Многодетни мами - тема № 66

  • 114 328
  • 774
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 8 047
... Тя също си избира дрехите, обувките - тук и да искам не мога да се намеся, колкото и да ми се иска понякога да се намеся....
"на кое от всичките искаш да ходиш?"
С големия ми син  ако бях постъпила така, интересите му по-рано щяха да се насочат нанякъде, а давайки му правото целия избор да бъде негов, подсили неговата неувереност и нерешителност.
Както вече писах "леееекичко накланям везните в "правилната" посока, свеждам избора до приемлив за всички...", та "свеждането" на избора е не само до приемлив вид, а и до ограничен брой, т.е. не оставям (поне малките) да избират от всичкото всичко на света, а от ей тези 3 неща, които смятам/ме подходящи...
Така и за дрехите - допреди година девойката си избираше блузката... спрямо нея аз показвах 2-3 клина подходящи (натъртвах словестно "подходящи" и пояснявайки топли/по-тънички според сезона и цветово) да си избере "сама" дрешките и тати да похвали колко добре се е справила... Сега пита ако нещо не и се струва "подходящо"... явно много съм наблягала на думичката  Crazy

# 736
  • София
  • Мнения: 6 249
Aila, и аз процедирам по същия начин, избират от няколко приемливи варианта. За спортовете сами се насочиха. За къщните и домакинските задължения си е задължение, аз не готвя само като съм на кеф. Част са от семейството, задълженията са им съобразени с това, че са деца, това, че идва жена да чисти в къщи, не означава, че тя ще им прибира дрехите.

# 737
  • София
  • Мнения: 12 227
При мен малката явно я неглижирам, защото отдавна съм я оставила сама да се оправя. В резултат на което често е облечена доста неподходящо. Но нямам време, сили и енергия да споря и затова. Сега зимата облеклото на каките е потник, после тънка блузка, нещо по  дебело понякога суитчър примерно и после яке. Елена е с възможно най-тънка блуза и тънко яке. Категорично отказва и потник да облече, не ползва и ръкавици и шапка. Като не и е студено, да си ходи както иска. Косата и на моменти изглежда несресана, но дори и след като аз я среша положението е същото...
При нас  малко съм натиснала едната близначка да ходи с другата на курсове в СМГ, като тя не е точно за там.
Наближава все повече момента с приема в СМГ и наистина не знам какво да правя. Едната иска задължително да учи там, иска да ходи на курсовет е и състезанията и определено има огромен шанс да я приемат. Другата сама няма възможност да влезе, но пък има право покрай сестра си. Тя не желае да се дели със сестра си, но и не иска да сменя училището. Говорих и с родители с децата в СМГ, говорих и с учителката им, според повечето би могла да се справи и трябва да се възползваме от шанса, но все още с мъжът ми не сме сигурни какво да направим. Съответно не мисля и че тя самата може да взема подобно решение, предвид ситуацията и нейните колебания. Най-вероятно накрая ще стане каквото решим с мъжът ми, въпроса е и ние да преценим, кое ще е най-подходящо за нея и всички останали.

# 738
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 417
Аня, аз ли нещо не правя както трябва, или снимките вече не са достъпни? Жалко Sad

При нас пък единственият спорт, който Калина наистина иска, плуването, не ни е във възможностите (15 лв. на час с отстъпката не можем да си позволим да плащаме на този етап). На каквото и друго да сме я записвали, бързо се демотивира - буквално при първия зор или забележка от страна на треньора. Затова си мисля, хубаво е да се спортува, ама не е за всеки. Момичетата явно са по-трудни в това отношение. Така че засега Кали си остава на физическото в у-ще и свободните игри навън. Иска ми се някаква гимнастика да намерим, но тук наоколо няма, за съжаление. Воденето далеч е ъпсурт за нас в момента. ooooh!

Малката все още ходи в ДГ на два вида танци, обаче за мен това си е чисто отбиване на номер (в смисъл че ги занимават съвсем колкото да не е без хич, особено по спортните танци). На вс. отгоре едните треньори явно са започнали да изискват повече и напоследък се случва даже да се жалва, че ѝ идва нанагорно. Аз се опитвам да я мотивирам, защото е много пластична, но... тъй или инак това е решение само до края на тази учебна година.

