Смяна на фамилно име след брака

  • 17 746
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 117
Здравейте да се включа и аз при мен нещата са други : След брака ще трябва да си сменя лична карта,постояния адрес и шофьорска клнижка. Пръво трятва адреса и как стой реда,после лична карта и с новата лична да ходя за издаване на шофьорска така ли ?
 
Точно така.
мерси а адреса направо в новата община ли да ида ?
Да,но не знам точно какви документи ще ти трябват,понеже на нас само настоящите ни адреси са еднакви. Хубаво е да попиташ предварително Simple Smile
мерси

# 16
  • Мнения: 368
Аз си смених фамилията. Всички дипломи и сертификати са ми със старата. 2 пъти съм ги представяла някъде и винаги само казвах, че ми е моминската фамилия. Това беше достатъчно - не са ми искали никакво "доказателства".  Wink

# 17
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 010
И аз си смених фамилията.Никога не са ме питали защо в дипломите е една,а по лична карта друга.

# 18
  • Мнения: 1 501
Благодаря за отговорите на всички ! Simple Smile Реших да си сменя фамилията напълно и го направих. В момента съм с новата и много ми допада. Сватбата мина прекрасно и пожелавам на всеки да изпита тези положителни емоции, и да си запази един хубав спомен.  bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 204
Момичета,

Знаете ли след сключване на граждански брак какъв е срока за смяна на документите -30 дни?. Плануваме почивка и се надявам, че няма да изпусна в този срок да си подам заявленията за смяна на фамилията (мисля да приема фамилията с тире).

# 20
  • София
  • Мнения: 22 937
Момичета,

Знаете ли след сключване на граждански брак какъв е срока за смяна на документите -30 дни?. Плануваме почивка и се надявам, че няма да изпусна в този срок да си подам заявленията за смяна на фамилията (мисля да приема фамилията с тире).
 
Да,а ако имаш шофьорска книжка тя се сменя след като ти е готова л.к

# 21
  • Мнения: 1 117
Момичета,

Знаете ли след сключване на граждански брак какъв е срока за смяна на документите -30 дни?. Плануваме почивка и се надявам, че няма да изпусна в този срок да си подам заявленията за смяна на фамилията (мисля да приема фамилията с тире).
ако си сменяш адрес трябва да изчакаш 10-15 работни дни за да отидеш в общината за нова адресна регистрация и след това в районото за л.ч.с готовата лична карта в кат успех

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Иначе нормално е повечето жени на дипломите си да са с различни фамилии  Wink , затова си имаш ЕГН то си е винаги едно и също  Simple Smile.
Точно! Никой пък никъде не ми е искал документ за идентичност, ЕГН е по-важен от фамилията.

# 23
  • Мнения: X
Документът за идентичност на имената струва един или два лева в ГРАО по адрес се вади и си решаваш всички главоболия.
 Адвокат ми каза, че когато е с тиренце е видимо, че си същото лице.
 А може да сключиш брак без да си променяш името, да си го запазиш същото.
Като отидеш да запазваш дата  за сключване на брак от гражданското ти дават декларация, в която да посочиш тези неща.
След сключването на брак се сменят документите и едва след това се ходи в ГРАО.
Аз сменях талона на колата си.

Последна редакция: пт, 05 авг 2016, 14:00 от Анонимен

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Момичета, тук в България за тази цел всеки си има ЕГН. Пише го на акта ви за раждане, на всички дипломи и документи, на трудовата ви книжка, на свидетелството за брак и т.н.

# 25
  • Мнения: 3 788
Моя роднина беше с моминското си име (и все още е), защото по времето когато се ожениха  с мъжа й , тя вече си беше изградила име в обществото.
Според мен тиренцето е натоварващо, особено ако имате дълги фамилии.  Naughty

# 26
  • София
  • Мнения: 803
Не исках да сменям фамилията си , а в същото време исках да добавя тази на съпруга ми , защото вече имах пълно семейство ( няколко дни по-късно родих близнаците си Simple Smile))). На този етап единственото преимущество, кето  виждам е , че  когато пътуваме в чужбина не е необходимо да съм приносител на някакъв документ за да доказвам , че съм майка на децата ми. Бивайки с една фамилия, макар и добавена в моя случай,  сме семейство и минаваме всякакви граници без грижи  Laughing

# 27
  • Мнения: 252
От гледна точка на бюрокрация ще е много по-лесно, и аз имах същата дилема преди брака. Докато не разговарях с позната, която е семейна от дълго време, тя е запазила моминската си фамилия и казва, че в детска градина и др. институции се налага да носи със себе си акт за раждане на детето и лична карта, та да сравнят наистина че тя е майката. В този момент, реших че няма изобщо да си усложнявам допълнително живота и без това в нашите институции си е чакане и моткане, освен ако не е за взимане на пари де Grinning

# 28
  • Мнения: 20
Случайно попаднах на темата и реших да споделя и нашата ситуация, ей така, да знете, че и това се случва!
Съпругът ми прие моята фамилия след брака и той беше този, който си сменя документите Simple Smile Аз нямах нищо против да приема неговата (за тирета не съм си и помисляла), но той беше инициаторът да действаме различно. Всички, без изключение, наши познати бяха в шок и ме питаха как съм го принудила  Joy Трудно повярваха, че идеята беше негова - просто защото харесва моята фамилия и не страда от скрупули какво ще си помислят хората... 
Самият той не е имал проблеми след това, освен че му трябваше време да свикне. Работодателите, институциите и т.н. са свикнали с такива случаи, макар и основно за жени.

# 29
  • Мнения: 61
Ползи от смяната на фамилията, едва ли има, освен ако не е някой известен клан Simple Smile, я Ротшийлд, я Хилтън....мисля да си я сменя, само, защото мъжът ми каза, че ще му е приятно да нося името му. Хамалогията по смяна на документи не е малка. Освен личните документи, трябва да се сменят банкови карти, банкови сметки, но....в службата няма да си сменям фамилията, визитките и мейла. Не ми се обясняват лични неща пред клиенти и колеги. При нас забавното ще бъде, че тъй като бащиното ми име съвпада с личното име на мъжа ми, с дъщеря ми като сестри ще носим еднакви бащини и фамилни имена.

Общи условия

Активация на акаунт