Избор на пюре

  • 20 563
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 271
Здравейте, скоро ми предстои захранване на бебчо. Насочих се към пюрета слънчо, но когато захранвах голямото ми момче преди 10 г. ги нямаше и бих се радвала да чуя мнения и съвети.

# 1
  • Мнения: 2 501
На мен лично не ми харесват на вкус - блудкави и течни. Купувала съм от всички марки и по моя преценка Bebevita са най-хубави.

# 2
  • Мнения: 1 725
Бих те посъветвала да четеш садържанието,преди всичко.Незнам Слънчо как са,но съм попадяла на скъпи пюрета(плод само) със садържание на плод 19%-50г.-3.90лв.Не пишеше какво друго садържа,освен вода де.
Взимала съм от ДМ-ските,някои са 90%плод.
Та не е само до марка,трябва да се чете.

# 3
  • Prague Czech Republic
  • Мнения: 897
Препоръчвам ви , пюретата на HIPP и BEBEVITA  Peace  Hug

# 4
  • На Дунава
  • Мнения: 268
Не съм използвала пюретата на Слънчо, но сега погледнах на страницата им съдържанието на пюретата за захранването - морков, морков и картоф, пащърнак и картоф и сходни. Имат твърде високо съдържание на вода - между 20 и 30 плюс процента. Това първо ще ги направи неудобни за подаване с лъжичка, второ не виждам смисъл да се плаща за консервирана вода. Ако майката прецени, че бебето би преглъщало по-лесно по-течна консистенция, би могла сама да разреди. Често разреждането се прави с кърма или АМ, така че водата не е първият избор в тази насока.
Освен това препоръката към производителите на бебешки храни е да добяват към пюретата мазнина. Обикновено за целта по ред причини се използва рапично олио, но може да се вземе и всяко друго. Слънчо не добавят никакво, само вода - тя не е подходящ заместител. За сравнение - пюретата на ХИП (давам ги за пример само, защото са много популярна, общо достъпна марка) съдържат общо 12% вода + рапицово олио на фона на 20-30% само вода при Слънчо. Не бих се спряла на Слънчо, ако имах избор.

# 5
  • Мнения: 271
Благодаря Simple Smile до сега не съм се замисляла за подобни неща-процент плодово/зеленчуково съдаржание или количество вода. Но определе от сега ще знам на какво да обръщам внимание.

# 6
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Ако имате магазин на dm под ръка, препоръчвам пюретата им babylove, както и кашите им. Peace

# 7
  • Варна
  • Мнения: 469
В началото бебето хапва само по няколко лъжици.Аз започнах с пюрета на Гербер,защото ми хареса състава и беше в по-малки бурканчета(80г).Предлагала съм също на Слънчо(броколи,чист картоф и картоф и пащърнак).Малката също ги хапваше,но определено имаше пледпочитания към Гербер.
П.с.като съвет не предлагай чистия картоф,защото не знам бебе,което да го е харесало.Изключително безвкусен е(аз изхвърлих целия буркан,защото малката беше отвратена).Въведи чиста тиква,а след това въведи картофа в комбинация с тиква.Ще си спестиш доста плюене и ужасените физиономии на бебчо:)

# 8
  • Мнения: 1 725
Даа това на Гербер е прекрасно направо.Плодово,слива-съдържание на сливи 28%  Whistling
Е,поне ще му замирише на сливи на бебето.И ще се нахрани със нишесте.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 469
Аз  говоря за начало на захранването т.е. първите пюрета.Започнах със зеленчуковите на Гербер-моркови(100%),тиква(100%),броколи(80%+вода).След това продължих и с други марки.

# 10
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
И аз започнах с морков на гербер и, след като оцвети лъжичката в оранжево, което не успях да измия три дни, а акото на малкия стана като светофар, не повторих. И ние сме отглеждали биоморкови, но такова нещо не бях виждала. Crossing Arms Иначе, са вкусни, но "не, благодаря!". Naughty

# 11
  • Мнения: 741
По-хубави пюрета от домашно приготвените няма. Все пак при такова изобилие от пресни плодове и зеленчуци,да даваш 2лв. за половин варен картоф...

# 12
  • Мнения: 28
Препоръчвам тези на Bebevita. Те са под марка на Hipp(правят ги в един и същи завод) и са с много добро съчетание на зеленчуците. Малката харесваше най-много тях, въпреки, че бяхме пробвали 3-4 марки с едни и същи комбинации.
Но в началото на захранването, когато се дава по 2-3 лъжички си ги правех сама в къщи.

# 13
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Малко съм разочарована от хипп. Едно отворно плодово пюре го бях забравила в хладилника почти месец и като го видях, реших да го пробвам, беше като току-що отворено. За същия срок бейбилав беше станало бомбаж с газиранко вътре.  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 12 307
Моят предпочиташе на "Ганчев". Домашните категорично отказваше. Зеленчуковите не ги обичаше много-много, не отказваше обаче плодовите, като най-любимо му беше шипката(смесват я с ябълка). Манджичките от същата марка ги обичаше. На осем месеца мина на домашна храна и останаха само плодови пюрета. Подариха ни на Hipp и бебвита , но не ги хареса.
Като го захранват педиатърката ме посъветва, ако пюрето не е с мляко да добавям. Ние бяхме на АР.

# 15
  • София
  • Мнения: 905
Ovko не са лоши - имат комбинации тиква-морков и тиква-морков-ябълка, която е доста вкусна.

# 16
  • Мнения: 271
Засега пробвах Хип и Бебевита, харесват му особено Хип-а Simple Smile
Четох съдържанието в Ганчев-имат нешесте и сухо мляко, което ме отказа. Интересното е че Хип и Бебевита нямат богат избор- става въпрос за големите, зеленчукови пюрета.

# 17
  • Мнения: 3
На Хип са хубави но и малко скъпи

# 18
  • Мнения: 200
На Хип са хубави но и малко скъпи

Да, и аз съм на същото мнение. Все още ги купувам понякога, но взимам и други марки.

# 19
  • Мнения: 16
Ние си приготвяме пресни,наистина при това изобилие от плодове и зеленчуци прясно приготвената храна си е най доброто

# 20
  • София
  • Мнения: 3 714
От готовите- малките Гербер, еднокомпонентни и без сгъстители. Идеални за две-три лъжички и от към грамаж и от към съдържание.
Ако сте настроена сама да приготвяте пюрета, с две ръце подкрепям инвестицията в уред за бебешка храна. С първото дете ползвах Бейбикук, новия Авент с второто. Лесно, просто, удобно и най-вече- знаете какво и по колко слагате в храната.

# 21
  • Мнения: X
Sunval и Babylove на ДМ.

# 22
  • Мнения: 122
Като започнах захранването почнах с бурканчетата на HiPP защото имаха еднокомпонентни. После когато започна да яде смесени, започнах да давам на дъщеря си и на Мандев.

Сега яде основно само на Мандев и само 2-3 на HiPP.

Останах много доволна от бурканчетата на Мандев. Харесва ми вкуса им, цената и най-важното на малката страшно много й харесват.

# 23
  • Мнения: 3 595
DM Bio са хубави, Babylove пак на ДМ, Sunval, Holle както и някои на Hipp. Но като цяло трябва да се чете състава на всяко едно, не да се разчита на марка. Хип също имат плодови, тъпкани със захар или за обем оризов грис и/или нишесте. Не съм сигурна, но мисля и Sunval имаха със захар. Иначе това за мазнината е важно, но мазнина винаги може да се добави към готово пюре. Но процентът вода в някои е направо скандален... Bebevita също имат захар, сол или други съставки, които нямат място по мое мнение в едно бебешко пюре. Може благодарение на това да са вкусни, но... в крайна сметка не е важно само вкусно ли е, а здравословно ли е, особено в тази крехка възраст. Пак казвам, не всичко на една марка е със/без захар/нишесте, трябва да се чете всеки вид бурканче. Над българските марки нямам поглед, защото не съм в България.

Все пак подкрепям мнението, че по-хубаво (и здравословно) от домашното няма ако бебето го яде. Наистина в началото за един картоф и един морков, от които бебето ще изяде една лъжица и ще изплюе пет, да се дават толкова пари няма смисъл  Peace

# 24
  • Мнения: 33
Много рядко давам купени пюрета. Всичко си й приготвям- плодове, зеленчуци, месо, попари и други. По-хубаво от домашна и току що сготвена храна няма. Аз съм на мнение, че надали ще ми хареса всеки ден да ям  купена храна, така че не бих давала само готови пюрета независимо на коя марка са. Това си е мое лично мнение.  Laughing  chef

# 25
  • Мнения: X
Sunval със захар няма. Това е една от най-добрите марки на пазара!
Иначе много ясно, че най-добре домашни пюрета, но от време на време, за разнообразие може и купено. Аз съм фен на плодовите пюрета като следобедна закуска, след определена възраст Със захар и боклуци не купувам нищо, затова съм се спряла на 2-3 марки и само от тях вземам чат пат.

# 26
  • Мнения: 3 595
Може за Sunval, тогава значи в Холе съм гледала някъде захар. Аз принципно от тях само, както и ДМ био, купувам плодови пюрета от време на време и тях признавам като марки. А зеленчукови само като пътуваме и ако няма възможност за приготвяне на пюрета и там вече предимно ДМ био.

# 27
  • Мнения: 2 909
HIPP и Bebivita

# 28
  • София
  • Мнения: 49
Здравейте.Когато започнах да захранвам дъщеря си бях решила да й приготвям пюретата.Приготвях й 2-3 дена,обаче тя изобщо не искаше да ги яде,а ставаха вкусни.Започнах да й купувам.Първо взимах на Хип,след това на Бебивита.Сега купувам и на Слънчо определени,защото ги харесва.Реших да й купя на Ганчев и стана фал.Запече се и повече не съм купувала.На Овко й взех рибно пюре,изключително сухо.Хапна една хапка и повече не пожела да го близне.Сега взех рибно на Гербер и й хареса.

Последна редакция: пт, 11 ное 2016, 23:50 от angelofsun91

# 29
  • Мнения: 1 700
Пробвай да направиш ти ако не хареса ,тогава купувай пюрета.Аз захраних с  пюренца на Овко.Моят син харесваше предимно Бебевита и Овко.Взимала съм му и Ганчев и Слънчо(които не са никак лоши-просто са малко по-разредени).С Хип нямах успех плюеше ги.Чувала съм добри отзиви за ДМ-ските пюренца и за Сънвал.

# 30
  • Мнения: 153
Мами имам малко глупaв въпрос, но все пак ще попитaм. Бебето ми е захрaнено вече, но вчера купих за първи път пюре на хип картофи със сьомгa, та въпросът ми е. Може ли да го дам? Със моя мъж спорим той казва че комбинация мляко и риба не е хубаво аз си спомням, че яйца и риба не трябва. Тя е на АМ

# 31
  • Мнения: 1 700
Мами имам малко глупaв въпрос, но все пак ще попитaм. Бебето ми е захрaнено вече, но вчера купих за първи път пюре на хип картифи със сьомгa, та въпросът ми е. Може ли да го дам? Със моя мъж спорим той казва че комбинация мляко и риба не е хубаво аз си спомням, че яйца и риба не трябва. Тя е на АМ
на колко месеца е бебето ви? риба се дава чак след 8-9месец

# 32
  • Мнения: 153
Тя е на шест и половина, но на бурканчето пише 4+ ?

# 33
  • Мнения: 3 595
Зависи според коя схема, в Германия риба се дава на втория месец от захранването веднага след месото ако то се понесе добре. Аз захраних на навършени 6 месеца и дадох сьомга на навършени 7.

# 34
  • Мнения: 1 700
Аз не бих препоръчала риба толкова рано,но зависи дали сте в България или Чужбина? Понеже моя син имаше алергии от храни и риба дадох на 9 месец или 3 месец след захранване.

# 35
  • Мнения: 153
Във БГ СЪМ, аз захрaнвaне започнах от четвърти месец всичко съм и дала пуешко, заешко, пилешко и телешко понася ги добре само тая риба малко ме е страх.

# 36
  • Мнения: 8 585
Мами имам малко глупaв въпрос, но все пак ще попитaм. Бебето ми е захрaнено вече, но вчера купих за първи път пюре на хип картофи със сьомгa, та въпросът ми е. Може ли да го дам? Със моя мъж спорим той казва че комбинация мляко и риба не е хубаво аз си спомням, че яйца и риба не трябва. Тя е на АМ
Избягвайте на всяка цена пюрета от бурканчета и ги ползвайте само при крайна нужда- пътуване и подобно.
Гответе на бебета само домашна храна от прости и всекидневни съставки.

Риба не се дава до 10-11 месечна възраст.

# 37
  • Мнения: 3 595
Не само при немците съм я виждала рано рибата. The American academy of pediatrics също я препоръчва рано, но след въвеждане на няколко по-малко алергенни храни. Аз лично бях публикувала в една тема линк към изследване, в което резултатите сочеха, че по-ранно въвеждане на риба и кисело мляко имат положителен ефект над развитието на атопичен дерматит. Иначе всяка майка решава за себе си, но в една тема се обсъждаше, че българският план за захранване е много консервативен и е почти като за деца с алергии. И точно колкото планове има толкова и възможности има всяка майка да реши без задължително нещо да е грешно или пък правилно.

# 38
  • Мнения: 8 585
Не само при немците съм я виждала рано рибата. The American academy of pediatrics също я препоръчва рано, но след въвеждане на няколко по-малко алергенни храни. Аз лично бях публикувала в една тема линк към изследване, в което резултатите сочеха, че по-ранно въвеждане на риба и кисело мляко имат положителен ефект над развитието на атопичен дерматит. Иначе всяка майка решава за себе си, но в една тема се обсъждаше, че българският план за захранване е много консервативен и е почти като за деца с алергии. И точно колкото планове има толкова и възможности има всяка майка да реши без задължително нещо да е грешно или пък правилно.

По принцип, ако готвите рибата отначало без кожата, риска за алергии е малък.
Моля, имайте пред вид обаче, че става въпрос не само за моментна реакция- такава може да нямате, но след годинка възраст, да започнат необясними хронични бронхити и детска астма - САЩ са на едно от първите места по детска астма ( астматични бронхити в света).
Това, дали ранното въвеждане на алергени наистина е протективно е спорна тема, защото просто за едни деца това е така, но за други-не. Докато разумното и късно въвеждане за ВСИЧКИ деца работи добре.

# 39
  • Мнения: 3 595
Детето ми е над година вече и не е било болно нито един път, дори хрема не е имала, какво остава за бронхити и т.н, не е правила алергични реакции към абсолютно нищо. Отдавам го и от части на дългото кърмене, прекратих след годинката (за някои не е дълго де). Въвеждах храни внимателно и със сигурност "разумно", четох научни статии както и съм си купувала дори такива. И затова казвам, че общовалидно "правилно" няма. Но ПОВЕЧЕТО по-нови статии (не всички) се концентрират върху по-ранното въвеждане на алергени. И напротив, има доста изследвания, които показват, че късното въвеждане на алергени може да е причина да се отключат алергии, така че не е вярно, че за абсолютно всички деца по-късното въвеждане е по-добро. Всяко дете е индивидуално, майката най-добре го познава както и знае семейната обремененост с алергии и може да прецени.

# 40
  • Мнения: X
Според мен здравословните проблеми започват да се обаждат, когато детето тръгне на ясла/ градина. Пожелавам на всички да са здрави, но не виждам къде точно е проблема да се въведат по-късно някои храни? Лично за мен кърменето не р никакъв фактор за боледувания, просто е добра, естествена храна. Голямото дете естествено не боледува в бебешкия период, бебето с брат в градина, няма този шанс. Но, да чукам на дърво, хронични проблеми и сериозни болести е нямало. Точно тук е тънкия момент - вирусите, с които се сблъсква всяко дете да не доведат до по-сериозни неща.

Последна редакция: сб, 12 ное 2016, 14:22 от Анонимен

# 41
  • София
  • Мнения: 3 714
Малко не е по темата с пюретата, но деца, които не ходят по ясли и градини или нямат по-голям "приносител" у дома, рядко боледуват. Връзката между кърменето и болнавостта ми е другата любима тема. Познавам толкова кърмени, които се сцепват да боледуват, колкото и некърмени със страхотна имунна система, която не се поддава лесно. Peace
Захранвала съм дете с АБКМ. Израстна всичко до година и три месеца. Единственото кофти, че чак сега, на почти 4, започна да проявява интерес да опитва "нови" храни. Отдавам го на прекаленото ми вторачване докато захранвах, опитването на ограничен брой храни и пр. Така че, ако не е предразположено детето, бих опитвала внимателно от всичко Peace Не знам доколко е вярно, но четох, че до година бебетата/децата имат интерес към храна и съответно е хубаво да са опитали повече на брой неща.

# 42
  • Мнения: 3 595
Пожелавам на всички да са здрави, но не виждам къде точно е проблема да се въведат по-късно някои храни?

Както казах няколко пъти няма проблем. Както за много деца няма и като се въведат по-рано. Неприятното е, когато някой размахва пръст и едва ли не изкарва всички, които са взели друго решение "неразумни" или неинформирани. Това лъха от коментарите, докато аз изрично подчертавам, че няма един правилен начин, който да е общовалиден и не съдя никой за нищо. И не всички майки въвели по-рано риба или месо, включително и аз, са неразумни, нехайни или пък са в грешка, както едва ли не се изкарва досега. Науката спори кое е правилното и не е напълно наясно, но в БГ мама всичко е ясно отдавна явно, забравям го този момент винаги като пиша по спорни теми.

Колкото за кърменето и ефектите на кърмата покрай въвеждането на нови храни и алергени, както и за имунната система е същата работа, но винаги изскача някой с пример за на съседката и на Пенка децата, които едното кърмено, другото не, ела виж кое е повече болно  ooooh!

# 43
  • Мнения: 8 585
Темата с "предразположението" е болен русизъм от стари времена. Това го има, но не бива да се хиперболизира изобщо.
Най-тежката форма на астма съм виждал при дете кърмено до 24 м възраст.

От особено важно значение е децата да не ходят на градини до около 3-4 годишна възраст, или да ходят колкото се може по-малко като часове дневно ( да кажем 2-3/дневно). От друга страна, от значение е общия здравен фон в съответната ДГ и правилната ваксинация на децата, посещаващи я.

Ранните и повтарящи се дихателни заболявания на деца, посещаващи ДГ във възрастта 1-3г, са една от най-главните причини за тежки респираторни проблеми, трети сливици, хронично стаф носителство до 4-6 годишна възраст. От особено значение е обикновените респираторни вирусни заболявания да почнат колкото се може по-късно- например след 3-4 г възраст- това е от кардинално значение.

# 44
  • Мнения: X
Абсолютно съгласна, но наистина второто дете в семейството за съжаление трудно се опазва.
Сестра ми живее в Англия и там захранват доста скорострелно с всичко. След 8 месец вече почти всичко е разрешено, включително прясно мляко в храните, а след годинката и за пиене.

Общи условия

Активация на акаунт