Избор на училище след 4-ти клас в Пловдив

  • 86 933
  • 753
  •   1
Отговори
# 495
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Ама именно, индивидуално е. Четейки темата и патоса, с който говорят някои потребители излиза, че едва ли не едно дете е провалено или глупаво , ако не учи в едно от трите прехвалени училища след 4 клас. Клас на "състезатели" се споменава с гордост, а има деца, които не искат да се състезават, или ги влече друго. Аз познавам такова дете, което 4-7 клас беше в МГ и печелвше състезания, но реши, че не иска да се занимава с математика и отиде в друго училище след това. Нямало от кварталните училища - в СЕЛСКОТО ни училище, двете деца, които познавам, без нито един урок!, имат оценки по 5.90 на НВО след 7 клас. Ама избраха ЕГ и за това не са се срещнали в супер елитния клас на дънди. Иначе и аз съм съгласна, че ако мотивацията за учене куца, в което и да е училище, е необходима допълнителна помощ. Но ако детето е съвестно и амбицинирано може да се справи и без, каквито примери има достатъчно много.

# 496
  • Пловдив
  • Мнения: 3 745
     В никакъв случай не може да се говори за проваленост на децата, ако след 4 клас не учат във “великата тройка”, просто защото такава няма, не съществува. Освен за състезателните класове на МГ (4-7 клас), които са с постоянно високи резултати, може да говорим за силни и слаби паралелки, силни и амбициозни или слаби деца и учители, но не и училища. Вече. Резултатите се осредняват, всичко е безкрайно относително, Но точно там идва ролята на родителя и той преценява да се намесва ли с допълнителна помощ или детето е един малък гений и ще се справи абсолютно само. За справка- детето, прието с най- висок бал и до сега най- добро, мисля, в класа на дъщерята на dundi73 е от квартално училище, точно това училище, което аз въобще не препоръчвам. Факт.
     Не всички деца от добрите училища са отличници, както и обратното- не всички деца от кварталните училища са некадърници и двойкаджии, както и че ако си отличник в основното училище, не значи, че по подразбиране ще си останеш такъв. Къде по- лесно щеше да бъде ако всичко е една формула с константни параметри, да ама не...но истината е, че ако преподавателя подготвя старателно децата, то по- малко ще се разбута параметъра “школа, урок”, а ако е неглиже и незаинтересован вече се започва с частни уроци не в 7 клас, както беше преди години, а в 5- и...
     И най- важно е децата да са здрави и да се чувстват пълноценни и подкрепяни, да следват мечтите си(булшинството на тази възраст нямат такива) и да се занимават с това, което им доставя удоволствие...

# 497
  • Мнения: 336
Абе хора, напъвате тези деца за "Елитни училища", уроци, тормоз, и кво? Защо? Накрая едно и също... На моята приятелка сина й тази година завърши МГ... Много елитно училище, всички ги натискат за там. С много "Елитни" съученици. Все богати, между другото, някак случайно явно на хората с мнооогоо възможности децата са им, хм, много надарени. Та, детето не е отворило учебник 4 години. Последните 2 години дори учебници не си купи. Ходи на училище и това му е приноса към образованието. И стипендия взима. Успех около 5. Не е гений, отдава му се математиката, но като не учи накрая спря да му харесва, учат излишни и глупави и сложни неща по мат специално. Съучениците му са същите... Едно голямо, Велико ниво, едни високи изисквания, хайде моля ви се... Върнете се на планетата Земя. Направете така, че децата ви да учат това, което искат, харесва им, което могат, а не ги правете жертва на амбиции. Защото, все едно и също е. Нито в елитното училище ще се поведе по елитните съученици (освен в пушенето на марихуана, между другото), нито при "тъпаците" ще пропадне. Нека малко има и индивидуален момент тук. Просто споделям опит с горното. Близка е преподавател в Търговската гимназия, твърди, че децата там са много амбициозни и учат сериозно. Та, помислете и за този вариант, извън прехвалените "елитни" училища.
Големият ми син завърши МГ-то преди 3 години - стипендия за успех се взима за над 5,80! И стипендия (каквато и да е) може да се взима от 8 клас нагоре. Съучениците му богати?! Голям смях! Повечето си бяха от средната класа, като нас. И там има даже ученици, на които се помага финансово - просто не се тръби за това. Средата определено е различна от повечето училища, а това е важно за израстването на децата. Те наистина се дърпат напред едно друго. Твърдя го със сигурност - и малкият ми син е в МГ-то, влезе в 5 клас, сега е 7-ми и целта му е отново да остане там. Но трябва да призная, че и двамата ми сина имат точно такива наклонности. Попаднаха на мястото си. Всичко зависи от наклонностите и желанията на децата. И на двамата позволих те да си редят желанията за след седми клас (на малкия списъкът е готов отпреди месец, макар че изпитите предстоят). И в двата случая не бях и не съм абсолютно съгласна с подредбата, но големият син излезе прав в наредбата на желанията си, затова се надявам и за малкия да е така. Няма да уча аз, ще учи той - да избира сам, аз само давам разяснения.
А за твърдението, че някъде децата са амбициозни и учат сериозно - такива деца има във всяко едно училище. Но има и от другите - несериозни и неучещи. Въпросът е кои къде са повече и каква среда формират. Съжалявам, но Търговската определено е след МГ-то и езиковите в този случай. Имам поглед отвътре, работя в системата.

# 498
  • Майничка
  • Мнения: 12 625
По мои лични наблюдения, "елитните" гимназии отдавна не са запазена територия за ученици от "елитната" прогимназиална тройка. Нито пък попадането на тези ученици в гимназията е гаранция за доброто им представяне там.
Винаги си проличава (и се отплаща), когато детето е със създадени навици за самостоятелно учене, с добра обща култура, със запален интерес по някой предмет, който и да е той, а не само с амбицията да има отлични оценки по тези, които "имат значение".
Първите две се формират основно в семейството, при третото, да кажем, училителският фоктор е по-значим.

# 499
  • Мнения: 1
Здравейте! Доста време никой не е писал тук. Може би има по-активна тема. Ако е така, моля за линк. Някой има ли инфо кога ще са състезанията в Патриарх Евтимий? До кога е подаването на документи? Къде можем да видим задачи от минали години?
Имам задачите без миналата година. Напишете имейл за да ви ги изпратя.
Бих искала и аз да Ви помоля за задачите loravimi@abv.bg. Видях, че на сайта на Патриарха вече е излязло съобщение за датите за записване. От информацията, която е публикувана за приема, оставам с впечатление, че ако се кандидатства само за профилирана паралелка по математика пак трябва детето да се яви и на двете състезания /т.е. и по БЕЛ/ или греша?
П.П. И още един въпрос - търся мнения за ОУ "Душо Хаджидеков" след 4-ти клас. Дъщеря ми в момента е там, но се явява на състезанията за МГ, а евентуално и за Патриарха...

Здравейте! Доста време никой не е писал тук. Може би има по-активна тема. Ако е така, моля за линк. Някой има ли инфо кога ще са състезанията в Патриарх Евтимий? До кога е подаването на документи? Къде можем да видим задачи от минали години?
Имам задачите без миналата година. Напишете имейл за да ви ги изпратя.
Бих искала и аз да Ви помоля за задачите loravimi@abv.bg. Видях, че на сайта на Патриарха вече е излязло съобщение за датите за записване. От информацията, която е публикувана за приема, оставам с впечатление, че ако се кандидатства само за профилирана паралелка по математика пак трябва детето да се яви и на двете състезания /т.е. и по БЕЛ/ или греша?
П.П. И още един въпрос - търся мнения за ОУ "Душо Хаджидеков" след 4-ти клас. Дъщеря ми в момента е там, но се явява на състезанията за МГ, а евентуално и за Патриарха...

Бихте ли изпратили и на мен задачите. kik9735@gmail.com
Хубав ден!

Аз също ще бъда благодарен да получа варианти от минали години (за  2019 г. също) за състезанията по БЕЛ и математика от Патриарх Евтимий. dimosirakov@gmail.com
Още веднъж благодаря предварително

# 500
  • Пловдив
  • Мнения: 1 269
Излязъл е графикът за кандидатстване в "Патриарх Евтимий" https://www.patriarcha.com
Моята девойка е с доста добър резултат от състезанието по математика /яви се само на него/ и иска да кандидатства за математическите паралелки. Исках да попитам дамите с опит дали заявлението, описано в документите, може да се изтегли предварително или се получава на място? Предварително благодаря!
П.П. И да е честит празникът на децата! Да са ни живи, здрави и истински усмихнати! Blush

# 501
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Здравейте.
Има ли тук родители, чиито деца учат или са учили в СУ Братя Миладинови от 5ти до 7ми клас?
Знам, че нивото е ниско, децата са незаинтересовани и т.н. Интересува ме какви са учителите там? По БЕЛ и мат основно. По колко деца са в клас?
Благодаря

# 502
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Знаете ли дали поръчването на униформа за МГ става при записването? Дали се ходи с детето за проба 🤨

# 503
  • Мнения: 4 145
Знаете ли дали поръчването на униформа за МГ става при записването? Дали се ходи с детето за проба 🤨
няма смисъл да водите детето
имат магазини, където всичко се поръчва на място
излезе ли вече класирането за МГ
къде мога да го видя?

# 504
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Знаете ли дали поръчването на униформа за МГ става при записването? Дали се ходи с детето за проба 🤨

При записването в 8 клас на място можеше да се поръча част от униформата на момчетата. Плаща се и вратовръзката. За момичетата се ходеше по фирмите. Доста неудобно, понеже са няколко.
Обаче за 5 клас не знам как е.
Панталон / пола са отвратителни материи, а и не ги изискват.

# 505
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Класирането излезе по входящи номера. Няма имена Simple Smile Предполагам, че поне след записването ще излезе списък с приетите деца.

# 506
  • Майничка
  • Мнения: 12 625
Магазинът за униформите на МГ беше на третия етаж в Гранда (не съм се качвала там от миналата година), фирмата е "Форест Скуул".

# 507
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Магазинът за униформите на МГ беше на третия етаж в Гранда (не съм се качвала там от миналата година), фирмата е "Форест Скуул".

Ами не е съвсем така. Дамските ризи ги шие една фирма в бившия Машпроект на ул. Булаир, тениските са в Пен силует, ако не се лъжа. От Форест са суитчърите и пуловерите. За момичета и момчета фирмите са различни, поне така беше до миналата година.  
На сайта на МГ в архива на новините може да се намери списъкът с фирмите, къде се намират и кой каква част от униформата продава.
Ето го файлът. Няма информация за тениските, но мисля, че са в Пен силует.

http://www.omg-bg.com/files/2017_18/informaciya_firma_proizvoditel_1.pdf

# 508
  • Пловдив
  • Мнения: 3 567
Униформените дрехи за МГ се шият в Стайлър. http://styler.bg/contacts/category_id/62
Звъннете от сега за размери.

# 509
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Униформените дрехи за МГ се шият в Стайлър. http://styler.bg/contacts/category_id/62
Звъннете от сега за размери.
Ако е нещо ново, но моето дете е в МГ и от тези нищо не сме купували.

Общи условия

Активация на акаунт