Бюджетна сватба - възможно ли е?

  • 20 560
  • 121
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 260
Aз пък съм на мнение, че ако правиш нещо, то прави го като хората. Това е във всяко отношение не само за сватбата. Ако искаш сватба я правиш, ако не подписваш.

# 61
  • Мнения: 61
Aз пък съм на мнение, че ако правиш нещо, то прави го като хората. Това е във всяко отношение не само за сватбата. Ако искаш сватба я правиш, ако не подписваш.
+1.....така мисля и аз. Ние света сме го обиколили, та и повторили. С удоволствие пак ще отидем на някои от местата. Не ми е гот да противопоставям нещата, но съм съгласна, че ако това не са пари, които човек може да "жертва"  за един купон, по-готино е да ги похарчи за пътуване и спомени.

# 62
  • София
  • Мнения: 5 198
Е ако имам достатъчно пари да си позволя пищна сватба и пътуване ,окей...
Но не разбирам логиката , да се тегли кредит за сватба. Моля не се обиждайте.
Скрит текст:
отделно една колежка , която се омъжи ,  с парите от гостите е избила 90% от сватбата, и пресмяташе , което изобщо не ми хареса. Правиш сватба, мечтаеш за този ден , вричаш се в любов и хоп, ама дано гостите да дават повече пари . Не го разбирам
Спирам да пиша, малко ми е отрицателно мнението.
Много любов на бъдещата булка пожелавам

# 63
  • Варна
  • Мнения: 302
За мен сватбата е много хубав празник и не са излишни пари на вятъра, защото споменът остава. Аз съм на мнение, че пари се печелят и ако за някой е важно да преживее емоцията, защо не. Няма място за възмущение защо ще правят сватба като правят ремонт и имат бебе, по-добре да я направят сега, щом имат желание, защото след известно време ще ги завърти ежедневието и сватбата ще си остане неосъществена и може да съжаляват за пропуснатата емоция. Аз пък съм на мнение - защо пък да даваме парите за екзотична почивка, като успяхме да си направим красива сватба и да отидем на по-бюджетна почивка (в Родопите) и да си изкараме невероятно. Та не виждам защо трябва да се сравняват двете неща.

Според мен може да се вместите във всякакъв бюджет, зависи на какво държите и от какво бихте се отказали.

Нашата сватба беше в комплекс до Варна и излезе около 7500 за 80 гости през 2010 г. Гостите бяха наши приятели, роднините бяха цифром и словом 10 броя - родителите ни и семейството на сестра ми. Кувертът беше евтин - около 30 лв., внесохме си алкохол, безалкохолно и ядки. Не малки пера бяха DJ (7 часа х 100 лв.) и фото и видео (общо 700 лв., като това е евтин вариант за Варна). Рокля + було ми излезе 600 лв., грим 50, прическа още 50. Аз държах на тези неща, защото снимките ще си ги гледам цял живот. Украса от сватбена агенция - 600 лв. заедно с букета (беше богата украса, просто попаднах на много свястна агентка, която предложи бюджетни и красиви варианти, например сезонни цветя, украсата за колата после се използва за масата и други интересни решения украсата да изглежда пищна, без да е скъпа). Тортата мисля че беше около 200 лв. Късметчета, чаши и шампанско си украсихме сами. Халките излязоха почти без пари, защото дадохме стари златни бижута и платихме само изработката. Общо взето смятам, че успяхме да имаме всичко и да се вместим в относително приемлив бюджет. Освен това, парите не се дават наведнъж, а в рамките на няколко месеца.

Като пропуск отчитам, че се лишихме от това да платим на агентката да следи организацията на нещата по време на сватбата. Персоналът в ресторанта не беше много на ниво и постоянно от някъде ме дърпаха за нещо.

Не съжалявам за нищо. Тогава нямахме много възможности и трудно събрахме парите за сватба, но се радвам, че го направихме. Сега имаме по-добри доходи и една такава сватба не би ни "съборила", но така ни е завъртяло ежедневието с детето, работата, а напоследък и проблеми с близки с разклатено здраве, че не виждам как бихме могли дори да помислим да вмъкнем сватба в картинката.

