Прекратяване на договор без предизвестие

  • 4 531
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46
Здравейте, има много причи и начини... Може да е заличен, може да е прекратен, може и когато са ви правили уведомлението да са сгрешили нещо и да са нансяли корекции или да са правили преназначаване. Поискайте си договора, книжката и справката защото по закон нямат право да ги задържат и прочетете внимателно. Ако имате познат счетоводител или HR специалист помолете го да направи справка и да разгледа документите ви. Това са сериозни неща и неможе просто така без основание да се заличават или тем подобни.
Лично аз във фирмата в която съм работила ми се е налагало да заличавм договор поради не явяване на служител, също съм допускала грешка в ЕГН и длъжност и се налагат корекции. Просто преди да се ядосвате и паникьосвате поискайте си всички документи и помолете познато лице да направи справка а можете и вие самата да отидете до НАП. Успех  bouquet

# 16
  • Мнения: 32 145
Работих един ден "пробно" след това реших да започна, и в последствие ми записаха датата на започване от този първи ден.Все още си чакам подписания договор и книжка

Процедурата е следната:
1. Подписване на договор от двете страни.
2. Регистриране на договора в НАП.
3. Получаване от НАП на справка за регистрацията.
4. Подпис на работника на справката.
5. Можеш да започнеш работа.

Вземи си договора и ....тогава пиши.


Аз имам подобен проблем като авторката. Много странна ситуация. Колежките ме уверяват, че уж всичко ще е наред, забавянето с трудовия договор и при тях било така.
Подписах уж трудов договор. Но не получих копие. След 10 дни си го поисках. Казаха ми, че шефа бил в чужбина и можело да дойде чак декември. Трябваше ми за университета. На всичкото отгоре се оказа, че в договора ми е вписана не 20 дни отпуска, а 10.
Не съм получила и подписвала никаква справка от Нап.
Но получих фиш за заплата и банков превод.
Заплатите са по банков път, осигуровките са на пълната заплата. Тоест нищо не се дава под масата.
Как се проверява в НАП имам ли рег. тр. договор?
 На място или може в интернет?

Скрит текст:
Здравейте,
не съм подписвала нищо, просто пише че е прекратен на следващият ден от датата на сключване.
Все още не са ми върнали моя екземпляр от договора. Също при тях са ми и трудовите книжки все още.
Поздрави

Ами...нямаш договор, нямаш уведомление от НАП. Договорът ти просто е заличен - не прекратен, това означава, че никога не е съществувал в правното пространство.
..Да човекът подписа договор, да ние го регистрирахме в НАП, но....човекът не дойде на работа и го заличихме.
Глобата за работника, за работа без трудов договор е доста солена. Peace
Скрит текст:
Работодателя не го мисли, ще се оправи. Утре си искай екземпляр от договора. Ако не ти дадат спри да ходиш на работа. Нямаш законово право да си там.

А трябва глобата да е за работодателя. Затова и хората си мълчат и търпят.

# 17
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Естествено, за работодателя също има глоба, но теб това няма да те  "стопли" когато те глобят.
Вземете си ПИК от НАП и от НОИ за да си следите нещата по ел. път.
Банковия превод и фиша са солидно доказателство за съществуващи трудови отношения. Все пак трудовия договор е най-важен. Не може да имаш 10 дни отпуска. По кодекс минимума е 20. Peace

# 18
  • Мнения: 32 145
Естествено, за работодателя също има глоба, но теб това няма да те  "стопли" когато те глобят.
Вземете си ПИК от НАП и от НОИ за да си следите нещата по ел. път.
Банковия превод и фиша са солидно доказателство за съществуващи трудови отношения. Все пак трудовия договор е най-важен. Не може да имаш 10 дни отпуска. По кодекс минимума е 20. Peace

Мерси. Ще отида тази седмица и ще взема Пик.
Фиша си го пазя.
А с шефката спорих относно отпуската и продължава да ми твърди, че са 10 дни. Помолих я да ми посочи члена от закона. Тогава каза, че щяла да пита счетоводителката.

# 19
  • Мнения: 5 513
20 дни са за цяла работна година.Ако си назначена през текущата година дните намаляват.
Съответно ,ако напуснеш през годината ти се изплащат дните отпуск които ти се полагат до месеца на напускане.

# 20
  • Мнения: 67
Задържането на книжката е нещо често срещано (въпреки че нямат право), така един вид се застраховат, моята шефка каза че ако си я искам, трябва да напусна работа. Така си гарантирала че немога да почна работа на друго място. Чак след като напуснах разбрах също и че неща в договора са били променяни, включително датата, започнах работа края на Юли 2012 и работих до 01.06.2013, а като погледнах пише че съм почнала март 2013 до юни 2013, ама се налагаше да заминавам за чужбина след 2 дни нямах време за разправии

# 21
  • Мнения: 67
20 дни са за цяла работна година.Ако си назначена през текущата година дните намаляват.
Съответно ,ако напуснеш през годината ти се изплащат дните отпуск които ти се полагат до месеца на напускане.

В моя договор пишеше 15 работни, като дойде време за отпуската ми ми дадоха 15 календарни и ми казаха да не гледам какво пише в договора, той бил само формалност, ако искам да си запазя работата (че даже и с глоба ме заплашиха) Като напускаш дори да имаш дни не се плащат, казват го още като започваш.

# 22
  • Мнения: 46
Работих един ден "пробно" след това реших да започна, и в последствие ми записаха датата на започване от този първи ден.Все още си чакам подписания договор и книжка

Процедурата е следната:
1. Подписване на договор от двете страни.
2. Регистриране на договора в НАП.
3. Получаване от НАП на справка за регистрацията.
4. Подпис на работника на справката.
5. Можеш да започнеш работа.

Вземи си договора и ....тогава пиши.


Аз имам подобен проблем като авторката. Много странна ситуация. Колежките ме уверяват, че уж всичко ще е наред, забавянето с трудовия договор и при тях било така.
Подписах уж трудов договор. Но не получих копие. След 10 дни си го поисках. Казаха ми, че шефа бил в чужбина и можело да дойде чак декември. Трябваше ми за университета. На всичкото отгоре се оказа, че в договора ми е вписана не 20 дни отпуска, а 10.
Не съм получила и подписвала никаква справка от Нап.
Но получих фиш за заплата и банков превод.
Заплатите са по банков път, осигуровките са на пълната заплата. Тоест нищо не се дава под масата.
Как се проверява в НАП имам ли рег. тр. договор?
 На място или може в интернет?

Скрит текст:
Здравейте,
не съм подписвала нищо, просто пише че е прекратен на следващият ден от датата на сключване.
Все още не са ми върнали моя екземпляр от договора. Също при тях са ми и трудовите книжки все още.
Поздрави

Ами...нямаш договор, нямаш уведомление от НАП. Договорът ти просто е заличен - не прекратен, това означава, че никога не е съществувал в правното пространство.
..Да човекът подписа договор, да ние го регистрирахме в НАП, но....човекът не дойде на работа и го заличихме.
Глобата за работника, за работа без трудов договор е доста солена. Peace
Скрит текст:
Работодателя не го мисли, ще се оправи. Утре си искай екземпляр от договора. Ако не ти дадат спри да ходиш на работа. Нямаш законово право да си там.

А трябва глобата да е за работодателя. Затова и хората си мълчат и търпят.



А какъв договор сте подписали,  на 8часов работен ден ли? Защото това е важно за отпуските...

# 23
  • Мнения: 32 145
Скрит текст:
Работих един ден "пробно" след това реших да започна, и в последствие ми записаха датата на започване от този първи ден.Все още си чакам подписания договор и книжка

Процедурата е следната:
1. Подписване на договор от двете страни.
2. Регистриране на договора в НАП.
3. Получаване от НАП на справка за регистрацията.
4. Подпис на работника на справката.
5. Можеш да започнеш работа.

Вземи си договора и ....тогава пиши.


Аз имам подобен проблем като авторката. Много странна ситуация. Колежките ме уверяват, че уж всичко ще е наред, забавянето с трудовия договор и при тях било така.
Подписах уж трудов договор. Но не получих копие. След 10 дни си го поисках. Казаха ми, че шефа бил в чужбина и можело да дойде чак декември. Трябваше ми за университета. На всичкото отгоре се оказа, че в договора ми е вписана не 20 дни отпуска, а 10.
Не съм получила и подписвала никаква справка от Нап.
Но получих фиш за заплата и банков превод.
Заплатите са по банков път, осигуровките са на пълната заплата. Тоест нищо не се дава под масата.
Как се проверява в НАП имам ли рег. тр. договор?
 На място или може в интернет?

