Отговори
# 75
  • Мнения: 3 595
Мерси, Рокси! Аз още не давам плод, но скоро ще започна. Сега правя кашите млечни с АМ, но от следващия месец мисля да въведа няколко плода и като теб да давам и да не слагам мляко.

# 76
  • Мнения: X
Ехеее, Рокси, аз ако ги правех за 4 - 5 мин. с миенето на съдовете...аз само толкова и повече мия  Shocked Но Буби е права, че явно е въпрос на организация и рутина, а и аз както тя с първото дете май мия до безумие  Laughing , че аз инстантната каша я правя поне 2 - 3 мин. а като прибавям пресен плод, който беля, мия, пасирам отиват и 10 мин. без да включвам миенето после.

Но аз съм доста бавна с готвенето по принцип. Наизваждам 1000 купички, после прибирам, подреждам, мия  ooooh! Може и в мен да е проблема, но искрено завиждам на всички, които могат да готвят бързо и някак междудругото. Аз това никога не мога да го направя!

На мен купените пюрета не ми се виждат скъпи. Няма как пюре от ябълка да струва колкото ябълката в магазина. Все пак тя е нарязана, сварена, пасирана, стерилизирана, сложена в бурканче и ти само отваряш и даваш. Това струва пари  Simple Smile

Друг е въпроса, че за мен точно от плодови пюрета няма смисъл.


# 77
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Ivivkata,честити 7 месеца.

Относно правенето на домашни пюрета - в началото правех,наистина е малко трудоемко.Но проблема за мен не е приготвянето.Проблема е,че домашни плодове и зеленчуци имам само тиква,картофи и ябълки.Но не мога да предлагам само тях на детето,също така не мога да се престраша да приготвям купени зеленчуци,не знам как са отглеждани,с какво са пръскани.Затова сега преминахме на готови на Хип био и ДМ био.И на мен ми се струват скъпички,а и много искам сама да си готвя на детето.В тази връзка искам да попитам мамите,които приготвят пюрета у дома - какви видове приготвяте? От какви зеленчуци/месо?
Кашата е друга работа,отнема не повече от 1 минута,правя я както правя и АМ,и разбърквам с едно миксерче.

Последна редакция: пт, 13 май 2016, 13:09 от ♥ LoVeLy Wife ♥

# 78
  • Мнения: 264
ivivkata123 честита месечинка  Hug

сомонка бонбонка бързичко оздравяване  Hug

Пюретата - купувам ги, но добавям някои домашни неща - чушка, месо, жълтък.
Кашите - елдата ми е готово брашно, а оризовата е готова на Слънчо.
Важното е децата да се хранят Peace

# 79
  • Мнения: 3 595
Аз приготвям различни според това какво искам да въведат какво имам свежо вкъщи. Основата винаги е сладък картоф или смесен с обикновен картоф (само обикновен става едно лепкаво и Мила не обича). Сега последната любима комбинация е сладък картоф, морков, грах с пуешко или пилешко. Също обожава тиква, сладък картоф и пак едно от двете меса. Сладък картоф, пащърнак и морков яде много също.

# 80
  • Мнения: 99
Аз най-малко трябва да се обаждам, защото със захранването тепърва започваме, но ме успокоява фактът, че го кърмя на поискване и получава болшинството вещества от кърмата.

Аз разсъждавам така: От плодове и зеленчуци извън сезона и то сварени ползата не е особено голяма, освен насищане. Има и изключения, разбира се, като домата - изследвания сочат, че е още по-полезен след топлинна обработка.

Това, което му липсва главно на бебето в кърмата е желязо. За това искам жълтъкът (от домашни кокошки, свободно шляещи се в двора) да присъства в захранването. Също така бульон от кости и месо, както и масло от тревопасно животно, което е пасяло трева на воля.

Рокси, Буби, жълтъкът го пробвах и със зеленчуково пюре и само жълтък, разрадан с вода, и с бульон, но не му хареса. На всяка нова храна, освен банан и авокадо, а дори и на тях понякога, се мръщи. За щастие, явно свиква с вкуса и снощи хапна повечко пюре от тиквичка с жълтък.

Готови пюрета и аз искам да дам, особено месни, защото смятам, че няма да мога да приготвя месно така, че да не се задавя.
Иска ми се да не бях чела една статия от сериозен западен източник относно готовите пюрета обаче. Сега сърце не ми дава да му дам готово пюре. Не знам какво ще правим юли месец, като отидем на море. Сигурно ще му давам готови, или ще гледам да сме в студио...

Иначе днес ми пристигна мрежичката за плодове. Като си дойде баща му, ще му сложа нещо да пробваме...

Ц на мен ми дойде преди 2 месеца и беше както винаги, не виждам промяна, но аз родих секцио, ако има това отношение.
На мамолог и аз искам непременно да отида.

# 81
  • Мнения: 3 595
Не съм съгласна за зеленчуците. Освен това не е нужно да се варят зеленчуците, могат да се задушат на пара. Лесно и бързо е дори без уред. Така се запазват по-голямата част от полезните вещества. За някои зеленчуци дори варенето било по-подходящо от задушаването на пара. Също някои вещества се усвояват по-лесно след топлинна обработка. Мога да дам линкове с източниците. То излиза, че освен салата няма смисъл да се яде зеленчук, което просто не е вярно Peace

# 82
  • Мнения: X
Аз съм съгласна със kinglis, че няма полза от зеленчуците извън сезона. Как са расли? Какво полезно има в такъв плод или зеленчук? Сега, ако всичко е сигурно, че е био е друг въпрос. Но тук такова чудо няма при нас.
Само това за домата...? Как така е по - полезен след термична обработка? Някой ако може да даде източник, че ми е интересно? Аз знам, че не бива да се ядат сготвени домати!

Аз също смятам, че няма много смисъл от зеленчуци освен на салата, разбира се без картофи и подобни, които се консумират само след термична обработка.

За мен да взема сега един морков от пазара (или каквото и да е друго), пораснал в някоя оранжерия, наблъскан с нитрати и всякакви изкуствени торове, слънце невидял, да го обеля, накисна в студена вода и сваря е абсолютно все едно дали ще го дам от готово пюре (от към витамини, или по - скоро липсата на такива!)! Даже първото може и да е опасно.
Сега ако е от градината на баба - друг въпрос  Peace

От сварени плодове полза никаква не виждам, освен да овкусят някоя каша  newsm78

kinglis, може ли статията относно готовите пюрета?
Ако е същата която си мисля можеш ли кажеш какво точно те притесни в нея?  Simple Smile

# 83
  • Мнения: 3 595
Смесваме различни неща. Нитратите или извън сезона е едно, термичната обработка друго. Аз само за нея споря, защото kinglis каза, че от сварени зеленчуци едва ли не полза няма. Зеленчуците не се свеждат до домати, краставици и салата. Аз ям пресни броколи в салата, но колко хора могат да го кажат това? Много полезен зеленчук са, но трябва да се сготвят на пара в повечето случаи. И си запазват доста от полезните вещества. Също повечето кореноплодни, всяко е полезно само по себе си, много повече от една краставица например, но се готвят (отново - повечето). Специално даже за моркова беше една от статиите, които четох, че забравих кое вещество в него се усвоява по-лесно ако е сварен. Не, че няма и ползи ако е пресен, едното не изключва другото. И като цяло зеленчуците са с пъти по-полезни от плодовете, имат много голямо богатство на витамини и минерали, аз затова и изобщо не съм се забързала да давам на Мила плодове.

Да, в България вероятно е трудно да се изпълнят многото условия да е пресен, хубав био зеленчук, за да има смисъл от домашното пюре наистина, с това съм абсолютно съгласна! Просто това с варенето ми направи впечатление. Както казах мога да се обоснова с линкове към научни статии и изследвания.

За плодовете - и аз не виждам много смисъл там да се вари наистина. Макар че мисля да започна с леко преминала термична обработка ябълка и круша след това не смятам никакъв плод да обработвам, но и Мила ще е вече на над 9 месеца докато стигна до там с моята скорост  Laughing

# 84
  • Мнения: X
Аз се хванах за това "извън сезона" защото тя така го е написала и съм съгласна с това!
За термичната обработка...не знам, не претендирам да съм много запозната по въпроса, но не се ли унищожават по - голяма част от витамините и минералите, като се сварят? Знам, че на пара се запазват най - много, но не съм готвила така и сигурно пак не е като да са пресни...все се тръби, че трябва да се яде сурова храна  Rolling Eyes

За моркова съм чувала, че е по - полезен сготвен, но не съм търсила информация, май за витамин А ставаше въпрос, но не съм го чела от сериозен източник и ми е трудно да го повярвам.

