КОЗУНАЦИ - 2017/2018

  • 107 790
  • 752
  •   1
Отговори
# 585
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
На топло за 24-48 часа трябва да шупне

# 586
  • Мнения: 385
Джемма, благодаря ти! Използвам италианско брашно от Метро, ще погледна съдържанието и маята ще корегирам до допустимия минимум.Упорита съм и продължавам. bouquet

# 587
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Джемма, благодаря ти! Използвам италианско брашно от Метро, ще погледна съдържанието и маята ще корегирам до допустимия минимум.Упорита съм и продължавам. bouquet

То не е особено силно, доколкото си спомням съдържанието на белтъчини е 9, силни са брашна с над 10- 11,13,15 е най- силното. Но у нас над 11 май не съм виждала. Тип 00 е повече за торти, сладкиши. Тип 0 е силното им брашно. Най- добре е смесено 0 и 00.

Като намалиш маята се приготви и за по- бавно втасване. Аз аз затова се насочих към кваса. Захарта се преработва по друг начин и остаеат сладки и без грам дъх на мая.

# 588
  • Мнения: 385
Е там ми е проблем, чакането и го отчитам  като моя грешка.Наистина за козунаците е необходимо търпение, а аз избързвам с втасването.

# 589
  • Мнения: 2 534
Гледам рецептата за традиционен козунак на джема, с около 1кг брашно и се чудя колко козунаци излизат от нея, че имам само една форма за хляб от икеа 😂

# 590
  • София
  • Мнения: 11 709
Гледам рецептата за традиционен козунак на джема, с около 1кг брашно и се чудя колко козунаци излизат от нея, че имам само една форма за хляб от икеа 😂
Два, в по-големите форми за кейк.

# 591
  • София
  • Мнения: 10 875
Гледам рецептата за традиционен козунак на джема, с около 1кг брашно и се чудя колко козунаци излизат от нея, че имам само една форма за хляб от икеа 😂

Не знам какъв размер ти е формата за хляб, но трябва да направиш не повече от половин доза.  Peace

# 592
  • Мнения: 2 534
Благодаря ви, и аз така предположих, все пак е кило брашно. Ще се пробва.

А дали може да се направи цяла доза и втората част да се пече на другия ден или просто след първата някак?

# 593
  • София
  • Мнения: 11 709
Благодаря ви, и аз така предположих, все пак е кило брашно. Ще се пробва.

А дали може да се направи цяла доза и втората част да се пече на другия ден или просто след първата някак?
Само една форма ли имаш, нямаш ли по-дълбока тавичка, йенаглас тенджера, нещо което да можеш да поставиш във фурна.?  Можеш да печеш и двата наведнъж, ако се събират във фурната или един след друг. Втасалото, готовото тесто, не е подходящо да се постави в хладилник повече, може,  ако замесиш и оставиш цяла нощ в хладилник там да втасва и на сутринта да печеш.

# 594
  • Мнения: 2 534
Благодаря, може и един след друг тогава да са :-*

# 595
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
На мен ми излизат 3 средни или 4 малки козунака. Можел да печеш и в кръглу форми- за торта, йенска.

# 596
  • Karlovo
  • Мнения: 533
Повече няма да купя козунак, хванах му цаката на конците Relaxed . Миналата събота правих и тази пак ,става разкошен ,със и без плънка .Щерката е бременна и като каже скачам и почвам Laughing . От това ,което съм чела и правила до сега си подбрах идеи и рецепти . Преди време беше писано тук първото месене и втасване да е без мазнина и тестото малко по твърдо ,при премесването слагам мазнината  и ако стане много меко добавям много малко брашно . Получават ми се страхотни конци и козунаци . Ние сме по сладичкото и добавям една или две лъжици подсладител според това има или няма плънка .Намерих моята рецепта благодарение на всички вас ,които пишете тук . Благодаря ви  Flowers Bouquet

# 597
  • Мнения: 162
Кажи по коя рецепта се получават така добре.

# 598
  • Мнения: 2 534
На мен ми излизат 3 средни или 4 малки козунака. Можел да печеш и в кръглу форми- за торта, йенска.

А колко време горе-долу се пекат? Примерно ако са 3?

# 599
  • Karlovo
  • Мнения: 533
Предварително се извинявам ,че не знам от кой беше писано .Спомням си ,че имаше дискусия тогава ,но аз си го копирах . Слагам го в скрит текст -
Скрит текст:
Рецептата ми непрекъснато търпи развитие. Към този момент е следната:
за две козуначета:
640 гр. брашно с 12-13% белтъчини
3 яйца от които отделям един жълтък
разбивам добре яйцата и прибавям при тях
равна кафена лъжичка сол и аромати на ванилия и лимон по една ампула, също и
130 гр. захар която също разбивам добре да се разтвори (ако няма да слагам плънка, слагам и една кафена лъжичка изкуствен подсладител) и доливам при тях,
мляко така че общото им тегло да стане 470 грама (имам две еднакви купи и така взимам тара за везната)
замесвам тази смес с брашното и 30 грама жива или 11 грама суха мая
въпреки точните мерки, в зависимост от брашното понякога се налага при замесването да добавя още за получаване на стабилна топка запазваща формата си
оставям тестото на стайна температура или в хладилник, съответно то си удвоява обема за около 2 часа или една нощ
след това затоплям леко фурната и слагам там тестото да се постопли и втаса, (след което го омесвам пак - имам сменения, че не е задължително това, следващия път ще пробвам без частта в скобите)
и замесвам постепенно 130 грама мазнини (краве масло и олио по равно), като не ги топля... но следващия път може и да ги постопля, да видя какъв ще ефекта
оставям го съвсем леко да се поотпусне от месенето и правя няколко топки, колкото фитила ще ми трябват, разстилам топките на дебела кора, ръся стафиди и локум на кубчета и завивам на руло. при варианта с подсладител ги навивам без да ръся плънка
внимателно разтеглям рулата-фитили по дължина и ги усуквам по оста.
сплитам козунака и го мажа с жълтъка който предварително е разбит с чаена лъжичка мляко - забележете, мажа преди втасването
оставям ги да си удвоят обема и пека при което още веднъж се надуват двойно - това вторичното надуване при самото печене ми е сигнал, че брашното е било свястно
след печенето веднага се вадят от формите и истиват на скара
малко наизуст я написах, дано не пропускам нещо

Навремето и аз слагах малко мазнина, защото иначе ми се разтичаше тестото. От както открих гореописаното обаче, слагам смело. То идва един момент в който тестото отказва да поеме повече мазнина. Морена, не е някакво заяждане, повярвай - видах снимката ти, но опитай ако имаш свободно време, при първото втасване да няма мазнини и пак ще си говорим за конци.
Мерси за разясненията Джемма, както и за рецептата. Интересно, че вкусовете ни са подобни, и аз слагам плънки не заради своя вкус. Най-обичам добре изразени конци накиснати в прясно млечице. Аз ползвам същите брашна, ама викам, да не каже някой, че им правя реклама. Посочи моля автори и заглавия на професионални книги по въпроса.
По отношение на втасването, моя опит сочи, че след оформянето козунака трябва да втаса и да се опече максимално бързо, иначе губи и форма и конци.
Само ще кажа, че като питам по фурните какво брашно ползват за такива супер конци и на много места не ми казват, а на няколко издадоха, че им идва готова смес в чувал и само прибавят вода, и по-късно вкарват и олиото. Та това е професионалната рецепта на фурните в днешно време.
Иначе на мен ми трябваха две години да прозра, и то опитно, че при първото втасване не бива да има никакви мазнини в тестото и че ако не е супер силно брашното, трябва тестото да се замеси по-твърдичко. Вече всеки си решава дали да открива топлата вода сам или просто да се възползва от чуждия опит.
, брашното ми беше на София мел за козунаци и го правих с прясна мая . Месих в хлебопекарна и втаса там първия път ,второто месене за добавяне на мазнината пак беше в пекарната .След това оформих ,втаса във фурната и пекох на 180 градуса .

Общи условия

Активация на акаунт