Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 19 та част

  • 104 594
  • 690
  •   1
Отговори
# 585
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте!
Наскоро разбрах, че съм бременна. Предстои ми да започна работа по програма "Старт на кариерата" към Държавна институция, със срок 1 година.
Въпросът ми е, ще мога ли да получавам майчинство, има ли вероятност да ме съкратят?
Благодаря Ви предварително!

Тези договори са срочни и след изтичането им се прекратяват.Могат да го направят дори да сте в отпуск или болничен.

[Здравейте! Към момента съм на договор по заместване, като титутлярът ще се върне на работа към август-септември 2021. Терминът ми е на 23.06. Доколкото разбирам това не е пречка да си получавам майчинство за първите 410 дни. Но тъй като договорът ще бъде прекратен със завръщането на титуляра по време на тези 410 дни - няма да имам право на отпуск за гледане на дете до навършване на 2-годишна възраст. Въпросът ми е, ако сега започна 2-ра работа на 4 часа, ще може ли да ползвам отпуск за гледане на дете до 2-годишна възраст? Или евентуално след изтичането на 410-те дни вторият работодател, при който ще бъда на 4 часа, да прекъсне трудовия договор по време на изпитателен срок и да се регистрирам на борсата на труда?
Можеш да го ползваш при втория работодател.Така ще ти е по-изгодно и после да отидеш на борса.

# 586
  • Мнения: 53
Здравейте!
Ситуацията ми е следната. Бременна съм с второ детенце, като първото още не е навършило година. След изтичане на първата ми година по майчинство ще прекратя въпросното такова, след което ще изляза в болничен. Счетоводителката иска от мен да попълня прил. 8 чл. 54 за изплащане на парично обещетение при неизползване на отпуск по майчинство. Въпросът ми е следният, вярно ли е, че след излизането ми в болничен нямам право на паричното обещетение от 50%, което е за отглеждане на първо дете?

Последна редакция: сб, 30 яну 2021, 22:12 от plamena.vylcheva

# 587
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте!
Ситуацията ми е следната. Бременна съю с второ детенце, като първото още не е навършило година. След изтичане на първата ми година по майчинство ще прекратя въпросното такова, след което ще изляза в болничен. Счетоводителката иска от мен да попълна прил8. чл. 54 за изплащане на парично обещетение при неизползване на отпуск по майчинство. Въпросът ми е следният, вярно ли е, че след излизането ми в болничен нямам право на паричното обещетение от 50%, което е за отглеждане на първо дете?
Имаш право на 50% за първото дете.Ще продължиш да ги получаваш.

# 588
  • Г. О.
  • Мнения: 1 724
При мен е такъв случая. Прекратих майчинството и излязох в болничен. Счетоводителката твърди, че не ми се полага 50% от майчинството за първото дете до навършване на две години. Не попълних декларация за това. Чудя се сега дали тя е некомпетентна? Как и къде мога да проверя? Ако съм пропуснала тогава да подам тази декларация 8, губи ли давност?

# 589
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Колежката да ти подава декларацията със задна дата.
НОИ го казват и да си чете наредбите.

https://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/4503-vypros14

# 590
  • Мнения: 45
Здравейте мами.
За болничен колко месеца стаж ми трябват. От август съм на договор. А от
18  септември съм в болничен. От НОИ ми пращат всеки месец писма, че нямам 6 месеца и отказват да ми изплащат болничен. Та въпроса ми е 6 месеца трудов стаж(изработени и болнични) или само 6 месеца болничен за общо заболяване и бременност.

# 591
  • Мнения: 147
Здравейте при прекъснати здравни осигуровки имам ли право на болничен? Четох информация, че болничния няма общо но на мен приятелка ми каза,че и казали да си плати и тогава ще има право на болничен. Малко се обърках кое как е 🤔

# 592
  • Мнения: 610
Здравейте, малката е на 1,4 месеца и скоро ще се върна на работа. Но ще сменя и града и работодателя. За детските необходимо ли е някакво заявление в социалното, че ще имам нов настоящ адрес?
Новият или сегшният счетоводител трябва да помоля да ме ориентира за прехвърляне на 50% от майчинството на бабата?
Благодаря.

# 593
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
В социалните няма какво да подаваш.
При старият счетоводител ще ти прекъснат майчинството при напускане.В новото счетоводство се оправяш с бабата.

# 594
  • Мнения: 57
Здравейте!
В момента ползвам втората година за отглеждане на дете. Искам да попитам, при евентуална втора бременност, ако излзя в болничен, което при мен ще се наложи, каква ще е базата, на която ще получавам обещетението за болничния и съответно на майчинството след това?

# 595
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Здравейте!
В момента ползвам втората година за отглеждане на дете. Искам да попитам, при евентуална втора бременност, ако излзя в болничен, което при мен ще се наложи, каква ще е базата, на която ще получавам обещетението за болничния и съответно на майчинството след това?

Ако 45 дневния болничен преди раждане започне в рамките на втората ви година се използва базата от първото майчинство.

При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете до 2-годишна възраст обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

# 596
  • Пловдив
  • Мнения: 13 485
Утре по график е последната дата за получаване на майченство за януари, подала съм декларацията при работодател януари още /изравнителния балничен от педиатъра на сина ми беше до 31.12/. Ако утре нямам превод във фирмата ли да звъня или в НОИ?

# 597
  • Мнения: 57
Здравейте!
В момента ползвам втората година за отглеждане на дете. Искам да попитам, при евентуална втора бременност, ако излзя в болничен, което при мен ще се наложи, каква ще е базата, на която ще получавам обещетението за болничния и съответно на майчинството след това?

Ако 45 дневния болничен преди раждане започне в рамките на втората ви година се използва базата от първото майчинство.

При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете до 2-годишна възраст обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
А ако болничният не е 45 дни преди раждане, а е болничен за задържане, пак ли се изчислява на старта база?

# 598
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Утре по график е последната дата за получаване на майченство за януари, подала съм декларацията при работодател януари още /изравнителния балничен от педиатъра на сина ми беше до 31.12/. Ако утре нямам превод във фирмата ли да звъня или в НОИ?

В НОИ, ако сте сигурна че е подаден в срок.

# 599
  • Пловдив
  • Мнения: 13 485
Благодаря, получих днес превод, да си знам сега, че до края на майчинството, ще го получавам последния четвъртък от месеца?

Общи условия

Активация на акаунт