За домата обаче ми е много чудно...това си е сготвена киселина и е хипер вредно за стомаха! То верно, че теории всякакви и постоянни се менят, ама...наистина би ми било интересно да прочета нещо по въпроса. Аз сготвени домати не ям и на Симона мисля да дам някое друго пюре с ниско съдържание на домат колкото да го въведа и после вече като му дойде времето само суров!

Skeeter, да първите плодове със сигурност е добре да са минали някаква термична обработка, но след това вече няма смисъл  Grinning  Hug

Кога е сезона на мангото? Не намерих информация в интернет? В момента може ли да се намери хубаво манго на пазара или ще е узряло "насила"?

# 85
  • Мнения: 99
Доколкото съм чела, доматите съдържат ликопен, пигмент, който учените вярват, че предпазва от някои видове рак, от болести на сърцето... Та този ликопен всъщност е по-добре усвоим от тялото ни, ако доматите са минали термична обработка.
Морковите също се смята, че ако са термично обработени, бета каротена се повишава, а това е каротеноид, който тялото ни обръща във вит А. Само че, аз предпочитам да си набавям директно вит А от животински продукти, за по-сигурно  Simple Smile и т.н.

Статията за готовите пюрета беше доста добра, но трябва да се поровя, че не я запазих...

# 86
  • Мнения: 264
Момичета вие слагате обувците или буйки или някакви от този сорт на малките сладури?
Аз единствено взех на Калина attipas (слагам ги само, когато излизаме, защото тя ги дърпа и иска да ги дъвчи), но като гледам някои майки им слагат маратонки, пантофи, лачени обувки - толкова ли пораснаха вече  Shocked
От тук са нашите:
http://attipas-bulgaria.com/index.php?route=product/product&product_id=102

# 87
  • Мнения: X
kinglis, тази ли е - https://zabliznacite.wordpress.com/2013/04/11/bebeshki-pureta-istinata/ , като напиша в гугъл "готови пюрета" ми излиза като 4 - ти резултат? Та кое й е толкова притеснителното?

За ликопен - а не знаех, че се усвоява по - добре след термична обработка. Въпреки всичко продължавам да смятам, че домати не е ок да се готвят  Peace

Baby-G, аз й слагам едни буйки само за навън, но иначе сме взели два чифта сандали за лятото  Laughing

# 88
  • Мнения: 99
Калина, аз съм чела тази версия
http://www.thealphaparent.com/2013/02/the-truth-about-baby-food-jars.html
Твоят линк е превод на същата статия. Мен си ме притесняват тези факти, че ни пробутват боклуци за толкова пари, дето вика Шикер, правят ни на будали. То това е най-малкото зло.

Ето и други:

http://www.bbc.com/news/health-24013437

http://www.cspinet.org/reports/cheat1.html

http://www.healthcastle.com/baby_foods_commercial.shtml


Бейби джи, страхотни са тези атипас, не бях чувала. Тъкмо сега си лапа пръстите на краката и си мокри чорапите или ританките. Ще поръчам и аз.

# 89
  • Мнения: X
Ами аз не ги намирам за боклуци и не се чувствам, че някой ме прави на будала, но всеки според разбиранията и усещанията си  Wink Чета си етикета и ми е ясно за какво плащам.

Все едно като отида на ресторант да си мисля, че ме "правят на глупак", ми не се чувствам така, ходя си с кеф.

Мен лично ме притесняват само 2 неща в тази статия, но и за двете не съм съвсем сигурна, че са верни. Освен това ако взема да се вторачвам толкова ще трябва да се гръмна скоро.

Питах те какво толкова те притесни, защото ми е трудно да повярвам, че чак не искаш да дадеш на детето пюре като отидете на море  Shocked
Спокойно няма да се отрови детето ако изяде някое и друго пюре! Тези храни са правени за бебета, не за извънземни, минават някакъв контрол (доста строг) и чак такъв "страх" не е нужен.   Wink

Общи условия

Активация на акаунт