Австрийска тема - №53

  • 125 828
  • 742
  •   1
Отговори
# 165
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
здравейте и от мен,

С пожелание за здраве и весели празници.

търся малко жилище за юли и август във Виена. Особено удобно ще е ако има студенти, които се прибират и желаят да преотдадат за кратък период апартамента си. 2+1дете. Моля на лични и благодаря.

Също така ако може съвет за немски за малки деца - лятото, щях да пиша на виен екстра, но още не съм го направила, а и не знам от тях ли да искам съвет. Курсове или лятна градина за 6 годишни, просто място където поне 4 часа дневно се провежда занималня/обучение. Може и безплатни програми за емигранти ако има. Прозвуча малко гадно, последното.

# 166
  • Мнения: 374
Здравейте, предстои ни преместване в Австрия, интересувам се има ли възможност за работа там само с английски или немският е абсолютно необходим? Благодаря
Зависи от професията ти. Ей така, по принцип ако трябва да отговоря, възможностите са изключително малко. Освен това, австрийците говорят английски и всеки един от тях с местен опит и  референции е преди чужденеца, дошъл от някъде си.
Защо не проверите сайтовете за работа? Така ще се ориентирате най-добре.

Josefin, на прима виста ми излиза това:
http://www.interface-wien.at/3-eltern-und-kinder/65-lernhilfe
Пише, че е за деца в предучилищна възраст. Може наистина и виен екстра да питаш за съвет.

??? ???, пожелавам ти всичко с детенцето ти да бъде наред  Hug

Последна редакция: чт, 13 апр 2017, 11:12 от *vanilli*

# 167
  • Мнения: 368
Здравейте и от мен Hug  От няколко седмици съм във Виена. Бременна съм, нямам почти никакви контакти и за мен ще бъде голяма радост да се запозная с Вас, с бъдещи мами във Виена и с всички, които имат нужда от комуникация Hug Уча усилено немски и бих помагала в някаква благотворителна дейност, организация или нещо подобно, в дом за стари хора, болница, приют и т.н. Ако някой знае някъде да търсят хора - да ми пише  Simple Smile
Ще очаквам с нетърпение някой да се включи в темата bouquet
Пожелавам Ви приятен и спокоен ден!

# 168
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Здравейте,

извинявам се за нахлуването в темата Ви. Търся координати на адвокат, административно право, който да владее немски и български. Предварително благодаря за съдействието. Може да ми изпратите координати на лични.
Приятен ден bouquet

# 169
  • Vienna
  • Мнения: 261
В мобилното приложение http://www.bgkontakti.at/ има не само адвокати, а всички полезни адреси и имена

# 170
  • Мнения: 374
Здравейте и от мен Hug  От няколко седмици съм във Виена. Бременна съм, нямам почти никакви контакти и за мен ще бъде голяма радост да се запозная с Вас, с бъдещи мами във Виена и с всички, които имат нужда от комуникация Hug Уча усилено немски и бих помагала в някаква благотворителна дейност, организация или нещо подобно, в дом за стари хора, болница, приют и т.н. Ако някой знае някъде да търсят хора - да ми пише  Simple Smile
Ще очаквам с нетърпение някой да се включи в темата bouquet
Пожелавам Ви приятен и спокоен ден!
Здравей, Алма Simple Smile Първо да ти кажа, че си късметлийка и да ти пожелая да се наслаждаваш от сърце на този хубав град!
Относно въпроса ти, доброволци се набират непрекъснато от Caritas и мисля също от Wiener Rotes Kreuz. Разгледай сайтовете им за Freiwillige Mitarbeit или Ehrenamtliches Engagement и действай  Simple Smile. Била съм доброволец в Каритас, та предупреждавам, че минава едно 2 месеца, докато минеш през процедурата им. И им споделяй за бремеността, защото не всички видове доброволчество са ... хмм... здравословни.

