9 ФЕГ - 2

  • 77 400
  • 736
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 976
Сподели моля, за екскурзии те. До 10 клас нищо не се е чуло.

# 421
  • Мнения: X
Здравейте. Цоп и аз тук. Синът ми иска да кандидатства във френската, връщам се да чета за отзиви. Как им се вижда първата година, на тези, които не са учили френски език?

# 422
  • София
  • Мнения: 15 198
Моят син не беше учил френски. Не бих казала, че първата година се е затруднил особено.

# 423
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На моето дете си му беше трудно и доста бързо се ориентирахме към учителка за допълнителни обяснения. Първите 3 месеца беше наистина тегаво, към Нова година свикват... сега вече ми каза, че нямало нужда да ходи вече всяка седмица по веднъж при учителката, щяла да ходи само ако взимат нещо ново, което не й е ясно. Така че се оправят, дори да им е трудно в началото.

# 424
  • Мнения: 6 918
Здравейте,

При моята дъщеря май ФЕГ ще е първо желание. Рано е още (тя е 6-ти клас), но ми се ще да съм информирана. Имам няколко въпроса, които искам да си изчистя:
По колко деца са в клас? (Зная, че се приемат по 26, но има ли много надпланови? Моята сега е в смг и там приемаха по 28, но в клас са 33.)
Делят ли ги на по-малки групи по някои предмети (например ИТ)?
Кои предмети се изучават на френски език след осми клас?
Изучава ли се отделно френска литература?
На какво ниво е изучаването на математика (ясно, че не може да е като в смг, но да не е съвсем проформа)?
Училището участва ли в организацията на някакви състезания (изключвам ЕК на френски), различни от националните и олимпиадите?
Видях, че има паралелка с профил Математика и ИТ. Какво се очаква да се учи в това ИТ: HTML или нещо друго?

Предварително много благодаря на всички отзовали се!

# 425
  • София
  • Мнения: 1 042
Здравей,

Моята дъщеря е 11 клас. Приеха ги 26 деца. По някое време кацнаха 2 парашутистчета и сега са 28. В другите класове от випуска не знам как е.

По ИТ ги деляха на 2 групи и бяха при различни преподаватели, които бяха с различни изисквания. Деленето беше по азбучен ред и моята все теглеше късата клечка.

Френска литература изучават като част от часовете по френски. След 8 клас в 9 и 10 клас учеха история, география и химия на френски. Сега в 11 клас учат всички предмети на български.

По математика си имат часовете, които са предвидени в учебния план. Тези, които са профил математика и информатика в 11 и 12 клас имат допълнителни зипове/сипове по тези предмети. Моята е профил БЕЛ и история, няма интереси в областта на математиката и информатиката, така че не мога да кажа за състезанията.

По френски след 8 клас има различни състезания. Например в 10 клас трябваше да четат някаква книга и после да се състезават с отбори от други училища. Тази година имаха литературно състезание по примера на наградите Гонкур. Нашите спечелиха 2 място след Френския лицей "Виктор Юго". Имаха и състезание по превод в 3 кръга, като утре е националния. Отделно си има и държавната олимпиада по френски.

# 426
  • Мнения: 47 889
В нашия клас по едно време имаше едно дете от нейде, ма май се махна. За състезанията в нашия клас има малко информация. Участието поне от нашия клас не е масово.По информатика:) по едно време доста учеха, зависи при кой се паднат Simple Smile Направо ги спукваха. Обаче не мисля, че учат html и подобни. На сайта можеш да видиш най големите постижения по информатика. Има много добър хор Simple Smile

# 427
  • Мнения: 390
Здравейте,

При моята дъщеря май ФЕГ ще е първо желание. Рано е още (тя е 6-ти клас), но ми се ще да съм информирана. Имам няколко въпроса, които искам да си изчистя:
По колко деца са в клас? (Зная, че се приемат по 26, но има ли много надпланови? Моята сега е в смг и там приемаха по 28, но в клас са 33.)
Делят ли ги на по-малки групи по някои предмети (например ИТ)?
Кои предмети се изучават на френски език след осми клас?
Изучава ли се отделно френска литература?
На какво ниво е изучаването на математика (ясно, че не може да е като в смг, но да не е съвсем проформа)?
Училището участва ли в организацията на някакви състезания (изключвам ЕК на френски), различни от националните и олимпиадите?
Видях, че има паралелка с профил Математика и ИТ. Какво се очаква да се учи в това ИТ: HTML или нещо друго?

Предварително много благодаря на всички отзовали се!

Разбирам, че питате за мат. състезания - това е езикова гимназия и основно се набляга на състезания по хуманитарни науки, особено по френски. За математическите ще трябва вие да си следите. Не е като СМГ.
В началото е трудно на всички, но който иска да учи, се справя. В момента дъщеря ми е 10 клас и успява с френския перфектно. Взе си В2 тази година и ще продължи към С1. На националния кръг по френски се класира четвърта Simple Smile за неин ужас и е бясна на себе си.
Класовете са около 28-30 души. Напливът за френската не е чак толкова голям като в СМГ или немската, така че парашутисти има по-малко.
При всички положения най-важно е детето да го иска. При нас при бал за всички гимназии (може би без СМГ) това беше първо желание и влезе с голям мерак. Така си и остана. Разбира се, има си и негативи и разочарования, но никъде няма пълно щастие.
За протокола, имам наблюдения и върху СМГ и втора немска от личен опит. И там не всичко е идеално, но ако детето го иска, нещата ще вървят мнооого по-лесно.
Успех

# 428
  • Мнения: 6 918
Благодаря на всички!
Не, не питам за математически състезания, лошо съм се изразила. Моята дъщеря, въпреки, че е в смг е по-хуманитарно насочена. Интересувах се от инициативи по всичко: литература, езици, дебати, каквото и да е. Интересно е да има всякакви изяви или извънкласни проекти, дори и вътрешни състезания (В смг ежегодно има вътрешни състезания по мат, физика, химия, инф за тортата на директора. Голяма забава им е, после всички ядат торта. Правят и "смг гонка": в някоя събота си организират вътрешно състезание от типа на ескейп стаите, като решиш загадка отиваш в друга стая и т.н. Много е хубаво за децата, чувстват се част от общност.). Дори това с хора много ми хареса. Моята и сега ходи на хор с огромно желание.
ФЕГ й е първо желание, но да видим как ще се справи с нво.
Още веднъж: благодаря!

# 429
  • Мнения: 390
Такива инициативи има много. Има клуб по дебати, лингвистика, латински, рисуване... има доста. Стига и детето да следи и да се интересува.
Успех

# 430
  • София
  • Мнения: 3 443
ДАли се провеждат дни на отворени врати в гимназията? БИ било полезно  за бъдещите ученици  да видят и отвътре гимназията

# 431
  • София
  • Мнения: 1 456
Здравейте, Прекрасни,
От доста време не бях влизала във форума, но ето ме пак тук. Дъщеря ми е вече в седми клас и с първо желание, за моя изненада, е Френска гимназия.
Кажете, моля, втори език какъв е добре да бъде, при положение че до момента е учила английски?!
Благодаря!

# 432
  • София
  • Мнения: 1 042
Зависи какво я влече девойката. Има 3 паралелки с втори език английски, 3 с испански и 1 с немски. Ако запише английски ще и е доста енергоспестяващо, но и няма да научи кой знае какво. Ако иска да взема сертификат по английски, пак ще трябва да се готви допълнително. Моята беше в подобна дилема и в крайна сметка записа с испански, а английския продължи да го учи на школа.

# 433
  • София
  • Мнения: 222
Не Ви препоръчвам немската паралелка. Текучеството на учителите е голямо. За две години се смениха трима преподаватели по немски, догодина вероятно пак ще е друг, поне според слуховете. Децата губят по около 2 месеца часове в учебната година, докато се намери учител, защото преподавателите напускаха в средата на първия учебния срок. Поне това е нашия опит досега. Не мисля, че сложен език като немския може да се научи по този начин. Споделям мнението на Яна, че по-добре е испански, ако иска да научи и друг чужд език, освен френски. Английския е ясно, че всяко дете (или почти всяко) вече го знае на прилично ниво до осми клас, а за сертификат може да се подготви и извън училище.

Успех с избора!

Последна редакция: вт, 23 апр 2019, 06:19 от eternity

# 434
  • София
  • Мнения: 2 768
Не Ви препоръчвам немската паралелка. Текучеството на учителите е голямо. За две години се смениха трима преподаватели по немски, догодина вероятно пак ще е друг, поне според слуховете. Децата губят по около 2 месеца часове в учебната година, докато се намери учител, защото преподавателите напускаха в средата на първия учебния срок. Поне това е нашия опит досега. Не мисля, че сложен език като немския може да се научи по този начин. Споделям мнението на Яна, че по-добре е испански, ако иска да научи и друг чужд език, освен френски. Английския е ясно, че всяко дете (или почти всяко) вече го знае на прилично ниво до осми клас, а за сертификат може да се подготви и извън училище.

Успех с избора!
Много жалко, на мен лично именно комбинацията френски+немски ми е перспективна.

Общи условия

Активация на акаунт