Каква храна пречи на жълтеницата да отмине

  • 3 102
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 414
Фенобарбитал се дава в случаи,когато жълтеницата е с опасно високи стойности (потвърдено чрез кръвен тест!!!,а не на око), стимулира чернодробните ензими и свързва билирубина, така че да се изхвърля по-лесно и да не може да увреди мозъка. Не е първи избор за лечение!, първо трябва да се вземат другите възможни мерки като фототерапия и правилна организация на кърменето.
Загряването на кърмата е стандартен метод също. Не преваряване!!!,тя не трябва да се кипва!!!,а загряване до около 60 градуса. Това разгражда споменатите полиненаситени мастни киселини и е достатъчно да се прави само няколко дни. Със същата цел някои лекари препоръчват за 48ч даване на формула,в която също липсват този вид мастни киселини - но е ясно,че този вариант е още по-малко за предпочитане.
И все пак - когато нивата на билирубина не са опасно високи,тогава няма нужда от която и да е от тези форми на лечение, независимо колко време продължава жълтеницата.Сама по себе си тя не е опасна - опасно е рязкото покачване на неконюгиран билирубин,който може да доведе до проблеми - но това става рязко и при много високи стойности,а не при продължително излагане на по-ниски стойности.

Билирубинът бил 160. Това опасно високи нива ли са?

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Трябва да се знае какви са мерните единици, които са използвани от лабораторията. Има разлика и какъв тип билирубин е измерван - SBR или TSB.

# 17
  • Мнения: 599
Не храна, а големи количества вит. С пречат на жълтеницата да отмине - измества се рн и се потиска оня ензим, дето свързва билирубина в черния дроб. Но ако детето е само на кърма, кой изобщо би мислил да му дава други източници на вит. С  newsm78

А това за загряването на кърмата е точно при определен вид жълтеница - "жътеница от майчина кърма". Не е нужно да се кипва. Загряване до 56 С 15 мин., но как да се измерят точно градусите  Rolling Eyes А лекарят казал ли е за каква жълтеница става въпрос??

# 18
  • София
  • Мнения: 830
Леле каква паника. "Силна" жълтеница се потвърждава с кръвен тест, както беше казал някой. Аз лично не бих спряла морковите  Wink, щот' много ги обичам. Само кърма му е майката.
Боян със силна жълтеница (потвърдена с кръвен тест) мина терапия с UV. И съм много доволна, защотото той можеше и без нея да се справи, но всичко стана много по-бързо така. Нивата на билирубина се повлияха за два дни- влязоха в норма.

# 19
  • Мнения: 977
Ние ходихме на гастроентеролог и "на око" ни предписаха фенобарбитал. Отказахме да го даваме и решихме да изчакаме да видим как ще бъде детето само на кърма докато навърши 1 месец.
На втори преглед при друг гастроентеролог пуснахме кръвен тест. Ето и резултата:
Общ билирубин: 180
Дикертен билирубин: 28,1
Решението и на втория лекар бе - фенобарбитал.
Никой нищо не е споменавал за лампи...
Сега даваме лекарството, колкото и да не ни се искаше.
На въпросът ми дали до билирубина е навредил до сега на мозъка лекарката ми отговори, че билирубина се отлагал до 10 ден и след това - не. Но...до тогава го следели в болницата и не съществувала опасност. Само че нас ни изписаха на 3 ден, макар и видимо с жълтеница...

Незнам вече и аз какво да мисля...

# 20
  • Мнения: 599
Специалист по жълтениците в София е доц. Ковачева, ако можете, консултирайте се с нея  Peace

Общи условия

Активация на акаунт