# 171
  • Мнения: 368
*vanilli* , много ти благодаря, че се включи по темата  Hug Писах и на двете организации и в момента очаквам някой да се свърже с мен. Междувремнно се появи гадене при мен, почти целодневно и се замислих за работа, дали ще мога да се справя с тези неразположения в началото на бременността Rolling Eyes а за по-нататък даже не знам какво ме очаква...Дано нещата се нормализират.
Силно се надявам някоя бъдеща мама да се включи по темата или всеки, който има нужда от комуникация, за да "раздвижим" малко темата Hug
Поздрави на всички и слънчев и усмихнат неделен ден bouquet

# 172
  • София
  • Мнения: 95
Alma Rodrigez,
На курсове по немски ли ходиш? Къде се търсят за съответния град?

Последна редакция: пт, 28 апр 2017, 10:57 от Lila Pause

# 173
  • Мнения: 368
Lila Pause, не, не ходя на курс по немски във Виена. Сама уча и си опреснявам знанията онлайн, в безплатни сайтове за изучаване на чужди езици.

# 174
  • Мнения: 553
Здравейте! Знаете ли по какъв начин български пенсионер може да удостовери, че е такъв в Австрия, за да ползва съответното намаление при посещение на музеи? Ако това става с доказването на навършена възраст чрез представяне на документ за самоличност, каква е тази възраст за жени и мъже? Благодаря предварително за информацията!

# 175
  • Мнения: 2 719
Здравейте! Знаете ли по какъв начин български пенсионер може да удостовери, че е такъв в Австрия, за да ползва съответното намаление при посещение на музеи? Ако това става с доказването на навършена възраст чрез представяне на документ за самоличност, каква е тази възраст за жени и мъже? Благодаря предварително за информацията!
65,  при нужда се показва лична карта. По принцип, в сайтовете и на ценоразписите на музеите е упоменато от каква възраст важи съответното намаление.

# 176
  • Мнения: 2
Здравейте,

От известно време проучваме възможностите за преместване в Австрия и понеже сме с 2 деца, искам да имаме максимално информация преди евентуалното заминаване.

Та, въпросът ми е - някой правил ли е Mitversicherung на дете, при положение, че същото е с българско гражданство. Притеснява ме тази статия: http://www.bgmedia.at/%D0%BA%D1%8A%D0%B4%D0%B5-%D1%81%D0%B0-%D0% … 0%B5%D1%86%D0%B0/

Там се казва, че е препоръчително да се прекъснат здравноосигурителните права на детето в България. За по-сигурно преди малко звънях в НАП и оттам ми отговориха, че докато детето е български гражданин, такова нещо е невъзможно - трябвало да му се заличи ЕГН-то един вид...
Жената от НАП ме насочи към формуляр Е104, но той доколкото разбирам е за доказване на осигуровки  newsm78

Жената беше доста отзивчива и ми каза внимателно да прочета Чл. 33 от закона за здравното осигуряване. Там наистина виждам една интересна ал.
Цитат
(2) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка.

Не съм сигурен обаче как може да се тълкува това...

Моля някой, който е минал по този път да сподели, че здравните осигуровки са едно от най-важните неща, за които трябва да се помисли, особено когато има и деца.

Поздрави  Simple Smile

# 177
  • На Дунава
  • Мнения: 268
Когато подавате в здравната каса в Австрия формуляра за съосигуряване на дете, там има изричен въпрос - Има ли детето здравна осигуровка в друга държава от ЕС. Там зачертавате НЕ и всичко е наред. Не е измама - в Здравната каса са наясно, че всички български деца са задължително и безплатно здравноосигурени до навършване на пълнолетие, и че няма как да я прекратим. Преди месец минахме по този път с приятелско семейство и нямаше никакъв проблем.

# 178
  • Мнения: 2
Благодаря за бързия отговор Simple Smile
Точно това "не" ме притесняваше, понеже в писмото от линка, който съм дал MfG им казват, да си гледат работата  Confused ,но явно са се променили нещата. Пък и този член от нашия закон поне аз го разбирам, че точно това му е идеята - ако някой е осигурен в друга страна от ЕС не е задължен да се осигурява в БГ, или в случая държавата не е длъжна сама да си плаща осигуровки за дете, което не е в България.

Благодаря още веднъж!


# 179
  • София
  • Мнения: 95
Здравейте,
Не успяваме да намерим жилище за наемане в Тирол. Ще съм задължена за всякакви идеи за справяне с този проблем?
Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт