Отговори
# 120
  • Мнения: 270
Най-накрая успях да изчета всичко и не съжалявам, както винаги сте обсъдили важни и интересни теми. Рокси, благодаря, че си забелязала отсъствието ми  bouquet Нещо много натоварена ми дойде предната седмица и време за тук - изобщо нямах.

Минахме прегледа на коремни органи - всичко си му е наред. Не че ми обясни какво може да му има, само каза, че е атлет (като го видя как пълзи на кушетката за прегледи) и едва успя да си опази кабела на ехографа, защото Павел като го набара и няма пускане  Joy
Новите неща при нас са няколко:
- въведох спанак (домашен), дадох му само една лъжичка да го опита чист и след това добавях по 30-60 грама към пюрето, каквото съм му правила за деня. Е, няма такъв ефект - няма запек, няма нищо, изаква си се по няколко пъти на ден и то както си трябва  hahaha
- ще се наложи да сваляме вече кошарата на долното ниво, защото нашият герой така стабилно вече си се обръща и хваща за страничните табли и се изправя, че го чакам всеки момент да направи предно салто и да се озове на пода. Същата работа е и в шезлонга - ползва го не за да лежи в него, а за да се обърне и хване за облегалката и седи изправен. Ако шезлонгът е на кухненския диван, изправяйки се на него започва да тръгва към масата и един ден го оставих на баща му, само да се изкъпя, и връщайки се при тях какво да видя - тати си пие биричка и хапва, наш Павел лази на масата  #Crazy Тръгнал от шезлонга и тати решил да го остави на самоход, да види до къде ще стигне и сега от тогава, това му е целта - да се качи на масата и да докопа я дистанционното, я нещо друго на масата, което естествено не е за него  Joy Joy Joy
- взехме му надуваем басейн с диаметър 1,50 м и 40 см височина, вътре му наредих от меките пъзели и така поне сутрин имам възможност да си изпия кафето без да е в мен, той си седи вътре и или гризе някоя играчка или гони една плюшена футболна топка - 20 минути спокойствие, са си 20 минути спокойствие!!!  Joy Но днес, докато си напиша тук всичко, взе и него да се опитва да го прескочи и явно и това  щастие ще е за кратко.

Обсъждали сте пак болната тема купешки vs. домашни пюрета - напълно подкрепям Шикер, че не ми е за парите, но не обичам да се опитват да ни правят на будали и да плащаме нещо на многократно завишени цени (по памет, май пак Шикер беше смятала, че от готовите пюрета на ХИП месото излизаше към 70 лева за килограм, което да ме прощават, ама е малко прекалено. Вярно че има труд, опаковка, транспорт и другите ценообразуващи фактори, но смятам да пропусна). Аз кобминирам нещата - основните му хранения, които до момента са две, са приготвени от мен, с някои готови добавки - за обедните, правя всичко сама, но има случаи, когато умишлено му давам готово пюре - единственото зеленчуково, което ползвам, е на Бебевита - тиква + картофени люспи, защото го харесва и защото не съобразих преди време да замразя тиква и сега няма от къде да намеря. За балкана бях му взела и морков+картоф+сладък картоф на ДМ, да си имам за всеки случай.
За другото му хранене, следобедното с каша, ползвам или готово царевично био брашно от ДМ, или приготвено от мен брашно от елда (писала съм как го правя вече, няма да се повтарям) + готови плодови пюрета на ДМ Био + от вчера малко масло. ДМ-ските пюрета хем са био, хем са почти на половина като цена в сравнение с ХИП, хем са основно 100% плод, което за мен е важно, с изключение на слива+круша, където има вода и смлян ориз.
 Имаше лек запек и реших един ден да пропусна кашата. Дадох му ябълка с банан на ДМ с идеята да изяде колкото изяде и след това да го накърмя, но с радост установих, че много му хареса, изяде си всичко, пи малко вода след това и се засити и изкара 3 часа без да го кърмя. Така сега понякога, съвсем умишлено или ако съм навън и няма да успея да се прибера, давам му това пюре, да пие малко вода и съм спокойна  Flutter

Родих секцио, още кърмя, но нямам цикъл. Нямам и болки в корема.

Кашите ги правя с две супени лъжици брашно (на ел. везна излизат по 10 грама всяка) + 150 мл вода, варя до сгъстяване като разбивам с телена бъркалка, иначе стават на топчета и добавям 50-60 грама плодово пюре.

Bubbi, точно мислех като успея да стигна до тук, да те питам какво стана със ЗВБ, понеже помня, че ти смяташе така да процедираш, но видях че си се отказала. Аз още се чудя дали да не му предложа нещо така, но май само с чуденето ще си остана.

Педагогическото захранване, не е да опитва кюфтета и мусака, или спагети, а просто приготвената за него храна не се пасира, а се дава в миниатюрни порции - една щипка. Ако храната няма да е специално приготвена за него, а ще е от тази на родителите, на него се дава да опита преди да се сложат подправките и солта, като пак се дава една щипка. Така е обяснено в книгата на Маги Пашова. Пиша по памет, но мога и да се разровя за точен цитат, ако някой иска.
Аз лично, не смятам да му давам по този начин и то пържоли и кюфтета, защото само сега мога да контролирам какво яде, а както вече сме обсъждали мнооого назад, първите две години са изключително важни, защото точно сега се формира чревната флора и това е от значение за здравето му след време. Това, че ме гледа с интерес, ЗА МЕН не е основание да му давам. Той ме гледа така докато пия вода, кафе, бира, вино, докато ядем, докато чоплим семки... В смисъл, че на тях сега всичко им е безкрайно интересно и не възприемат храната като храна, а като поредното нещо, което да си натикат в устата, но тъй като съм на мнение, че фразата "от един път нищо няма да му стане" е абсолютно невярна, не му давам.

Много дълго стана и за сега спирам да пиша, имам да варя спанак и един заек, който се чудя от къде да го захвана. Хубав ден ви желая  bouquet

# 121
  • Мнения: 3 595
И аз да се разпиша от почивката. Далия - много интересен ми беше постът ти, особено се смях на Павел как лазил по масата до ТМ  Laughing

Аз заек няма да въвеждам скоро, нито имам, нито ще търся. Ние не ядем заек, така че Мила сега ще го опита и това ще и е, не виждам смисъл. Гледам най-вече да въвеждам неща, които после също ще присъстват на масата ни.

За кашата - след като въведох храненето последните няколко дни я давам за вечеря. По немски план млечната каша е вечер и е второто хранене, което се замества. Давам към 7 и след баня преди лягане към 8 кърмя, нищо, че яде 150-170 грама. Аз като правя ориз ми е инстантна и е 3-4 супени лъжици каша (Хипп, аз слагам 3) + 200 мл вода + 5 мерителни лъжички АМ (според улазанията на опаковката).  Домашните са ми малко на око - около 2 супени лъжици брашно и 160 мл вода. Някой така написа и аз така правя. И на това добавям 3-4 лъжички АМ.

Ние сега като пътуваме ми се наложи да взема инстантна каша и взех на Хипп просо, царевица и ориз, не исках само ориз, че според едни тестове тук се оказва, че всички оризови каши са с повишено количество арсен. Кашата добре се приема за разлика от готовите бурканчета с пюре, но имаме и с тях напредък, вече яде по 150 пюре, свиква им. След обстойно разглеждане взех на ДМ био сладък картоф със зеленчуци и сладък картоф, зеленчуци и пиле. Само тях намерих със сладък картоф, макар че има и обикновен картоф вътре.

И последно - при нас се случват чудеса, Мила на почивката не знам изморява се от впечатленията ли, или различната обстановка, но след баня я слагаме в леглото и и си заспива директно  Shocked това не съм го виждала никога. Четох в интернет, че ставало така, особено по морето (ние сме на планина), но после вкъщи не продължавало. Оставам на почивка завинаги тогава, гърбът ми се роди без непрекъснатото люлеене на ръце, чувствам се с 5 години по-млада поне хахаха Joy

# 122
  • Мнения: 121
Добре пак ме нахокахте за яденето Rolling Eyes знам не съм права..ама немога да се стърпя да ме гледа и да протяга ръчички ( Държа да подчертая ,че с подправки и сол цялото семейство сме скарани и много малко употребявам ..и за количеството от една хапка която му давам не мисля ,че е толкова голям проблем )
Мами вие какво мислите бебе на 1 годинка на ясла newsm78

# 123
  • Мнения: X
tupunger4eee, не мисля, че някой те е нахокал  Hug
Като гледам хората около мен как си хранят децата, пържолата не ми се струва такъв голям проблем на мен поне  Wink

Тук всички си казваме мнението и то често се разминава, което е нормално.
То сега и мен ме изкараха "будала", която не знае как да си харчи парите, и според някои си храня детето с боклуци, което признавам не ми звучи много приятно, но важното е, че аз не се чувствам така...пък кой какво си мисли...друг въпрос.

