Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 19 та част

  • 107 470
  • 694
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1
Здравейте на всички мами и бъдещи мами! С моя мъж планираме за дете,но не сме напълно ясни с правилата за стаж и майчинство, донякъде сме.. Аз работя от миналата година от 8 юли 2015 в една фирма, първоначално ми беше временен договор, 8 часа и осигуровки, и тази година януари месец се прехвърлих на постоянен договор с 8 часа и осигуровки, това ще влияе ли върху 2г. стаж за майчинство? И ако отсега плануваме за дете, ако забременея, живот и здраве и като си взема болнични след 2, 3 месец да речем до юли месец ще направя ли 2 години стаж(от 8 юли 2015 до сега )? Ще съм Ви благодарна много за информацията!Лека вечер на всички! Simple Smile

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте на всички мами и бъдещи мами! С моя мъж планираме за дете,но не сме напълно ясни с правилата за стаж и майчинство, донякъде сме.. Аз работя от миналата година от 8 юли 2015 в една фирма, първоначално ми беше временен договор, 8 часа и осигуровки, и тази година януари месец се прехвърлих на постоянен договор с 8 часа и осигуровки, това ще влияе ли върху 2г. стаж за майчинство? И ако отсега плануваме за дете, ако забременея, живот и здраве и като си взема болнични след 2, 3 месец да речем до юли месец ще направя ли 2 години стаж(от 8 юли 2015 до сега )? Ще съм Ви благодарна много за информацията!Лека вечер на всички! Simple Smile

За да имаш право на майчинство трябва да имаш 12 м осигурителен стаж и да работиш в момента на издаване на 45 дневния болничен.Ако от юли 2015 си на 8 часа,ти вече имаш необходимия стаж за майчинство.
За размера на обезщетението ще ти гледат 24 м назад от 45 дневния болничен.Ако в тази 24 м база имаш месеци без работа,ще ти ги взимат на минималната работна заплата

# 92
  • Мнения: 1 912
Здравейте, не мога да намеря темата „майчинството счетоводно”, затова ще питам тук Simple Smile
Детето ми навършва 2 год. след месец. Нямам желание да се върна на старата си работа, затова въпросът ми е трябва ли сега, 1 мес. преди да ми свърши майчинството, да пусна молба за напускане по взаимно съгласие, това ще се отрази ли на последния месец майчинство и трябва ли изрично да упомена в молбата, че желая да ми бъде изплатен неизползваният отпуск за предходните две години Simple Smile В трудовия ми договор е споменато едномесечно предизвестие от двете страни.
Благодаря ви предварително!

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, не мога да намеря темата „майчинството счетоводно”, затова ще питам тук Simple Smile
Детето ми навършва 2 год. след месец. Нямам желание да се върна на старата си работа, затова въпросът ми е трябва ли сега, 1 мес. преди да ми свърши майчинството, да пусна молба за напускане по взаимно съгласие да,трябва , това ще се отрази ли на последния месец майчинство не  и трябва ли изрично да упомена в молбата, че желая да ми бъде изплатен неизползваният отпуск за предходните две години да,впиши го  Simple Smile В трудовия ми договор е споменато едномесечно предизвестие от двете страни.
Благодаря ви предварително!

# 94
  • Мнения: 1 912
Елфита, много благодаря за светкавичния отговор!

# 95
  • Мнения: 124
Добър вечер, много ми е важна Вашата помощ светкавично. От два месеца съм назначена на срочен трудов договор до завръщане на титуляра, които е в отпуска по бременност и майчинство. Без планове разбрах, че съм бременна - и сега големия въпрос какви са ми шансовете при това положение ? Имам ли право на майчинство и ако не какви полезни ходове имам за да го получа защото за да отгледам бебето се нуждая от тези пари. Преди това имам непрекъснат стаж и две бременности, за които получавах майчинство.

# 96
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Имаш право на майчинство.При завръщане на титуляра ти се прекратява договорът.Ако е след започване на 45-дневния, ще получаваш обезщетение до края на 410-е дни.Ако е по време на втората година, спираш да получаваш обезщетение.

# 97
  • Мнения: 124

pantera666   По моите сметки живот и здраве титулярът ще се завърне , когато майчинството ми е влязло в трети месец на втората година. Това ще рече , че до края на втората година ще спра да получавам обезщетение така ли ? Какви са ми възможностите в тази ситуация и още нещо към момента защитена ли съм от закона от уволнение ако съобщя за бременността ?

# 98
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Да, ако се върне през третия месец от втората ти година, се прекатява договорът ти и обезщетението спира.Вариант ти е фиктивно назначаване другаде и получаваш остатъка от втората година, а след това борса.Или директно борса след прекратяването.Защитена си от закона сега при съобщаване, ако нямаш изпитателен срок или вече е изтекъл.

# 99
  • Мнения: 124
Благодаря за отговора и още нещо - трупам стаж по специалността си като съм в майчинство какъв ще е стажа ми общ трудов или към работодателите ми  тоест по специалността ? А само остатък от втората година, който не застъпвам и ще съм евентуално на борсата ще е общ така ли ?

# 100
  • Мнения: 751
Здравейте, със сестра ми ще родим деца в разстояние на няколко месеца. Може ли след първата година на всяко едно от децата и двете да прехвърлим майчинството си на майка си или само една от нас може да й прехвърли майчинството си? Благодаря ви за отговора.

# 101
  • Мнения: 259
Здравейте, със сестра ми ще родим деца в разстояние на няколко месеца. Може ли след първата година на всяко едно от децата и двете да прехвърлим майчинството си на майка си или само една от нас може да й прехвърли майчинството си? Благодаря ви за отговора.

Няма как да стане, след като вече едното от майчинствата й е прехвърлено, тя е излязла в отпуск за отглеждане на дете до 2 години.

# 102
  • Мнения: 751
Здравейте, със сестра ми ще родим деца в разстояние на няколко месеца. Може ли след първата година на всяко едно от децата и двете да прехвърлим майчинството си на майка си или само една от нас може да й прехвърли майчинството си? Благодаря ви за отговора.

Няма как да стане, след като вече едното от майчинствата й е прехвърлено, тя е излязла в отпуск за отглеждане на дете до 2 години.


Благодаря ви.

# 103
  • Мнения: 475
Здравейте! Имам един въпрос - в неплатена отпуска съм и детето ми ходи на ясла.Но в момента е болно и си е в къщи.Мога ли да си взема болничен и ако да кой го издава? Колко дни болничен имам право за гледане на дете за една година?Благодаря предварително!  bouquet

# 104
  • София
  • Мнения: 8 943
Здравейте! Имам един въпрос - в неплатена отпуска съм и детето ми ходи на ясла.Но в момента е болно и си е в къщи.Мога ли да си взема болничен и ако да кой го издава? Колко дни болничен имам право за гледане на дете за една година?Благодаря предварително!  bouquet
Можете да си вземете от педиатъра (ЛЛ) на детето. Полагат се 60 дни за гледане на дете общо за двамата родители.

Общи условия

Активация на акаунт