Нико пък е още мъничък, но отсега си мисля, че ще е много буен и ще трябва таз енергия всякакси да се впряга в нещо позитивно. Към какво той ще се ориентира, ще видим, когато му дойде времето. В началото ще е футбола, защото това се предлага в ДГ. Евентуално и танците, ама там не знам дали ще го запалим. Thinking

За помощта в домакинството и за домашните задължения, направо не ми се говори. При нас това е основният препъни камък. С дисциплината за подготовка на домашни и уроци също сме доникъде. Просто Калина винаги е била трудна за овладяване. Абе, без скандал нищо не се постига. Мисля си, че ако баща им участваше поне малко в тия неща, щеше да има повече спокойствие вкъщи и всеки щеше да си знае мястото. Ама, мечтай си, ако си нямаш друга работа!

Последна редакция: пт, 23 дек 2016, 14:36 от Мяуче

# 739
  • Мнения: 338
Аня, аз ли нещо не правя както трябва, или снимките вече не са достъпни? Жалко Sad
Мяуче, ако и ти като мен копираш паролата, не става, трябва да я напишеш, пробвай!

# 740
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 417
Ееее, видях и аз, разгеле!

Аня, страхотни сте и косата ти е с много красив цвят - експериментът е бил успешен. Аз, както подсказва и никът ми, съм заклет коткар, но вашият кучо ми е някак много миличък.

И нещо странно - заради историите с приемното семейство, съм останала с впечатление, че имате поне едно момиченце, пък то изведнъж пред мен изскочиха трима разкошни и много пораснали юнака. Първо се шокирах, а после се плеснах по чЕлото, колко съм разсеяна. Laughing

# 741
  • Мнения: 743
Дрехите си и моят син рядко прибира. Затова пък сестричките му обичат да разхвърлят и своите, и неговите дрехи. Сега се опитвам да го приуча да ги подрежда. В неделя момичетата пак се развихриха в неговия гардероб, но този път и той все участие в погрома. Ядосах се много и го накарах да прибира. С много придумване прибра част от дрехите - които бяха по закачалките +чорапите. Останаха два рафта разхвърлени, гледам само ги наблъскал вътре без ред. Цяла седмица стискам зъби да не се захвана аз с това и всеки ден след училище му опявам да ги подреди. Днес се прибрахме от Коледното тържество на класа и най-сетне седна и подреди единия рафт. Похвалих го. Заигра се със сестра си и втория рафт си остана така. Надявам се преди да дойде Коледа да си подреди и него... но ще видим.
На рождения ми ден преди седмица по своя инициатива ми направи подарък - сутринта си оправи леглото и си подреди цялата стая. Много приятно ме изненада. От тогава вече 3 пъти си е оправял леглото, дано зачести с тази инициатива.

Колкото до спорта, в нашия град тенисът на маса съвсем е замрял поради липса на сериозни треньори. ММ се беше захванал с въпроса преди няколко години, но се отказа. Не го взимаха на сериозно или му завидяха, или се уплашиха другите тенисисти, че ще дойде по-младо поколение и ще ги бие редовно... не знам кое от всички. След ММ нещата толкова западнаха, че няма нито едно трениращо дете, няма детски отбор, дори и за възрастните играчи не се провеждат никакви състезания в града. Няма кой друг да го научи на тенис на маса, освен татко му, но като не е узрял още за това, бих се радвала да ходи на нещо друго. Само да успея да навия таткото... Отворя ли темата, веднага ме парира с "Няма да ми се месиш за тази работа!"

# 742
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Много хубави деца и мами Simple Smile. Моите и те са голями спортисти. И тримата тренират тенис на корт по 3-4 пъти седмично. Поне е на едно място. По-големите ходят на състезания. Това им харесва, минахме през гимнастика, ръгби, хокей, крикет, плуване, футбол и от година искат само тенис.
Освен това свирят на пиано, цигулка (малкия), чело и хорн (средния), китара и хорн (най-големия). А и аз ги тормозя с математика допълнително. Определено са си заети деца. А и ние покрай тях.
За домашните задължения, помня как ми беше противно да ме тормозят с разни подреждания на гардероба, чинии и др. Само ги карам дрехите да си качват по стаите и оправят. Гледам да не намилам че е досадно за младежта

# 743
  • Мнения: 1 824
Като ви чета и направо ме хваща срам. Моите не ходят на нищо извън училище. Ние и двамата работим и няма кой да ги води където и да било... Аз бих могла и да не работя, но тогава пък няма да имаме пари да ги водим на каквото и да било... Малко попадаме в един параграф Confused

Наскоро се интересувах исках на школа по ски да ги запиша за ваканцията и това не успях... Били заети вече местата... То и сняг няма да има като гледам Sad

Ей ама тъжен стана този пост, а не исках така. Всъщност сме си много добре Laughing

Пожелавам на всички да сте здрави, дечицата да растат и да хубавеят, а празниците ни да са все така оживени и шумни!

# 744
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Shimbite, и аз лошо не съм обяснила. Тези спортове, с изключение на тенис и футбол децата в училище ( и без пари) са тренирали. Същото е за хорн и виолончелото в училище без заплащане за тях. Най-голямото ни тичане след училище е за тенис-а, за пианото и китара учител идва в къщи. Цигулката за 6г ми дете също е извън училище, от догодина има да предлагат в училище. Тогава по лесно ще ми е.

# 745
  • Мнения: 486
Аз пък ходя  с Н1 на лека атлетика и тренираме заедно. Няма шанс да ходя на нещо различно, което по ми харесва.

# 746
  • Асеновград
  • Мнения: 3 054
Весели празници, много усмивки и здраве на всички .

# 747
  • Мнения: 743
shimbite, и ние не ги водим на никакви допълнителни занимания. Те са ми и малки още де, само баткото е достатъчно голям, че да го запишем, но не сме предприели нищо сериозно в тази посока. А това карате и народни танци, които пробва са от детската градина, в рамките на престоя му там идваха треньори да ги занимават. Но той харесваше повече английския език, така че през последната година в детската все мрънкаше, че иска на английски, а не на карате. Уж в началото на годината той си избра каратето. Сега в първи клас уж щеше да има възможност да избира между различни дейности, но не би. Разделиха ги на 2 групи - момчета и момичета. Момичетата ги занимават като мажоретки, а момчетата майсторят различни неща с различни материали(май го водят клуб млад техник).

# 748
  • Мнения: 1 090
Желая на всички светли Коледни празници!  Simple Smile

Моите деца имат доста извънкласни занимания, дори на моменти ми се струват прекалено много, но те не искат да се отказват.  Wink Голямата тренира лека атлетика (3 х седмично), катерене и свири на китара (по 1 х седмично). До миналата година тренираше и конна акробатика, но лятото се наложи да избира между нея и леката атлетика, защото започнаха да се препокриват часовете за тренировки. Синът ми тренира футбол (2 или 3 х седмично). Двата пъти са задължителните тренировки, а третият път ходи с баща си, който е помощник треньор на набор 2007. До миналата година бяха заедно 2007 и 2008, но от септември ги разделиха и мъжът ми не му пасваха часовете при набор 2008 и остана при 2007. Отделно тренира лека атлетика (1 х седмични) пак с баща си и други 2 треньори, пее в училищния хор и ходи на младежки събирания, където отговорниците на 18 - 20 годишни и правят много интересни неща за децата - играят ръгби, голф, шествия с факли, пекат пици и т.н.  #Crazy Малката ходи заедно с мен на спорт за майки и деца (от 3 до 5 годишни), след това са само децата. Допълнително идват и поне 2 до 3 състезания в месеца. Та мама го играе основно такси и е голяма организация да заведеш единия, да прибереш другия, но докато децата се справят добре в училище, няма да ги натискаме да се отказват от нищо. За момента аз не работя и таксите за отделните спортове са на приемливи цени, така че това също е определящ фактор децата да се занимават с толкова много неща.

# 749
  • Мнения: 338
Весели рождествени празници на всички! Бъдете здрави и щастливи! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт