Как се спрявят децата с езиците?

  • 5 986
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 384
Малеееееееее, и мойто така, знае само 5-6 букви на латиница. Ама как го правиш? Та те са едва 3 годишни

# 16
  • САЩ
  • Мнения: 323
Нали ви казвам, занимават ги в детската градина. Мисля, че и другите деца на нейната възраст в градината знаят азбуката. На закачалките и шкафчетата им има написани имената и почват да си ги познават и преди да знаят буквите. На масата в градината пише "TABLE", на столовете пише "CHAIR" и т.н. Изпратили са ми поне 5 направени от учителките книжки с буквите. Тук на 5 години тръгват на "kindergarden" (предучилищна) и приятелка, чийто син тръгна каза, че искали от тях да знаят да четат от предварително. А нали знаете, че четенето на английски е по-трудно от на български, защото не четеш каквото пише. Явно затова толкова ги занимават, пък и  сме случили на градина явно.
Като видях, че усвоява латиницата, побързах да почна да я уча на нашата азбука - от книжка с буквите, или написвам голяма буква а тя я оцветява (надрасква, де, ама не е важно), като четем книжки винаги я питам за буквите в заглавието... Тая буква е на мама, тая на татко, другите на бабите и дядовците, или на някое животно и така. Трябва всичко на игра да става, иначе и тя се дърпа.

# 17
  • Мнения: 4 458
Знаете ли, и моите ми носят от грдината листа, но с цифрите. Вчера са учили 3 нарисувана е с понтирна линия и те трябва да я оцветят. Учат и квадрат,кръг и др. такива - да ги и чертаят (повтарят пунтира) За абуката незнам, но на нас ни е рано още - не за годините ами те са там само от седмица и още не могат да се адаптират към средата.
И аз постоянно им повтарям, че там ще си играят с децата, ще се научат да разбират... и аз незнам на кой от всички езици ги учат там Embarassed  и ще напишеме писмо на дядо коледа за подарък, но първо ще трябва да научат песнички и стихчета на английски.... ей такива трикове използвам, но нещо не става. Sad   все си плачат и не искат да ходят Confused

# 18
  • Мнения: 4 390
Ние сме българи и двамата.
Говорим й на двата езика, но повече на български.
Разбира какво й се казва, независимо кой език употребяваме.
Говори (за нейните 19 месеца) само български.
Каквото я уча на български го правя и на английски. Не иска да повтаря обаче.
Сега учим числата от 1 до 3.
Когато кажа едно, тя казва ДЕ, тли,
кажа ли на английски уан, тя продължава отново с де и тли.
Казвам чао - тя казва тау, казвам бай - тя ТАУ или помахва с ръчичка...
Не зная защо не иска да говори английски.

# 19
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
diviana, след няколко години е много вероятно да попиташ, защо не иска БГ да говори и чете. Както казах моя е голям на 8г. На 4 тръгна на училище, грам английски не знаеше, само български. Ела сега да видиш какво става. Отказва да говори БГ и не искаше да учи азбуката на БГ. Това лято цялата ваканция имаше уроци по Български език и малко понапредна с четенето, но пак отказва да чете много. На английски вече е на ниво Пипи и Харри Поттер. На български само един буквар премята. Голяма борба е да запазим нивото на българския. Ако бяхме смесен брак нямаше толкова дълбоко да го приемам, но ние и двамата сме българи!
С второто дете съм решила, живи и здрави, само на БГ да говорим. Английския ще го научи неизбежно.
Мисля преди време тук имаше подобна тема.

# 20
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Ох, болната ми тема... И двамата сме българи (в къщи говорим само на български), дъщеря ни в момента е на 6 години и е в първи клас. До училище не беше ходила на градина, гледах си я в къщи. Преди да я пусна научилище я бях научила на двете азбуки, като на български можеше и да пише и чете думи до 5 букви. За английския не и давах зор, защото яма как да й избяга, а и тя само с гледане на детски филми беше понаучила доста. Та в началото на септември тръгнахме на училище и последва неприятна изненада - щерката почна да пише и на двете азбуки едновременно, просто използва която буква й е по-лесна. Учителките (1 основна и 3, които й помагат - всичките са постоянно с децата 29бр.) бяха мнооооого изненадани, е обасних им, че детето просто знае 2 азбуки и явно на моменти не прави разлика между тях. Наложи се да зарежем българския изцяло, като й е абсолютно забранено да чете и пише на български (на няколко пъти въпреки това я хващах да срича от детска книжка), докато не усвои в по-голяма степен английския. Сега вече се справя отлично - пише думички и чете кратички книжки, а говоримо няма дори и акцент. До края на учебната година не смятам да я занимавам с български, за да съм сигурна, че няма пак да почне да бърка двата езика, но след това смятам да я пратя и на неделно българско училище. Иначе с говоримия български виждам как също се задават проблеми - все по-често вмъква думи на английски, когато говори с нас. Пресен пример - скарах и се, че не си е оправила стаята след игра, а тя се разплака и ми казва "Недей да ми се караш, така ми хъртваш филингс" Shocked . Сега сме се разбрали, че в къщи се говори на бългаски и ако ми казва нещо на английски, просто не й обръщам внимание.

# 21
  • Мнения: 1 072
Kато сме се заговорили за у4илиЩе да ви разкажа какво про4етох в бьлгарски женски вестник. ИнтервЮто на един от големите ни волеиболисти от времето на ЛЮбо Ганев и Димо Тонев, но не си спомням името му Cry .13 г. играел в Италия и естествено детето му запо4нало 1_ ви клас тука на 6 години. На втората родителска среЩа у4ителките говорели поименно за децата кое какво знае. Неговото знаело да 4ете, ама какво било изумлението му като другите родителисе обрьЩали да го видят кои е  с думите ЦИТИРАМ:" Ти ли си този , които си тормози детето"?
Та таткото поразмислил и вьрнал малката в Бьлгария като запо4нала пак от 1_ви клас.
Е, така е, не си дават зор даскалите тука пьк и някои от родителите и туи то Confused .

# 22
  • Мнения: 239
Моята дъщеря е на 18 месеца и говори доста думи zа въzрастта си, раzбира и български и немски, аz и говоря само на български и първите думи бяха дай, биба и т.н., но напоследък говори все повече немски (преz деня я гледа жена,която и говори само на немски). Естествено още ги обърква, някой думи каzва на единия еzик, други на другия, но мисля, че с времето ще zапочне да ги раzграничава по-добре. Засега съм много доволна, че раzбира еднакво добре и двата еzика.

# 23
  • Мнения: 4 390
Цитат на: meri_ark
diviana, след няколко години е много вероятно да попиташ, защо не иска БГ да говори и чете. Както казах моя е голям на 8г. На 4 тръгна на училище, грам английски не знаеше, само български. Ела сега да видиш какво става. Отказва да говори БГ и не искаше да учи азбуката на БГ. Това лято цялата ваканция имаше уроци по Български език и малко понапредна с четенето, но пак отказва да чете много. На английски вече е на ниво Пипи и Харри Поттер. На български само един буквар премята. Голяма борба е да запазим нивото на българския. Ако бяхме смесен брак нямаше толкова дълбоко да го приемам, но ние и двамата сме българи!
С второто дете съм решила, живи и здрави, само на БГ да говорим. Английския ще го научи неизбежно.
Мисля преди време тук имаше подобна тема.


Аз не се тревожа, че тя не говори английски.
Просто се питах защо го игнорира този език. Simple Smile
Аз също искам детето ми да знае добре български. До скоро й говорих само на този език, без английски.
Но тъй като контактуваме с много английско говорящи искам да разбира и комуникира и на английски.
Повечето деца, с които играе сега са англоговорящи. Не искам да има бариера.
И аз забелязвам, че много български деца не желаят да говорят български. Много от приятелските ми семейства имат този проблем.

# 24
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Sneji
Иначе с говоримия български виждам как също се задават проблеми - все по-често вмъква думи на английски, когато говори с нас. Пресен пример - скарах и се, че не си е оправила стаята след игра, а тя се разплака и ми казва "Недей да ми се караш, така ми хъртваш филингс" Shocked . Сега сме се разбрали, че в къщи се говори на бългаски и ако ми казва нещо на английски, просто не й обръщам внимание.


Позната история. Много такива ги слушам непрекъснато -
Моя позната с дъщеря си в анасьора, майка й я пита взела ли си е нещо си там, малката отговаря - "Мамооо, yай дидънт ю подсети ми по-рано???" Shocked

Или пък на приятелката ми дъщеря й (4 г) -
"I don't want to играя с Велина. She прави много mess..." Shocked

На друга пък приятелка сънчето (17 г.) Тя се прибира от работа и го пита -
"Ти, какво прави днес?"
Той отговаря - "Чех" (Четох) Shocked

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Цитат на: diviana
Но тъй като контактуваме с много английско говорящи искам да разбира и комуникира и на английски.
Повечето деца, с които играе сега са англоговорящи. Не искам да има бариера.

Еййй не съм се сетила за това!!!! Гледаш ли теорията ми куца  Rolling Eyes
И моят прави едни българо-англииски изречения. Явно ще трябва да се примиря, че българския няма да е на ниво. Може би ако имаше БГ училище щеше да е по-добре, но тук такова има само в Лондон.

# 26
  • Мнения: 4 390
Цитат на: meri_ark
Цитат на: diviana
Но тъй като контактуваме с много английско говорящи искам да разбира и комуникира и на английски.
Повечето деца, с които играе сега са англоговорящи. Не искам да има бариера.

Еййй не съм се сетила за това!!!! Гледаш ли теорията ми куца  Rolling Eyes
И моят прави едни българо-англииски изречения. Явно ще трябва да се примиря, че българския няма да е на ниво. Може би ако имаше БГ училище щеше да е по-добре, но тук такова има само в Лондон.


Ааааааа, никакво примиряване!
Ти ще му бъдеш българското училище!
Ще му даваш и настояваш -
1. Да чете бг литература
2. Да разказва прочетеното или част от него
3. Диктовка
4. Игри на асоциации на български
и много, и много други...
Всичко е в твоите ръце, ако си настоятелна и изискваща - ще се получи.
Не го оставяй детето, то е пластилин в твоите ръце. От теб зависи как ще го моделираш. Wink
Поздрави и ме извини за даскалския тон. Simple Smile От добро чувство е. Simple Smile

# 27
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
Мили майчета, що не можех да ви организирам едно обучение по интернет!
22 години бях начален учител в България, много си обичам работата, но тук сам само жена на мъжа си. Така, че ако имате въпроси, питайте. Предлагам си услугите.

# 28
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Ех Дорет, ако бях все още в Бирмингам щях да ти предложа да те наема за учителка  Laughing  Аз май нямам търпението, което е необходима на един педагог Rolling Eyes Затова тази година наех учителка в България и имаме значителен напредък с Българския, но това беше само за 6 седмици.
Много познати съжалиха детето ми, че вместо нормална ваканция пак трябвало да учи в БГ. Но все пак тези часове бяха 3 пъти седмично по 2ч. Не мисля, че се е претоварил чак толкова.

# 29
Хм..... много съм изненадана от това което казвате!!!!  Neutral Face  Защото мойто положение е много по- объркано. Мъжа ми е англиЧанин а живеем в Португалия. Дъщеря ми е почти на 2 г. и съм страхотно доволна от това как се справя и с 3те езика! Естествено не е толкова напред с португалския защото не ходи на детска градина но се справя с елементарни работи. Вече знае че в магазина се казва Обригада, а не Мерси или Та!
Най- лошото което можете да направите е да объркате децата. Създайте някакви правила и ги спазвайте. Аз говоря с нея български само когато сме си двете или в българска компания. Когато татко е с нас говорим английски защото не е честно - той не разбира български. След няколко месеца трагва на детска градина и там ще учи потугалски. Тук има много такива деца.
    Имам приятели- мъжа е англичанин, а жената датчанка. Децата им са на 8 и на 5 - никакъв проблем и с трите езика. Виждала сам ги да включват от един език на друг за секунда. Невероятно е!!! ДАЙТЕ ВРЕМЕ НА ДЕЦАТА!!!! Естествено е че няма да проговорят едновременно с другите деца, но чакането си заслужава! Трябвя само постоянство и търпение,а... и голямо упорство.   Wink

Общи условия

Активация на акаунт