Приемно родителство

  • 12 796
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 760
Много моля някой да разкаже какво е да си приемен родител - интересуват ме чисто техническите и  институционални подробности - например какво изискване имат социалните към жилището - дали трябва на детето да е осигурена самостоятелна стая или може да съжителства в обща детска с някое от нашите родни деца? За какъв период се сключва договорът? Какъв е шансът детето да бъде осиновено впоследствие? Дават ли се на приемни родители деца, на чиито родители са отнети изцяло родителските права, или само в процес след извеждането на детето от родния дом? Доколкото знам, приемните родители получават някаква малка заплата - тя достатъчна ли е да покрие поне част от нуждите на детето - т.е. интересува ме дали ще успея да организирам скромния семеен бюджет така, че да има за всички и да няма гладни.
Накратко - с мъжа ми искаме да отгледаме трето дете, биологично не се получи и решихме след време да кандидатстваме за осиновяване или да станем приемни родители на дете, без значение от кой пол и от кой етнос.
Какво бихте ме посъветвали?

# 1
  • Мнения: 1 248
Има доброволни и професионални приемни семейства. професионалните получават заплата, но с цел да се грижат за деца с увреждания и под три години. Доброволните родители получавата някакава сума, но не знам каква срещу касови бележки, които доказват, че разходите са предназначени за детето. Може да се грижите за детето временно, може и по -продължително, стига се до осиновяване, но това е страничен езултат, а не цел, която се гони. полуофициално е, с подкрепата евентуално на отдела. отиди в най-близкият отдел и си задай въпросите.

# 2
  • Мнения: 14 064
Не е задължително да има самостоятелна стая, но пък зависи какъв пол и на каква възраст е вашето дете. Не е желателно момиченце да спи с 15-годишен младеж например. Набавя се комплект от документи, които се подават в отдела или в общината ако тя работи по проекта за приемни семейства. Доброволните не получават заплата, а само издръжка за детето. Заплатите и средствата за детето към общината са по-големи. Получават около 700 лв. (заплата, средства за детето и детски). Настаняват се обичайно за една година, но ако не се върнат на родителите срокът се увеличава. Ако родителят не го потърси или е негоден да го гледа, детето се вписва за осиновяване. Дали ще го осиновят бързо зависи от късмета му.
А, проучването за приемен тече четири месеца и се преминава обучение. Вие заявявате какво дете искате да гледате - здраво, с увреждане, на каква възраст. Дано съм била полезна.

# 3
  • Мнения: 153
Aз нaскоро стaнaх приемен родител дaдохa ми новородено момиченце тя нaвършвa един месец толковa е слaдкa и вече се зaмислям aко я осиновят кaк ще го понесa.

# 4
  • Мнения: 153
Изисквaт съдебно свидетелство'от прокурaтурaтa също'от есгрaунa документ и няколко мед.изследвaния обaче нестaвa веднaгa след 3-4 месецa минaвa се нa комисия зa прием.родители

# 5
  • Мнения: 2 760
Благодаря на всички за информацията  Hug

genkova1111, имате ли шанс да осиновите момиченцето? Имате ли някакво хмм, как да се изразя - предимство при евентуално осиновяване,предвид факта, че полагате грижи за бебето или редът би бил на общо основание?

# 6
  • Мнения: 14 064
Трябва да е вписана като кандидат-осиновител, детето също трябва да е вписано в регистъра. Друго условие е да са полагали грижи за детето поне една година.

# 7
  • Мнения: 256
Имате предимство да осиновите приемното дете, ако сте полагали грижи за него поне една година и едновременно с това сте вписани в регистъра на като кандидати за осиновяване. Ако искате наистина да осиновите дете, по-добре си подайте документи за осиновяване. Не се опитвайте по този начин, защото може да се получат неприятни обрати. Ако не сте готови да се разделите с приемното дете, по-добре не се подлагайте на това. На курса за приемен родител ще Ви обяснят точно как стоят нещата. Не си мислете, че може да гледате дете и след това да го осиновите на 100%. Казвам го с най-добри чувства.

# 8
  • Мнения: 153
Преди дa я вземa мислех че нямa че нямa дa имaм проблеми кaто се рaзделим но със всеки изминaл ден все повече я зaобиквaм кaто мое.и зaтовa тогaвa не съм зaдaвaлa въпроси зa осиновявaне.въпреки че тогaвa минaхме курс зa професионaлни приемни родители и ни го обяснихa този момент.но aз имaм и две мои децa и мислех че нямa чaк толковa дa мие трудно.но въобще не е тaкa

# 9
  • Мнения: 153
Не съм питaлa тогaвa когaто ни провеждaхa курсa зa професионaлни приемни родители a ни допредихa че ще дойде този момент,но aз си мислех че нямa дa имa проблем дa се рaзделим aз имaм две децa,но много се лъжех със всеки изминaл ден все повече я зaобиквaм просто я имaм зa свое.със сигорност ще бъде при мен поне еднa годинa зaщото до шест месецa нямaт прaво дa я впишaт в регистaрa зa осиновявaне и не ми се вярвa след товa толковa бързо дa я осиновят просто не ми се мисли кaкво ще стaне тогaвa.

# 10
  • Мнения: 5 712
Здравей!
Моята свекърва е професионален приемен родител, а с тях (свекърите) живеем в една къща и съм доста запозната с процедурите.

Не е задължително детето да има своя стая.
Заплатата е минималната за страната, но за детето си дават 195лв. на месец + детските надбавки , ако детето е до 1година му се полагат още 100лв. на месец. Също така и два пъти в годината се взимат пак мисля, че бяха 100лв. веднъж за рожденият му ден и веднъж за коледните и новогодишни празници.

След настаняване на детето в приемно семейство, ако родителите са се отказали се вписва в регистъра за осиновяване, ако не са се отказали се чака 6 месеца, ако не го потърсят в този период също се пуска за осиновяване.

Приемният родител няма право да осинови това дете , което е гледал.

# 11
  • Мнения: 14 064
Здравей!
Моята свекърва е професионален приемен родител, а с тях (свекърите) живеем в една къща и съм доста запозната с процедурите.

Не е задължително детето да има своя стая.
Заплатата е минималната за страната, но за детето си дават 195лв. на месец + детските надбавки , ако детето е до 1година му се полагат още 100лв. на месец. Също така и два пъти в годината се взимат пак мисля, че бяха 100лв. веднъж за рожденият му ден и веднъж за коледните и новогодишни празници.

След настаняване на детето в приемно семейство, ако родителите са се отказали се вписва в регистъра за осиновяване, ако не са се отказали се чака 6 месеца, ако не го потърсят в този период също се пуска за осиновяване.

Приемният родител няма право да осинови това дете , което е гледал.


Напротив, има и вече обясних как става това. А помощите, които отпускат за рождените дни и новогодишните празници са еднократни и точно в този случай отпускането им е нарушение. Те се отпускат при инцидентно възникнали случаи, а не защото детето има рожден ден. Заплатата е повече от минималната, а издръжката е в зависимост от възрастта на детето. По проекта към общината издръжката на дете до 7 години не е 195 лв., а 240 лв. Вероятно свекърва ти е приемен родител към отдела.

# 12
  • Мнения: 5 712
Не споря , щом го казваш значи е така.
Ами профилът и е  0-3год. и вероятно за това за дете сумата е по-малка, защото се предполага и разходите за по-малко дете да бъдат по-ниски.

# 13
  • Мнения: 14 064
Да, за по-малките деца е по-малка издръжката. Несправедливо е, че тези по проекта към общината взимат повече пари (и като пари, и като издръжка) от тези, които са към дирекциите. А реално вършат една и съща работа.

# 14
  • Мнения: 153
Профилите зa децa могaт дa се променят .С мен тaкa стaнa.зa новородено ми дaвaт 260лв месечно .И въобще не е вярно че рaзходите сa по мaлко нaпротив повече сa примерно от дете нa 3 години.зaплaтaтa в договорa ми пише 630 лв.чисто около580 лв.кaто се нaстaни дете дaвaт еднокрaтнa помощ от 300лв.Товa знaм зaсегa.Могaт дa осиновят приемни родители .познaвaм еднa женa ,която осинови приемното си дете.

Общи условия

Активация на акаунт