Не ми се получава с шофирането

  • 53 230
  • 224
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 3 683
Такива "шофьори", които се разтреперват, изчервяват, уморяват и изпотяват от шофирането, по-добре да не сядат зад волана.
Не демотивирайте никого, ако обичате.Спомнете си как си бил в началото като си вземал книжката надали си бил по различен. Всичко се случва с практиката. Спреш ли да караш заради мнението на човек като вас трябва да си дършим книжките в рамка и да не караме повече.
По-добре да не кара, отколкото да направи катастрофа, от която да пострадат невинни хора. Книжка за мотор имам от преди казармата, в нея изкарах С категория и още като взех книжка ми предложиха да стана инструктор на следващия набор войници. Та недей да ме мислиш мен.

# 196
  • Мнения: 109
Такива "шофьори", които се разтреперват, изчервяват, уморяват и изпотяват от шофирането, по-добре да не сядат зад волана.
Не демотивирайте никого, ако обичате.Спомнете си как си бил в началото като си вземал книжката надали си бил по различен. Всичко се случва с практиката. Спреш ли да караш заради мнението на човек като вас трябва да си дършим книжките в рамка и да не караме повече.
По-добре да не кара, отколкото да направи катастрофа, от която да пострадат невинни хора. Книжка за мотор имам от преди казармата, в нея изкарах С категория и още като взех книжка ми предложиха да стана инструктор на следващия набор войници. Та недей да ме мислиш мен.
Всеки от всеки е различен. Напълно е нормално да се притесняваш в началото.Инструктора ми го каза, просто практика и това . Това, че се притесняваш не означава, че не мислиш какво правиш. Напротив просто си по плах и по нащрек. Не е начина с некарането.

# 197
  • София
  • Мнения: 12 006
Карането не е за всички, както е с много други неща. Може да се опитва, но трябва да се направи ясна граница между начален страх от каране, нормален за начинаещ, току-що взел книжка и такъв, от който се усеща, че това "не е на сърце и съитветния водач не може да се справи зад волана".  Все едно да се опитваш да станеш музикат - ами има един момент, в който осъзнаваш, че колкото и да си назубрил нотите - не ти се получава. Разликата е, че при шофирането ти трябва по-малко талант /отколкото в музиката/ и повече опит, но все пак трябва и талант за това. Не на всеки му се отдава. Затова наистина е по-добре някои такива неспособни да се научат на шофиране, да не го правят, защото са опасни на пътя.

# 198
  • Мнения: 116
Ще ме извинявате, но такива щуротии не съм слушал от студентските си години, където професорите се опитваха да завъртят нещата да изглеждат сложни, та чак неразбираеми...
Какъв талант, какви пет лева? Такива небивалици, за какво ги споделяме, да откажем по-плахите индивиди да шофират, защото нямали талант?

Неопитния шофьор, ще се научи да кара и без грам талант! Но шофьора с манталитет на Бай Ганьо, роден с талант... е опасен.

# 199
  • Мнения: 18 446
Само ще напомня, че доскоро у нас за шофьорска книжка се изискваше основно образование. Да не говорим за 16-годишни хлапетии по други места, които имат право да шофират. Не е задължително да се шофира, така е, но и талант не трябва. Умения са, толкова. Едни ги придобиват по-бързо, други трябва да положат повече усилия.

# 200
  • София
  • Мнения: 12 006
Талант си трябва, както и за много други неща. И без талант може да се шофира, ама с назубрени реакции, които не винаги са адекватни и при които докато се чуди какво да направи, момента за реакция е отминал.  Друг пример за талант - И за приготвяне на вкусна храна се иска малко талант, иначе масово всеки си готви у тях, какво се получава от готвеното е друг въпрос.
Ама понеже 85-90% от хората си мислят, че то шофирането е: сядаш, караш и готово, затова всеки се е метнал на волана и не знае защо е на пътя.

# 201
  • Мнения: 2 583
Съгласна съм с  Afrodita донякъде, не знам дали е талант или не, но има "шофьори", които дори и след година, две или три все още са "вдървени" когато се качат да шофират. За тях все още е стрес и те никога не се отпускат, но  поради една или друга причина им се налага да шофират. Ето такива шофьори аз смятам, че са опасни.
Нормално е да се страхуват и  притесняват в началото, всички минаваме от там. Не можем да се отказваме при най-малката трудност, но ако това нещо не отшуми, и те все още са стресирани при качване, тогава трябва просто да се откажат.
Смятам, че наистина има хора които не стават за шофьори.

# 202
  • Мнения: 109
Талант си трябва, както и за много други неща. И без талант може да се шофира, ама с назубрени реакции, които не винаги са адекватни и при които докато се чуди какво да направи, момента за реакция е отминал.  Друг пример за талант - И за приготвяне на вкусна храна се иска малко талант, иначе масово всеки си готви у тях, какво се получава от готвеното е друг въпрос.
Ама понеже 85-90% от хората си мислят, че то шофирането е: сядаш, караш и готово, затова всеки се е метнал на волана и не знае защо е на пътя.
Това е така, защото курсистите се обучават по учебник. Лесно е да караш по булевардите и по тях преминава обучението. Спираш и завиваш наляво или надясно.Включваш на първа и си взимаш завоя, но никой не те учи като си на трета кога преди или по време на завой и колко трябва да намалиш и да превключиш, на коя предавка да включиш, кога пускаш съединителя.Да не говорим за паркирането. Няма как да излезеш от школата и да знаеш всичко.Взимах книжка преди месец и още опознавам колата.

# 203
  • София
  • Мнения: 12 006
Надежда Иванова 612428 - Първо, вероятно сте попаднали на калпав учител, учещ ви на конвейр /всички ученици/. За съжеление, много са така - часът да мине, другия ученик да седне, кинтите да си вземе и после се оправяйте както искате. Ако не са ви карали да паркирате в делничен ден, в час пик вечерта, в натоварен паркинг на мол или голям хипермаркет, където е фул и всеки гледа да ти се промуши под носа и да ти вземе мястото - не сте имали практика за паркиране. На пуст или ненатоварен паркинг, където не ти се мотаят непрекъснато коли и хора отвсякъде, и където има бол места - всеки  може да паркира.
Второ - месец след взета книижка, ако е карано редовно /поне 20-25 дена/ е нормално да имаш колебания и трепети все още, но не е нормално примерно да се чудиш къде на коя предавка да караш или какво да правиш с ръцете и краката, ако ти изкочи човек/животно на пътя - това вече не е ок и показва липса на мисъл. Та има една граница между първоначалния стрес и некадърност /някои цял живот от ден първи зад волана карат, дори ежедневно и не им се отдава/. Това е разликата. За месец няма как да се разбере 1 шофиращ от кои е.

# 204
  • Мнения: 109
Дайте съвет като по опитни шофьори. Успявам да си усетя колата кога на коя предавка да включи, но всичко се случва след курса сам започваш да си преценяш. Единственото, което ми е малко Х още е влизане в завой. Как процедирате вие при влизане в завой?

# 205
  • Мнения: 3 683
Дайте съвет като по опитни шофьори. Успявам да си усетя колата кога на коя предавка да включи, но всичко се случва след курса сам започваш да си преценяш. Единственото, което ми е малко Х още е влизане в завой. Как процедирате вие при влизане в завой?
ЖДНБ ! Това да го каже правоспособен шофьор?

# 206
  • Мнения: 109
Дайте съвет като по опитни шофьори. Успявам да си усетя колата кога на коя предавка да включи, но всичко се случва след курса сам започваш да си преценяш. Единственото, което ми е малко Х още е влизане в завой. Как процедирате вие при влизане в завой?
ЖДНБ ! Това да го каже правоспособен шофьор?
Не разбирам защо реагирате така на коментарите ми.Преди няма и месец съм вземала книжка+това и в напреднала бременност, а.
Вие се нахвърлихте първо, че след като съм се притеснявала и потяла съм нямала място на пътя, а явно сте ограничен до това, че  млади шьофори трябва от първия ден да карат със самочувствие на състезатели 🤐. Учили са ме двама инструктори и по различни начини при това за това и си задавам въпроса. Всеки шьофор си има различен начин на шофиране и, а когато си курсист всичко е по учебник, а на практика е малко по различно.

Последна редакция: нд, 05 май 2019, 16:44 от Надежда Иванова 612428

# 207
  • Мнения: 3 683
Изненадан съм, защото отговорите на въпросите, които задаваш е трябвало да научиш по времето на курса. Ти вече си правоспособна, което означава, че ти ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да можеш да шофираш спокойно сама, което при теб го няма. Още повече, че си и бременна... ако не цениш собствения си живот, то поне се замисли за детето, което носиш в себе си.

# 208
  • Мнения: 109
Май четеш през редовете, но и не мисля да давам обяснение. Ако тебе са те учили предварително да караш мен не са. Не познавам млад шофьор който да е бил спокоен през първоначалното си шофиране и да е знаел всичко за шофирането.Ти си единичен индивид.Ако си карал курса преди 20 години, сега не е така.Аз 30 часа няма как да знаеш всичко. Всичко е през просото и няма нищо общо с едно време, когато курса е бил дори 6 месеца.Спрете да демотивирате хората.Не можем всички да сме идеални като вас

Последна редакция: нд, 05 май 2019, 19:16 от Надежда Иванова 612428

# 209
  • Мнения: 2 583
Май четеш през редовете, но и не мисля да давам обяснение. Ако тебе са те учили предварително да караш мен не са. Не познавам млад шофьор който да е бил спокоен през първоначалното си шофиране и да е знаел всичко за шофирането.Ти си единичен индивид.Ако си карал курса преди 20 години, сега не е така.Аз 30 часа няма как да знаеш всичко. Всичко е през просото и няма нищо общо с едно време, когато курса е бил дори 6 месеца

Не се засягайте толкова лесно, обяснете кое в завоите ви затруднява. В какви условия?  Градско-извънградско, на завой с видимост или без, на каква предавка ли не знаете, как и дали да ползвате спирачка и газ. Има много ситуации които могат да възникнат. Дайте пример за нещо което ви е затруднило, за да можем да ви дадем адекватни отговори. Така както вие задавате въпроса , е  нелеп наистина.
Не се сърдете, аз също съм карала курса не на 6 месеца, а за 20ч. както е сега. Аз също не съм карала преди курса, и нито са ме учили да паркирам , нито пък съм се чувствала сигурна първите пъти, всички се учим в "движение". С времето ще ставаш по уверена, спокойно. Но все пак  знайте как да искате помощ.

Общи условия

Активация на акаунт