Рахит при дете на 1 година

  • 4 031
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 66
Здравейте, искам да попитам някой имал ли е същия проблем. На 1 година и 4 месеца сме. При един от прегледите преди няколко месеца педиатърът забеляза, че гръдния кош на детето е по-разширен в долната част. Каза, че най-вероятно е прекарало някакъв рахит (лека форма) и не е необходимо да се взимат мерки, защото е минал.Сега личната лекарка забеляза, че крачетата му били леко в О- образна форма. Заведохме го на ортопед, но той каза, че има леко изкривяване, но ако е от рахита ще го израсне. Има ли други майки, които са имали подобен проблем и има ли опасност от някъкви други последици ?




Последна редакция: пт, 29 апр 2016, 23:36 от agd

# 1
  • Мнения: 1 495
Здравей. Моят син е роден през Декември и понеже беше люта зима тогава почти не излизахме навън. В следствие на това, когато беше на около 3-4 месеца прекара някаква форма на рахит. Това става, когато детето не се извежда често навън и когато наддава бурно особено ако е на изкуствено мляко, както при нас. Тогава педи забеляза ококорен поглед, мека фонтанела,лесно стряскане и прехапване на долната устна. Тогава увеличиха дозата на витамин Д на няколко капки дневно, както и препоръка детето да се изкарва колкото се може по-често, когато не вали. И аз бях доста притеснена, но го израстна и не сме имали никакви проблеми нито пък последствия. Това е нормално за зимните бебета, които не се изкарват често навън и които, както казах са на изкуствена храна и наддават бурно. По този начин костите им реагират и се натоварват. Това ми беше обяснено от педи.

# 2
  • Мнения: 66
Благодаря ти. И ние сме родени през  зимата, но е изкарван навън ежедневно, не се е потил и не е имал никакви симптоми. Дано и ние да го израснем и да нямаме никакви проблеми.

# 3
  • Мнения: 2 285
Големият ми син - също декемврийско бебе - проходи изключително рано и впоследствие имаше изкривяване на едното краче. Ортопедът го определи като изкарана лека форма на рахит. Последици нямаше абсолютно никакви, изправиха му се крачетата до година-две, точно както каза и лекарят.  Peace Израстват го дребосъците.

# 4
  • Мнения: 7 325
Имам приятелка, чието дете * лятно бебе * имаше описаните симптоми плюс засилен растеж, обилно потене, меки ръбове на главичката ... и късно диагностициран рахит. Сега е 15 год. красавица. Няма никакви последствия от рахита.
Дъщеря ми е родена декември. При нас вали непрекъснато и отделно е ужасна влага защото сме на брега на морето. Много се притеснявах от рахит. Докторите не изписват високи дози вит. Д, а до сега не съм чула някоя майка да се е оплакала.

# 5
  • Мнения: 46 520
Всички симптоми се срещат и при деца без рахит, той се доказва само с изследвания и снимка.
Опасно е прилагането на каквото и да е лечение без да сте минали изследванията, опасно е дори увеличаването на дозата на Витамин Д.
Намерете си лекар, който да подходи сериозно, не на око.

# 6
  • Мнения: 66
И аз си мислех, че трябва да се пуснат кръвни изследвания. Ортопеда ни изпрати на снимка на крачетата, но не успяхме да я направим, защото детето не стоя мирен и плачеше. Не знам дали ще успеем следващия път

# 7
  • Мнения: 4 765
Имам приятелка, чието дете * лятно бебе * имаше описаните симптоми плюс засилен растеж, обилно потене, меки ръбове на главичката ... и късно диагностициран рахит. Сега е 15 год. красавица. Няма никакви последствия от рахита.
Дъщеря ми е родена декември. При нас вали непрекъснато и отделно е ужасна влага защото сме на брега на морето. Много се притеснявах от рахит. Докторите не изписват високи дози вит. Д, а до сега не съм чула някоя майка да се е оплакала.

I.Hr, знам, че живеете някъде около нашите ширини, и ми стана интересно защо вашите лекари не изписват високи дози вит. Д. Белгийските доктори изписват всеки ден по пет капки до навършване на 2 години и после всеки ден по десет капки от октомври до март до навършване на 15 години. Споделяла съм с познати в БГ и от тях съм останала с впечатлението, че това са огромни дози. Ама тук слънце нЕма. Въпреки това от раждането си детето ми е било всеки ден навън - слънце, дъжд, студ, влага,... Ако чакам да има слънце или да спре дъжда, мога да чакам със седмици.

# 8
  • Мнения: 7 325
При нас вит. Д се дава до годинката. По на топло сме, ама вали и вали и вали, от влагата ми мухлясват стените, чантите, обувките, дрехите в гардероба, ... . Не си спомням точно по колко капки давах, но бяха малко. Това при вас си е направо ударна доза  Laughing Чувала съм, че такива дози взимат в северна Швеция, северна Норвегия, Финландия, дето не само че нямат слънце, ами и светлото им е силно ограничено. Климата между *у нас* и *у вас* няма кой знае колко голяма разлика, странно защо има такава огромна разлика в дозите. Дали е възможно да е свързано с начина на хранене?

# 9
  • Мнения: 4 765
Ами то и в белгийско вали, вали, вали,... Случва се по две седмици да не спира - вали бавно и напоително. Слънцето не е много, ама не е пък чак като във Финландия, Швеция и Северния полюс. За храната не знам - то всички ядем едно и също. Моето ходи от шестмесечно на ясла - там им готвят, имат си специалист, който прави менюто, но то е стандартно - два пъти седмично риба, един ден вегетарианско и два пъти месо. Както и да е - стана ми интересно, та затова питах.

Със здраве и повече хубаво време!  Sunglasses

# 10
  • Мнения: 94
На мен ми се струва, че повечето лекари все преувеличават нещата само за да те пратят при още 10 свой колеги или да ти набутат 100 вида хапчета с които да си натъпчеш детето... Лично мое мнение разбира се! Просто от във всяка една тема чета горе-долу едни и същи неща... Всяко второ бебе, което връща мляко след ядене ( което е съвсем нормално) се диагностицира с рефлукс... Както и всяко второ с АБКМ като за второто много често се поставя диагноза без дори да са направени нужните изследвания... На всички мои познати им казват, че детето им има рахит и се изписват витамини на поразия от скъпи по- скъпи даже вече се шегуваме с това... И всичко се върти около това, че родителите притеснено търчът по доктори и купуват излишни химии с които си тъпчат децата... Гледайте малко по-спокоен на нещата. Хора са живало и много преди нас тогава Витамин Д на капки не е имало това значи ли, че всеки втори е трябвало да има рахит? Аз лично не се оставям лекарите да ме шантажират за щяло и не щяло.

# 11
  • Мнения: 36
Здравейте!
Исках да попитам за вит. Д-и при кърмени, и при хранени с АМ ли се дават при вас?

# 12
  • Мнения: 66
Здравейте, пуснахме алкална фосфатоза  и всичко е наред в изследванията. Личната лекарка ни каза да продължаваме с вит. Д, въпреки че вече прекарваме доста време на слънце. Мисля да я питам на предстоящата консултация дали да не го спрем, за да не стане предозиране.

Общи условия

Активация на акаунт