Скрит текст:
Здравейте,
не съм подписвала нищо, просто пише че е прекратен на следващият ден от датата на сключване.
Все още не са ми върнали моя екземпляр от договора. Също при тях са ми и трудовите книжки все още.
Поздрави

Ами...нямаш договор, нямаш уведомление от НАП. Договорът ти просто е заличен - не прекратен, това означава, че никога не е съществувал в правното пространство.
..Да човекът подписа договор, да ние го регистрирахме в НАП, но....човекът не дойде на работа и го заличихме.
Глобата за работника, за работа без трудов договор е доста солена. Peace
Скрит текст:
Работодателя не го мисли, ще се оправи. Утре си искай екземпляр от договора. Ако не ти дадат спри да ходиш на работа. Нямаш законово право да си там.

А трябва глобата да е за работодателя. Затова и хората си мълчат и търпят.


А какъв договор сте подписали,  на 8часов работен ден ли? Защото това е важно за отпуските...

На половин работе ден - 4 часа. Но това го  проверих в нета. И за половин работен ден се оказва, че е 20 дни отпуската. Говорих и с човек, който работи в човешки ресурси и със счетоводител.
На предишните ми две работа пак бях на 4 часа и отпуската ми беше 20 дни. Дори си спомних, че жената ми каза, че нямало значение, че съм половин ден. Пак си е 20 дни.
Задържането на книжката е нещо често срещано (въпреки че нямат право), така един вид се застраховат, моята шефка каза че ако си я искам, трябва да напусна работа. Така си гарантирала че немога да почна работа на друго място. Чак след като напуснах разбрах също и че неща в договора са били променяни, включително датата, започнах работа края на Юли 2012 и работих до 01.06.2013, а като погледнах пише че съм почнала март 2013 до юни 2013, ама се налагаше да заминавам за чужбина след 2 дни нямах време за разправии

Знам, че са длъжни да върнат трудовата книжка след подписването на договор. Нямат право да я задържат. Доста обаче го правят. Защото знаят, че трудно може да се защити работника.

# 24
  • Мнения: 46
Скрит текст:
Работих един ден "пробно" след това реших да започна, и в последствие ми записаха датата на започване от този първи ден.Все още си чакам подписания договор и книжка

Процедурата е следната:
1. Подписване на договор от двете страни.
2. Регистриране на договора в НАП.
3. Получаване от НАП на справка за регистрацията.
4. Подпис на работника на справката.
5. Можеш да започнеш работа.

Вземи си договора и ....тогава пиши.


Аз имам подобен проблем като авторката. Много странна ситуация. Колежките ме уверяват, че уж всичко ще е наред, забавянето с трудовия договор и при тях било така.
Подписах уж трудов договор. Но не получих копие. След 10 дни си го поисках. Казаха ми, че шефа бил в чужбина и можело да дойде чак декември. Трябваше ми за университета. На всичкото отгоре се оказа, че в договора ми е вписана не 20 дни отпуска, а 10.
Не съм получила и подписвала никаква справка от Нап.
Но получих фиш за заплата и банков превод.
Заплатите са по банков път, осигуровките са на пълната заплата. Тоест нищо не се дава под масата.
Как се проверява в НАП имам ли рег. тр. договор?
 На място или може в интернет?

Скрит текст:
Здравейте,
не съм подписвала нищо, просто пише че е прекратен на следващият ден от датата на сключване.
Все още не са ми върнали моя екземпляр от договора. Също при тях са ми и трудовите книжки все още.
Поздрави

Ами...нямаш договор, нямаш уведомление от НАП. Договорът ти просто е заличен - не прекратен, това означава, че никога не е съществувал в правното пространство.
..Да човекът подписа договор, да ние го регистрирахме в НАП, но....човекът не дойде на работа и го заличихме.
Глобата за работника, за работа без трудов договор е доста солена. Peace
Скрит текст:
Работодателя не го мисли, ще се оправи. Утре си искай екземпляр от договора. Ако не ти дадат спри да ходиш на работа. Нямаш законово право да си там.

А трябва глобата да е за работодателя. Затова и хората си мълчат и търпят.


А какъв договор сте подписали,  на 8часов работен ден ли? Защото това е важно за отпуските...

На половин работе ден - 4 часа. Но това го  проверих в нета. И за половин работен ден се оказва, че е 20 дни отпуската. Говорих и с човек, който работи в човешки ресурси и със счетоводител.
На предишните ми две работа пак бях на 4 часа и отпуската ми беше 20 дни. Дори си спомних, че жената ми каза, че нямало значение, че съм половин ден. Пак си е 20 дни.
Задържането на книжката е нещо често срещано (въпреки че нямат право), така един вид се застраховат, моята шефка каза че ако си я искам, трябва да напусна работа. Така си гарантирала че немога да почна работа на друго място. Чак след като напуснах разбрах също и че неща в договора са били променяни, включително датата, започнах работа края на Юли 2012 и работих до 01.06.2013, а като погледнах пише че съм почнала март 2013 до юни 2013, ама се налагаше да заминавам за чужбина след 2 дни нямах време за разправии

Знам, че са длъжни да върнат трудовата книжка след подписването на договор. Нямат право да я задържат. Доста обаче го правят. Защото знаят, че трудно може да се защити работника.

Няма такова нещо, щом си на половин работен ден отпуската е на половина. Няма как да си на 4часа и да имаш 20дни отпуска. И двата договора са напълно различни и не са с една и съща тежест.

# 25
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Няма такова нещо, щом си на половин работен ден отпуската е на половина. Няма как да си на 4часа и да имаш 20дни отпуска. И двата договора са напълно различни и не са с една и съща тежест.

Горко и тежко на твоите работници. ooooh! За 4ч работен ден - отпуската е 20 дни. Ако е по-малко от законоустановеното време, т.е под 4 ч тогава е пропорционално.
Прочетете си нормативите и не давайте грешни съвети. Peace
В договора се записва отпуската за пълна година, няма значение кога си започнал. Ползването вече е пропорционално. За 6 м- 10 дни.
4 часовия договор е абсолютно идентичен с 8 часовия, когато е основен. Няма и най-малка разлика между тях, освен работното време.

# 26
  • Мнения: 32 145


Няма такова нещо, щом си на половин работен ден отпуската е на половина. Няма как да си на 4часа и да имаш 20дни отпуска. И двата договора са напълно различни и не са с една и съща тежест.

Тогава ще задам и на теб същия въпрос като на шефката.
Би ли ми цитирала по кой член, параграф, алинея от КТ ми се полага 10 дни.


Ето ти материал за размисъл

https://www.google.bg/search?q=%D0%BE%D1%82%D0%BF%D1%83%D1%81%D0 … CWL6rMYWqU_mLvKgO

# 27
  • Мнения: 46


Няма такова нещо, щом си на половин работен ден отпуската е на половина. Няма как да си на 4часа и да имаш 20дни отпуска. И двата договора са напълно различни и не са с една и съща тежест.

Тогава ще задам и на теб същия въпрос като на шефката.
Би ли ми цитирала по кой член, параграф, алинея от КТ ми се полага 10 дни.


Ето ти материал за размисъл

https://www.google.bg/search?q=%D0%BE%D1%82%D0%BF%D1%83%D1%81%D0 … CWL6rMYWqU_mLvKgO



Благодаря ви, но няма какво да размишлявам. Така е знам какво пише в КТ също и относимите разпоредби: чл.355 от КТ, чл.155 от КТ.
Но, всяка фирма има различна политика на работа и назначаване. Написала съм, че няма такова нещо защото не е противозаконно всичко е въпрос на договорки с работодателите, разбира се писменнни защото само на думи няма как да се вярва.
Въпросът е не са се караме и заяждаме тук. Сега като се зачетох видях, че съм се изразила много отгоре, отгоре и не съм се обосновала както трябва. За което се извинявам .....  smihesorry

Покажете ми един работодател, който за 4ч. работен ден /но говорим за реално изработени 4часа на ден/ ще ви даде 20дни. Друг е въпросът ако работите 8ч а сте на 4ч .... Нали?
Напускам темата защото не желая да споря с никой Simple Smile и стискам палци всичко да е наред  newsm10

# 28
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Добре ще направиш, защото заблуждаваш хората. Peace
Не може да има "договорки", които противоречат на законови норми, ако ще и с дебел шрифт да ги напишеш в договора.  ooooh!

# 29
  • Мнения: 35
Здравейте и от мен имах една колежка която беше на 4часов работен ден и наистина отпуските и бяха по малко от нашите. Тя си работеше от вкъщи по 4ч. на ден и имаше 10дни. Сега като видях темата ми стана още по любопитно  newsm78 ще следя с интерес  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт