Деца – чудовища и толерантните им родители

  • 232 644
  • 3 490
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 925

Това е интересно. Как да се реагира с родители на които децата са невъзпитани, тормозят другите, нападат ги , не им се обръща внимание  и взимат мерки.

Ами ще ти кажа - предупредила съм мъжа ми, че при още едно посягане от страна на другото дете има задължението да прибере нашата дъщеря у нас, за да не става свидетел на грозни скандали, защото съм на ръба и имам чувството, че няма да могат да ме спрат. Колкото и да съм мила, добра и възпитана, вече не се трае.

А пък аз не съм научила дъщеря ми да се защитава, в смисъл не й казвам ако те ударят, удряй и ти. Обяснявам й, че ако някой й посегне, да търси помощ от мен. Аз разбира се отивам при детето и му се поскарвам. Синът ми като порасне ще го уча в никакъв случай да не удря момичета, да им отстъпва, с едн дума да е джентълмен. Но се чудя при дъщерята дали не греша  Rolling Eyes

# 451
  • Мнения: 4 411
Аз също не съм учила моята. По едно време ми беше писнало и й казах - ми като те удря, удари и ти един път. Тя ми отговори, че не може да бие други деца, не искала и т.н. Обаче аз не съм винаги с нея, тя трябва да може да се защити. След две години ще е в училище и там няма да има постоянно госпожа с тях. В междучасията как ще се оправя? Оф, ще взема да я запиша на някакъв боен спорт за самозащита.

# 452
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Джуди, благодаря ти за адекватното включване. Някои хора тотално изпердашиха май.
И аз по едно време се питах - не било редно насилието над дете /разбирай шляпане при идиотски прояви/. А редно ли е насилието на невъзпитани лапета над обществото и собствените им родители?  Щото те нали, по никакъв начин не са го "насилвали" златото. Само са му казвали гальовно да престане и са му чели двучасови лекции, докато то ги е ритало и плюело. Това последното сме го виждали всички.

# 453
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Аз също не съм учила моята. По едно време ми беше писнало и й казах - ми като те удря, удари и ти един път. Тя ми отговори, че не може да бие други деца, не искала и т.н. Обаче аз не съм винаги с нея, тя трябва да може да се защити. След две години ще е в училище и там няма да има постоянно госпожа с тях. В междучасията как ще се оправя? Оф, ще взема да я запиша на някакъв боен спорт за самозащита.
подкрепям намерението ти, точно поради тази причина записахме големия ми син на джудо, вече повече от година тренира, и сега никой не го тормози. Възпитахме го да е добър и отстъпчив, ами - качиха му се на главата. Джудото му даде малко самочувствие и увереност в себе си. Чудя се едно обаче, защо училището се е превърнало в джунгла, все едно го хвърлихме в бърлогата на хищници. Най-големия бабаит в неговия клас, разбира се , според майка му не е виновен никога, все го провокират. В 3-ти клас разби устата на друго дете и то по време на час, това дете все още е в същия клас, без никакви последствия за него. И това, кажете ми какъв пример дава на другите - няма наказания каквото и да направиш в училище, защото на училището му трябват парите, които вървят с теб.

# 454
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ние не забраняваме на детето сладолед, торта, бонбони, шоколад и т.н. "вредни храни". Резултатът е, че детето не иска всичко сладко, което види и не преяжда с джънкове. Забелязала съм, че на децата, на които им се обяснява колко са вредни бонбоните, доста често се тъпчат като за последно с тях, че не се знае дали ще им разрешат скоро пак да хапнат забранената храна.

Аз пък не съм забелязала подобно нещо. И с двете деца съм постъпвала по сходен начин да обяснявам, че не е добре да се ядат такива храни. Голямото изобщо не яде, не иска дори. И брат му настоятелно да го черпи, пак не взима. Просто не обича, достатъчно дълго време не е ял, за да не ги разпознава като необходимост. Бонбони яде, но домашни от ядки, кокос, сушени плодове. И това не е ежедневно, веднъж-два пъти в месеца, когато ми се занимава да правя. В случай, че му се прияде сладко, хапва плодове. С малкото не е така обаче - нито говореното помага, нито купуването. Когато му купиш нещо сладко, обикновено иска и второ такова.
По-честото консумиране на вредна храна води към желанието да я ядеш, леко пристрастяване. Може да звучи вманиачено, лудо това ми нежелание да не се хранят с боклуци, но виждам резултати при близки деца от съществуването на шкафове със сладки неща в къщата, от ежедневно ядене на такива и навън. Вече на две момичета им откриха инсулинова резистентност, а са много малки - едното е на седем години. Тепърва трябва да се учат на правилно хранене, което ще е супер стресиращо за децата, имащи вече вредни навици.
Сама казваш, че малкото ти дете няма спирка щом му попадне нещо сладичко и пакетирано, а после казваш, че не си забелязала нищо подобно при децата ти. Предполагам, че подскачаш и всеки път обясняваш колко са вредни тези храни.
Разбира се, че има пристрастяване, но ако се преяжда редовно с тях.
Спокойно оставям у дома бонбони и шоколади, детето ми има достъп до тях, но не яде всеки ден и не изяжда по една опаковка. Имаше период, в който искаше да яде определени бонбони, не го спрях и след седмица им се насити и сега ги подминава. Това го възпирех за нормално, защото децата циклят на определен вид храна, а после им минава.
Никога не съм обръщала специално внимание на даден вид храна. Предполагам, че желанието на децата към пакетираните боклуци идва И от това, че родителите им отдават прекалено внимание на тях. Дали ще е забележка, обяснение колко са вредни или награда, няма значение - показват, че тези храни са нещо специално.
Единственото ограничение, което правя с тези храни е да се ядат след другата храна. Там имахме малък сблъсък с детето, ама аз спечелих. Mr. Green

# 455
  • Мнения: 4 411
При нас побойника е от редовно пошляпваните деца. Никакъв респект няма, боя при него не работи - доказано. В нашата  компания съм забелязала, че колкото повече бой яде едно дете у дома, толкова е по-агресивно на площадката. /не обобщавам на едро, говоря за 5-6 деца само/. И понеже моята бой не яде, там винаги си пати и никога не отвръща на удара.

# 456
  • Мнения: 1 345
Казвам, че не съм забелязала говоренето да е довело до проблем при голямото. Напротив, наясно е със състава на тези храни и  няма желание да ги яде. Неговоренето при други деца и постоянният достъп до такива храни вкъщи, доведе до ИР при някои от тях.
За мен няма значение дали се ядат преди или след хранене, ако изначално са вредни и могат да доведат до здравословни проблеми. Естествено, надали всяко второ дете, което яде сладолед и бонбони ще се разболее, но не знам защо сме сигурни, че точно нашите деца са застраховани.
Аз си мисля моя си стратегия за справяне с искането и предпочитам да ограничавам, отколкото да не обръщам внимание и да купувам, защото -какво пък толкова... Засега просто търся варианти със сладки храни, които не съдържат заместители на захар като аспартам, нямат трансмазнини и пр.Лошото е, че магазинерите на мястото, което живея, предпочитат да зареждат с евтини, нискокачествени и привличащи с опаковки и играчки храни. Но пък, както казах, никой не ни е виновен, ако някога сме разрешили.....

# 457
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Така е, ама ограничаването е до време - докато ти можеш да следиш всяка стъпка на детето си. Но като вече децата разполагат с пари и свободен достъп до магазин, хич не можеш да разбереш дали си е купило шоколад или банан. А с постоянно негативното отношение към сладките ще си докараш и шикалкавене от страна на детето.
Най-добре е детето да се научи да има вкус, не само към сладкото, ами и към вещите. За сега ние работим в тази насока. Вече сме на етап да влезе в магазин, да огледа всичко и да каже - нищо не искам или да иска точно определено нещо и нищо друго. Случвало ми се е и да избере пакет сурови бадеми, нищо че пред очите му са всичките сладки в магазина. От 3 дена яде една опаковка с 8 Киндер шоколадчета, а от месец една кутия с бонбони Мерси. Те си стоят тихо и кротки у дома, а детето си взема като му се прияде.

# 458
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Това с фиксирането върху вредните храни и сакън детето да не вкуси нещо забранено води едиснствено и само до отложено пристрастяване към точно този вид храни. Точно защото са забранени, интересни и недостижими. Напротив, обяснявам, че това е вредно, гадно, нищо добро не носи за организма, дебелее се.... Ама искам! Добреееее....ето ти яж си го, аз на твое място никога нямаше да го ям, като има толкова по-хубави неща, ама твоя си работа. Почерпва ме, а аз отказвам, щото "такива гадости не ям, маме Mr. Green". Ще го яде един път, два пъти, на третия път ще го подмине. Как ли пък няма да го дърпам като обезумяла, а то да се крие и пак да яде забранените бонбони. Пък и ако изяде един-два надали ще е фатално. Виж, ако се скрие да се натъпче с един пакет всеки път, когато си обърна гърба (племенникът прави точно това вече, на 5 г. само), тогава може и да е опасно.