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Ние щяхме да сключим брак само в присъствие на кумовете и най-близките ни приятели. После решихме, че все пак е добре да дойдат и най-близките роднини. Това, разбира се, се случва 2 седмици преди сватбата.  Mr. Green Не сме имали ограничен бюджет, но решихме да не разхищаваме. Украсата, например, беше от ресторанта.
Купих си рокля за 99 лева, половинката си взе чудесен костюм за около 200 лева /от "Теодор", беше останал точно неговият номер  Wink/. Кувертите в ресторанта ни струваха около 30 лева на човек.
Със сигурност ще се справите с по-малко от 10000 лева. Предполагам, че разполагате и с повече от 2 седмици, което също е важно. Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 1 177
Виж без да съм дребнава ще ти дам няколко съвета. Миналата година бях на сватба в края на септември за 40 човека в София и излезе 2000 лева всичко. Просто хората нямаха големи възможности и всеки се простира според чергата си.
1. Рокля булката взе под наем за 100 лева -
2. Брат и има луксозен джип тоя ги закара. Пари за безнин не им е взел
3. Аз имам полу-професионален фото апарат и им направих супер снимки. И аз пари не взех  Grinning
4. Техен приятел имаше видео камера и той засне всичко. И той пари не е искал
5. Мой братовчед е Ди джей  той се погрижи за музиката - тук ако няма начин си плащаш.
6. Те си купиха сребърни халки, нямаха възможност за златни - 120 лева
7. Ритуална 70 лева защото бе петък
8. Църква 70 лева
9. Погачите 3 броя ги умесихме ние, 1 бутилка вино за черквата 3 лева и мед 2 лева
10. Подаръците за гостите ги купихме от Джъмбо и пак от там торбички за пакетиране едни такива ефирни като от тюл ама с панделка. Купихме бонбони, тюл и събрахме жълти стотинки и направихме тези дето се мятат в ритуалната.
11. Букета на булката бе изкуствен заедно с украсата за колата за има няма 90 лева всичко от изкуствени цветя пак от Джъмбо и с бяла широка лента.
12. Наеха зала и всичко си вкараха, алкохол пиене, ядене и даже остана хората се бяха престарали.
Така че вие варианти имате само си решете от какво колко и как да спестите.
Младоженците просто нямаха много пари а и искаха да си изкарат супер меден месец и се справиха и не съжаляват.

# 66
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 416
Ако се наемете да направите някои неща сами, може да спестите немалка сума.
За нашата сватба облекло, бижута, обувки и прическа бяха около 1000 лв. Гримът беше от позната, като предварително направихме проба. Маникюрът сама си го направих, не е голяма сложнотия, ако не държите да е нещо крайно впечатляващо. Бяхме с дневна сватба и исках да изглеждам максимално естествено и свежо.
За покани купихме самите картички, а текстът вътре направих аз, като го напечатахме на оризова хартия и я залепихме в картичките. Чаши купихме от магазини за кристал, вързах им по една панделка в избрания цвят и станаха чудесни. Бутилките също украсих сама с малко панделка. Халките ни са сребро, най-обикновени. не харесвам злато и не бих носила. Избрах едно мини подносче от шкафовете на мама, което декорирах и стана чудесно за халките. Подаръчетата за гости направих от гипсови фигурки, поръчани от макстор в Габрово (май беше), панделка, цветна и оризова хартия с надпис. Направих си сама книга за пожелания. Украсата на ресторанта беше от балони с и без хелий. Хелия накрая го издишахме и се позабавлявахме на фалцет. Simple Smile  Оркестъра за извеждане струваше към 50 лв. Фотограф ни бяха двама трима от приятелите, на които дадохме личните си фотоапарати. А видеото беше за 100-тина лева, но не съм доволна!!! Диджеят беше познат, но непрофесионалист, съответно не ни коства много, а забавата беше на ниво. Предварително му дадох списък с желани песни, а той си допълни в тон. Водещ имахме само за въвеждането в ритуала и ми дойде в повече с жалните си стихчета. Ползвахме от общинската агенция. Останалото свърших аз, като на микрофона благодарих на гостите ни, че са с нас, помолих ги да се отпуснат и забавляват, да ни напишат нещичко в книгата, след което поканих съпруга си на първия ни танц и открих купона. Simple Smile
Забавления от типа на сваляне на част от бельото ми със зъби пред очите на дядо ми, стринка ми и племенниците не са ми по вкуса и ги пропуснахме, както и всякакъв вид циркови номера. Наблегнахме на танците. За колата забравих да отбележа, че направих украса букет от свежи цветя и панделка и ги дадох на кумата да ги сложи на колата им с кума сутринта преди да дойдат да ни вземат. Малките неща, които се хвърлят след церемонията също направих сама. Тортата беше най-"обикновена" шоколадова торта, с фигурка на младоженци отгоре. Предпочетох да дам по-малко пари за вкусна торта, отколкото повече за безвкусна украса. Така решихме да вземе три вкусни шоколадови торти и пред гостите да разрежем една от тях. От ресторанта явно са решили, чее много несватбарска и си бяха позволили да сложат искряща свещ отгоре, което силно ме подразни.
Така спестих доста от разни дзвъчки, а си доставих и удоволствие сама да приготвя много неща за деня ни и гостите ни.
Извинявам се за обстойното описание. Беше с цел да опиша, че може и с малко. Забавата идва от хората, не от украса и натруфени с пеперудки, сърчица, гълъбчета и мъниста декорации.  Peace

# 67
  • Мнения: X
Преди сватбата ми си направих списък с кое колко ще струва, спазих всичко на 99%, но аз съм си яко по списъците. Simple Smile

Сватбата ни беше малка, около 30 човека, ние така искахме, само най - близките, а не някакви далечни братовчеди..
Не спазихме и повечето традиции, само най - основните.

Купих обикновени чаши и сама ги декорирах, както и шампанското. Кола не сме наемали, отидохме си с нашата, само няколко балона й закачих, и то не защото искам да пестя, а просто не виждам смисъл в големите украси.
Всичко сама организирах, украса не е имало почти в ресторанта, освен малко цветя. И някои неща сложиха от самия ресторант.
ДЖ не беше от най - известните в града, но се справи блестящо, както и фотографа.
Покани не съм раздавала, за толкова малко хора нямаше нужда, просто ги поканих на живо или по тел.
Картичките с имената на гостите си ги направих сама.
С ресторанта се уговорихме и внесохме алкохол и газирано.

И това за голям град, в малък град цените са още по - ниски.

Общо взето може и с много, може и с малко. Според възможностите. Аз и много да имах, пак не бих дала един куп пари за сватба. За мен е неестествено да дам 1000лв за украса или 100лв за джип под наем.

Обаче кредит за сватба не бих изтеглила. Ама всеки си знае.

# 68
  • София
  • Мнения: 429
Моята сватба, също струваше грубо около 9000лв, за 90 човека.Само приятели, малко гости от родителите, без далечни роднини, които дори не познавам. Според мен ще се събереш в 4/5000лв в малък град.

Аз от роклята не спестих, бях бременна в 6м. и от пробваните евтини, въобще не можах да си намеря удобна за мен.В крайна сметка беше 800лв, но ми беше комфортно. Ако имаш време, може да си ушиеш нещо и да ти излезе също на добра цена или да си поръчаш голяма част от нещата от Китай (AliExpress примерно). Wink

Не сме правили видео, с изнесен ритуал и сравнително скъп куверт(50лв).Колата беше на приятел.Алкохол и ядки си внесохме в ресторанта, имахме уговорка от алкохола каквото остане да го върна на доставчика и това беше много удобно. Торта си поръчах по-малко парчета отколкото бяха гостите, обикновено порцията торта е по-голяма от нужното.Подаръчета не съм поръчвала, замених ги с повече от бонбонките с паричка, които иска да си вземе. Ако има деца на сватбата  е хубаво да питате родителите дали ядат, обикновено хапват от родителската порция и повече играят или да се договориш с ресторанта за детска порция.При нас лично остана храна.

За твое успокоение мога да кажа, че разходите по една сватба имат възвращаемост, аз не вярвах когато ми го казаха, но се оказа истина. Simple Smile


В една сватба има няколко основни неща според мен...добър фотограф, които да успее да заснеме всички хубави моменти и весели гости, които да ви създадат спокойствие, че всичко се случва добре. Wink

Успех !

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 1 859
Не мога да повярвам " да питат децата дали ядат" как изобщо се пита такова нещо!? И гости са ми идвали и сватба съм правила никога не ми е идвало на ум да питам някой дали детето му ще яде или не, за да знам колко храна да приготвя. Това е много обидно. Дори когато има деца винаги съм се старала да има повече неща, по интересен начин аранжирани, да им е забавно на децата, да се чувстват добре.

# 70
  • Мнения: 821
Нашата сватба миналата година за 140 души струваше около 12 000. Ние спестихме от много неща, но за сметка на други.
Нещата, от които аз спестих и пак бих го направила: кола (изобщо нямахме, свекър ми ме откара с неговата, мъжът ми си кара своята, без никакви украси), украса (по едно семпло букетче на масите беше достатъчно), покани (кумата ми направи дизайна, разпечатахме ги в печатницата, където работи наш човек), подаръчета (нещо мъничко по темата на сватбата от Алиекспрес, излязоха почти без пари), оркестър (просто не харесвам тази традиция, за други булки може да е важна), чанта (безсмислен булчински аксесоар според мен - само се пречка, а кумата, някоя шаферка или приятелка все ще има място за личната ти карта, телефон, портмоне и жартиер  Crazy при мен кумата носеше всичко в чантата си), кутийка за халки, чаши, шампанско си украсявах аз. Покрай това се научих да правя декупаж, много приятно занимание  Mr. Green
Всеки преценява сватбените си приоритети и възможностите и спрямо това действа.
Това, за което не бих спестила аз лично: рокля, видео, фотограф, ДЖ. И не съжалявам изобщо.
Нещата, с които може да се измисли нещо за мен са: халки (може да дадете злато, ние така направихме и излезе доста на сметка, а ги правихме в хубав магазин, където златото беше над 80 лв./гр, може да излезе и още по-евтино), куверти (била съм и на сватби с шведска маса с кюфтета и пържоли и пак беше супер и всички си изкараха страхотно, стига да има достатъчно вкусна храна, не е нужно да е 5-степенно меню с контрафиле и манатарки), алкохол (не бих правила компромис с качеството или количеството му, но ако в ресторанта са съгласни да се внесе алкохол, в големите магазини има страхотни промоции и оферти и може да излезе много на сметка и да се спести наистина доста), грим, прическа, маникюр (тук могат да помагат приятели или булката, ако е по-сръчна. На мен гримът и прическата ми излязоха скъпичко - не съжалявам, защото не мръднаха цяла вечер и сега си ги гледам на снимките и видеото и им се радвам, но маникюра ми го направи позната маникюристка за без пари).
Успех! Не е невъзможно, особено в провинцията, просто трябва да решиш какво ти е важно и с какво можеш да направиш компромис. Но моят съвет е да не правиш компромис с всичко, защото има шанс да съжаляваш след време.  bouquet

# 71
  • Мнения: 460
Нашата сватба миналата година за 140 души струваше около 12 000. Ние спестихме от много неща, но за сметка на други.
Нещата, от които аз спестих и пак бих го направила: кола (изобщо нямахме, свекър ми ме откара с неговата, мъжът ми си кара своята, без никакви украси), украса (по едно семпло букетче на масите беше достатъчно), покани (кумата ми направи дизайна, разпечатахме ги в печатницата, където работи наш човек), подаръчета (нещо мъничко по темата на сватбата от Алиекспрес, излязоха почти без пари), оркестър (просто не харесвам тази традиция, за други булки може да е важна), чанта (безсмислен булчински аксесоар според мен - само се пречка, а кумата, някоя шаферка или приятелка все ще има място за личната ти карта, телефон, портмоне и жартиер  Crazy при мен кумата носеше всичко в чантата си), кутийка за халки, чаши, шампанско си украсявах аз. Покрай това се научих да правя декупаж, много приятно занимание  Mr. Green
Всеки преценява сватбените си приоритети и възможностите и спрямо това действа.
Това, за което не бих спестила аз лично: рокля, видео, фотограф, ДЖ. И не съжалявам изобщо.
Нещата, с които може да се измисли нещо за мен са: халки (може да дадете злато, ние така направихме и излезе доста на сметка, а ги правихме в хубав магазин, където златото беше над 80 лв./гр, може да излезе и още по-евтино), куверти (била съм и на сватби с шведска маса с кюфтета и пържоли и пак беше супер и всички си изкараха страхотно, стига да има достатъчно вкусна храна, не е нужно да е 5-степенно меню с контрафиле и манатарки), алкохол (не бих правила компромис с качеството или количеството му, но ако в ресторанта са съгласни да се внесе алкохол, в големите магазини има страхотни промоции и оферти и може да излезе много на сметка и да се спести наистина доста), грим, прическа, маникюр (тук могат да помагат приятели или булката, ако е по-сръчна. На мен гримът и прическата ми излязоха скъпичко - не съжалявам, защото не мръднаха цяла вечер и сега си ги гледам на снимките и видеото и им се радвам, но маникюра ми го направи позната маникюристка за без пари).
Успех! Не е невъзможно, особено в провинцията, просто трябва да решиш какво ти е важно и с какво можеш да направиш компромис. Но моят съвет е да не правиш компромис с всичко, защото има шанс да съжаляваш след време.  bouquet

