

# 16
  • Мнения: 14 406
Когато бяхме в ОАЕ ексурзоводката ни разказа за браковете. Ако мъж реши, че иска някоя жена започват да се срещат, но винаги в присъствието на роднини на жената. Тя има избор дали да приеме кандидат годеника, може и да откаже. Ако се съгласи се сключва договор между двете семейства с точно описание кой какво дава. Обикновено мъжът давал не малка сума пари, която си е предназначена за жената. Ако мъжът реши да се разведе дарената сума и вещи остават за жената, за да може да е осигурена тя и децата и. Има и възможност да се ожени отново (ако някой я поиска). Дали е наистина така не знам, просто препредавам разказа както съм го запомнила...

# 17
  • Мнения: 1 071
А какво е това "третият стълб" при мюсюлманите? Нещо като милостиня ли означава?
Бях впечатлена, когато в пътеписите си, един българин писа, че в Иран винаги спазват "третия стълб" и гладен там не е останал Simple Smile Местните хора, във всеки един град, винаги са му давали храна и подслон Shocked

Значи, в исляма има 5 стълба, един вид основните "предписания",  трябва да изпълнява:
1. Вярата в Аллах
2. Молитва
3. Даване на милостиня
4. Пост - това е Рамаданът
5. Поклонение в Мека и Медина - поне веднъж в живота

Та, да, това е милостинята, която се дава. Виждала съм го и аз - ако видиш някой, който няма  - даваш. Дори го има описано, но не помня добре. Мисля, че всяка година даваш някакъв процент и беше поне 10-20 от това, което имаш за бедните. Можеш да го направиш с храна, пари и т.н.

# 18
  • Мнения: 1 071
Захапи ме по някоя тема, та да реагирам адекватно Simple Smile
Аз да те заръфам може ли? Mr. Green
Какви са тия щуротии, дето ги чувам в 21 век, че "децата имали били само кръвта на бащите си"?

И още нещо - то не знам дали е точно критика, но ми е супер неразбираемо и вече толкова време не мога да му схвана логиката, ама изобщо. Значи: след три пъти обявен развод в едно семейство, не би могло повече то да се събере, освен ако жената се омъжи за друг мъж и се разведе с него  - тогава тя може да се върне при първия си мъж.  newsm78 Аз съм в шах по този казус. Изхабих сума нервни клетки да мисля кое защо и как. Ако не знаеш питай някой да ти обясни.
И за друго ще измисля да захапя, спокойно.  Laughing

rain, заби ме тука, трябва да разпитам.

# 19
  • Мнения: 1 350
Принцесите са страхотни !!!
Е вала, че не гледат на разведени те с лошо око.майка ми наскоро каза, че би умряла от
Срам.живея в средно голям български град.

# 20
  • Мнения: 9 913
Аз съм виждала неведнъж на касата в супермаркета местен да посочи на касиерката някой от чакащите на опашката работници - и без приказки му плаща покупките.
Раздаването не е рядко срещано по различни поводи.

# 21
  • Мнения: 3 827
Данче, не бива да вярваш на всяка пропаганда, която се прави,
там разводите са голяма рядкост- жената не може да си позволи да се разведе, седи и си трае,
децата  остават при мъжа, той все пак плаща на нейните родители като я взима за жена, тя си става негова, това, което тя ''произведе''- също, след развода децата ги гледат неговите роднини жени /може и да не им се иска, ама ... /, докато той митка насам-натам, което ми е доста странно,
ние сме били част от една такава империя няколко века, затова волю-неволю сме попили от манталитета им, затова сред по-възрастните хора все още битуват такива мнения ...
една жена от Сирия познавам,  която не се примири и се разведе и това е, то да не е като тук - всеки 3-и брак с развод ...
сега Shamsina може да продължи ....

# 22
  • Шотландия
  • Мнения: 2 863
Разкажете повече за Саудитска Арабия, че няма много инфо в нета...дори за Северна Корея има повече информация  Laughing.
Ето тук има писано от българки, живеещи в Саудитска Арабия. За съжаление, дискусията е замряла, ако прочетеш темата, ще разбереш защо, но има много интересни неща, обяснени достъпно.

# 23
  • Мнения: 1 166
Преди години гледах сериал, действието се развиваше в Бразилия и Мароко, като бяха представени мюсюлмански обичаи. Беше ми изключително интересно. Като цветна приказка. Включвам се в темата, за да я следя, защото искам да знам повече за това свят  Hug

# 24
  • Мнения: 761
Интересна тема, благодаря!

# 25
  • Мнения: 46 655
Разкажете нещо за ежедневието на децата момичета 12-13 годишни в СА, Пакистан, Афганистан, Иран... Имам дъщеря на тази възраст и ми е интересно.

# 26
  • Мнения: 901
Данче, не бива да вярваш на всяка пропаганда, която се прави,
там разводите са голяма рядкост- жената не може да си позволи да се разведе, седи и си трае,
децата  остават при мъжа, той все пак плаща на нейните родители като я взима за жена, тя си става негова, това, което тя ''произведе''- също, след развода децата ги гледат неговите роднини жени /може и да не им се иска, ама ... /, докато той митка насам-натам, което ми е доста странно,
ние сме били част от една такава империя няколко века, затова волю-неволю сме попили от манталитета им, затова сред по-възрастните хора все още битуват такива мнения ...
една жена от Сирия познавам,  която не се примири и се разведе и това е, то да не е като тук - всеки 3-и брак с развод ...
сега Shamsina може да продължи ....
Няма нищо вярно в написаното.най лесното нещо при мюсюлманитр е развода,това ,което се плаща е подарък на булката и се харчи в семейството по нейно смотрение,може и да си го запази .личен избор!
Шириата е ясен и категоричен по този въпрос,всичко друго е измама ,което не отхвърля възможноста някой да злоупотребява за лична изгода!

# 27
  • Мнения: 32 525
А какво е това "третият стълб" при мюсюлманите? Нещо като милостиня ли означава?
Бях впечатлена, когато в пътеписите си, един българин писа, че в Иран винаги спазват "третия стълб" и гладен там не е останал Simple Smile Местните хора, във всеки един град, винаги са му давали храна и подслон Shocked

Значи, в исляма има 5 стълба, един вид основните "предписания",  трябва да изпълнява:
1. Вярата в Аллах
2. Молитва
3. Даване на милостиня
4. Пост - това е Рамаданът
5. Поклонение в Мека и Медина - поне веднъж в живота

Та, да, това е милостинята, която се дава. Виждала съм го и аз - ако видиш някой, който няма  - даваш. Дори го има описано, но не помня добре. Мисля, че всяка година даваш някакъв процент и беше поне 10-20 от това, което имаш за бедните. Можеш да го направиш с храна, пари и т.н.



И друг път някъде из темите разказвах за този случай. Работех в едно кафе след като завърших гимназия. Там редовно се отбиваше една мюсюлманка  /от Иран или Ирак, не помня/
Говорихме си за какво ли не. То нямах и много време за разговори.
Забелязах, че има много хубав пръстен. Не съм по бижутата. Не ги търпя - не нося нито гривни, гердани, пръстени. Просто и направих комплимент за пръстена и исках да го видя отблизо. Въобще не съм и го искала. А тя го свали и ми го даде. Разгледах го, върнах го, а тя не го прие и каза, че ми го подарява. Ето това е сблъсък на различни култури. Почувствах се неудобно. Аз не знаех за тази традиция някой ако ти хареса нещо, трябва да му го дадеш. Просто исках да го видя. Беше ми неудобно да го върна, щях сигурно да я обидя. Та го носех докато работех там и тя идваше.
Чудя се ако и бях харесала я колата или апартамента, дали щеше да ми ги подари?  Joy
Сега се сетих за една потребителка, която и в момента живее в мюс. страна. Ще я поканя.  Grinning

# 28
  • Мнения: X
Преди години гледах сериал, действието се развиваше в Бразилия и Мароко, като бяха представени мюсюлмански обичаи. Беше ми изключително интересно. Като цветна приказка. Включвам се в темата, за да я следя, защото искам да знам повече за това свят  Hug
Клонинг?

Иначе това с даването на бижута, за които съм направила коментар, че са хубави, ми се е случвало и на мен, но извън мюслманския свят. Веднъж от испанец, веднъж от арменка. Предполагам е някаква южняшка традиция.

# 29
  • Мнения: 1 166
Да, Клонинг. Беше ми интересна тази култура, която беше показана там.

Общи условия

Активация на акаунт