# 459
  • София
  • Мнения: 925
При нас побойника е от редовно пошляпваните деца. Никакъв респект няма, боя при него не работи - доказано. В нашата  компания съм забелязала, че колкото повече бой яде едно дете у дома, толкова е по-агресивно на площадката. /не обобщавам на едро, говоря за 5-6 деца само/. И понеже моята бой не яде, там винаги си пати и никога не отвръща на удара.

Това е грешката на родителите. Не бива да се бият шамари за щяло и нещяло. При правилно използване на този метод децата не растат нито агресивни, нито страхливи и веднаага обяснявам защо: Ако аз бия детето си редовно, когато ми е криво и то ми се е мернало пред очите, когато е направило неволна беля ( изцапало се е, разляло/счупило нещо), то съвсем нормално е детето да расте агресивно, защото то очаква за всичко да бъде ударено. И съвсем естествено е да излива страха си върху другите деца. Ако пък използвам шамарите по жесток начин - Бия където ми попадне, ритам, скубя (не се чудете, има и такива родители) то тогава детето ще расте страхливо и впоследствие този страх пак ще прерасне в агресия.
Но ако използвам шамарите по правилния начин - само и единствено по дупето и никъде другаде по тялото и тогава и само тогава, когато детето се държи открито предизвикателно с родителите в стил "Аз ще се държа идиотски, пък я да те видя ти какво ще ми направиш", позволява си да им посяга, плюе, обижда ги, отговаря им - ами заслужило си е шамара отвсякъде. По този начин малчуганът се учи да зачита авторитети,  и ако му се показва много любов, гушкане, милване, прегръщане плюс достатъчно внимание, то ще порасне спокойно, с благ характер, ще знае, че наказанието му е заслужено. Но е нужно балансиране от страна на родителите и е трудно. Не е лесно да възпитаваш. За това се иска смелост.

# 460
  • Мнения: 1 345
Кой пък дърпа като обезумял ooooh!? Не мога да разбера защо веднага трябва да се тръгва в предположенията от едната в другата крайност....
Имам вече дете в училищна възраст и мога да преценя до какво е довело ограничаването и говоренето.

# 461
  • София
  • Мнения: 12 374
За изкукалите на тема здравословно хранене мога роман да напиша, за жалост познавам няколко такива майки. Даже съм писала за едната и как когато сме с тях навън, ми прави сцени за всяко парче пица или вафла, която купя на дъщеря си пред тях  Tired

Всички деца, държани на каишка, които поне аз познавам, се тръшкат в пъти повече за един прост бонбон, отколкото някога щерка ми се е тръшкала за каквото и да било. Поотрасналите пък направо тайно се натъпкват с вредните храни, които маминка тотално е забранила. Присъствах на едно "хващане" когато преподавах на деца и ми се изправи косата. Майката беше абсолютно луда.

# 462
  • Мнения: 1 345
Добре, луда съм Laughing

# 463
  • София
  • Мнения: 12 374
Не знам за теб, но онази майка каква сцена направи на детето си, заради нещо боклучаво, ум да ти зайде. Крясъци, писъци, все едно момичето беше убило човек и тя го беше сгащила да заравя трупа. И всичко това пред останалите деца в групата. Гнус.

# 464
  • София
  • Мнения: 925
Кой пък дърпа като обезумял ooooh!? Не мога да разбера защо веднага трябва да се тръгва в предположенията от едната в другата крайност....
Имам вече дете в училищна възраст и мога да преценя до какво е довело ограничаването и говоренето.

Ако твоето дете слуша само с говорене, и променя лошото си поведение, ами тогава честито, свършила си си работата отлично като родител.  Peace
Аз ще дам пример с моята дъщеря: Казвам й: Не вдигай шум, брат ти спи. Тя ми отговаря: Ще вдигам шум колкото си искам. Казвам й, че на мама не се отговаря, мама се слуша. А тя: Ще ти отговарям колкото си искам. Ето тук вече отварям шамарената фабрика и дупето е напляскано. След няколко пъти такива изпълнения отговарянето спря. Детето ми не е агресивно, нито страхливо.
Но ако едно дете се променя положително само когато му се говори, тогава при него наистина няма нужда да се пляска.

Общи условия

Активация на акаунт