Мнението ми е на 200% се припокрива с твоето. Само маникюра няма да си правя сама, защото така или иначе ходя всеки месец и си ги давам парите. Така, че той си е в реда на нещата.
Да отговоря сега за въпросния кредит. Теглим кредит за къща, смятане, че 6-7 хил. ще стигнат за ремонта, а останалите 5 хил. да дадем за сватба. Няма начин в това ежедневие и в малък град да съберем няколко хиляди на куп, за да платим ресторанти, рокли и прочие. А и честно казано, не смятам, че почивка за 4 хил. в Занзибар /примерно/, е нещото, което искам при условие, че съм с дете на годинка. Изобщо няма да е нито хубаво, нито ще си почина. Така, че екскурзиите сме ги оставили за след време. Дано съм била достатъчно ясна. Няма да тегля кредит за едната сватба и смятам, че за нас сега е момента. Исках съвети, защото дори и готови пари от небето да паднат пак не искам да се разделям с 10-12 000 за един ден. Благодаря за съветите.

# 72
  • HH
  • Мнения: 3 261
Авторке, не знам какви хора искаш да поканиш на сватбата си, но мога да ти идам идея за поканите. Напоследък масово  ги разпращат по фейсбук, във формата на кратко видео със снимки на младоженците и любима тяхна песен. Това разбира се е възможно, ако поканените са в състояние да се справят със социалните мрежи. Не мисля, че е подходящ вариант за сватбва в тесен семеен кръг, с родители и братя/сестри. За такава чесно казано си мисля, че изобщо са излишни покани.

И още нещо да вметна, като човек преживял няколко ремонта на къща, било то с пари на кредит или спестени такива. Винаги излиза по-скъпо от предвиденото. Моят съвет е, да си оправите къщата и тогава да се вайкаш за сватба .

ПП: Почивка в Занзибар с 4000лв ми идва малко на границата с невероятното, но ....

# 73
  • Мнения: 460
Това с почивката беше просто израз. Разбира се, че ще започнем организация след като свърши ремонта. Просто искам да съм наясно как стоят нещата. Никога не бих направила компромис с къщата, заради сватба. Но благодаря все пак за съветите. Сватбата ще е само с най-близките роднини и приятели. Няма да има лели и лелинчовци, които никой не познава Simple Smile

# 74
  • Мнения: 832
Хубаво е подаръчетата да бъдат самата тема на сватбата,например слънчогледи,пеперуди,гълъби,почти всяка сватба си има тема... По китайските магазини могат да се намерят много интересни и евтини фигурки  Peace Peace Peace
Аз също не съм имала оркестър,не за да спестя,просто не харесвам такава ,,джамбура,, и не обичам народна музика... Чантата вървеше с булчинската рокля, не съм давала пари за нея, вътре държах единствено огледало и грим.. Гражданския брак може да го сключите в ресторанта - по-удобно е така,първо минавате църковен и направо в ресторанта...а и няма да е нужно мъкнене на сладки в гражданското.... Peace Peace Peace Peace

Общи условия

Активация на акаунт