Избор на училище след 4-ти клас в Пловдив

  • 87 551
  • 753
  •   1
Отговори
# 480
  • Пловдив
  • Мнения: 9 753
Повтарям, че са единици децата, които постигат високи резултати без уроци. Единици. Ако ще и училището да е извънземно.

# 481
  • Пловдив
  • Мнения: 1 005
А защо са ви тези високи резултати? Няма ли да успее детето с нормални резултати - резултат от усилията и ученето му през 7те години в училище?
Ние, родителите, създаваме тази паралелна образователна система, за да надцакаме другите деца. Тормозим ги да са топ, щото всички ходят на уроци и ще са по-топ от нашето. И учителите само подкрепят тази система, защото им е изгодно. Ако не бързат след работно време да обучават поредното дете с амбициозни родители, ще имат време да се раздават повече в редовните часове.

# 482
  • Пловдив
  • Мнения: 9 753
С висок резултат се влиза в по- добра гимназия. Та зависи кой какви цели гони.
Който е минал през 7 клас, знае за какво става въпрос.

# 483
  • Мнения: 565
Разбира се, че може и без уроци/курсове/. Подреждаш желания и докъдето стигнат силите.
Ако детето има цел училище и паралелка с висок бал - бих осигурила допълнителна подготовка /може и да не са уроци, а отделено време вкъщи и следене лично - същата работа/.
И преди 30 години, който искаше топ 3 гимназии ходеше на уроци/курсове. Нищо не се е променило. Наистина дискусията е безсмислена.

# 484
  • Мнения: 10 715
мух преди годни Simple Smile Simple Smile
завършила съм английската... на уроци по математика НЕ ходех и ден. Учех в обикновено квартално училище.
Имах 5,93 на изпита.. М-ката ми беше любима и си решавах без никой да ме кара и натиска...
По БЕЛходих на учител ... изкарах 4 с 300 зора... мразех изключително всички теми, които трябваше да назубря. Грам не ми идваше отвътре да пиша подобни локуми...
Имах съученици, влезли с уроци и голямо учене - едвам избутваха с 3ки... Еми това ли е целта? Да влезе някъде пък все ще завърши.
Ако ще и да се скъса човек от уроци, няма как да надскочи особено себе си Simple Smile Simple Smile
а и да ходи и да не ходи - няма полза никаква, ако не вдява нищо и не може да приложи наученото..
Всичко си е до капацитет и първите 6 години, щото е с натруване и не става само с някоко месеца юруш - и с уроци няма ама никаква гаранция за каквото и да е. По-скоро едни хвърлени пари и изтормозено дете.
Предпочитам отделено време, може и малко да е, вкъщи за нещо конкретно и целенасочено - а не в кюпа по предварителна програма. Щото и по куросвете, и при г-жите си има план и се спазва. Никъде няма да ти решават само смеси и сплави 2 месеца - 1 урок, 30 задачи за домашна и бягай. Следват триъгълници - нищо, че ги можеш и са ти втръснали - ще чертаеш докАт гио намразиш и тях хаха Simple Smile Simple Smile

И един конкретен пример - на родителската среща г-жата по м-ка казва, че ше дава по няколко теста за домашна (в момента имат 6 бр. да решат) - става майка и казва, ама детето няма време щото ходи на курс и там има толкова да пише. Всички тестове са от помагала, достъпни са на пазара, защо за курса домашната е по-важна от у-ще и какво повече ще научи, ако я реши, вместо другата. Всичко е тотално сбъркано някъде... ама пари са е дало.

Абе като в едно послание напоследък из мрежата: важното е да сме живи и здрави след матурите Simple Smile Simple Smile
.. и още месец си пожелавам здрави нерви (пък добре че сътворихме и план Б)

Дъщеря ми ще е 1 клас на есен и почваме отначало - не смятам да ходи никак на уроци. Ако има желание (засега разбира се повече от необходимото, ама бързо им минава..) ще учим заедно допълнително. Ако не - ще помагам в училище колкото мога и толкоз.

Споделям лично мнение, за което съм сигуна, че веднага ще има АМА ... ама толкоз Simple Smile Ще споделям след изпитите пак Simple Smile

# 485
  • Мнения: 4 159
и мен ме приеха преди много години в МГ , без уроци и без курсове
но аз полагах много усилия, решавах
не знам дали всички деца са така, но поне моето , голямо бутане и контролиране му правя
иначе не подхваща нищо
По български ще го записвам още в 6 на курс, щото с преразказите е много зле
но по математика се надявам да минем без уроци, мисля че мога и сама да му помагам

# 486
  • Пловдив
  • Мнения: 221
Бихте ли споделили мнение за подготовката в математическа паралелка в "Княз Александър Първи"?

# 487
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Абе хора, напъвате тези деца за "Елитни училища", уроци, тормоз, и кво? Защо? Накрая едно и също... На моята приятелка сина й тази година завърши МГ... Много елитно училище, всички ги натискат за там. С много "Елитни" съученици. Все богати, между другото, някак случайно явно на хората с мнооогоо възможности децата са им, хм, много надарени. Та, детето не е отворило учебник 4 години. Последните 2 години дори учебници не си купи. Ходи на училище и това му е приноса към образованието. И стипендия взима. Успех около 5. Не е гений, отдава му се математиката, но като не учи накрая спря да му харесва, учат излишни и глупави и сложни неща по мат специално. Съучениците му са същите... Едно голямо, Велико ниво, едни високи изисквания, хайде моля ви се... Върнете се на планетата Земя. Направете така, че децата ви да учат това, което искат, харесва им, което могат, а не ги правете жертва на амбиции. Защото, все едно и също е. Нито в елитното училище ще се поведе по елитните съученици (освен в пушенето на марихуана, между другото), нито при "тъпаците" ще пропадне. Нека малко има и индивидуален момент тук. Просто споделям опит с горното. Близка е преподавател в Търговската гимназия, твърди, че децата там са много амбициозни и учат сериозно. Та, помислете и за този вариант, извън прехвалените "елитни" училища.

# 488
  • Пловдив
  • Мнения: 9 753
С успех около 5 стипендия не се взима. От там нататък информацията ти олеква.
В МГ има и деца на богати, и деца на небогати. Има учещи и неучещи, както навсякъде. Като си в МГ, учиш сложни неща по Мат. Училището си е супер.
И гледай предаването на Карбовски с физика Тео. Нищо им няма на отрочетата от това, че някой ги е напънал малко да раздвижат сивите си вещества.
Като не искаш да се напъва, да ходи в Антон ИВАНОВ или Ана Май, контингентът е основно мургав. Ниво да видиш там. И среда.

# 489
  • Пловдив
  • Мнения: 243
Темата е за училище след 4-ти клас. Да се цитира и рекламира Търговската гимназия е неуместно. Останалите изказвания дори няма да ги коментирам.

# 490
  • Пловдив
  • Мнения: 9 753
Монд, от обучението 5-7 клас много зависи къде ще продължи детето. И никъде не е спомената търговската. Между другото, добро училище за след 7 ми клас.

# 491
  • Пловдив
  • Мнения: 3 747
Без учене можеш да изкараш отлични оценки само в кварталните училища и то при определени “лежерни” учители. Престанете да се заблуждавате и да вярвате в това, че без да отвориш учебник ще си на ниво, не за друго, ами започва да се превръща във верую за подрастващите, и е много вредно, ама много.
В елитните гимназии децата са с ниво на амбиция и интелигентност над средната и над останалите(с малки изключения), и да ви се вярва и да не ви се вярва, все тая. Благодарение на техния труд. Няма начин да си мотивиран отличник, подплътен със знания и да попаднеш в “дървото”. Ако е така, то наистина ...”един мармот завива шоколад”...
Трева, бяло и пембяно има навсякъде, не само в училищата, издънки има и в “елитните”. И там учат хора, и те пият бира, но аз живея до две квартални СОУ- та и наблюдавайки контингента им предпочитам децата ми да са в “елитните” гимназии, пък нека някой си мисли, че там не се учи.

Последна редакция: пт, 24 май 2019, 22:07 от AlexaS

# 492
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Така е, темата е за след 4 клас, ама се говори само за кандидатстване по-късно. (Взема социална стипендия, не е за успех, но 5 си е 5, не е нИска оценка.) Мисълта ми беше, релакс, не бива да се пренапъват децата, защото някъде смисъла се губи по пътя. Не одобрявам внушения от рода на "без уроци ще се провали", "без уроци няма да влезе в хубаво училище", защото това просто не е вярно. Ама никак. Иначе, като говорим за след 4 клас, и в Душо Хаджидеков подготовката по математика е добра, по-добра от математическата паралелка в Княз Александър например. Казвам го, защото близка води уроци по мат на деца от Патриарха (обикновена паралелка) и Княз Александър(математическа) (нивото им е еднакво, учебниците също, тестовете също са подобни) , скоро й пратих едно дете от Душо, майка му искаше да има твърди шестици, а детето имаше някоя и друга петица. Та близката ми сподели, че доста по-сериозна подготовка има от другите й ученици.

# 493
  • Пловдив
  • Мнения: 9 753
Не знам сега как е, но преди 4 години специализираните паралелки имаха 2 часа повече от другите класове, което не е чак толкова много.
Това, че при даден учител има дете с по-ниско ниво от едно училище, не прави подготовката на децата по-лоша като цяло.
Моето дете е в гадното МГ с кофти то изисквания, ама изтегли късата клечка в клас с отличници, състезатели и амбициозни деца. Специалност, която са като студенти с изпити. Та там са 5 деца от МГ /5-7 клас/, по 4 от Патриарха и княз Александър. От Душото няма нито едно. И от кварталното ни училище няма.

# 494
  • Мнения: 1 276
dundi73, дете от класа на сина ми в Душото е един от най-силните математици в набора, балът му беше достатъчен за всяко едно училище в страната, в МГ е, но не е в класа на дъщеря ти, нито в другата професионална паралелка, защото целите му са различни. Голяма част от класа на сина ми от Душото са в двете езикови гимназии.
И все пак не забравяйте, че децата в Душото  не са в специализирани паралелки и за това училище след 4 клас не се кандидатства с тест.Моля не приемайте думите ми за агитация, от това училище има доволни има и недоволни, нещо напълно нормално.
Познавам достатъчно деца от квартални училища , дори не и от Пловдив а от областта, които се справиха много добре на НВО 7 клас, спомнете си миналата година за девойката от Карлово с три пълни шестици на матурите в 12 клас.
 
luba_rizova, учителите са в час и преподават, който иска учи, който не иска си намира начин да завърши гимназия.
В гимназията би трябвало децата да са достатъчно мотивирани за да не се налага учители и родители да ги натискат насила да учат или поне не през всичките 5 години.
Когато децата учат нещо, което искат, нещата се получават, затова в 7 клас много добре трябва да се обмисли как да подредят желанията.

Общи условия

Активация на акаунт