Австрийска тема - №53

  • 125 605
  • 742
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 266
Гледай само да не се депресираш, защото тук трудно се намира отдушник, когато си нов и си сам (без приятели и цялата фамилия наоколо). Аз започнах да тренирам вкъщи - това лично на мен ми помага да се разсея малко. И понеже обичам да готвя правя това на моменти почти по цял ден. А и нещо, което мен много ме развеселява - днес откриват коледните базари, така че може да се разходите със семейството ти. Австрия става все по-вълшебна Simple Smile

# 241
  • София
  • Мнения: 62
Гледай само да не се депресираш, защото тук трудно се намира отдушник, когато си нов и си сам (без приятели и цялата фамилия наоколо). Аз започнах да тренирам вкъщи - това лично на мен ми помага да се разсея малко. И понеже обичам да готвя правя това на моменти почти по цял ден. А и нещо, което мен много ме развеселява - днес откриват коледните базари, така че може да се разходите със семейството ти. Австрия става все по-вълшебна Simple Smile
Благодаря за подкрепата, ще се стягам:grinning:
Писах ти на лично, дано нямаш против

# 242
  • wien
  • Мнения: 9
Здравейте на всички.  Отдавна не бях влизала .Виждам че има много новодошли. Добре сте дошли.  На всички ви желая късмет.  Относно адаптация при всеки е различно.  Аз съм тук от 8 години и пак понякога ми липсва Родината.  Много е трудно  първата година.  Хубаво е да има човек познати така като че ли по леко минават дните, но всичко е до време.  После живота те грабва и покрай деца , работа , курсове имаш време само за семейството.  И с това се свиква . Преди имаше мами организираха срещи.  Коледни партита, но групата се поразреди.  Дано пак се понапълни . Успех на всички ни.  Аз още боря немския , че покрай познати само български и немския оставаше винаги в далечината, но сега наблягам няма как . Лека вечер на всички. 

# 243
  • Мнения: 234
Здравейте! Отдавна не съм писала тук, но не ми остава много време напоследък... Току-що попаднах на тази информацич и реших, че ще е полезна за новодошлите в Австрия:

Семинар: “Бременност и майчинство в Австрия“.
Семинарът „Бременност и майчинство в Австрия“, организиран от Austria for beginners, има за цел да помогне на българските граждани да преодолеят трудностите и неяснотите, свързани с този толкова важен период и да помогне на родителите да осигурят най-добрата грижа за децата си. Лекторите Маг. Миглена Хофер, LL.M и Маг. Северина Горанова са юристи, които не само добре познават правните аспекти на материята, но могат да споделят и личен опит по темата.

Ще бъдат разгледание следните теми:

    здравни осигуровки и разходи, които покриват
    задължителни прегледи по време на бременността
    избор на лекар, акушерка и болница
    издаване на акт за раждане, получаване на българско гражданство на детето
    детски надбавки и майчински
    записване в ясла и детска градина

Срок за записване: 26 ноември 2017 г.

КОГА: 02 декември 2017 г. от 10 до 14 ч.

КЪДЕ: Seminarraum Wien, Rienößlgasse 3/4, 1040 Wien

Регистрация: Можете да се регистрирате за участие като попълните регистрационната форма

Въпроси на projects@austria4beginners.at или

на телефон 067761491610 от понеделник до петък от 9 до 17:30 ч.

Такса участие: 25 евро

Ето и страницата в интернет:  http://www.bulgaren.org/melangebulgaren/2017/11/19/%d1%81%d0%b5% … b2%d1%81/#respond

# 244
  • Мнения: 368
Здравейте Simple Smile Бихте ли ми казали - бебе, родено тук, с бг гражданство-с какъв документ може да пътува до Бг?
Благодаря Ви!

# 245
  • Мнения: 580
Миже да пътува с временен пасаван или с паспорт. И двете се издават в посолството във Виена. Последно трябваше да си записваме час, за да пуснем документи.

# 246
  • Мнения: 368
Мерилин, много благодаря. А това дали важи за новородено, което не е регистрирано никъде в Бг все още и има единствено акт за раждане от болницата във Виена?

# 247
  • Мнения: 580
Да скоро родих в Грац първото си дете, единствения начин да мине през граница е с тези два документа. За паспорта обаче трябва да получи отБългария български акт за раждане. Ако имате ваш човек с пълномощно в Бг, можете да пратите международния акт за раждане, който ще получите в болницата и вашият познат с пълномощтно да отиде в общината да поиска български акт за раждане. Вече като го получите можете да пуснете заявление за паспорт в посолството. Българския акт за раждане е важен в посолството, защото само там пише ЕГН на бебето, а в паспорта трябва ЕГН. За пасаван мисля, че не трябва, но не съм сигурна. Мисля че пасаван правят за да може да се прибере бебето и да се направят всички документи.

# 248
  • Мнения: 580
Ако имаш някой въпрос пиши ми на лично, че е сложно!

# 249
  • Мнения: 374
Да скоро родих в Грац първото си дете, единствения начин да мине през граница е с тези два документа. За паспорта обаче трябва да получи отБългария български акт за раждане. Ако имате ваш човек с пълномощно в Бг, можете да пратите международния акт за раждане, който ще получите в болницата и вашият познат с пълномощтно да отиде в общината да поиска български акт за раждане. Вече като го получите можете да пуснете заявление за паспорт в посолството. Българския акт за раждане е важен в посолството, защото само там пише ЕГН на бебето, а в паспорта трябва ЕГН. За пасаван мисля, че не трябва, но не съм сигурна. Мисля че пасаван правят за да може да се прибере бебето и да се направят всички документи.
Това е точно така. Пасаван се издава от посолството само с австрийския/ международния акт за раждане (и някакви документи на родителите, копия на лични карти и др., трябва да се пита). Ние така пътувахме.

# 250
  • Мнения: 3
Здравейте на всички  Hug

Работя в Австрия за втори зимен сезон, също така и съм в начална бременност и се опитвам да разбера всички закони около бременността и майчинството в тази държава.
До колкото разбрах бременната няма право да работи повече от 40 часа седмично или 8 часа за 5 дневна работна седмица. Търсих информация из интернет за това дали работодателя има право да намали заплатата на бременната. Но така и не открих отговор. В моя случай беше намалена с 400 евро заедно с часовете. Доколкото знам работодателя в България няма право да намаля заплатата? Разбрах също и че трябва да се регистрирам като бременна, но къде? и въобще какво трябва да направя?
Моля Ви ако има сред вас минали по този път, да помага  newsm76 Two Hearts preggo ylinfant newsm30

Благодаряя предварително

# 251
  • Vienna
  • Мнения: 261
https://www.arbeiterkammer.at/beratung/berufundfamilie/Muttersch … wangerschaft.html

Не знам в коя сфера работиш, но има много забрани: Не бива да работиш дълго права, имаш право на повече почивки и най различни такива.  Това с намалянето на заплатата не е легално, но ако си работила на 40 часов договор с юберщунден, демек наднормени часове може и по малко пари да излезнат. Също така с отделните надбавки за вреден, нощен и прочие труд. Не може да те уволни.
Ти трябва да отидеш на лекар и с бележката от лекаря да отидеш при работодателя. Тогава той трябва да те докладва в арбайтсинспекторат, че има бременна жена във фирмата.
Безпроблемна бременност ти желая

# 252
  • Мнения: 3
https://www.arbeiterkammer.at/beratung/berufundfamilie/Muttersch … wangerschaft.html

Не знам в коя сфера работиш, но има много забрани: Не бива да работиш дълго права, имаш право на повече почивки и най различни такива.  Това с намалянето на заплатата не е легално, но ако си работила на 40 часов договор с юберщунден, демек наднормени часове може и по малко пари да излезнат. Също така с отделните надбавки за вреден, нощен и прочие труд. Не може да те уволни.
Ти трябва да отидеш на лекар и с бележката от лекаря да отидеш при работодателя. Тогава той трябва да те докладва в арбайтсинспекторат, че има бременна жена във фирмата.
Безпроблемна бременност ти желая

Благодаря Simple Smile

# 253
  • Мнения: 50
Здравейте на всички!

Поразгледах предишните теми, но не успях да намеря това, което търся.

Предстои ми прибиране в България и прочетох, че има възможност да се прехвърли трудовото обезщетение за безработица там. Доколкото разбрах не е нужно да се регистрирам в AMS, а директно в България.

Някой знае ли по какъв точно член трябва да бъде прекратен трудовият ми договор в Австрия, за да имам право на обезщетение в България?

Чух, че периодът на получаване на обезщетението зависи от трудовият стаж в Австрия, но не намирам по-конкретна информация за колко години стаж, колко време имаш право да получаваш обезщетение.

Освен U1 формуляр от AMS, необходимо ли ми е друго като документи, което да представя в НОИ в БГ?
Със същия формуляр ли се оправят и здравните осигуровки или трябва да взема и други документи оттук?

Ако някой е минавал по този път, всякаква информация ще ми е много полезна.

Благодаря предварително Relaxed

# 254
  • Мнения: 108
Здравейте! Някой знае ли коя институция защитава правата на наемателите? При проблеми с хазяина към кой можем да се обърнем? Благодаря предварително и весело посрещане на предстоящите празници!

Общи условия

Активация на акаунт