Слънце, пясък, море - Септемврийче памперс на морето ще пече!Тема №8

  • 56 070
  • 734
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 5 259
Юна  Hug Отново благодаря. Аз обаче имам по-сериозни проблеми с голямата, която скоро ще навърши 3г. Тя много се инати, тръшка се и докато не получи това, което иска (по-често не са материални неща, а примерно иска да ходи гола, да не се къпе, да ходи някъде, където няма как да стане, да не заспива до много късно, да играе на телефона), забранявам,обяснявам спокойно, карам се, наказвам и никакъв ефект по никакъв начин! Реве и се тръшка до откат, изпада в истерия и състояние, когато вече нищо не чува, дере се с цяло гърло, цялата трепери, става в сополи и сълзи и червена като рак. Понякога дори се напшква от зор и се е случвало да реве с часове,  докато не заспи от изтощение. Мисля, че това не е добре за нервната й система. Започнах да отстъпвам за някои неща, а и защото на нея появата на бебето не й се отрази много положително и проблемите се задълбочиха. Но сега вече докато не си постигне нейното, не се отказва. Страх ме е какъв пубертет ще кара  ooooh!

Познато ми е това поведение. Голямата ми дъщеря на тази възраст изпадаше в истерия, защото слънцето залязва, а тя иска още да е ден. И му крещеше да се върне обратно  Joy

Скрит текст:
Тази възраст е много трудна. Аз доста съм я позабравила, но като видя някое такова дете на площадката и се присещам през какво ще минаваме скоро отново  Confused

Най-важното е да знаеш, че тези тръшканици са нормални. Не са показател как ще се държи в пубертета и няма да става все по-зле, напротив, по-добре ще става. Ние като възрастни хора сме изминали пътя към цивилизованото поведение, научили сме се да избягваме конфликтите и такова поведение ни се струва ненормално, грешно и нещо, което трябва да се поправи. Но децата са още дивачета, малки пещерни човечета и ще минат години, докато се цивилизоват достатъчно.
Много търпение е нужно, защото периодът е дълъг.
Има няколко неща, които помагат. Давай ѝ задължения за изпълняване. Не като наказание, а в контекста на това, че е вече голяма и трябва да ти помага. Така ще се чувства по-ценна.
Дай ѝ възможност да е по-самостоятелна. Да се обслужва сама, каквото ѝ е нужно да е на достъпно място, за да може да си го вземе. Често истериите се подсилват от чуството, че детето няма контрол върху живота си. Понякога иска сама да вземе решение за нещо, каквото и да е, само и само да не ѝ го казват, а тя да си го реши. И ако майката настоява за нещо хубаво, детето е готово да настоява за обратното, дори да е лошо за самото него, само и само то да е взело решението, а не да му е казано и да се подчини.

И накрая, ако детето се чувства пренебрегнато, започва да прави всички неща, които най-много дразнят майка му, защото по този начин безотказно привлича вниманието ѝ. Все едно казва "Като се държа добре изобщо не ме забелязваш, но сега ще напрая такива неща, че няма да успееш да ме игнорираш повече".

Децата предпочитат караница пред игнориране и затова са готови да си изпросят дори шамар, само и само да получат внимание.

Така че:
1. Задължения. Лошото поведение понякога се поражда от скука. Намирай ѝ работа, ако трябва да полива цветята и да бърше шкафовете с кърпа.
2. Внимание когато се държи добре, максимален контакт очи в очи когато си говорите.
3. Игнор на тръшкането. С внимание, дори да е под формата на караници, възнаграждаваш това поведение и я стимулираш да продължава да го прави, за да си получи вниманието.

# 346
  • Мнения: 584
Юна, и от мен голямо благодаря за прекрасните съвети  Hug

# 347
  • Мнения: 543
И аз благодаря, Юна  Hug
Иначе явно сте прави, до дете си е... Сега се замислих, че както писах, аз много усмихната и приветлива с хората, НО... никак не обичам хора, които не са ми близки роднини или много близки приятели и да ми влизат в личното пространство и да имат и минимален физически контакт, обикновено реакцията ми е да се дръпна метър назад, ако някой ми говори прекалено отблизо, вре ми се в лицето и т.н. Трябва човекът или да ми е близък, или приятен физически, за да го допусна на по-малко от метър до себе си. Явно на мама се е метнала  hahaha Въпреки че тя поне дава да я пипат по ръчичките и крачетата непознати, за разлика от мен, значи е една идея по-напред от мама  hahaha

Последна редакция: сб, 13 авг 2016, 14:59 от Lucile5

# 348
  • Мнения: 1 452
Момичета, искам да ви споделя нещо. До момента храня малкия така: сутрин с попара/кус кус, денем пюрета и вечер и през нощта АМ. Между храненията мога да му дам банан или малко сок от диня например. От всеки и всякъде срещам съпротива на моя начин на хранене - роднини, познати, приятелки с бебета на същата възраст, съседи.........
Критики от сорта - Защо вече не яде храна за големи, Защо не му топваш залък от вашата манджа, Защо не му купиш близалка, Купили сме му супа да яде за обяд, Ама виж как гледа, защо не му дадеш малко.............?????
Това е постоянно! Аз ли съм луда? Искам всичко да стане постепенно и гледам нещата да стават според реда на педиатърката. След всички тези коментари започвам да се страхувам, че само моето дете е така и няма да прояде лесно друго. Но защо така ме натискат всички? Излизаме с мои познати (имат си наборче на нашите) и те му дават салата, запеканка с картофи....абе, всичко от техните чинии. Да не би пък аз да съм в грешка? Чувстам вътрешно, че му е рано, но след всичко това започвам наистина да се замислям. Вие какво ще ме посъветвате?

# 349
  • Драгоман
  • Мнения: 1 219
 Жулиета, ти храниш детето си като по книга и в това няма нищо лошо!  Simple Smile Моите роднини са същите - постоянно напират да дават какво ли не на децата ми. Каката много я пазех, но пак успяваха да й набутат някой залък неподходяща храна. Много зависи каква е вашата храна. Примерно и моята Емона много напира да яде всичко, което аз слагам в уста. Давам й от салатата, но ние я правим със зехтин и много малко сол. Попринцип готвя безсолно. Каката на 10м я захраних с обща храна като започнах да готвя безсолно, без черен пипер, без запръжки и да избягваме пържените храни. Сега на Емето съм давала няколко пъти месо от печено пил. бутче и от картофите, но са само с много малко сол и без абсолютно никакви други добавки и веднъж съм давала от пържени пил крилца, но правени вкъщи. Но храни като чипсове, снаксове, шоколад, "натурални" сокове, сладкиши тип вафли, кексчета, кроасани, близалки и др подобни са напълно забранени, защото освен високи количества на сол/захар са бъкани с изкуствени добавки.
Та, мисълта ми е, може и от общата храна , но много зависи вие какво ядете и дали е здравословно. Вече стомасите им не са толкова чувствителни и ако храната не е пикантна и солена, и ако е прясна не е проблем да опита. Но най-добре да е домашна, а не от заведение.

# 350
  • Мнения: 5 259
Със сигурност не си ти в грешка. Храната за голем има сол, подправки и съставки, които не са подходящи за бебета. Даже в детската градина им се готви супер безсолно в сравнение с на възрастните.
При бебетата нарушаването на водно-солевия баланс е много опасно, защото цялата течност в организма е много малко и бъбреците се натоварват прекомерно.
Така че въобще не ги слушай. Те като искат и чипс могат да дават на бебетата си, но не всички хора са така безотговорни към здравето на децата.
Близалката няма да я коментирам  Crazy

Аз давам на малката да опита кавото ям, защото много се дразни, ако не я почерпя, може ядно да ми го вземе от ръката  Joy Но тя си гризва три грама, не е като да се наяжда.

# 351
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Всички такива с акъл ги пращам по дяволите.Моето дете яде детската кухня с АМ,без сол и без захар, пюрета и плодове.Аз дори солети и царевични пръчици не давам и оня ден на една детска площадка имаше коментар към мен, но ги поставих на място.
Детето има цял живот напред да яде "боклуци", каквито и аз дори ям, но още дълго ще се храни сравнително здравословно.
Няма да ставам многословна пък като чуя лафа "едно време нас като са ни хранили така, пък виж нищо ни няма" какво следва, че направо побеснявам и им обяснявам много ясно.

# 352
  • Мнения: 543
Ох,  Жулиета, както са писали другите мами - ама грам да не ти пука и им казваш, че е твоя работа и решение как да си храниш детето и нямаш нужда от наставления и съвети  #2gunfire При мен поне това е плюсът, че идва само баща ми, а другите или се вясват два пъти месечно, или съвсем не, той поне, милият, не дава подобни съвети  bowuu Иначе свекървата се пробва да даде на бебка няколко пъти пред мен забранени неща като шоколадови бисквити и т.н.и щях да я изям  Naughty Чудила съм се дали в мое отсъствие би ги дала на бебка все пак и да, мисля, че ще го направи, ноооо... Няма този шанс, защото не й оставям детето  Sunglasses моето дете яде пюрета и каши, не иска нищо непасирано и няма да му давам скоро сол, захар и т.н. Така че изобщо не си в грешка  Hug

# 353
  • Пловдив
  • Мнения: 580
Момичета, видях реклама на продукт, много ефикасен, при никнене на зъбки - ОСАДЕНТ се казва. При някои от вас проблемът е голям ... ако решите, пробвайте  Peace

# 354
  • София
  • Мнения: 1 538
Децата НЕ трябва да ядат боклуци и няма нищо геройско или интересно в това. Както и другите са писали - изобщо не си в грешка, другите са в грешка. И на мен са ми излизали с номера - "е какво ще му стане на детето ако опита едно залче" (пилешки хапки с корнфлейкс, картофче или сладолед). Ами ако е възможно не искам да разбирам какво ще му стане. И не е вярно, че на нас нищо ни няма. Да изреждам ли - наднормено тегло, подуване, запек, гастрит, язва, влошено зрение, проблеми със ставите, разширени вени, окосмявания, кисти, анемии ... Дали храната няма нещо общо? Не че аз не ям боклуци - обаче поне децата да предпазим в тази крехка възраст и да помислим какво ще им дадем сега, когато всичко се усвоява и става част от тях.
Дано да са живи и здрави дечицата, че то в днешно време е трудно да се разбере коя храна е хубава. Но поне тази, за която знаем със сигурност, че не е, да не им я даваме.

# 355
  • Мнения: 156
На моя дребосък на 4 месеца почнаха да излизат зъбите. Като започнах захранването към 6ти месец се оказа, че за да яде иска да има парченца, когато беше гладко пюрирано - не го признаваше.Та вече яде почти всичко, което за възрастта му ( до годинка). Готвя му като за голям човек, но без сол и захар - пиле с ориз на фурна, зеленчуци на фурна, манджички ( без пържене ) - всичко, просто на ситно нарязано - с големината на грахче, месецто накълцано и така си яде. НО е по негова инициатива, просто пюрета така и не прояде - в началото всичко намачквах, но все пак да усеща малки парченца, сега вече си дъвче Simple Smile) Та може би роднините като казват за голям човек -по скоро консистенцията имат предвид, то каквото и да е прояло детето - може да му се дава като за голям, стига то да иска. Но всяко детенце е различно. Все пак може да се пробва готвено на фурна - да не е всичко пюрирано ,а по -отделено и даваш лъжичка зеленчуци с малко месце, за да усеща бебока различните вкусове Simple Smile

Скоро имаше мама, с проблеми с къпането - сетих се да кажа - мъжът ми къпе дребчо директно под душа - гушнати и много се забавляват, голям смях пада. Но трябва много да се внимава, да не се изпусне детето, по-скоро бащата да пробва Simple Smile

Слънчев ден на всички:)

# 356
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Жулиета,спокойно,може би това се е случвало на всички ни Laughing Аз изобщо не обръщам внимание,не се засягам,защото хората,които дават такива съвети са от друго поколение,когато те са били млади не е имало толкова информация с какво трябва да се хранят децата,не е имало интернет.Такива съвети дават основно баби,прабаби,лели....по тяхно време наистина на децата са давали всичко от най-ранна детска възраст.Е,разбира се има и млади майки,които също дават такива съвети,но това е,защото те са послушали майките и бабите си,а не са се разровили малко да почетат.Каквото ще да ми говорят,нали аз си храня детето,не те,така че няма проблеми.Дразнещо е,наистина,но поне при мен свекърва ми в това отношение е много разбрана,майка ми също е съгласна  с моите решения,а и най-важното,ММ напълно ме подкрепя в това какво да даваме на бебо и какво - не.

# 357
  • Мнения: 543
Racel, аз вече купих Осадент, давам го от няколко дена, една мама беше писала за него във fb групата и оттам научих  Grinning това е еквивалент на немското Осанит, за което казват, че много помага, дано  Praynig  Hug

# 358
  • Мнения: X
Всички такива с акъл ги пращам по дяволите.Моето дете яде детската кухня с АМ,без сол и без захар, пюрета и плодове.Аз дори солети и царевични пръчици не давам и оня ден на една детска площадка имаше коментар към мен, но ги поставих на място.
Детето има цял живот напред да яде "боклуци", каквито и аз дори ям, но още дълго ще се храни сравнително здравословно.
Няма да ставам многословна пък като чуя лафа "едно време нас като са ни хранили така, пък виж нищо ни няма" какво следва, че направо побеснявам и им обяснявам много ясно.


+1

И ние сме така. Simple Smile

Жулиета, а ти само пюрета ли даваш? Не готвиш ли, не даваш ли детска кухня?

# 359
  • Мнения: 543
Въпросът е към Жулиета, но и аз да кажа  Grinning не давам още детска кухня, не й "готвя", сама й приготвям пюретата  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт