Ястия и десерти без алергенни храни

  • 13 735
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Благоевград
  • Мнения: 2 865
Много благодаря на всички за отговорите  Hug
Вчера направих бисквити от овесени ядки, овесени трици, вода, малко канела и сушени червени боровинки. Доста вкусно се получи, но овесените ядки са много засищащи и калорични и заменят едно хранене, така че най-много по една мога да хапвам.


Вчера купих оризово мляко, 200 мл опаковка, натурално. Пробвах го как е на вкус - ужасно е  Laughing Но го разредих с вода и направих пудинг с вкус на лешник и добавих бисквити и стана като мини тортички. За десерт беше сполучливо. Може би като направят теста за алергиите и вече мога да ям всичко, ще купя бадемово и ще направя палачинки.

Купих и семена от чия 100 грама, ще пробвам тези дни от тях да направя заместител на белтък като ги оставя да се накиснат във вода и ще пробвам да добавя това в каймата за кюфтета.

Да не ви разправям как ми се яде Моцарела или обикновен кашкавал, но още няколко дни ще трябва да се въздържа.

Много благодаря на всички, които се отзодават с идеи  Hug Като приготвя нещо друго, ще пусна снимки.
 bouquet

# 16
  • Мнения: 653
Бисквитките изглеждат страхотно!

# 17
  • Благоевград
  • Мнения: 2 865
Хайде днес и една фокача с риган, маслини и домати, която се изяде на секундата  Laughing


Направих пържени кюфтета с добавка семена от чия вместо яйца. Бях сложила достатъчно мазнина в тигана, но по едно време явно желето от семената се топи, защото тиганът се напълни с вода  Laughing Олиото се разреди и все едно ги варях  Laughing СТанах вкусни иначе, не се усещат семената. Аз разтворих 2 супени лъжици семена в 6 супени лъжици вода, но пое още няколко лъжици вода и стана 1 ч.ч. цяла лигава течност, аз на 500 грама кайма ползвах половината. Много благодаря за идеите!  Hug

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 26 405
Трябваше да ги изпечеш във фурната.

# 19
  • Благоевград
  • Мнения: 2 865
Трябваше да ги изпечеш във фурната.

Да, другият път така ще ги направя, печени. Тъкво ще са и по-диетични.

# 20
  • Мнения: 5 134
Потърси рецепта за wacky cake. Уникален сладкиш, ползвам го и за блатове за торти. Без яйца и мляко.

# 21
  • София
  • Мнения: 38 551
Записвам се в темата. Синът ми пази диета без яйца. Освен това и пилешкото май трябва да ограничим. Също така не може да яде цитруси, домати, кайсии, праскови.

Чудя се за рецепта с чушки без яйца или домати. Нещо лятно, не пълнени чушки. Ама какво? newsm78

# 22
  • Благоевград
  • Мнения: 2 865
Здравей!
Можеш да направиш пълнени чушки със сирене, сурови, пържени или печени. Също така можеш да направиш пълнени с ориз. Можеш да смесиш кисело мляко и сирене и да нарежеш вътре червени печени чушки и да стане като разядка, препоръчвам го, прекрасно е за горещите дни. Можеш да ги напълниш с кашкавал и за 2-3 минутки от всяка страна да ги запържиш или запечеш, докато се разтопи кашкавала.

# 23
  • Мнения: 1 317
signora_tina , ето моите предложения:

Сиропирани Постни Мекички-без яйца и мляко
Необходими продукти:
3 ч.ч брашно
1/2 ч.л сол
2 с.л олио за тестото
1 пакетче суха мая
200 мл хладка вода
олио за пържене

За сиропа
3 ч.ч захар
3 ч.ч вода
1 с.л лимонов сок-може и без него или пък добавете за аромат Ванилия
кората на един лимон-по желание.

Замесваме тесто от брашното, солта, олиото, сухата мая и водата.Трябва да стане с консистенция на гъсто кисело мляко.Оставя се да втаса около час.Аз правя тази процедура по бързо във фурната на 50 градуса. През това време приготвяме сиропа.
Пържим мекичките в силно сгорещено олио.Олиото трябва да е повече и да ги покрива.
Отцеждаме върху хартия и още топли потапяме в сиропа да се напоят хубаво.
Подреждаме върху поднос.

Постни милинки

Необходими продукти:
За тестото:
300 мл топла вода
20 г прясна мая
1 ч. л. захар
1 ч. л. сол
3 с. л. олио
брашно - около 500г или колкото поеме
олио за доомесване
За заливката:
2-3 с. л. галета
1/2 ч. л. червен пипер
1/2 ч. л. сол
3-4 с. л. олио
Начин на приготвяне:
В купа разтворете маята в топлата вода, добавете захарта, малко брашно, разбъркайте добре и оставете закваската на топло да шупне.
След като това се случи, добавете олиото и постепенно започнете да прибавяте брашното, докато се образува меко тесто. Омесете го върху плот, намазан с олио. Не прекалявайте с брашното, по-добре добавете масло.
Оставете тестото да втаса за около час на топло. Оформете малки топчета и ги подредете в намаслена с олио тавичка. Покрийте милинките с кърпа и ги оставете да втасат за около половин час. През това време включете фурната на 180 градуса и пригответе заливката.
За нея смесете всички продукти в малка купичка. Непосредствено преди печенето я разпределете върху милинките и ги печете около 20 - 30 минути или докато станат апетитно златисти.
След като са готови ги напръскайте леко с вода и покрийте с кърпа.

Уличните мекици на Танита
Продукти:
4 ч.ч. брашно
1 с.л. суха мая
1.л. сол
2 с.л. захар
2,5 ч.ч. топла вода

олио - за пържене и за намасляване на ръцете

пудра захар за поръсване





    В дълбок съд смесете сухите съставки. Добавете водата и разбъркайте - получава се сравнително рядко и лепнещо тесто. Покрийте купата с фолио и оставете за една нощ в хладилника. На сутринта тестото ще е увеличило обема си 3-4 пъти. То е много лепкаво и шуплесто.
          Загрейте мазнината за пърженето на мекиците. С обилно намаслени ръце откъсвайте по малко от тестото и оформете тънки мекици. Изпържете до зачервяване. Отцедете от излишната мазнина върху салфетка. Сервирайте мекиците топли, поръсени с пудра захар.

Веган катми :

Всичко е на око. Топла водичка, мая около половин кубче, 1 ч.л. захар; 1.5 с.л. сол; 1.с.л. оцет;1-2 с.л олио;щипка сода бикарбонат;и брашно за гъстотата на палачинково ...Втасва, пече се и се маже с масло/зехтин  обилно. Това е.

Постен портокалов кекс


продукти:

1 и 1/2 ч.ч пресято брашно
1 щипка сол
1 к.л. сода за хляб
3/4 ч.ч захар
1 ч.ч. пресен портокалов сок
1/3 ч.ч. олио
1 с.л бял оцет ( ябълков)
кората от 1 портокал - настъргана
1 ванилия

за глазурата:

2 с.л портокалов сок +пудра захар 

В голяма купа изсипваме пресятото брашно заедно със содата и солта.
В друга купа смесваме захарта,портокаловия сок,олиото,настъргана кора,ванилията и оцета.
Разбиваме с тел 2-3 минути сместа докато се стопи захарта и изсипваме в купата с брашното.
Разбърква ме докато стане еднородна смес.
Изсипваме във форма за кекс (намаслена или покрита с хартия за печене) и печем 40 минути на 170 градуса.
Чакаме да се охлади и намазваме с портокаловата глазура.

За глазурата разбъркваме портокаловия сок с толкова пудра захар ,колкото да се получи гъста кашичка Simple Smile


Постен сиропиран сладкиш

Продукти:

2 ч.ч. брашно,
1ч.ч. захар,
6с.л. олио,
1 буркан компот от кайсии,
1ч.л. сода бикарбонат,
1/2 ч.л. лимонтозу,

Приготвянето е лесно и бързо:

Първо отделям от буркана компот 1ч.ч. сок, в който разтварям лимонтозуто.

Разбърквам брашното, захарта, содата, щипка сол,

Добавям олиото, сока от компота.

Тук е "тънкостта" - понякога се налага да добавя още от брашното или още малко сок. Целта е сравнително гъсто за сладкиши тесто.

Разстилам го в намазнена и поръсена с брашно тава.

Над тестото редя кайсии от компота  Защо компот от кайсии? Те имат леко тръпчив вкус и са много ароматни, не просто сладки. Може компот по избор.
Пека в първите 10 мин. на фурна, загрята на 200 градуса и вентилатор, после намалявам постепенно на 180, 160 градуса. След около 40 мин. изваждам и оставям да изстине.

Когато е напълно изстинал, внимателно заливам с 250-300 мл. горещ сироп от компота.

ПОСТЕН МЕДЕН СЛАДКИШ

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.45



ВКУСЕН ПОСТЕН СЛАДКИШ С ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ ПЛОДОВЕ


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.330

Постно тесто за сладък или солен пай

http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.bg/2012/11/blog-post.html

Не зная дали можеш да похапваш жито, затова ти препоръчам:

Желирано варено жито (пшеница
http://www.mycookingbookblog.com/jelirano-vareno-jito-pshenica/

Тези рецепти съм ги копнала от нета, защото спазвам постите и тогава ги ползвам.

Дано да ти харесат. Хубав ден!  Simple Smile




# 24
  • Благоевград
  • Мнения: 2 865
Благодаря за прекрасните рецепти  Hug

Скрит текст:
Не съм писала отдавна. Правиха ми тест за алергия към храни и тестът се оказа отрицателен. Единственото, което открих е непоносимост към лактоза и в момента ям само домашно козе сирене, защото не ми създава проблеми. Всички други млечни съм ги изключила от менюто си.
Вероятно организмът ми се е изчистил за това време, в което не съм яла яйца, не могат да установят какво е, но важното е, че състоянието се подобри.
Мисля, че тази тема ще бъде от полза на много хора, така че се надявам да продължаваме да я поддържаме  Hug

# 25
  • Мнения: 1 317

Free Agent, прегледай темата за Разделно хранене, има разнообразни ястия, които би могла да приготвиш и да промениш по вкус.

# 26
  • Мнения: 5 134
ето моите предложения:
Страхитни рецепти, запазих си всичките.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Яйцата замествам с ленено семе, банан или чия, зависи от рецептата. Peace
Ето и други предложения: http://www.bb-team.org/articles/5048_zamestiteli-na-yaitsa

А дали мога да заменя яйцето в пържените кюфтета с кашичката от чия?
Може. Или просто прави кюфтета на скара.
За десертите - баница с локум, тригуни, щрудел, тиквеник, всичко от бутер тесто с каквито се сетиш плънки - спанак, лук, кайма, ябълки, тиква, локум...

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само остава да намеря заместител на яйцата. Страшно много обичам супи със застройка от яйца, но трябва да забравя за тях. Панировките ще трябва да ги правя само с брашно или галета, но като няма яйца върху какво ще полепне?

Панировките и пърженето принципно изобщо не са добра идея за никоя лечебна диета, но ти си знаеш. Иначе яйцата в панировките успешно се заместват със смес от брашно, нишесте и вода Peace

2/3 ч.ч. брашно
2/3 ч.ч. вода (или бульон)
2 с.л. нишесте

Разбърква се до гладкост и в него се топят нещата, които искаш да панираш, преди да ги потопиш в сухата смес. Може да се пече на фурна, вместо да се пържи. Става по-сухо, отколкото с яйца - няма как да е напълно еквивалентно.





# 29
  • София
  • Мнения: 38 551
При нас яйцето в кюфтетата не е проблем.

Споделям семейната застройка за супи:
Разтапяте масло на тиган. Котлонът трябва да е съвсем лек, да не пържите маслото.
Ако искате, може да сложите подправки вътре - чубрица, джоджен, магданоз.
Прибавяте и 1/2 кофичка кисело мляко.
И застройвате.

Намрих една суха смес за палачинки без яйца и правих. Не е супер, но станаха.

Общи условия

Активация на акаунт