За ясла...аз съм доста против по принцип. Но знам, че в някои държави и по - рано от годинката се налага детето да е на ясла, като няма избор - няма. Иначе най - добре (според мен) е поне до 2 - 3 години вкъщи, ако може човек да си позволи  Hug

# 124
  • Мнения: 1 736
Ах, милият Павел, разсмях се като си представих гледката.
Ния днес пак отказа домашното пюре, после пък се мръщеше и на купуваното. Ядеше го,но с известна доза недоверие в мен, да не би да я излъжа и да й дам домашно.
Странно, на няколко пъти й правя зеленчукова супа и си хапва... както и да е-шефът диктува правилата  Laughing Както казах и преди, по съвет на педиатъра,правя супа с намачкани зеленчуци,за да развиваме дъвкателния рефлекс и давам 50/50 супа/пюре, но да си призная не всеки ден.
Давате ли някакви сокове? В няколко схеми пише, че след определен период, започват да се дават и сокове. А чайове давате ли? 

# 125
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 981
Странно, на няколко пъти й правя зеленчукова супа и си хапва...
сподели моля те, как точно я приготвяш, понеже и аз приготвям домашни пюрета, но яко ми куца фантазията, та да събера идеи .. купувам и купешки пюрета, но само за храни, които не съм в състояние да приготвя достатъчно добре в домашни условия - такива бяха царевица и грах - просто не бях сигурна, че ще успея да смеля люспите достатъчно добре, за да може да ги яде Здравко - иначе всичко останало до момента съм си го готвила аз даже и пащърнака, който в началото гледах леко все едно иска да ме ухапе Mr. Green Mr. Green в момента захранвам със сирене, след това ще вкарам един вид месо и глутен .. след това смятам да вкарам още един плод /евентуално сливи или череши зависи колко време ще ми отнеме/ и след това лук, спанак ииии нататък нямам идеи, но може би краставичка и домат, понеже ще имаме домашни .. само дребосъка да яде, другото мама ще се справи все някак ..

# 126
  • Мнения: 257
Записче и от мен Simple Smile
Няма да задълбавам по коментираните теми, тъй като някои от мненията ми звучат твърде крайно, а не ми се навлиза в спорове и полемики Simple Smile Всяка от нас прави най- доброто за детето си, не мисля че ако не му правя домашни кашички и пюренца детето ми няма да порастне умен и талантли, защото е ял боклуци, както и не смятам, че ако яде само био пюретата на Хип ще стане биохимик Wink Подчертавам, казвам го в кръга на шегата  Laughing Аз съм средно положение и готвя и купувам, всеки може да излезе с линк към статия за и против каквото се сетиш Simple Smile
Исках друго да пипитам има ли някоя мама, кочто е давала прослувутата бебешка попара от сухари и сирене и масло? Интересува ме как и по колко от продуктите се слага? Аз въведох глутен с каша, но искам някакво разнообразие за малчо и мисля от другия понеделник да давам попара 2-3 пъти седмично Simple Smile
Относно яслата на годинка, какво да мисля ?!?! Не искам да си давам детето, ама ...Аз съм казвала и преди навярно ще ми се наложи да с евърна по- рано на работа, първо защото си харесвам работата и мястото ми не е за изпускане. И второ с 340 лв майчинство май няма да можем да се оправим. Сега обмисляме вариант майка ми да вземе майчинството , но ще видим какво ще стане.
Аз също още нямам цикъл, но и аз още кърмя, макар и малко Simple Smile На преглед след раждането съм днес.
Сокчета и чай не давам, но давам много плодове -  слива, круша, банан, ябълка, праскова също, даже и пюре с горски, плодове, малини, манго. Рядко пропускаме плод, старая е всеки ден да му дам плод, когато не мога да приготвя му давам и "безсмислено" плодово пюре от магазина Wink

Последна редакция: пн, 16 май 2016, 15:07 от bebo28

# 127
  • Мнения: 264
Здравейте,
колко много писане само  Simple Smile
Аз въведох царевична каша, карфиол, а след седмица някъде ще въведа и овесена каша. Сложих на шишето за мляко биберон с 4 дупки вече smile3504. Заек много искам да дам на Калина, защото и ние си хапваме, но и това ще стане има време.

Altaya и на мен ми е любопитно за супата как се прави

Цикълът и при мен е доста оскъден и безболезнен, никога преди да родя не е бил така.

# 128
  • Мнения: 396
Здравейте, момичета,
много сте писали, няма изчитане... Което си е добре де  Laughing
Далия, браво на твоя Павел, голям гимнастик се извъди... Представям си двамата мъже - баща и син, как са се гледали, единия пиещ кафе, другия  - шетащ по масата... Joy
Мария още не се изправя, като я държа прави опити да скача, но гледам да й отклоня вниманието, заради проблема който имахме със ставите. Искам да минем на контролния преглед, да съм сигурна, че всичко е наред и тогава.
Аз дадох все пак на Мария парченца череши без люспа, тя маза, маза с тях, пък си ги изяде  Laughing Дадох и и кръгче краставица, което предъвква известно време, безглутенови бисквитки. Притеснявах се дали няма да се задави с черешите, но се оказа, че си дъвче доста добре, явно наистина човек трябва да уцели правилния момент за даване на по-едри парчета вече..
Педагогическото хранене е даване на микродози - до 3 наведнъж - малка част между пръстите-палеца и показалеца от общата храна на семейството. То има доста поддръжници се оказа  newsm78
Заек и аз не мисля да давам дасега, въпреки че имам две бурканчета на Плазмон, тъй като и ние в къщи не ядем.
Кашата давам също като Skeeter вечер, оризовата категорично не я яде, яде царевица с просо и ориз, с не особено удоволствие и любимата овесена. Обикновено давам чиста, но последните два - три дни смесвам с плодово пюре.
Bebo28 давала съм  попара на сина ми навремето, която той не ядеше, но аз упорито му я правех  Laughing Две сухарчета или една суха филийка хляб, обезсолено сирене колкото кибритена кутийка и 5 гр. масло, с чай или вода, аз с вода я правех.
Сирене и масло мисля да въвеждам през 8 месец, та тогава смятам да пробвам Мария на попара.. Laughing
Моят син тръгна на ясла на 1,2 години и това отчитам като грешка при нас конкретно, защото той попадна в двуезична среда много малък, което  на него му се отрази не особено добре. Много дечица обаче тръгват рано на ясла и се чувстват много добре, адаптират се лесно, пък и в много отношения е доста полезно. Мария ще дам на градина не преди 2,5 години. Такива са плановете, пък да видим.
Калина, спокойно, не си само ти "будала" Wink, цяла общност сме Simple Smile. Това в кръга на шегата, не мисля, че някой изразява персонално отношение, по принцип се говори. Лично аз избрах готови пюрета, защото не мога да осигуря толкова разнообразни плодове и зеленчуци, които да са с проверен произход, от друга страна, включвам в калкулацията и фактора "Време ". Предпочитам да играя с децата или да излезем на разходка, вместо да разфасовам,варя на пара и меля за да получа стотина грама пюре, което често се налага и да изхвърля, защото бебетата си имат собствено мнение, различно от готвещия. Уважавам направилите избор да правят сами пюрета, както предполагам и те нашия да купуваме готови и мисля, че е крайно време да се спре с тази полемика, просто защото е губене на време и безсмислена. На мен лично ми е все едно, но мисля, че някои може и да се засегнат. Без лоши чувства!

Последна редакция: пн, 16 май 2016, 17:40 от Bubbi

# 129
  • Мнения: 1 736
Ами супата я правя като нарязвам на много ситно въведени вече зеленчуци и варя в повечко вода. Слагам картоф,морков, тиквичка, пащърнак(ако намеря в магазина) и 1-2лъжици ориз, в зависимост от количеството. Подправки не слагам,и застройка не правя. Когато въведа киселото мляко,може да слагам по малко за застройване,но на този етап не. Пробвала съм и да сложа на едро зеленчуците и после да мина няколко пъти с пасатора. Целта е не да става крем-супа,а да има парченца. За едно хранене давам половин доза супа, след това допълвам с пюре.
 За яслата съм на мнение,че ако има кой да помага при гледането е добре да се поотложи. Представям си вечно подсмърчащо и кашлящо дете. Нямам други деца и не съм компетентна по този въпрос, но дали ще има кой да погледне навреме дали детето е изпотено след игра. Но пък от друга страна ще се социализира по-добре и по-бързо,ако е на ясла,отколкото само с мама newsm78
 

# 130
  • Italia
  • Мнения: 705
Да се разпиша и аз..
Връщаме се от частната педиатърка-изследванията на детенце са добре. Истински си отдъхнах...за около 20 дни е наддала 400гр,което ми се вижда ок,за разлика от миналия месец,когато беше качила само 240гр. Относно захранването- каза ми,че тя трябва да има 5 хранения в денонощие( Йоана хапва по 6 пъти, защото се храни и през нощта) като първото и последното трябва да е от кърма( АМ). Останалите три можа да ги заместя със зеленчуково пюре,каша,кисели, нишестета, или попара( обезсолено краве сирене, вода или чай,сухар или бял хляб и масло колкото грахче) мога да въвеждам пресен кромид,коприва,спанак, но за спанака не ми препоръча от магазина,понеже бил пълен с нитрати,а домашен или от бурканче. Ние си имаме вече в градинката,така,че това не е проблем. За месото-пуешко,след това пилешко,по 20 дни всяко,през ден да давам. Да въведа и жълтъка-по четвъртинка през ден в първия месец...грах и зелен боб не ми препоръча да давам поне още месец..забравих да попитам да сурови плодове дали мога да давам  Rolling Eyes каза ми,че общото количество пюре трябва да е 200 гр. Аз май давам по повече  Laughing
Това се сещам за момента, каза ми също да започвам да й давам и парченца храна,за да свиква,но ме е страх още да не се задави  Thinking
За яслите аз съм против-ще си седя вкъщи с нея до 2 години,после ще мисля. Но аз пък нямам хубава работа,водят ме в една фирма,колкото за майчинството,ще трябва да търся като свърши...
Допълвам се- относно купувани или домашни пюрета...първия месец давах само купувани,Хип или Гербер.. от около 2 седмици вече всичко и приготвям аз. Само каши давам на Хип. Главната причина е финансовата-тя увеличи количеството,което изяжда,и миналия месец като си направих една сметка,че съм дала към 200 лв.за пюрета,се отказах да купувам  Peace

Последна редакция: пн, 16 май 2016, 18:23 от E_len

# 131
  • Мнения: 3 199
Далия, все едно описваш нашата маймунка Simple Smile Нали ви бях показала в какво басейнче я слагам да стои, но преди седмица с ММ решихме да я сложим на килима и установихме, че детето лази Simple Smile Голям кеф, от тогава, вече сама излиза от басейна и тръгва Grinning Опасна е вече и очите ми трябва да са на 8.

Днес ни донесоха обещания заек, направихме го на порции, сварих 2 бутчета, пасирах и във форми за лед. Останалото във фризера сурово. Позанимавах се, но си заслужава Simple Smile Аз също не готвя заешко в нас и Дани едва ли ще яде след този заек ама нали уж има много повече протеини и изобщо е полезно за децата. Пък и като имах от къде да намеря, хич не съм се замисляла дали да й дам. Сега остава да й хареса.
Снабдих се с домашен лапад и коприва от градината на майкини, та утре ще яде картофки с лапад Simple Smile
От вчера й слагам сурова ябълка в пюрето, яде си детето, вече няма да варя.

До края на месеца ще приключа с въвеждането на глутена, излизат доста нови плодове, с които ще я запозная и към края на 7-я, началото на 8-я месец мисля да въведа масло, сирене, та и кисело мляко се чудя, понеже нямам кой да ми кваси...ще видим. Един вид попара може да правя като Роксана - с каша, защото доста ми се насъбраха. Или може бисквитки да опека с брашната Simple Smile Ще го мисля тогава.

Живот и здраве, ще се върна на работа след втората година и Дани тогава ще я дам на ясла. Наистина са много малко тези 340 лв, това е подигравка...Ама ще я избутаме някак. Работата ми не е от най-приятните и колкото мога да изкарам в майчинство, ще се възползвам Simple Smile


# 132
  • Мнения: 361
Момичета, знам,  че се коментираше, но бихте ли повторили как приготвяте брашното за каша от елда? Имам червена елда на зърна.Трябва ли да я пека преди да я смеля? Предваеително благодаря Simple Smile Тези дни опитвах да пиша, но не мога да публикувам от лаптопа...

# 133
  • Мнения: 3 199
В магазина ми я смилат на брашно, не съм я пекла, направо накисвам и после варя до сгъстяване.
Иначе може да се измие, изпече (изсуши) на ниска температура и тогава да се смели. А друг вариант пък е да се свари и тогава пасира. Както ти е удобно. Но изпечено брашното вече има по-кратък срок на годност.

# 134
  • Мнения: X
Момичета, писна ми да чета за този глутен и не ми се иска да ровя повече, че все по - голяма каша ми става в главата, затова ще ви питам ако вие знаете: Понеже четох, че и късното въвеждане можело да бъде проблем (което въобще не ми звучи логично, но това няма значение), та 8,5 месеца за късно ли се смята?
Май няма да мога да го вместя по - рано?  newsm78

ShikeR, понеже имам едно брашно от елда, купено преди около 4 седмици, имаш ли представа колко му е срока на годност? Смляха ми го в магазина и съответно не е в оригинална опаковка и няма как да видя?
Ако не става за детето вече да го направя поне нещо за нас...

И да те питам за това басейнче от aliexpress помниш ли за колко време дойде? Уж пишеше 7 дни, а никакво го няма, а досега не съм поръчвала друго от там...

Общи условия

Активация на акаунт