Пари vs Подаръци - Как да намекнем в поканите какво искаме?

  • 17 521
  • 79
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 307
Аз не очаквам много хора да дойдат с подаръци. Може би най-близките ни ще ни подарят нещо, което ще е със сантиментална стойност, но смятам че едновременно ще ни дадат и някаква сума пари, която въобще не е от значение за нас. Инъче от родителите смятам че няма да имаме някакъв грандиозен подарък, все пак те ни помагат много за разходите по сватбата и не смятам че трябва да се затормозяват да ходят и да ни избират и още нещо. Не само заради финансите си, но и защото това е важен и натоварващ до някаква степен ден и за тях. Нека си отпочинат добре няколко дни преди сватбата, за да могат да й се насладят. ooooh!

# 31
  • София
  • Мнения: 10 330
Много, много ми е грозно да се пише за пари в поканата. Разбирам, че не искате тостери и мултикукъри, но пак си е грозно. Така или иначе 90 % от гостите ще ви попитат какво искате или директно ще приготвят пари, защо се излагате така? Съжалявам, не се засягайте, но да знаете, че ще има и не малко мнения като моето.  Peace

# 32
  • Мнения: X
Аз също мисля, че няма смисъл от това да го пише в поканите. По скоро кажете на най-близките, че предпочитате който каквото си е предвидил за подарък да го даде в пари и то ще се разнесе нататък по веригата... А и не забравяйте, че не всеки има възможност да даде пари, защото най - малкото е, че може да няма възможности и да предпочита да ви купи нещо символично, от това да ви даде 20лв в плик! Нашата сватба е септември, ние сме предупредили устно най- близките, пък в крайна сметка ние не се женим, за да изкараме пари...
 bouquet

# 33
  • London, UK
  • Мнения: 301
Аз пък за разлика от всички исках подаръци. Казах си още в началото на роднините какво искам, аз си избрах всичко, даже вече сме ги купили, остава само майките да ги разпределят по роднините кое от кой да е. Ако нещо остане и приятелите ми предпочитат да ми подарят предмет пред пари ще им го предложа. Знам, че пари е по-практично, но смятам, че подаръка остава по-хубав спомен и е по-личен. Естествено повечето приятели ще ни дадат пари. Те вече започнаха да питат и сме им казали и двата варианта и сме ги оставили сами да преценят. В поканите не пише нищо по въпроса, защото не смятам, че там му е мястото.

# 34
  • Мнения: 615
Виж сега, да ти кажа какво съм чувала да правят по селата:

Няма значение кой какво донесъл...

По средата на банкета тръгваш между гостите с една кошница и докато не ти сложат пари вътре не спираш да си искаш...

Може и репертоар да включиш "малко, но от сърце...", " куме, не се стискай...", "дай, ма како, че бебето е на път..."

Ако не ти е много неудобно (кат се напият), може да минеш с кошницата и втори път  Mr. Green

Абе минавай докато не събереш колкото за цялата ипотека  #Crazy

# 35
  • Мнения: 5 546
На мен ми е много грозно да се пише в поканите "Подаръците не мислете, в плик ги донесете/в плик ги вий сложете!", но ако държите на всяка цена да си спестите 10 комплекта ножове или чинии, може да го кажете и по малко по-елегантен начин.. Получавали сме няколко покани с молба и същевременно за наше улеснение, да предоставим на младоженците възможност сами да изберат най-подходящия за тях подарък. Така формулирано не ми се струва грубо и вече си е рутина. И въпреки това пак ще има гости, които да ви питат, можете да бъдете сигурни! Laughing

# 36
  • Мнения: 1 572
Здравейте, моля Ви за мнение.
Колега се жени през Септември и покани колегите на сватбата. Тези, които са семейни са канени семейно, а другите индивидуално. Подаръците ще са под формата на пари (като в поканата не пише изрично). Заделените от мен пари са 50 лв, което хем ми се вижда малко, хем не мога да отделя повече (имайки предвид всички други разходи за подготовката). Мислих си, че подарък дори символичен ще е много по-добре от едни 50 лв.
Какво мислите, как да постъпя?

# 37
  • Мнения: 615
Ми даваш 50 лв. и това е... Като искат пари хората, по- ли е добре да им купиш някой свещник или ваза, дето ще я захвърлят на тавана...!?

Колкото имаш - толкова... Това е положението... Те нали си се женят за тях си, не за подаръците или за едната сватба...

# 38
  • Мнения: 3 784
По-добре подари пари, особено щом младоженците са били достатъчно деликатни да не го напишат в поканата. Колкото си отделила - толкова, винаги могат да ги обединят с други парични подаръци и да си вземат точно това, което им трябва и от марката, от която го искат. А поредната нежелана ваза, сервиз или тостер само ще се чудят какво да я правят.

# 39
  • Мнения: 6 993
A какво толкова има да се подготвят обикновени гости на сватбата, не кумове, не родители на младоженците?  newsm78 Не че те карам да даваш повече пари, Попай, просто се чудя.

# 40
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
A какво толкова има да се подготвят обикновени гости на сватбата, не кумове, не родители на младоженците?  newsm78 Не че те карам да даваш повече пари, Попай, просто се чудя.

Освен рокля+евентуално прическа (които не са задължителни) , за сватба на приятелка на морето отидох 3 дни по-рано заради моминско парти. Та разход за подготовка ми се явяваше - хотела и пътя.  Peace

# 41
  • Мнения: 6 993
А, ясно, чак на такива момински партита не са ме канили.  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 572
A какво толкова има да се подготвят обикновени гости на сватбата, не кумове, не родители на младоженците?  newsm78 Не че те карам да даваш повече пари, Попай, просто се чудя.

Ами например - рокля, обувки, чанта + прическа, грим+букет за сватбата +транспорт от/до сватбата, като започна да смятам стават много неща, без които не може.

по принцип 50 лв ми се виждат малко, неудобно ми е даже да ги дам, но това е положението..всеки според чергата - така се успокоявам,

# 43
  • София
  • Мнения: 336
Ние сме канени на сватба в Букурещ. Майката на булката каза, че там традицията е да се дават пари, като е желателно да не са по-малко от куверта, който дават за теб като гост. Иначе едни приятели бяха направили много сладурско клипче в кухнята, в което нагледно обясняваха как си имат всичко, пералня Пепа и тостер Гошко, но обичат да пътуват, така че ще се радват да им се помогне.
Лично мое мнение е, че повечето хора ще попитат вас или родителите ви какво искате. Други директно ще дадат пари. А някой мил сервиз от сладка баба винаги ще влезе в употреба Laughing

# 44
  • London, UK
  • Мнения: 301
A какво толкова има да се подготвят обикновени гости на сватбата, не кумове, не родители на младоженците?  newsm78 Не че те карам да даваш повече пари, Попай, просто се чудя.

Ами например - рокля, обувки, чанта + прическа, грим+букет за сватбата +транспорт от/до сватбата, като започна да смятам стават много неща, без които не може.

по принцип 50 лв ми се виждат малко, неудобно ми е даже да ги дам, но това е положението..всеки според чергата - така се успокоявам,

Не искам да звучи като упрек, затова ще започна от това, че 50 лв. е стандартна сума която се дава по сватбите, но аз смятам, че ако нямаш средства изобщо не е необходимо да си купуваш нови рокля, обувки и чанта, а прическа и грим можеш да си направиш и вкъщи. Така че реално единствените разходи които ти остават са букет (който също не е задължителен, на мен ми прави впечатление, че вече не се носят много) и транспорта, който поне на отиване може да не е такси. Аз поне така виждам нещата

Общи условия

Активация на акаунт