След депозитите накъде?

  • 115 846
  • 770
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 2 995
Закупуването на жилище за живеене няма много обща с темата.

И моите наблюдения са, че по-големия процент се купуват за инвестиция. В центъра, в блока срещу нас, поне половината апартаменти бяха необитаеми.

# 331
  • Мнения: 41 975
Закупуването на жилище за живеене няма много обща с темата.

И моите наблюдения са, че по-големия процент се купуват за инвестиция. В центъра, в блока срещу нас, поне половината апартаменти бяха необитаеми.

Не съм убедена. Да купуваш за инвестиция значи да го даваш под наем и да печелиш за да гониш възвращаемост. Но ако е така няма да стоят празни, нали? Виж да купиш, защото няма къде да си сложиш парите, а очакваш да ти потрябва жилище за децата или за теб самата след няколко години е просто наместване на парите. И тогава жилищата си стоят празни и необзаведени. И аз си купих така - по принцип щеше да ми трябва чак след няколко години, може би пет, а даже и повече, но намерих нещо близко до идеалното за нормални пари и доколкото това не се случва често, а и цените се качваха, го купихме. И сега си го довършваме и обзавеждаме бавно бавно и може би и по-рано ще се нанесем - както ни кефне. Но ако бяхме чакали да ни опре яйцето на задника дали щяхме да намерим нещо подходящо за кратко време? А после ремонт и обзавеждане? А след няколко години ако дойде някой финансов катаклизъм дали пак щяхме да имаме парите? Та така мислят много хора и си наместват парите, но това не е баш инвестиция, нито опит за спекулация. Просто се подсигуряват сега, когато имат пари и нямат алтернатива да ги вложат в нещо по-умно.

# 332
  • Мнения: 54 992
Аз мисля,че малко хора купуват като вас, ЧС.
Повечето, поне аз, хем наместват парите, хем го дават веднага под наем, за да имат по-високи приходи, от лихвата в банка.

# 333
  • Мнения: 41 975
Аз мисля,че малко хора купуват като вас, ЧС.
Повечето, поне аз, хем наместват парите, хем го дават веднага под наем, за да имат по-високи приходи, от лихвата в банка.

Нямам претенции да знам какво правят повечето хора, но ако е както казваш ти, то тогава защо има толкова много незаселени апартаменти? Празен апартамент не се връзва с идеята за инвестиция чрез наем.

# 334
  • София
  • Мнения: 16 208
Явно не са намерили наематели засега.
Или цената е висока, или нещо с обзавеждането не е наред.

# 335
  • Мнения: 41 975
Явно не са намерили наематели засега.
Или цената е висока, или нещо с обзавеждането не е наред.


Па то голямата част, които аз виждам в квартала, даже не са довършени докрай или поне не са обзаведени Simple Smile

# 336
  • Русе
  • Мнения: 11 928
  Инвестиионно, може и да се очаква да повишава стойността си и да се надяват да го продадат на по-висока цена след време.

# 337
  • Мнения: 54 992
Аз не споря с теб.
Казвам каква е идеята за инвестиционните апартаменти.
Има обаче и такива, които купуват за себе си, но са още в чужбина. Те може и да са празни и недовършени.

# 338
  • Мнения: 41 975
Има обаче и такива, които купуват за себе си, но са още в чужбина. Те може и да са празни и недовършени.

Е, това е разноводност на моята позиция - купуват за себе си, макар сега точно да не им трябват, но понеже сега имат пари.

# 339
  • Мнения: 350
Преди месец някъде ходих в Дика, дето е на Витошка до НДК. На излизане се загледах в отсрещните 2 блока - имаше няколко апартамента, стъклата или бяха мръсни от години, или бяха покрити не със жълти, а с кафяви вестници. Говоря за поне 3 апартамента, които видях в двата блока. Направи ми впечатление, защото това е едно от най-централните места. Да спомена също, че съм виждала и по партерните етажи кооперациите на "Неофит Рилски" сума жилища, които са запуснати. Пълно е с празни жилища, не мога да си обясня на какво отгоре са високи цените.

# 340
  • Мнения: 9 052
спекулации

# 341
  • София
  • Мнения: 4 192
Спекулации друг път. Тези празните жилища или не са се разбрали наследници, или нямат нужните документи. Всичко се разграбва като топъл хляб в момента, защото пазарът е на продавачите. Неслучайно и строителството последната година е главоломно - защото има ОГРОМНО търсене. И така до следващия цикъл. Това, че на вас цените ви се струват спекулативни, високи, и т.н., не означава, че не са пазарно определени. И разбира се, че продавачът ще иска максимално възможната цена, а не такава цена, че купувачът да е доволен.  Peace
Пак ще го повторя на тези, които не искат да го разберат - пазарът в София не е България. Тук средната заплата е двойна в сравнение с останалата в страната и каквото не бяга в чужбина, се изнася в София. Затова пък ние софиянците купуваме на село и земеделски земи - кой крив, кой прав, ще се покаже след време  Praynig

# 342
  • Мнения: 54 992

Не.
Просто тези запуснатите не се продават.

# 343
  • Мнения: 888

Абсолютни спекулации са, но всеки един балон си има си граница на надуване преди спукване.
Имоти, които до преди 3 години никой не поглеждаше дори - панели в крайни квартали - първи, последен етаж или огромни ЕПК-та, в които никога не  разбираш кой живее и кой плаща разходи се търкаляха с години да се продават, а сега се търгуват експресно.
Почти сигурно е, че купувачите сега ще се набълбукат.

България е ВТОРА ПО СМЪРТНОСТ В СВЕТА след никому неизвестната африканска д-ва Лесото по данни на ЦРУ.Някъде там е и по доходи, дори Сърбия и Македония ни минават.
За миналата година имаме антирекорд в раждаемостта, невиждан скоро - едва 60  000 новородени. От тях цигани и турци са поне 50% , че и отгоре...След 18 години ще имаме 25 000 макс. навършващи пълнолетие, колко от тях ще останат тук, ако не забегнат родителите им преди това?
Ще дойде време и в София няма да има кой да дойде да живее и да учи. То вече е така. Из градове като Сливен, Стара Загора и всякакви по-малки предпочитат да идат да работят в чужбина, спестявайки пари, които да си харчат по родните места до следващ гурбет, вместо да дойдат в София да работят за "заветните" 800, 1000 лев. примерно.

Чуждите купувачи отдавна вдигнаха ръце и напуснаха пазара, въпреки меко казано атрактивните цени за тях. Въобще нищо добро не чака България, западняци, руснаци отдавна се отказаха да "инвестират" в имоти тук. А показателно е, че всякакви арабски паплачи предпочитат да се върнат в родината си, някъде в условия на война пред алтернативата да останат в България.


На всички тези факти някой да излезе с един нормален довод за бума в цените и строителството?
Отделно икономическата перспектива на България е трагична, пишман бизнеса вече започва да трепери, че 2020 год. наближава и Еврофондовете спират (ако не се разтури ебробардака и по-рано) .
На фона на всичко това и бъдещите вълни на емиграция последното в една умираща за съжаление държава е ръст в цените на имотите.


Подкрепям горните мнения, София е на 1/4 с празни жилища. Живея на две места. На едното са шест етажа с по два апартамента на етаж, общо 12. Кварталът е от престижните.
От 12 апартамента един е с наематели, четири са необитаеми, три се обитават от по един сам човек над 50 години. Децата са три, две на наемателите и само едно на собственици.
В двугите входове и блокове наоколо положението е подобно. България загива за съжаление повече български деца се раждат извън пределите на страната.

Последна редакция: пт, 10 фев 2017, 11:00 от qsenski

# 344
  • Мнения: 888
Спекулации друг път. Тези празните жилища или не са се разбрали наследници, или нямат нужните документи. Всичко се разграбва като топъл хляб в момента, защото пазарът е на продавачите. Неслучайно и строителството последната година е главоломно - защото има ОГРОМНО търсене.

В момента само който е на зор продава. Другите чакат спекулата да вдигне още цените или не им трябват левчета. Купувачи търсят повече от година, а читави оферти няма.
Затова намазват строителите, всичко им се продава на ниво проект още, и то на космически цени над 100 евро/кв. А познат подизпълнител на големи фирми като МИРАТ, АРТЕКС и прочие казва, че е кошмарно изпълнението. Не се правела мазилка, лепели гипскатрона директно върху тухлата. Някакви луфтове в бетона колкто ръка да мине. Та само тези ще намажат от цялата работа, да приберат на бай Ганя спестяванията от побратимите си банкерите  Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт